Rudawiec – najwyższy szczyt Gór Bialskich

Rudawiec jest to szczyt zaliczany do Korony Gór Polski jako najwyższe wzniesienie pasma. W tej kwestii zdania są podzielone, bo mówi się również, że na takie miano zasługuje Postawna lub szczyt Smrek. Zależy to od przebiegu granicy między Górami Bialskimi i Górami Złotymi. Do Korony Gór Polski zaliczany jest Rudawiec mierzący 1112 m n.p.m. Będąc w Bielicach, kilka kilometrów od kwatery okazało się, że zapomnieliśmy ze sobą aparatu. Nie chcieliśmy się już wracać, dlatego zdjęcia podczas tego wyjścia robiliśmy telefonem. Pierwszy raz na Rudawcu byliśmy kilka lat temu podczas naszego pierwszego zdobywania Korony Gór Polski.

Rudawiec - Korona Gór Polski

Szlak z Bielic na Rudawiec – mapa trasy

Najłatwiejsze i najszybsze dojście na Rudawiec szlakiem turystycznym rozpoczyna się w małej miejscowości Bielice. Tam też zaczynamy naszą wycieczkę. Zatrzymujemy się przy przystanku autobusowym, tutaj gdzie pojawia się szlak żółty idący na Czernicę. Mijamy leśniczówkę, przechodzimy przez most i maszerujemy 2 kilometry wzdłuż Białej Lądeckiej. W międzyczasie pojawia się szlak zielonym, którym będziemy szli na samą górę. W okresie zimowym Bielice są bardzo chętnie odwiedzanym miejscem przez narciarzy biegowych. Zobacz na poniższą mapę naszej trasy na Rudawiec.

rudawiec mapa
Parking Bielice
Szlak z Bielic na Rudawiec
Szlak z Bielic na Rudawiec
przewodnik

Szlak zielony skręca w prawo pod górę, a my idziemy razem z nim. Zaczynamy zdobywać wysokość. Mgła od samego rana nie ustępuje i trochę boimy się, że będzie padał deszcz. Las wydaje się bardzo tajemniczy. Przecinamy szeroką drogę i czytamy pierwsze szlakowskazy. Na Rudawiec coraz bliżej, bo już mniej niż godzina drogi. Trasa łagodnieje i tak jest do samej granicy z Czechami. Tam zdobywamy szczyt Iwinka 1076 m n.p.m. Skręcamy w prawo i w kilkanaście minut meldujemy się w najwyższym punkcie. 

Bielice - Rudawiec

Rudawiec – szczyt – pieczątka 

Rudawiec jest zalesiony i nic z niego nie zobaczymy. Znajduje się tam za to skrzyneczka z pieczątką, która jest w bardzo dobrym stanie. My zdobywamy Koronę Gór Polski dla siebie, dlatego nie przybijamy pieczątki do specjalnej książeczki Korony Gór Polski. Nie spędzamy zbyt dużo czasu na szczycie, bo czekamy na telefon od mechanika, a w Bielicach nie ma zasięgu. Wracamy szybko na parking. Co ciekawe. Nie spotykamy nikogo na szlaku podczas całego przejścia. Jeśli ma się więcej czasu to zachęcamy do przejście wzdłuż granicy na Przełęcz Trzech Granic i dalej na Kowadło w Górach Złotych. 

Rudawiec - szczyt - pieczątka 
Rudawiec - szczyt - pieczątka 

Rudawiec – Korona Gór Polski – informacje praktyczne

  • Parking w Bielicach znajduje się obok przystanku,
  • Rudawiec należy do Korony Gór Polski,
  • Wejście na Rudawiec można połączyć ze zdobywaniem Kowadła w Górach Złotych,
  • Opisana wycieczka liczy około 10 kilometrów,
  • Podejście na szczyt nie powinno sprawić większych problemów,
  • Na szczycie znajduje się skrzyneczka z pieczątką,
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.