Dolnośląskie,  Góry Wałbrzyskie,  Podróże z dzieckiem

Borowa z Jedliny-Zdroju z dzieckiem – wieża widokowa

Jeszcze niedawno Borowa słynęła z tego, że jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich. Teraz dodatkowo poszczycić się może widokami z wieży widokowej, która znajduje się tam od kilku miesięcy. Można powiedzieć, że budowla na tym szczycie to strzał w dziesiątkę. Widać bardzo wiele i to w cztery strony świata.

Oprócz wieży na Borowej zbudowano również wiatę, która niestety jest już poniszczona, a także ławeczki. Pieczątka, która znajduje się w skrzyneczce, do niczego już tam nie posłuży, bo została rozebrana na części. Zacznijmy jednak od początku.

Borowa – Góry Wałbrzyskie – mapa szlaku

Jest 11.06.2018. Z domu wyjeżdżamy po godzinie 3:00. Do przejechania mamy ponad 500 kilometrów. W planach wędrówki po Karkonoszach, Górach Izerskich i innych pasmach górskich w Sudetach. Sporo czasu spędzamy na autostradzie, gdzie są roboty drogowe, a potem bramki przed Wrocławiem. Zaliczamy godzinę straty. Jeszcze w Szczawnie-Zdroju wpadamy do sklepu sportowego i kupujemy kilka potrzebnych rzeczy. Ja kupuję niskie buty, Angelika nastawia się na spodenki, a Maja na kapelusz. Decydujemy, że na rozgrzewkę zdobędziemy Borową – najwyższy szczyt w Górach Wałbrzyskich. 

Jak dojść na Borową?

Rozpoczynamy wycieczkę w Jedlinie-Zdroju na ulicy Ogrodowej przy szlaku żółtym około godziny 11. Prognozy pogody kolejny raz się nie sprawdziły i mamy słoneczną pogodę. Miało padać, a przynajmniej miał wystąpić przelotny deszcz. Zatrzymujemy się na końcu ulicy, gdzie kończy się asfalt. Jest tam zakaz dalszego ruchu, a także opuszczony dom. Spokojnie tam można zostawić samochód. Ruszamy szlakiem żółtym, lekko pod górę. Na początku nie dzieje się nic szczególnego. Maszerujemy lasem po szerokiej drodze, która pod koniec zmienia się w nieco węższą ścieżkę. Drogą przechodzimy między dwoma szczytami: Kątną 663 m n.p.m. i Tarnicą 581 m n.p.m.

Wyjście na Borową z dzieckiem

Wychodzimy po kilkunastu minutach na Przełęcz pod Borową. Szlaki prowadzą nas w dwóch kierunkach. Możemy iść przez Przełęcz Kozią do Wałbrzycha lub przez Rodroże pod Borową na szczyt. Wybieramy drugi wariant i idziemy kilka minut szlakiem koloru czerwonego. Cały czas nasza trasa wygląda jak spacer. Schody zaczynają się dopiero przed samą Borową. Ostre podejście takie jak na Lackową w Beskidziie Niskim. Jak jest deszczowo, to można pomóc sobie, wychodząc na czworaka. Takie ostre podejście trwa 15 minut. Można małymi zakosami przejść z lewej strony. Trasa jest krótka, dlatego można wybrać się na nią z dziećmi. 

Wieża widokowa na Borowej 

Borowa – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich zachęca do odwiedzin. Teraz po budowie wieży jest co oglądać. Okoliczne góry, ale także te dalsze pasma przy dobrej widoczności prezentują się bardzo ciekawie. Może już niedługo powstaną na wieży także panoramy widokowe. Wiele się w tym miejscu zmieniło od naszej ostatniej wizyty. Tak naprawdę Borowej nie poznaliśmy. Odcinek od samochodu na szczyt zajmuje nam 90 minut na długości 3 kilometrów.

Informacje o wieży widokowej

Budowla oficjalnie została udostępniona turystom 14 grudnia 2017, chociaż mówiło się początkowo o połowie listopada. W jej budowę zaangażowana była Gmina Jedlina, Wałbrzych i Starostwo Powiatowe. Nigdy wcześniej nie było na tym szczycie wieży widokowej, dlatego Borowa jako zalesiony szczyt przegrywała z sąsiednim, popularniejszym Chełmcem. 

