Szczyt Luboń Wielki 1022 m n.p.m. w Beskidzie Wyspowym to bardzo popularne miejsce, które jest celem miłośników górskich wędrówek. Na szczycie góry jest schronisko, z którego rozpościerają się wspaniałe panoramy na stronę północną. Po drodze jest okazja zobaczyć gołoborze i Tatry.
Można usiąść przy stoliku, albo w budynku i odpocząć w ciszy. W tygodniu nie spotkamy tam zbyt wielu turystów. Luboń Wielki jest najwybitniejszych szczytem w Beskidzie Wyspowym. Najwyższym jest Mogielica. Wędrówki w te góry są coraz popularniejsze.
Luboń Wielki – parking w Rabce-Zaryte
Dzień zaczynamy u siebie w domu, w godzinę docieramy na parking w Rabce Zaryte. Droga minęła nam spokojnie. Samochód zostawiamy przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Podchodzimy do miejsca, gdzie jest sklep spożywczy i odbijamy w prawo do niebieskiego szlaku.
- Współrzędne parkingu pod Luboniem Wielkim: 49.6263, 19.9939.
Stamtąd można ruszyć w drugą stronę i zdobyć Polczakówkę, na której znajduje się wieża widokowa.

Najciekawszy szlak na Luboń Wielki – mapa trasy z Rabki-Zaryte przez gołoborze
Według nas ten szlak żółty z Rabki-Zaryte przez Perć Borkowskiego jest najciekawszych i najpiękniejszym szlakiem na Luboń Wielki. Po drodze można zobaczyć Perć Borkowskiego i słynne gołoborze. Poniżej mapa naszej górskiej trasy turystycznej, którą przeszliśmy z dzieckiem.
- Suma podejść na szlaku: 559 metrów.
- Długość całej trasy: 8,1 km.
- Czas wycieczki z przerwami: 5 godzin.
Opis szlaku na Luboń Wielki z Rabki-Zaryte
Na początek jak to zwykle bywa, idziemy szlakiem otwartym terenem i mamy widoki na okoliczne wzniesienia. Dość długi odcinek nam tak towarzyszy i cieszy nasze oczy. Polaną idzie się dość lekko, nie ma jakichś wielkich wzniesień, im dalej, tym trudniej. Dreptamy do góry z małą przerwą na kanapkę. W ten dzień co jakiś czas musimy popijać wodę. Czekamy aż pokażą nam się widoki na Tatry.

Perć Borkowskiego. Największe gołoborze w Beskidzie Wyspowym
W rezerwacie znajduje się największe gołoborze w całym Beskidzie Wyspowym. Luźne skały i pionowe urwisko na pewno nie ułatwiają wędrowania w kierunku szczytu. W grupie skał zwanych Dziurawymi Turniami doliczono się 13 jaskiń i szczelin skalnych. Najsłynniejsza z nich to Jaskinia w Luboniu Wielkim mająca 26 metrów długości i deniwelację 9 metrów. Jako jedyna posiada ona własny mikroklimat. W 2000 roku można było w niej spotkać nietoperze – nocki duże.
Świetne miejsce, zwłaszcza że było sucho i bezpiecznie. Dziurawe Turnie oraz gołoborze robią wrażenie. Oczywiście jest dość stromo, ale kijki bardzo pewno pomagają. Czym bliżej do szczytu tym podejście jest ostrzejsze. Podczas wędrówki na wysokości gołoborza są widoki na Tatry.


Schronisko na szczycie Luboń Wielki – Beskid Wyspowy
W niedługim czasie docieramy szlakiem do schroniska PTTK na Luboniu Wielkim. Wchodzimy do środka. Czuć tutaj górski klimat. Siadamy na ławce, ale po minucie stwierdzamy, że jest trochę zimno. Robimy kanapki i siadamy obok tarasu i podziwiamy widoki. Najwięcej osób przychodzi tutaj podczas weekendu, bo w tygodniu albo nie ma czasu, albo turyści wybierają inne kierunki. Trasy są bardzo oblegane. Zwłaszcza żółty i niebieski szlak. Wędrówki po Beskidzie Wyspowym stały się coraz popularniejsze.
Najkrótszy szlak
Najkrótszy szlak na Luboń Wielki prowadzi z Przełęczy Glisne. Znakowany jest kolorem czerwonym. Jego długość to 2,2 km, a czas przejścia to 1 godzina i 20 minut. Jest strome podejście – 389 metrów w pionie.


Powrót do Rabki-Zaryte
Do Rabki-Zaryte wracamy szlakiem niebieskim. Początkowo idziemy także ze szlakiem zielonym. Trasa w dół nie jest już tak bardzo atrakcyjna, ale zawsze można coś ciekawego zobaczyć.