Dolnośląskie,  Góry Kamienne,  Podróże z dzieckiem

Waligóra – najwyższy szczyt Gór Kamiennych i Schronisko Andrzejówka

09.04.2019 | Osoby, które zdobywają Koronę Gór Polski to wiedzą, że najwyższym szczytem Gór Kamiennych jest Waligóra mierząca 936 m n.p.m. Jest to wzniesienie, które można zdobyć w ciągu kilkunastu minut, bo od Schroniska Andrzejówka to tylko kilka kroków. My rozpoczęliśmy z Sokołowska, gdzie mieliśmy swoją kwaterę i wzdłuż granicy udaliśmy się w kierunku Waligóry, a potem w dół do obiektu PTTK. 

Jaki szlak na Waligórę? Dojście z Sokołowska – mapa trasy

Pierwszy raz na Waligórze byliśmy kilka lat temu, idąc od strony schroniska. Teraz chcieliśmy zrobić dłuższy wariant i rozpoczęliśmy z Sokołowska. Nasza kwatera znajdowała tuż przy szlaku, więc od samego poranka byliśmy w trasie. Minęliśmy cerkiew Michała Archanioła i czarnym szlakiem przez las dotarliśmy na Przełęcz Sokołowską 717 m n.p.m. Tam znajduje się granica z Czechami i wraz z nią i kolorem zielonym szliśmy następne metry.

Szlak biegnie wzdłuż czeskiej granicy

Odcinek ten czasami jest bardzo widokowy, zwłaszcza na pierwszych dwóch szczytach, które zdobywamy. Potem wchodzi się do lasu, aż do przełączki, gdzie przychodzi trasa rowerowa. Nią skręcamy w lewo i idziemy po szerokiej drodze do znaku na Waligórę. Skręcamy na wąską ścieżkę i pniemy się ostro pod górę. Najwyższy szczyt Gór Kamiennych od każdej strony ma strome podejścia. 

Korona Gór Polski – Szczyt Waligóra 933 m n.p.m.

Waligóra to szczyt chętnie odwiedzany, znajdujący się na liście wzniesień do Korony Gór Polski. Stajemy w najwyższym punkcie i stwierdzamy, że od naszej ostatniej wizyty za wiele się tutaj nie zmieniło. Pogoda jest tylko o wiele lepsza. Nie zabawiamy zbyt długo na szczycie, tylko schodzimy na dół. Wybieramy zejście kolorem żółtym, czyli ścianą płaczu. Ponad 100 metrów w dół w ciągu 300 metrów długości. Miejscami leżał jeszcze śnieg, dlatego nie było zbyt ciekawie. Jakoś zeszliśmy na dół i od razu poszliśmy do schroniska Andrzejówka. Niestety w tym dniu było nieczynne. Obeszliśmy się smakiem zupki i poszliśmy dalej. 

Schronisko Andrzejówka – Sokołowsko 

Dalej udaliśmy się szlakiem czerwonym, czyli odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego, który prowadził przez szczyt Bukowiec 886 m n.p.m. Wyjście na niego nie sprawiło nam większych problemów, chociaż czasami trzeba przystanąć i złapać oddech. Idąc pod górę, po prawej stronie mieliśmy kopalnię melafiru, więc z tamtych okolic cały czas było słychać jakieś odgłosy. Zdobyliśmy szczyt i zaczęliśmy zejście w dół. Tutaj było trochę łagodniej niż przy schodzeniu z Waligóry, ale też musieliśmy bardzo uważać, żeby nie polecieć przed siebie. Pod koniec zejścia trafiliśmy jeszcze na dawny cmentarz ewangelicki znajdujący się w lesie nad miejscowością. Wyszliśmy w tym samym miejscu, w którym rano rozpoczynaliśmy wycieczkę. 

Informacje praktyczne i porady dotyczące zdobywania Waligóry

 • Na Waligórę można dojść w ciągu 15 minut, rozpoczynając wycieczkę przy schronisku. Na górę prowadzi szlak żółty. Jest to ściana płaczu.
 • Szlakiem żółtym na Waligórę lepiej wychodzić niż schodzić.
 • Jak jest śnieg, to wyjście tym szlakiem jest bardzo trudne.
 • Jeśli chcesz zacząć przy Andrzejówce, a ominąć ostre podejście, to może iść niebieskim szlakiem na Rozdroże pod Waligórą, a następnie szlakiem żółtym. To przejście zajmuje 15 minut.
 • Pieczątkę do książeczki Korona Gór Polski można zdobyć w schronisku Andrzejówka.
 • Więcej ciekawych szlaków w Górach Kamiennych możesz znaleźć na naszym blogu w specjalnej zakładce – Góry Kamienne.
 • Zdobycie Waligóry można połączyć ze zdobywaniem Wielkiej Sowy do KGP.
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

 • Robert

  Witam serdecznie.
  Dzisiaj wybrałem się z synem szlakiem,który zaproponowaliscie.Bardzo fajna trasa,trochę pogoda kiepska bo mgła ograniczała widoczność ale i tak wycieczka super.Dziekuję za opis tej trasy i polecam wszystkim,ale najlepiej przy słonecznej pogodzie wtedy widoki pewnie piękne.
  Pozdrawiam serdecznie.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.