Riwiera Makarska w Chorwacji – plaże, góry, morze. Co warto zobaczyć?

Riwiera Makarska w Chorwacji to bardzo popularne tereny wśród Polaków w okresie wakacyjnym, kiedy udają się do Dalmacji. Wiele osób wybiera miasto Makarska do wypoczynku na plażach pod parasolami. Nie ma co się dziwić. To doskonały sposób, aby uciec od codzienności i cieszyć się relaksującymi dniami nad Morzem Adriatyckim. My trafiliśmy tam w lutym i zobaczyliśmy, czy Riwiera Makarska jest popularna również o chłodniejszej porze roku. Zima to może za dużo powiedziane, ponieważ śnieg można zobaczyć tylko w Górach Biokovo, które znajdują się tuż nad miasteczkiem. Poznaj inne góry w Chorwacji, o których pisaliśmy na blogu.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Do Makarskiej w Chorwacji dojechaliśmy w sobotnie przedpołudnie. Jechaliśmy z Dubrownika. Nasz projekt Chorwacja 2023 zakładał poznanie atrakcji w Dalmacji i liczne wycieczki. Wiele ciekawych atrakcji udało się zobaczyć. 

Riwiera Makarska w Chorwacji

Gdzie znajduje się Riwiera Makarska i jak do niej dojechać?

Makarska położona jest w południowej części Chorwacji tuż nad Morzem Adriatyckim. Jest tam ciepły klimat, nawet w zimie, dlatego w wakacje jest idealnym miejscem na wypoczynek nad wodą. Już podczas drogi dojazdowej z północy, Riwiera Makarska wita wszystkich z otwartymi ramionami. Innym popularnym miejscem w pobliżu jest Baška Voda, o której już pisaliśmy na blogu. Chorwacki kurort znajduje się 60 kilometrów od Splitu, o ponad 140 kilometrów od Dubrownika i 450 kilometrów od Zagrzebia. Dojazd z Polski zajmie Ci 11 godzin i 30 minut. Możesz jechać przez Czechy, Austrię i Słowenię lub przez Słowację i Węgry. My jechaliśmy z południa Polski, dlatego wybraliśmy drugą opcję. Pamiętaj o winietach podczas przejazdu przez Słowenię, Czechy, Słowację i Węgry – winiety elektroniczne. W Austrii kupisz winietę na stacji lub w specjalnych punktach. W Chorwacji płaci się na bramkach w euro.

Riwiera Makarska w Chorwacji

Makarska – parking 

W Makarskiej znajduje się sporo parkingów przy drodze. Płatne są od poniedziałku do soboty. W sezonie letnim postój jest droższy o połowę lub więcej. My płaciliśmy 1,50 euro za godzinę. W sezonie jest chyba nawet 4 euro. Nasz parking znajdował się tuż przy porcie i najpiękniejszej plaży w Makarskiej.

Współrzędne parkingu: 43.2927, 17.0202

Riwiera Makarska w Chorwacji parking

Co warto wiedzieć o tym miejscu? 

Obecnie jest to popularny kurort, a dawniej znajdowała się tam rzymska osada. Zwana była Muccurum. W VI wieku została zajęta przez Gotów i zniszczona. Dalej tereny zamieszkiwali Słowianie, tworząc ważny punkt obrony przeciw Wenecjanom. Tymi terenami rządzili: królowie chorwacko-węgierscy, Turcy, Wenecjanie i Habsburgowie. Tereny Riwiery Makarskiej miały burzliwą historię. W okolicy znajduje się małe miasto Omiš z twierdzą. Warto ją zobaczyć.

Obecnie w Makarskiej mieszka około 13000 osób. Warto wiedzieć, że Makarska ucierpiała podczas II wojny światowej, a później w 1962 roku w czasie trzęsienia ziemi. Od tego czasu miasteczko było powoli odbudowywane. Dziś jest turystyczną wizytówką Chorwacji. 

Makarska w Chorwacji – atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć?

Turyści przyjeżdżający na Riwierę Makarską korzystają z uroków Morza Adriatyckiego. W wakacje plaże zajmowane są od wczesnych godzin porannych. Czasem turyści odwiedzają plaże w sąsiednich miejscowościach, aby zmienić sobie otoczenie. Polecamy być wcześniej na wybranej plaży, żeby zając sobie dobre miejsce. W samej Makarskiej warto zobaczyć: katedrę świętego Marka z 1766 roku. Świątynia stoi na placu Andrije Kačića Miošića. Jest tam także pomnik oraz barokowa fontanna. My trafiliśmy tam podczas imprezy plenerowej dla dzieci. Na placu organizowany był festyn karnawałowy. Mogliśmy zobaczyć, jak takie wydarzenia świętują mieszkańcy Chorwacji. Były śpiewy, występy, konkursy, liczne stoiska z przysmakami, a także kramy z zabawkami, watą cukrową czy balonami. Parada dzieci przebranych w specjalne stroje wraz z rodzicami przechodziła przez ulicę i kierowała się w miejsce występów. W Makarskiej znajduje się także Muzeum Miejskie z eksponatami etnograficznymi czy archeologicznymi. Można tam poznać historię miasta. Jest również klasztor franciszkański z 1614 roku.

