Łopień w Beskidzie Wyspowym – szlak z Przełęczy Rydza-Śmigłego

Łopień to szczyt mierzący 961 m n.p.m. Znajduje się w paśmie Beskidu Wyspowego niedaleko Limanowej. To jeden z łatwiejszych do zdobycia szczytów w tym paśmie górskim. Na górę można dostać się z trzech stron:

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
 • Czarnym szlakiem z Tymbarku,
 • Zielonym szlakiem z Dobrej,
 • Zielonym najłatwiejszym szlakiem z Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego
 • Z Przełęczy można iść na Mogielicę,
 • Na zboczach góry znajduje się Jaskinia Zbójecka.

Wejście na Łopień z dzieckiem – najkrótszy szlak

 1. Wejście na Łopień z dzieckiem zaplanowaliśmy z Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego,
 2. Jest to najkrótszy i najłatwiejszy szlak na szczyt,
 3. Wejście zajęło nam 2 godziny, a według standardowego czasu na tabliczce powinno o połowę mniej,
 4. Na górę z darmowego parkingu na przełęczy są 4 kilometry drogi,
 5. Chociaż nie było jeszcze zimy, to szliśmy w śniegu i na sankach,
 6. Na szczycie znajduje się mapa, tabliczki, ławki oraz punkt widokowy na wschód: na Babią Górę, Ćwilin, Luboń Wielki oraz Gorce.

Wybieram się dzisiaj na Łopień tak samo, jak ostatnio na Turbacz. Startujemy z Przełęczy Marszałka Rydza-Śmigłego szlakiem zielonym. Trasa nie jest zbyt wymagająca. Na szczyt można dotrzeć już w ciągu godziny, idąc cały czas przez las. Pogoda dopisuje, napadało trochę śniegu, a trasa jest przetarta przez innych turystów. 

Mapa trasy turystycznej na górę Łopień w Beskidzie Wyspowym

 • Długość trasy góra-dół to 4,1 km,
 • Na szlaku mieliśmy 270 metrów podejścia,
 • Wycieczka z przerwami zajęła nam 3 godziny.

Przełęcz Marszałka Rydza Śmigłego w paśmie Beskidu Wyspowego

Dojeżdżamy na przełęcz jeszcze przed wschodem słońca, dlatego mamy jeszcze chwilę na śniadanie. W międzyczasie wychodzi słońce, dlatego zbieram się z samochodu i szybko wyciągam aparat, żeby zrobić zdjęcie. W okresie PRL-u ze względów politycznych zmieniono nazwę przełęczy na przełęcz Chyszówki. Od 1990 roku ponownie zaczęto używać nazwy Przełęcz Rydza-Śmigłego.

Na przełęczy znajduje się kamienny obelisk z 1938 roku oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego. Z rejonu przełęczy, który jest przeważnie niezalesiony, rozciągają się dobre widoki; w kierunku południowym i zachodnim na Babią Górę, a w kierunku wschodnim na Cichoń i Ostrą. 

 • Współrzędne parkingu na Przełęczy Rydza-Śmigłego: 49.6810, 20.2811.
przewodnik

Bierzemy udział w Mistrzostwach Vlogerów i Blogerów. Oddaj na nas swój głos - My Na Szlaku.

Twój głos może przybliżyć nas do wygranej w tych mistrzostwach. TUTAJ MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ

1. Wystarczy podać adres e-mail

2. Następnie potwierdzić swój głos w wiadomości e-mail (może znaleźć się w spamie)

3. Głosować można codziennie co 24 godziny do 9 czerwca

4. Głosowanie jest darmowe

Dziękujemy!

MYNASZLAKU FILM

Opis szlaku na Łopień 961 m n.p.m. z Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego w Beskidzie Wyspowym

Idziemy chwilę ubitą szeroką drogą i wchodzimy do lasu, który wydaje się jak z baśni. Ciekawe efekty tworzy poranne słońce i spadający z drzewa śnieg. Zostawiamy w tyle ostatnie widoki z przełęczy, jednak nie na długo, bo kilkaset metrów wyżej możemy obejrzeć najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, czyli Mogielicę, na którą startuje się również z tego parkingu.

Góra Łopień – szczyt

Dochodzimy do małego rozejścia się dróg. Szlak zielony skręca w lewo, droga idzie prosto, a szlak narciarski lekko w prawo. Wybieramy trzeci wariant, dlatego, że wrócimy sobie potem szlakiem zielonym. Trasa delikatnie wznosi się ku górze i zaczyna się robić coraz bardziej śnieżnie. Widoków już nie ma żadnych, ale to nam zbytnio nie przeszkadza, ponieważ domyślamy się, czego można się spodziewać na szczycie.

Tam jest przecież przepiękny widok na stronę wschodnią i południową. Wspinamy się do góry i wychodzę na Hale Jaworze. Zdobywamy po kilku minutach Łopień mierzący 961 m n.p.m. i zatrzymujemy się przy ławkach.

Tuż przy dużej polanie Jaworze, zaraz obok zielonego szlaku, na zachodnim zboczu Łopienia znajduje się niewielki, podcięty skalną wychodnią, punkt widokowy z żelaznym krzyżem poświęconym Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z pamiątkową tablicą i ławkami. To miejsce zostało nazwane Widnym Zrąbkiem. Pokieruje nas tam tabliczka z napisem „Punkt widokowy”. Tak więc ruszamy w tamtym kierunku i zachwycamy się widokami.

Co widać ze szczytu?

Podczas oglądania warto zwrócić uwagę, na układ szczytów, który prezentuje beskidzkie wyspy. Od prawej strony możemy zobaczyć Śnieżnicę 1007 m n.p.m., Przełęcz Gruszowiec, Ćwilin 1072 m n.p.m. i w dole miejscowość Jurków. Analizując widoki z poszczególnych szczytów, to Łopień 961 m n.p.m. zajmuje miejsce w czołówce. Warto będzie wybrać się tutaj na zachód słońca. Zatrzymaliśmy się na polance dłuższy czas, a potem przeszliśmy jeszcze na miejsce, gdzie zaznaczony jest szczyt.

Z polany rozciągają się także widoki na Tatry, jednak trzeba zejść nieco niżej, żeby je dostrzec. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że poza widokami w stronę Beskidu Wyspowego można ujrzeć także łańcuch Tatr.

Wracamy z Łopienia na Przełęczy Rydza Śmigłego

Po takich widokach można schodzić już na dół. Wracamy zielonym szlakiem na Przełęcz Rydza-Śmigłego. Droga tędy jest bardziej stroma, ale stosunkowo nie różni się od tej narciarskiej. Na pewno jest nieco krótsza. Po czterech kilometrach schodzimy na parking i kończymy tę krótką wycieczkę. 🙂

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.