Primošten w Dalmacji – atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić

Primošten w Dalmacji to urocza, mała miejscowość położona na brzegu Adriatyku. Ten zakątek Chorwacji przyciąga turystów z całego świata swoją piękną przyrodą i starym miastem. Miasteczko słynie ze wspaniałych plaż, krystalicznie czystej wody i licznych atrakcji do odkrycia. Gdy przybędziesz do Primoštenu, możesz spacerować po kamienistych plażach i oglądać zabytki. Malownicze centrum miasta skrywa też liczne restauracje serwujące dalmatyńskie jedzenie oraz sklepiki oferujące różnorodne produkty regionalne. Nawet na jednym stoisku stał jakiś mieszkaniec sprzedający ryby, owoce i oliwę.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Primošten w Dalmacji

Jak dojechać na parking w Primošten w Chorwacji?

Miasto znajduje się w Dalmacji niedaleko Splitu, Szybenika i Trogiru. Dojechaliśmy do niego w lutym, dlatego było bardzo przyjemnie i pusto. Co jakiś czas minęliśmy tylko mieszkańców. Nie spotkaliśmy żadnych turystów. Zatrzymaliśmy się przy Plaży Luka. Parking znajduje się przy ulicy bana Josipa Jelačića. Postój w sezonie jest płatny.

  • Współrzędne parkingu: 43.5859, 15.9255.

Z opinii wynika, że parking kosztuje około 13 złotych za godzinę. Miej przy sobie euro w monetach. 

Primošten w Dalmacji

Co warto zobaczyć w Primošten? Atrakcje tego urokliwego miasta Dalmacji

Atrakcje Primoštenu w Chorwacji rozpoczęliśmy od Morza Adriatyckiego przy Plaży Luka. Chcieliśmy zobaczyć stare miasto, ponieważ to najciekawsze miejsce w mieście. Dawniej Primošten był wyspą, a później został przyłączony do lądu. Zamieszkuje go ponad 1500 mieszkańców, a w sezonie jest tam kilka razy więcej turystów. Inwazja Turków w 1542 roku spowodowała, że mieszkańcy chronili się w murach obronnych z wieżami. Miasto połączone było z lądem za pomocą mostu, który następnie zatopiono. Od tego czasu miasteczko nazwano Primošten – przy moście. Główną atrakcją starego miasta jest kościół świętego Jerzego z 1485 roku. 

Przy plaży można zobaczyć pomnik rybaka na łodzi oraz osła z dwiema osobami. Dalej jest Plaża Mała Raduca. Weszliśmy na teren starego miasta i poszliśmy od razu do góry ulicą Put Murve. Do kościółka dotarliśmy bardzo szybko wąskimi uliczkami. Mieliśmy stamtąd wspaniały widok w kierunku Morza Adriatyckiego. Sprawdziliśmy Google Maps i wyznaczyliśmy sobie Plażę Rosi.

Primošten w Dalmacji
Primošten w Dalmacji
przewodnik
Primošten w Dalmacji
MYNASZLAKU FILM
Primošten w Dalmacji
Primošten w Dalmacji
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Primošten w Dalmacji
Chorwacja
Chorwacja

Najpiękniejsze miejsce na trasie zwiedzania

Od niej poszliśmy uliczką Put Bure w lewo. Koniecznie musisz tam iść na spacer, ponieważ zobaczysz skaliste wybrzeże. Najlepiej dotrzeć na wysokość Restoran Panorama, ponieważ stamtąd są najlepsze widoki. To miasteczko, a dokładnie to miejsce przypominało nam Rovinj. Później szliśmy dalej i mając morze po prawej stronie, dotarliśmy z powrotem na parking.

Chorwacja
Chorwacja
Chorwacja
Chorwacja
Chorwacja
Chorwacja
Chorwacja
Chorwacja

Figura Matki Boskiej Loretańskiej i punkt widokowy przy drodze

Poza centrum miasta warto pojechać na wzgórze, gdzie znajduje się Figura Matki Boskiej Loretańskiej. My tam nie dotarliśmy, ponieważ na drodze dojazdowej trwały jakieś prace budowlane. Rozciągają się stamtąd wspaniałe krajobrazy. Przy drodze głównej jest inny punkt, przy którym warto się zatrzymać. 

  • Współrzędne punktu widokowego przy drodze: 43.5820, 15.9347.
Chorwacja
Punkt widokowy przy drodze
Chorwacja

Noclegi i apartamenty – gdzie znaleźć kwaterę?

W miasteczku jest sporo noclegów oraz apartamentów, w których spokojnie znajdziesz kwaterę. Oprócz tego jest sporo miejsc noclegowych w pobliżu Primoštenu. Ten będzie gwarnym miejscem w sezonie dlatego, jeśli szukasz czegoś spokojnego, to wybierz miejsce poza miastem. My rezerwowaliśmy nocleg na Booking

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.