Góry Bukowe – Węgry. Szlaki i atrakcje w Bükki Nemzeti Park

Park Narodowy Gór Bukowych znajduje się na Węgrzech. Jego węgierska nazwa to Bükki Nemzeti Park. Jest to jedna z największych atrakcji w kraju. Ludzie przyjeżdżają tam na piesze wędrówki, wycieczki rowerowe czy w zimie na narty. Popularnym miejscem wśród mieszkańców Węgier jest kurort Lillafüred znajdujący się obok Miszkolca (obecnie Lillafüred to część miasta). Znajduje się tam, okazały budynek z pięknym parkiem i trasami spacerowymi. Wielu nazywa to miejsca zamkiem, chociaż to ogromny hotel.

węgry góry bukowe

Najwyższy szczyt Gór Bukowych

Najwyższym szczytem Parku Narodowego Gór Bukowych i całego pasma górskiego jest Istállós-kő mierzący 958 m n.p.m. Można dotrzeć na niego z różnych stron np. z Doliny Szalajki. Jest to chętnie zdobywana góra, chociaż sporo szczytów ma porównywalną wysokość. Szczyt Balvany, na którym znajduje się wieża widokowa, mierzy 956 m n.p.m.

Gdzie znajdują się Góry Bukowe?

Góry Bukowe znajdują się na Węgrzech pomiędzy miastami Eger i Miszkolc. To właśnie tam trzeba się kierować, aby dotrzeć na miejsce. Dojazd z południowej Polski do parku zajmuje około 3 godziny – trasa prowadzi przez Słowację. Pamiętaj, aby mieć winiety na autostrady. Te piękne tereny zlokalizowane są obok pogórza Aggtelek, gór Mátra, Cserehát i Zemplińskich. Po wędrówce górami, warto się wybrać na zwiedzanie Egeru.

węgry

Jaskinie

Podczas podróży do Lillafüred i Bükki Nemzeti Park warto zwrócić uwagę na jaskinie. W Górach Bukowych znajduje się ponad 850 jaskiń! To naprawdę ogromna liczba, patrząc na obszar, jakie zajmują góry. Jedną z najpopularniejszych jaskiń jest jaskinia świętego Stefana (Szent István Cave) czy jaskinia Anny (Anna-barlang).

Atrakcje w Górach Bukowych – trasy i szlaki turystyczne

Oprócz wspomnianego kurortu Lillafüred, jaskiń czy najwyższego szczytu Parku Narodowego Gór Bukowych, znajduje się tam wiele atrakcji i szlaków turystycznych. Gdy sprawdziliśmy mapę, to od razu wiedzieliśmy, że kilka dni to na spokojnie można tam spędzić. Szlaki i trasy turystyczne są zróżnicowane pod względem trudności i długości. Okolica jest naprawdę atrakcyjna – zarówno jeśli chodzi o piesze wędrówki, rowery górskie, jak i narciarstwo.

Najłatwiejszy szlak dostarczy odpowiedniej dawki emocji początkującym turystom, a profesjonaliści będą mogli doświadczyć niesamowitych widoków podczas trudniejszych wycieczek. Wybraliśmy się na kilka tras i musimy przyznać, że każda oferowała coś innego: piękne widoki, cudowne miejsca do postoju i spotkania z przyrodą oraz możliwość poznania historii tego regionu. Na terenie parku znajduje się sporo wież widokowych, z których można oglądać wspaniałe krajobrazy.

 1. Szlak Doliną Szalajki – wodospad Fatyol, źródło wypływające ze skał, jaskinia Istállós-kői, jeziorka, kolejka wąskotorowa (współrzędne: 48.0895, 20.4031).
 2. Trasa do wieży widokowej na szczycie Balvany – krótka wycieczka z pięknymi widokami z platformy obserwacyjnej (48.0994, 20.4719).
 3. Wieża widokowa Millenniumi kilátó – krótki szlak z parkingu (48.0945, 20.4021).
 4. Jezioro Hámori w Lillafüred (48.1056, 20.6201).
 5. Jaskinia świętego Stefana (48.0997, 20.6214).
 6. Punkt widokowy Szeleta kilátóhely (48.1085, 20.6306).
 7. Skalny szczyt Dédesi-Kisvár (48.1306, 20.4766).
 8. Najwyższy szczyt Parku Narodowego Gór Bukowych Istállós-kő (48.0692, 20.4302).
 9. Szczyt Három-kő (48.0596, 20.4743).
 10. Szczyt Tar-kő (48.0567, 20.4616).
 11. Punkt widokowy na Magos-kő (48.1232, 20.5545).
 12. Bükk Obserwatorium Astronomiczne (48.0561, 20.5210).
Góry Bukowe

Góry Bukowe – mapa szlaków turystycznych

Planując wycieczkę górami, warto mieć ze sobą mapę. Widzieliśmy, że w tym roku ciężko gdzieś kupić wydanie papierowe, dlatego z pomocą przychodzą mapy online. Polecamy mapy.cz. Tam znajdziesz wszystkie szlaki, którymi warto wędrować. Poniżej podrzucam mapę tego terenu.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.