Droga na Sveti Jure w parku Biokovo – wjazd samochodem na szczyt

Szczyt Sveti Jure (Góra Świętego Jerzego) jest wyjątkowym miejscem, które z pewnością warto odwiedzić podczas odkrywania piękna Chorwacji i Dalmacji. Znajduje się on w górach Biokovo na terenie parku przyrody, co czyni go idealnym miejscem dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Na Sveti Jure możesz dojechać samochodem, więc nawet jeśli nie jesteś fanem turystyki pieszej to i tak możesz cieszyć się widokiem tego pięknego miejsca. Ostatnio pisaliśmy o Skywalk Biokovo, czyli szklanym tarasie widokowym, znajdującym się w pobliżu. 

Droga na Sveti Jure w parku Biokovo - wjazd samochodem na szczyt

Gdzie znajduje się Sv Jure w Chorwacji?

Szczyt Sv Jure znajduje się niedaleko Makarskiej, więc jeśli jesteś na urlopie na Riwierze Makarskiej lub w drodze na Dubrownik, to warto tam przyjechać. My byliśmy tam w lutym, jednak Park Przyrody Biokovo był oficjalnie zamknięty dla zwiedzających, dlatego nie jechaliśmy do góry. Dodatkowo widzieliśmy, że znajduje się tam śnieg. Jednak musieliśmy Wam pokazać to kolejne piękne miejsce na mapie Chorwacji.

Sv Jure to najwyższy szczyt pasma górskiego Biokovo, które znajduje się w południowej Chorwacji. Znajduje się on na wysokości 1762 m n.p.m., co czyni go drugim co do wysokości szczytem państwa. Widoki ze szczytu i drogi dojazdowej są naprawdę imponujące! Można tam podziwiać piękne krajobrazy na okoliczną przyrodę i Morze Adriatyckie oraz malownicze miasteczka i wioseczki rozsiane po całym regionie. 

Droga na Sveti Jure w parku Biokovo - wjazd samochodem na szczyt

Najważniejsze informacje przed wycieczką samochodem na Sv Jure

Jeśli jedziesz samochodem na szczyt, to musisz wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. Poniższe informacje pozwolą Ci zaplanować wjazd i całą wycieczkę w góry Biokovo.

  • Wjazd na drogę prowadzącą na szczyt znajduje się w miejscowości Podgora niedaleko Makarskiej.
  • Na Google Maps znajdziesz to miejsce, gdy wpiszesz Park prirode Biokovo – Glavni ulaz.
  • Współrzędne miejsca wjazdu: 43.2579, 17.0807.
  • Bilety wstępu zakupisz wyłącznie online na specjalnej stronie parku: shop.pp-biokovo.hr/en
  • Od głównego wejścia, dojazd na szczyt według Google Maps zajmuje 50 minut. Do przejechania są 23 km.
  • Ceny biletów do parku: około 8 euro – około 38 złotych za 1 dzień.
  • Na szczycie znajduje się parking. Jego współrzędne: 43.3426, 17.0530.
  • Godziny otwarcia parku w sezonie: od 6:00 do 20:00.
Biokovo

Jak wygląda droga na szczyt Sv Jure samochodem?

Droga wjazdowa na Sv Jure jest wąska, dlatego na godzinę wjeździe tam zaledwie 20 samochodów. Do góry będziesz jechać na pierwszym lub drugim biegu. Może lepiej, żeby za kierownicą usiadł bardziej doświadczony kierowca i bez lęku wysokości. Ta droga to będzie ekstremalna podróż na najwyższy szczyt parku przyrody. Trasa jest bardzo malownicza, ale lepiej patrzeć przed siebie. Czasem mogą pojawić się przed maską psy i dzikie konie. Wjazd zajmuje około 50 minut, a na trasie są zatoczki. Droga jest dwukierunkowa. Poniżej na mapie możesz zobaczyć, jak wygląda droga dojazdowa na Sveti Jure.

Wycieczka w góry Biokovo – co znajduje się na miejscu?

Trasa piesza lub samochodowa na Sveti Jure (Górę Swiętego Jerzego) to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Dalmacji. Partia szczytowa wygląda kapitalnie i dalej żałujemy, że nie mogliśmy się tam znaleźć osobiście. Jeśli jedziesz w sezonie, to nie możesz pominąć Sv Jure. My kiedyś w 2022 roku zdobyliśmy Dinarę – najwyższy szczyt Chorwacji. Co znajduje się na szczycie? Na Sveti Jure w górach Biokovo znajduje się wieża telewizyjna, która widoczna jest z bardzo daleka. Łatwo rozpoznać ten szczyt, gdy podróżujemy po Chorwacji. Oprócz tego stoi tam kościół świętego Jerzego z 1968 roku.

Biokovo

Trasa piesza na Sv Jure – jak dojść?

Przy planowaniu pieszej wycieczki polecamy Ci mapy.cz. Znajdziesz tam szlaki prowadzące na szczyt. Możesz wejść np. Biokovsko Selo czy z Veliko Brdo.

Co widać ze szczytu?

Krajobrazy widoczne ze szczytu Sveti Jure w Chorwacji to coś, co interesuje nas najbardziej. Tam góry są na wyciągnięcie ręki. Po pokonaniu drogi asfaltowej lub szlaku pieszego można zachwycić się pięknymi panoramami. Co widać ze szczytu?

Przede wszystkim góry w Bośni i Hercegowinie i charakterystyczne szczyty: Idovac, Ober, Vrana, Malovan, Plocno, Pesti Brdo. Szczyty w Czarnogórze: Bobotov Kuk, Cardak, Subra. Widać chorwackie wyspy, a bardzo daleko Włochy: Monte Calvo, Monte Acquaviva, Monte Prena, Monte Girella i ponad 300 kilometrów w linii prostej! Okolice szczytu Punta Giulia. Żeby tylko trafić na dobrą przejrzystość.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.