Gołoborze Luboń Wielki
Beskid Wyspowy,  Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Luboń Wielki – szlak do schroniska z dzieckiem. Perć Borkowskiego i gołoborze

Szczyt Luboń Wielki 1022 m n.p.m. w Beskidzie Wyspowym to bardzo popularne miejsce, które jest celem miłośników górskich wędrówek. Na szczycie góry jest schronisko, z którego rozpościerają się wspaniałe panoramy na stronę północną. Po drodze jest okazja zobaczyć gołoborze. Można usiąść przy stoliku, albo w budynku i odpocząć w ciszy. W tygodniu nie spotkamy tam zbyt wielu turystów. Luboń Wielki jest najwybitniejszych szczytem w Beskidzie Wyspowym. Najwyższym jest Mogielica.

AKTUALIZACJA 2021 – Luboń Wielki z dzieckiem z Rabki-Zaryte

  • W 2021 roku ruszyliśmy na Luboń Wielki z dzieckiem,
  • Zrobiliśmy taki sam szlak turystyczny, jak jest poniżej w opisie, tylko że w odwrotnym kierunku. Szliśmy przez Perć Borkowskiego,
  • Wejście z dzieckiem do schronisko zajęło nam 4 godziny, czyli 2 razy tyle, co powinniśmy iść sami,
  • Przy schronisku PTTK na Luboniu Wielkim zrobiliśmy sobie przerwę,
  • Obejrzeliśmy piękne widoki na pozostałe szczyty w paśmie
  • Szlak z Rabki-Zaryte prowadzi prawie cały czas pod górę. Jest tam sporo podejścia,
  • Zdjęcia pochodzą z 2021 roku.
Luboń Wielki - szlak do schroniska z dzieckiem.

Jaki jest najciekawszy szlak na Luboń Wielki? Mapa trasy z Rabki-Zaryte przez gołoborze

Jaki jest najciekawszy szlak na Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym? Według nas ten z Rabki-Zaryte przez Perć Borkowskiego. Po drodze można zobaczyć Perć Borkowskiego i słynne gołoborze. Poniżej mapa naszej górskiej trasy turystycznej, którą przeszliśmy z dzieckiem.


Głosuj na nas w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów - codziennie do 30 listopada. Kliknij poniższe zdjęcie - znajdź nas: Angelika i Mateusz Grzegorzek - My na szlaku i oddaj swój głos (głosowanie jest bezpłatne). Koniecznie potwierdź e-mail. DZIĘKUJEMY!!! Mistrzostwa Blogerów

Dojazd do Rabki Zaryte – parking

Dzień zaczynamy u siebie w domu, w godzinę docieramy na parking w Rabce Zaryte. Samochód zostawiamy przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Podchodzimy do miejsca, gdzie jest sklep spożywczy i odbijamy w prawo do niebieskiego szlaku.

  • Współrzędne parkingu pod Luboniem Wielkim: 49.6263, 19.9939.
Dojazd do Rabki Zaryte - parking

Z Rabki Zaryte na Luboń Wielki – szlak niebieski

Na początek jak to zwykle bywa, idziemy otwartym terenem i mamy widoki na okoliczne wzniesienia. Dość długi odcinek nam tak towarzyszy i cieszy nasze oczy. Polaną idzie się dość lekko, nie ma jakichś wielkich wzniesień, im dalej, tym trudniej. Przez prawie pół trasy idziemy w towarzystwie Potoku Rolskiego. Dreptamy do góry z małą przerwą na kanapkę w miejscu, gdzie znajduje się ławka i krzyż. W ten dzień co jakiś czas musimy popijać wodę.

Z Rabki Zaryte na Luboń Wielki - szlak niebieski
Z Rabki Zaryte na Luboń Wielki - szlak niebieski

Schronisko na szczycie Luboń Wielki – Beskid Wyspowy

15 minut od szczytu dociera do nas szlak zielony z Rabki Śmietanowa. Ten wariant jest troszkę oddalony od kościoła i przez to nim nie szliśmy, bo mieliśmy ograniczony czas. W niedługim czasie docieramy do schroniska PTTK na Luboniu Wielkim. Wchodzimy do środka. Czuć tutaj górski klimat. Siadamy na ławce, ale po minucie stwierdzamy, że jest trochę zimno. Robimy kanapki i siadamy obok tarasu i podziwiamy widoki. Najwięcej osób przychodzi tutaj podczas weekendu, bo w tygodniu albo nie ma czasu, albo turyści wybierają inne kierunki.