Riwiera Makarska w Chorwacji
przewodnik
występ dzieci w Chorwacji

Bierzemy udział w Mistrzostwach Vlogerów i Blogerów. Oddaj na nas swój głos - My Na Szlaku.

Twój głos może przybliżyć nas do wygranej w tych mistrzostwach. TUTAJ MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ

1. Wystarczy podać adres e-mail

2. Następnie potwierdzić swój głos w wiadomości e-mail (może znaleźć się w spamie)

3. Głosować można codziennie co 24 godziny do 9 czerwca

4. Głosowanie jest darmowe

Dziękujemy!

MYNASZLAKU FILM

Góry Biokovo w Makarskiej

Góry Biokovo znajdujące się nad Makarską robią ogromne wrażenie. Zaliczane są do Gór Dynarskich. Biokovo stanowi jedną z głównych atrakcji Makarskiej. Samochodem można wjechać do parku narodowego. Warto wjechać na Sveti Jure lub do szklanego tarasu widokowego. Poniżej możesz zobaczyć ich współrzędne. Możesz również zrobić sobie w te kierunki wycieczkę.

  • Współrzędne na mapie Google szczytu Sveti Jure: 43.3417, 17.0538
  • Współrzędne na mapie Google Skywalk Biokovo – szklany taras widokowy: 43.2854, 17.0848
Góry Biokovo

Wyspy przy Makarskiej

Turyści, będąc na plażach w mieście Makarska mogą podziwiać widoki na okoliczne wyspy. Rejsowym kursem mogą dostać się na wyspę Brač. Udając się na wycieczki górskie po Biokovo, to wysp można zobaczyć jeszcze więcej. Nawet te, które z plaż są niedostrzegalne. W pobliżu Riwiery Makarskiej są takie wyspy jak:

  • Vis,
  • Hvar,
  • Korčula,
  • Lastavo.

Plaże w Makarskiej – wypoczynek na Morzem Adriatyckim

Najpopularniejszą plażą w Makarskiej jest plaża w zatoce Donja Luka. W sezonie turystycznym może być tam tłoczno. Nam bardzo podobała się plaża Osejava. Piasek był jasny w niedalekiej odległości od promenady spacerowej blisko morza. Pamiętaj, żeby zakupić sobie buty do pływania, ponieważ możesz natknąć się na jeżowca. W mieście znajdziesz bulwar z palmami, sporo restauracji i małych barów. Są liczne apartamenty i hotele. Ogólnie nie można się tam nudzić, ponieważ okolica oferuje wiele ciekawych miejsc. Przy bulwarze znajduje się port, z którego kursują statki na Wyspę Brač.

Góry Biokovo

Spacer po klifach Makarskiej

Nie mogliśmy sobie odmówić krótkiej wycieczki po klifach w Makarskiej. Jest specjalna ścieżka, dzięki której podczas spaceru można zobaczyć miasteczko z innej perspektywy. Trasa mierzyła 1,3 kilometra i zajęła nam 40 minut. Możesz ją zobaczyć na poniższej mapie. Po drodze mieliśmy widok na plaże, centrum miasteczka, Park Narodowy Biokovo, Morze Adriatyckie oraz sąsiednie wyspy. 

Makarska plaże
Makarska plaże i punkty widokowe
Makarska plaże i punkt widokowy
Makarska plaże i widoki

Czy warto przyjechać w tę część Dalmacji? Kiedy najlepiej to zrobić?

W sezonie turystycznym musisz się liczyć z tym, że przyjeżdżają do tej miejscowości tłumy ludzi. Riwiera Makarska słynie z klimatu śródziemnomorskiego. Lata są gorące. Polecamy tam pojechać w czerwcu lub we wrześniu. Ludzi jest mniej, a woda będzie dalej ciepła. Jeśli nie zależy Ci na kąpieli w Adriatyku oraz plażowaniu to najlepiej wybrać inną porę roku. W letnie miesiące ciężko planować długie trasy wycieczkowe w góry, ponieważ jest wysoka temperatura. 

Makarska plaże i atrakcje

Hotele i noclegi w Makarskiej

Na Riwierze Makarskiej i w samym miasteczku jest sporo miejsc noclegowych w hotelach i apartamentach. Co więcej, w sezonie turystycznym te tereny odwiedza nawet 100 tysięcy osób. Sam decydujesz czy chcesz wybrać hotel, czy apartament. To zależy od Twojego budżetu i planu podróży. W samym centrum może być problem z miejscami parkingowymi, ale za to będziesz miał blisko do plaży. Mieszkając przy centrum Makarskiej będziesz miał blisko do dużych sklepów spożywczych, restauracji, barów czy Rynku. 

Makarska atrakcje
Makarska atrakcje
Makarska atrakcje
Makarska atrakcje
Makarska atrakcje
Makarska atrakcje i góry
Makarska atrakcje i góry
Makarska atrakcje i góry Biokovo
Makarska atrakcje i góry Biokovo
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.