Łopień – szlak z Przełęczy Rydza-Śmigłego

Łopień to szczyt mierzący 961 m n.p.m. Znajduje się w paśmie Beskidu Wyspowego niedaleko Limanowej. To jeden z łatwiejszych do zdobycia szczytów w tym paśmie górskim. Na zboczach góry znajduje się Jaskinia Zbójecka. Na szczycie znajduje się mapa, tabliczki, ławki oraz punkt widokowy na wschód: na Babią Górę, Ćwilin, Luboń Wielki oraz Gorce. Na górę można dostać się z trzech stron:

  • Czarnym szlakiem z Tymbarku.
  • Zielonym szlakiem z Dobrej.
  • Zielonym najłatwiejszym szlakiem z Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego. My tym szlakiem wchodziliśmy z dzieckiem.
Łopień

Łopień – parking na Przełęczy Marszałka Rydza-Śmigłego

Dojeżdżamy na przełęcz jeszcze przed wschodem słońca, dlatego mamy jeszcze chwilę na śniadanie. W międzyczasie wychodzi słońce, dlatego zbieram się z samochodu i szybko wyciągam aparat, żeby zrobić zdjęcie. W okresie PRL-u ze względów politycznych zmieniono nazwę przełęczy na przełęcz Chyszówki. Od 1990 roku ponownie zaczęto używać nazwy Przełęcz Rydza-Śmigłego.

Na przełęczy znajduje się kamienny obelisk z 1938 roku oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego. Z rejonu przełęczy, który jest przeważnie niezalesiony, rozciągają się dobre widoki; w kierunku południowym i zachodnim na Babią Górę, a w kierunku wschodnim na Cichoń i Ostrą. 

  • Współrzędne parkingu na Przełęczy Rydza-Śmigłego: 49.6810, 20.2811.

Mapa trasy naszej wycieczki z dzieckiem

  • Przebieg trasy: Przełęcz Rydza-Śmigłego – Łopień – Przełęcz Rydza-Śmigłego.
  • Suma podejść na szlaku: 255 metrów.
  • Długość całej trasy: 4,1 km.
  • Czas wycieczki z przerwami: 3 godziny.

Opis szlaku na Łopień 961 m n.p.m. z Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego w Beskidzie Wyspowym

Trasa na Łopień nie jest zbyt wymagająca. Na szczyt można dotrzeć już w ciągu godziny, idąc cały czas przez las. Pogoda dopisuje, napadało trochę śniegu, a trasa jest przetarta przez innych turystów. Idziemy chwilę ubitą szeroką drogą i wchodzimy do lasu, który wydaje się jak z baśni. Ciekawe efekty tworzy poranne słońce i spadający z drzewa śnieg. Zostawiamy w tyle ostatnie widoki z przełęczy, jednak nie na długo, bo kilkaset metrów wyżej możemy obejrzeć najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, czyli Mogielicę, na którą startuje się również z tego parkingu.

Dochodzimy do małego rozejścia się dróg. Szlak zielony skręca w lewo, droga idzie prosto, a szlak narciarski lekko w prawo. Wybieramy pierwszy. Trasa delikatnie wznosi się ku górze i zaczyna się robić coraz bardziej śnieżnie. Widoków już nie ma żadnych, ale to nam zbytnio nie przeszkadza, ponieważ domyślamy się, czego można się spodziewać na szczycie. Tam jest przecież przepiękny widok na stronę wschodnią i południową.

Łopień
Łopień

Szczyt i punkt widokowy

Wspinamy się do góry i wychodzę na Hale Jaworze. Zdobywamy po kilku minutach Łopień mierzący 961 m n.p.m. i zatrzymujemy się przy ławkach. Tuż przy dużej polanie Jaworze, zaraz obok zielonego szlaku, na zachodnim zboczu Łopienia znajduje się niewielki, podcięty skalną wychodnią, punkt widokowy z żelaznym krzyżem poświęconym Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z pamiątkową tablicą i ławkami. To miejsce zostało nazwane Widnym Zrąbkiem. Pokieruje nas tam tabliczka z napisem „Punkt widokowy”. Tak więc ruszamy w tamtym kierunku i zachwycamy się widokami.

Łopień
Łopień

Co widać ze szczytu?

Podczas oglądania warto zwrócić uwagę, na układ szczytów, który prezentuje beskidzkie wyspy. Od prawej strony możemy zobaczyć Śnieżnicę 1007 m n.p.m., Przełęcz Gruszowiec, Ćwilin 1072 m n.p.m. i w dole miejscowość Jurków. Analizując widoki z poszczególnych szczytów, to Łopień 961 m n.p.m. zajmuje miejsce w czołówce. Warto będzie wybrać się tutaj na zachód słońca. Zatrzymaliśmy się na polance dłuższy czas, a potem przeszliśmy jeszcze na miejsce, gdzie zaznaczony jest szczyt.

Z polany rozciągają się także widoki na Tatry, jednak trzeba zejść nieco niżej, żeby je dostrzec. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że poza widokami w stronę Beskidu Wyspowego można ujrzeć także łańcuch Tatr.

beskid wyspowy
beskid wyspowy
beskid wyspowy
beskid wyspowy
beskid wyspowy

Wracamy na Przełęcz Rydza-Śmigłego

Po takich widokach można schodzić już na dół. Wracamy tym samym szlakiem na Przełęcz Rydza-Śmigłego.

beskid wyspowy
POSTAW KAWE POSTAW KAWE
Scroll to Top