Wieża widokowa na Borowej jest konstrukcją stalową, skręcaną, tworzącą kształt hiperboloidy jednopowłokowej o przekroju szesnastokąta. Na wierzchołek dostaniemy się za pomocą 90 schodów, które są przykręcone do stalowego trzonu. Do budowy fundamentów wieży zużyto 50 metrów sześciennych betonu, a do wykonania jej konstrukcji 30 ton stali.

Podczas oficjalnego przecięcia wstęgi było mgliście, dlatego zebrani nie mogli przekonać się o walorach widokowych. W przyszłości planowany jest także montaż lunet, dzięki którym będzie można lepiej podziwiać krajobraz, tablice z panoramami okolicy ułatwiające identyfikację widzianych miejsc oraz kamery monitoringu, docelowo montowane na maszcie wieńczącym wieżę. Pod budowlą będzie można odpocząć w specjalnie stworzonej do tego drewnianej wiacie. 

Schodzimy do rozdroża szlakiem czerwonym, a potem skręcamy w prawo. Prowadzi nas kolor niebieski i ścieżka rowerowa. Ta druga będzie prowadzić nas na parking. Robimy lekkie obejście, trawersujemy zbocza Borowej i odbijamy w lewo na pierwszą drogę rowerową. W dół idziemy po kamieniach, dlatego musimy uważać. Dochodzimy na parking po 6 kilometrach i prawie 3 godzinach marszu.

Aktywnie rozpoczynamy nasze sudeckie wędrowanie, chociaż forma nienajlepsza po tak długiej, jak dla nas jeździe. Góry Wałbrzyskie zyskały na wartości i teraz tylko czekać na kolejne inwestycje. A jak to jest z Koroną Gór Polski? Borowa jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, a przecież na liście KGP widnieje Chełmiec. No cóż. Teraz więcej walorów turystycznych ma Borowa.


Opis szlaku na Borową z Rybnicy Leśnej

2015 | Opuszczamy gospodarstwo agroturystyczne, w którym nocowaliśmy 2 dni i ruszamy w dalszą drogę. Przez Lubawkę docieramy do Kamiennej Góry, gdzie udajemy się na Mszę Świętą, bo jest niedziela, a potem po jedzenie do sklepu. Następnie jakoś przejechaliśmy przez Wałbrzych, niestety nie widząc złotego pociągu. Planowaliśmy wyjść tego dnia na Borową od Rybnicy Leśnej. 

Mapa trasy turystycznej na Borową

Gdy jeszcze na Borowej nie było wieży widokowej

Z problemami dojechaliśmy do Rybnicy Leśnej. Szlak zielony idzie od samego dołu, z centrum miejscowości. My decydujemy dojechać nieco wyżej w stronę Borowej. Miejsce do postoju znaleźliśmy zaraz za końcem asfaltu, na przyjemnej polance, z której mieliśmy przepiękne widoki.

Ruszamy przed siebie kamienistą drogą. Wyjście od każdej strony na Borową jest dość ciężkie, dlatego jesteśmy już na to przygotowani. Choroba dalej mnie trzyma, ale jest lepiej niż w minionym dniu. Próbuję z tym walczyć, a najlepszym sposobem na to jest górska wycieczka.

Na początku przyjemniej wędruje się bez większych wzniesień. Między drzewami, w oddali widać Wałbrzych, a przed nami Borową. Nie jest ona daleko, tak się wydaje, że jakieś 2 kilometry maksimum.

Wyjście na Borową

Schodzimy ze szlaku zielonego na czerwony. Zielony idzie do Wałbrzycha, a my z czerwonym idziemy na Borową. Zaczyna się podejście. Nie jest ono długie i tak męczące, jak obstawialiśmy. Trwa około 30 minut, od wspomnianego rozejścia.

Borowa – szczyt

Borowa jest dość popularnym szczytem. Należy do Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Nam jest właśnie potrzebna do tej drugiej :). Robimy zdjęcia i wracamy tym samym szlakiem do samochodu. Pogoda się poprawia, a na ten dzień mamy jeszcze ambitny plan.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.