Schronisko na szczycie Luboń Wielki - Beskid Wyspowy
Schronisko na szczycie Luboń Wielki - Beskid Wyspowy
Schronisko na szczycie Luboń Wielki - Beskid Wyspowy
Schronisko na szczycie Luboń Wielki - Beskid Wyspowy

Kamera online na Beskid Wyspowy

Wiesz, że na Luboniu Wielkim na schronisku znajduje się kamera online, dzięki której można 24 godziny na dobę oglądać piękne widoki na beskidzkie wyspy? Najbardziej spektakularnie wygląda to o poranku, gdy słońce dopiero wstaje. Kamera na Luboniu dostępna na stronie internetowej schroniska.

Perć Borkowskiego 

Spędziliśmy na szczycie spory kawał czasu i po ponad godzinie udaliśmy się w drogę powrotną. Oczywiście skoro był niebieski, a zielony nam nie po drodze to wybieramy ostatnią opcję, czyli powrót żółtym szlakiem przez Perć Borkowskiego. Znajduje się ona na terenie rezerwatu przyrody nieożywionej na Luboniu Wielkim utworzonego w 1970 roku i mającego powierzchnię 12 hektarów.

Szlak prowadzący na szczyt jest uważany za jeden z najatrakcyjniejszych w całym Beskidzie Wyspowym. Krajobraz tego miejsca jest zgoła inny od terenów, które znane są beskidzkim turystom przemierzającym górskie szlaki.

Perć Borkowskiego 
Perć Borkowskiego 
Perć Borkowskiego 

Luboń Wielki – Perć Borkowskiego. Największe gołoborze w Beskidzie Wyspowym

W rezerwacie znajduje się największe gołoborze w całym Beskidzie Wyspowym. Luźne skały i pionowe urwisko na pewno nie ułatwiają wędrowania w kierunku szczytu. Ten szlak  odradzany jest dzieciom i osobom starszym. W grupie skał zwanych Dziurawymi Turniami doliczono się 13 jaskiń i szczelin skalnych. Najsłynniejsza z nich to Jaskinia w Luboniu Wielkim mająca 26 metrów długości i deniwelację 9 metrów. Jako jedyna posiada ona własny mikroklimat. W 2000 roku można było w niej spotkać nietoperze – nocki duże.

Świetne miejsce, zwłaszcza że było sucho i bezpiecznie. Dziurawe Turnie oraz gołoborze robią wrażenie. Oczywiście jest dość stromo już na początku schodzenia, ale kijki bardzo pewno pomagają. Czym dalej od szczytu tym zejście łagodnieje. Odcinek całej tej trasy między schroniskiem a sklepem to około trzy i pół kilometra, a przewyższeń jest 560 metrów.

Docieramy po połowie trasy do polany, którą schodzimy już cały czas i mamy widoki na przeciwne stoki za drogą Mszana Dolna- Rabka-Zdrój. Warto wybrać się na Luboń Wielki z dzieckiem.

Luboń Wielki - Perć Borkowskiego. Największe gołoborze w Beskidzie Wyspowym
Luboń Wielki - Perć Borkowskiego. Największe gołoborze w Beskidzie Wyspowym
Luboń Wielki - Perć Borkowskiego. Największe gołoborze w Beskidzie Wyspowym
Luboń Wielki - Perć Borkowskiego. Największe gołoborze w Beskidzie Wyspowym
Luboń Wielki - Perć Borkowskiego. Największe gołoborze w Beskidzie Wyspowym
Luboń Wielki - Perć Borkowskiego. Największe gołoborze w Beskidzie Wyspowym


Głosuj na nas w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów - do 30 listopada. Kliknij poniższe zdjęcie - znajdź nas: Angelika i Mateusz Grzegorzek - My na szlaku i oddaj swój głos. Koniecznie potwierdź e-mail. DZIĘKUJEMY Mistrzostwa Blogerów

3 komentarze

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *