Chełmiec - Góry Wałbrzyskie
Dolnośląskie,  Góry Wałbrzyskie

Jak wejść na szczyt Chełmiec w Górach Wałbrzyskich?

Chełmiec jest „najwyższym” szczytem Gór Wałbrzyskich. Odwiedzając go, znajdziecie tabliczkę z nazwą szczytu, Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy, krzyż i wieżę widokową, a także miejsce na ognisko. Tak naprawdę Chełmiec najwyższym szczytem pasma nie jest. To drugie wzniesienie pod względem wielkości, pierwszym jest zatem Borowa 854 m n.p.m. Jest wyższa od Chełmca zaliczanego do Korony Gór Polski. Zobacz opisy wszystkich szczytów do Korony Gór Polski.

Szczyt Chełmiec

Chełmiec czy jednak Borowa?

Ciekawostką jest, że w czasie kiedy został wykonany pomiar, jego wysokość została ustalona do punktu geodezyjnego umieszczonego na szczycie wieży widokowej, która ma 18 metrów wysokości. W ten sposób szczyt mierzący 851 m n.p.m. po dodaniu 18 metrów wysokości został zaliczony jako mierzący 869 m n.p.m. i w ten sposób Chełmiec stał się najwyższym punktem Gór Wałbrzyskich. W 2014 roku ta wieża pozostawała w remoncie, także wyjść na nią nie mogliśmy. A czy Wam się udało? Jak w tym momencie wygląda sytuacja na Chełmcu? Podzielcie się z nami nowinkami.

Jaki szlakiem wyjść na Chełmiec?

  1. Szlakiem niebieskim z miejscowości Szczawno-Zdrój spod Hotelu Maria Helena (czas przejścia 1,50 h, długość 4,6 km),
  2. Szlakiem żółtym miejscowości Wałbrzych-Biały Kamień przez Rosochatkę (czas przejścia 1,50 h, długość 4,4 km),
  3. Szlakiem zielonym z Lubomina (czas przejścia 1,45 h, długość 4,3 km)
  4. Szlakiem niebieskim z Boguszów – Gorce Os. Grunwaldzkie przez Chełmiec Mały (czas przejścia 1,05 h, długość 2,4 km).
Chełmiec Góry Wałbrzyskie

Opis szlaku na Chełmiec

Tego samego dnia przenieśliśmy się w Góry Wałbrzyskie w celu zdobycia Chełmca (851 m). Jest to drugi co do wielkości szczyt pasma, bo wyższa jest przecież Borowa. Patrząc na wykaz szczytów Korony Gór Polski, można powiedzieć, że wyjście na niego nie powinno sprawić trudności, bo szczyt nie przekracza nawet 900 metrów. Ci, co na niego się udadzą, zwłaszcza szlakiem niebieskim ze Szczawna-Zdroju to nie zapomną tego wyjścia do końca życia.

Mapa trasy na Chełmiec ze Szczawna-Zdroju

Zaparkowaliśmy obok cmentarza przy szlaku niebieskim. Są tam 2 duże parkingi i nie trzeba się martwić o swój samochód. Współrzędne: 50.797132, 16.244435. Już od samego początku Chełmiec (851 m) prezentował się okazale. Minęliśmy krzyż i przez jakieś 20 minut szliśmy przez miasto. Dopiero pod koniec zaczęło się leśne wyjście.

Najpierw delikatnie po prostym, aż do małego stawu.

Chełmiec w Górach Wałbrzyskich

Polecamy tutaj głębszy odpoczynek. Szlak się bardzo dobrze oznaczony i nie żadnych trudności. Następnie wchodzimy na drogę i idziemy z nią przez jakieś 300 metrów. Potem szlak odbija w prawo i tutaj zaczyna się męczarnia. Muchy, ciepło, muchy i muchy. Idzie się tak jakąś godzinę. Nogi pod koniec dawały o sobie znać jak nigdy.

Usłyszeliśmy wrzaski gdzieś w górze i wiedzieliśmy, że szczyt jest coraz bliżej. Gdy zobaczyliśmy krzyż, byliśmy szczęśliwi, że to już koniec. Jak dotarliśmy na szczyt, to wszyscy jakoś dziwnie na nas patrzyli. Zmęczeni, ale szczęśliwi podeszliśmy do szlakowskazu.

Położyliśmy się i obserwowaliśmy zabawy dzieciaków z podstawówki.

Później okazało się, że wieża widokowa jest zamknięta z powodu remontu. Druga wieża w Sudetach i druga remontowana. Wielka szkoda, bo z Chełmca (851 m) rozciągają się naprawdę ładne widoki. Schodziliśmy tym samym szlakiem, tylko na górze wędrując chwilę żółtym. Dotarliśmy do Wałbrzycha około 15 i pojechaliśmy w poszukiwaniu noclegu.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

4 komentarze

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *