Chełmiec w Górach Wałbrzyskich – najkrótszy szlak na szczyt

Chełmiec jest „najwyższym” szczytem Gór Wałbrzyskich. Odwiedzając go, znajdziecie tabliczkę z nazwą szczytu, Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy, krzyż i wieżę widokową, a także miejsce na ognisko.

 • Tak naprawdę Chełmiec najwyższym szczytem pasma nie jest,
 • To drugie wzniesienie pod względem wielkości, pierwszym jest zatem Borowa 854 m n.p.m,
 • Jest wyższa od Chełmca zaliczanego do Korony Gór Polski,
 • Zobacz opisy wszystkich szczytów do Korony Gór Polski,
 • Na szczycie stoi wieża widokowa,
 • Otwarta jest w piątek, sobotę i niedzielę od 10 do 18,
 • Pieczątka do książeczki znajduje się przy wejściu.

Najkrótszy szlak na Chełmiec w Górach Wałbrzyskich

 • Najkrótszy szlak na Chełmiec prowadzi ze Szczawna-Zdroju – opis poniżej,
 • Oznaczony jest kolorem niebieskim,
 • Mierzy 2,5 km,
 • Czas wejścia to około 60 – my tak szliśmy,
 • Współrzędne parkingu na początku najkrótszego szlaku w Szczawnie-Zdroju: 50.7904, 16.2304.
Szczyt Chełmiec

Chełmiec czy jednak Borowa?

Ciekawostką jest, że w czasie kiedy został wykonany pomiar, jego wysokość została ustalona do punktu geodezyjnego umieszczonego na szczycie wieży widokowej, która ma 18 metrów wysokości.

W ten sposób szczyt mierzący 851 m n.p.m. po dodaniu 18 metrów wysokości został zaliczony jako mierzący 869 m n.p.m. i w ten sposób Chełmiec stał się najwyższym punktem Gór Wałbrzyskich.

W 2014 roku ta wieża pozostawała w remoncie, także wyjść na nią nie mogliśmy. A czy Wam się udało? Jak w tym momencie wygląda sytuacja na Chełmcu? Podzielcie się z nami nowinkami.

Jaki szlakiem wyjść na Chełmiec?

 1. Szlakiem niebieskim z miejscowości Szczawno-Zdrój spod Hotelu Maria Helena (czas przejścia 1:50 h, długość 4,6 km),
 2. Szlakiem żółtym miejscowości Wałbrzych-Biały Kamień przez Rosochatkę (czas przejścia 1:50 h, długość 4,4 km),
 3. Szlakiem zielonym z Lubomina (czas przejścia 1:45 h, długość 4,3 km)
 4. Szlakiem niebieskim z Boguszów – Gorce Os. Grunwaldzkie przez Chełmiec Mały (czas przejścia 1:10 h, długość 2,7 km).
Chełmiec Góry Wałbrzyskie

Parking przy szlaku

Zaparkowaliśmy na parkingu przy szlaku niebieskim.

 • Współrzędne postoju: 50.7904, 16.2304,
 • Postój jest bezpłatny.

Opis najkrótszego szlaku

Tego samego dnia przenieśliśmy się w Góry Wałbrzyskie w celu zdobycia Chełmca 851 m n.p.m. Jest to drugi co do wielkości szczyt pasma, bo wyższa jest przecież Borowa.

Patrząc na wykaz szczytów Korony Gór Polski, można powiedzieć, że wyjście na niego nie powinno sprawić trudności, bo szczyt nie przekracza nawet 900 metrów. Ci, co na niego się udadzą, zwłaszcza szlakiem niebieskim ze Szczawna-Zdroju to nie zapomną tego wyjścia do końca życia.

Już od samego początku szczyt prezentował się okazale. Od razu weszliśmy do lasu. Najpierw szliśmy delikatnie po prostym, aż do małego stawu. Polecamy tutaj głębszy odpoczynek. Szlak się bardzo dobrze oznaczony i nie ma żadnych trudności.

Ostro pod górę

Następnie wchodzimy na drogę i idziemy z nią przez jakieś 300 metrów. Potem szlak odbija w prawo i tutaj zaczyna się męczarnia. Muchy, ciepło, muchy i muchy. Idzie się tak jakąś godzinę. Nogi pod koniec dawały o sobie znać jak nigdy.

Usłyszeliśmy głosy gdzieś w górze i wiedzieliśmy, że szczyt jest coraz bliżej. Gdy zobaczyliśmy krzyż, byliśmy szczęśliwi, że to już koniec. Jak dotarliśmy na szczyt, to wszyscy jakoś dziwnie na nas patrzyli. Zmęczeni, ale szczęśliwi podeszliśmy do szlakowskazu.

przewodnik

Wieża widokowa na szczycie

Później okazało się, że wieża widokowa jest zamknięta z powodu remontu. Druga wieża w Sudetach i druga remontowana. Wielka szkoda, bo ze szczytu rozciągają się naprawdę ładne widoki. Schodziliśmy tym samym szlakiem, tylko na górze wędrując chwilę żółtym. Dotarliśmy do Wałbrzycha około 15 i pojechaliśmy w poszukiwaniu noclegu.

Wieża widokowa na Chełmcu podobno otwarta jest w piątki, soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. Jeśli ktoś potrzebuje pieczątkę, to znajduje się przy wejściu do środka.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.