Baška Voda na Riwierze Makarskiej – plaże, atrakcje, góry. Piękne miejsce na wakacje

Baška Voda to jedno z najpopularniejszych miejsc w Chorwacji wśród Polaków. Znajduje się w południowej części państwa w Dalmacji. Miejscowość położona jest pomiędzy górami Biokovo a Morzem Adriatyckim, dlatego wygląda bardzo malowniczo. Zawsze chcieliśmy dojechać do Riwiery Makarskiej i teraz się udało podczas podróży do Chorwacji.

Gdy dojechaliśmy na miejsce, to byliśmy pod ogromnym wrażeniem przede wszystkim gór. Po sezonie było bardzo spokojnie. Spotkaliśmy tylko mieszkańców, dlatego mogliśmy przespacerować się najpiękniejszymi plażami Baski Vody, które w wakacje są wypełnione przez setki osób.

Baška Voda na Riwierze Makarskiej

Jak dojechać do Baski Vody na Riwierze Makarskiej?

Miejscowość znajduje się 50 kilometrów od Splitu i jeśli jedziesz z tego miasta, to najlepiej wybrać drogę wzdłuż wybrzeża. Trasa wtedy jest najbardziej malownicza z widokami. Dojazd z Zagrzebia zajmuje 4 godziny i 15 minut. Jeśli jedziesz bezpośrednio z Polski, to dojazd z południa naszego kraju zajmuje 11 godzin i 40 minut. Od granicy w Muszynce to 1169 kilometrów. Na Słowacji i Węgrzech pamiętaj o winietach elektronicznych. W Chorwacji na autostradach płaci się na bramkach. Możesz płacić albo kartą, albo gotówką w euro. Cały czas musisz kierować się na Dubrownik.

Punkt widokowy przy drodze do Baski Vody
Punkt widokowy przy drodze do Baski Vody

Baška Voda – parking blisko plaży i morza. Gdzie się zatrzymać?

Parking blisko plaży i morza znajduje się przy Wybrzeżu Świętego Mikołaja obok Mariny. Miejsca postojowe znajdują się przy ulicy lub na większym parkingu. Poniżej możesz zobaczyć jego współrzędne. Ogólnie podczas dojazdu to miejscowość wydawała nam się bardzo ciasna, a miejsc parkingowych nie widzieliśmy zbyt wielu. Najlepiej przyjechać wcześnie rano, żeby znaleźć miejsce blisko plaży.

  • Współrzędne naszego parkingu przy Marinie: 43.3589, 16.9456.

Byliśmy poza sezonem, dlatego nikt nie pobierał opłat. Na miejscach postojowych bezpośrednio przy ulicy są parkomaty.

Baška Voda na Riwierze Makarskiej

Najpiękniejsza plaża w Baška Voda w Chorwacji – Plaża Nikolina na Riwierze Makarskiej

Szukaliśmy informacji, jaka jest najpiękniejsza plaża w Baska Voda i znaleźliśmy, że jest to Plaża Nikolina zlokalizowana w pobliżu parkingu. Plaża jest kamienista i obszerna.

Koniecznie musisz zaopatrzyć się w buty do pływania. Przy plaży znajdują się drzewa i jest utwardzona ścieżka, dzięki której osoby na wózkach inwalidzkich mogą zjechać nawet bezpośrednio do wody. My doszliśmy na cypel, przy którym znajdowały się kamienie.

Baška Voda na Riwierze Makarskiej
Baška Voda na Riwierze Makarskiej
przewodnik
Baška Voda na Riwierze Makarskiej
Baška Voda na Riwierze Makarskiej
Baška Voda na Riwierze Makarskiej

Baška Voda w Dalmacji – najpiękniejsze miejsce według nas

Jakie jest dla nas najpiękniejsze miejsce w Baska Voda? To te tuż obok kapliczki świętego Mikołaja – patrona miejscowości. Dlaczego? Ponieważ urzekł nas widok wieży kościelnej na tle gór. Wyglądało to wspaniale, zwłaszcza że góry były całe ośnieżone. Ciekawa jest również promenada z palmami w towarzystwie statków. Jest tam sporo ławeczek, na których można przysiąść. Przy zwiedzaniu nie pomiń kotwicy.

Baška Voda w Dalmacji
Baška Voda w Dalmacji
Baška Voda w Dalmacji
Baška Voda w Dalmacji

Czy warto tam przyjechać?

Poza sezonem jest to bardzo spokojne miejsce, idealne na spacery. W sezonie z tego, co wiemy z różnych opowieści, jest tam bardzo przyjemnie. Są różne hotele i apartamenty do wyboru, długo czynne restauracje, a przede wszystkim czysta i ciepła woda. Kąpiel i opalanie można połączyć z górskimi wycieczkami. Do odkrycia jest Park Narodowy Biokovo. Można przejechać tunelem pod górami na drugą stronę i tam zwiedzać ciekawe miejsca. Wiele osób jedzie również do Dubrownika, odkryć to piękne miasteczko.

Dawniej znajdowała się tutaj osada rolników, żeglarzy, kupców i rybaków. Teraz jest to bardzo ważny kurort turystyczny w Chorwacji. Wiele osób przyjeżdża tutaj z Polski swoim samochodem, ale koło Splitu jest lotnisko i turyści po przylocie wypożyczają sobie samochód i wyruszają na południe. W miejscowości zamieszkuje około 3000 mieszkańców. W sezonie mieszka tam nawet kilka razy więcej turystów. My się nie dziwimy i sami chcielibyśmy przyjechać tutaj w sezonie wakacyjnym. Jeśli nie lubisz tłumów, to najlepiej przyjechać tutaj w czerwcu lub wrześniu. Nie jest tak upalnie, a już można się wykąpać i opalić.

Widzieliśmy, że poza sezonem niektóre restauracje oraz kawiarenki były otwarte. To miejsce, jak widać jest nie tylko ciekawe w wakacje, ale również w innych miesiącach. W Baska Voda warto zobaczyć jeszcze: kościół św. Mikołaja i kościół św. Lovro, fontannę, kotwicę, topolę o obwodzie 6 metrów. Riwiera Makarska to piękne miejsce.

Chorwacja
Chorwacja
Baška Voda w Dalmacji
Chorwacja
Chorwacja
Chorwacja
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.