Szczyrk – atrakcje turystyczne latem i zimą. Szlaki turystyczne w góry

Szczyrk to malownicze miasto w województwie śląskim w Beskidzie Śląskim niedaleko Bielska-Białej i Wisły. Otoczone jest górami, dlatego od razu przy wjeździe można poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca. Szczyrk to idealna miejscowość dla miłośników aktywnego wypoczynku. Latem można tu uprawiać turystykę pieszą czy rowerową.

W zimie istnieje szeroki wybór tras narciarskich, co czyni Szczyrk jednym z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich w Polsce. Ze względu na bliskość gór Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego oraz Beskidu Małego, warto skorzystać z licznych oznakowanych szlaków turystycznych prowadzących przez okoliczne góry. Na tych trasach można podziwiać piękne krajobrazy i zdobywać szczyty, które są niezwykle ciekawe. 

Wspomniałem, że Szczyrk znajduje się w pobliżu Wisły i od razu polecam Ci zajrzeć do naszego obszernego wpisu o 50 atrakcjach Wisły. Jeśli zamierzasz chodzić szlakami po górach, to zobacz także 10 szlaków, którymi warto wędrować po Beskidzie Śląskim. Jedną z największych atrakcji Szczyrku zimą i latem jest Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Można się dostać pieszo lub kolejką gondolową. Prowadzi do niego szlak z centrum miejscowości. Innym popularnym miejscem jest Klimczok ze schroniskiem turystycznym PTTK.

Gdzie leży Szczyrk?

Szczyrk leży nad rzeką Żylicą, która swoje źródło ma w okolicy Przełęczy Salmopolskiej. Rzeka wpływa do Jeziora Żywieckiego w miejscowości Zarzecze. Dojazd z Bielska-Białej do Szczyrku zajmuje około 25 minut. Do przejechania jest 26 kilometrów.

Miasteczko jest popularnym miejscem do wypoczynku dla turystów z całej Polski. Sporo tam można spotkać mieszkańców Małopolski. Z Krakowa to zaledwie 2 godziny drogi, dlatego można wybrać się nawet na jednodniową wycieczkę. Miejscowość leży pomiędzy dwiema górami: Klimczokiem i górą Skrzyczne. Co najważniejsze, atrakcje turystyczne Szczyrku są dostępne dla każdego zimą i latem. O każdej porze roku spodziewaj się tam wielu turystów. 

Parking w Szczyrku

Parkingów w mieście jest sporo i są w większości bezpłatne. Najlepiej zatrzymać się wzdłuż ulicy Myśliwskiej. Jest stamtąd blisko do atrakcji i szlaków. W późniejszych godzinach możesz mieć problem ze znalezieniem miejsca, więc lepiej przyjechać wcześnie rano lub znaleźć sobie nocleg w centrum.

Atrakcje turystyczne w Szczyrku latem – co zobaczyć samemu i z dziećmi?

Atrakcje turystyczne w Szczyrku latem, to przede wszystkim szlaki turystyczne o różnej długości. Wiele z nich rozpoczyna się w centrum miejscowości. Popularnym miejscem jest Deptak na Żylicą, czyli trasa dla pieszych i rowerzystów. Można wybrać się na krótki spacer i zobaczyć miasteczko z innej strony. Po drodze napotkasz na wiele ciekawych miejsc oraz możesz wejść na coś dobrego do lokalnej restauracji. Życie miasta skupia się na placu świętego Jakuba.

Uwagę wielu skupia Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Miejsce, w którym znajduje się świątynia, zwane jest przez mieszkańców „Górką”. Przyjeżdżają tutaj pielgrzymi z całej Polski. Znajduje się tam cudowny obraz Matki Bożej oraz źródełko. Innym ciekawym zabytkiem Szczyrku jest sanktuarium św. Jakuba. To drewniany kościółek przyciąga swoim urokiem. Znajduje się tuż przy drodze głównej. Warto tam zajrzeć, chociaż na chwilę. Do największych atrakcji Szczyrku latem należy kolejka gondolowa na Skrzyczne. Bilet normalny na wjazd i zjazd kosztuje około 60 złotych. Szczegóły dotyczące biletów, możesz znaleźć tutaj.

W sezonie letnim można wypożyczyć rowery i wybrać się na przyjemną wycieczkę. Dla dzieci przygotowano mniejsze rowery lub foteliki. Pamiętaj, aby wypożyczyć sobie kask. Jeśli masz ochotę na wycieczkę z dziećmi, to zobacz Beskid Park. Jest to miejsce pełne atrakcji i świetna okazja do aktywnego spędzenia czasu. Beskid Park to wyjątkowe miejsce pełne atrakcji dla wszystkich poszukiwaczy przygód! Tuż obok jest Szyszka Park z drzewną karuzelą, linową wioską, golfem czy strefą relaksu.

Atrakcje turystyczne w Szczyrku zimą – co zobaczyć samemu i z dziećmi?

Szczyrk zimą to przede wszystkim białe szaleństwo. Szczyrk Mountain Resort to bardzo popularny ośrodek narciarski, oferujący rozległe trasy zjazdowe dla początkujących i doświadczonych narciarzy, nawet dla dzieci. Oprócz tego turyści mogą również wybrać się na spacer po lesie lub przejażdżkę konną po niesamowitych śniegach. Szczyrk Mountain Resort oferuje wypożyczalnię sprzętu, więc jeśli nie masz swojego, to możesz w każdej chwili załatwić wyposażenie na miejscu. W pobliżu jest również wiele innych wypożyczalni, szkółek narciarskich czy sklepów sportowych.

Dla tych, którzy lubią odrobinę adrenaliny, są też inne stoki zjazdowe i szlaki snowboardowe w Szczyrk Mountain Resort Solisko. W mieście znajduje się także lodowisko – idealne do uprawiania łyżwiarstwa. Znajduje się w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich. Tuż obok znajduje się kompleks skoczni narciarskich Skalite. Innym ośrodkiem narciarskim jest jeszcze Beskid Sport Arena czy kompleks narciarski Biały Krzyż. Zimą w miejscowości nie można się nudzić.

Niedaleko miasta w Wiśle i Leśnej są aquaparki ze spa, basenami i zabawkami wodnymi. Jest to więc doskonały punkt dla rodzin oraz par chcących spędzić czas aktywnie po zimowej przygodzie. Zimową atrakcją turystyczną Szczyrku jest również wyciąg gondolowy na Skrzyczne. Osoby, które mają problemy z chodzeniem, uważają, że mogą sobie nie poradzić w górach w zimie, to mogą dostać się na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego kolejką. Wjazd nie trwa długo, a na szczycie czeka schronisko turystyczne PTTK oraz wspaniałe widoki. 

Szlaki turystyczne ze Szczyrku w góry

Gdzie warto pojechać w góry, podczas wizyty w Szczyrku? Szlaki turystyczne w Beskidzie Śląskim polecają się o każdej porze roku. Już z samego centrum miasta wychodzi sporo tras w góry. Trasy są o różnej długości, ale baza szlaków turystycznych jest tak rozwinięta, że spokojnie można zaplanować dłuższe i krótsze wycieczki. Niezależnie od tego, czy chcesz wędrować szlakami krótszymi, czy dłuższymi – na pewno znajdziesz coś dla siebie. Wszystkie trasy mają doskonały system oznaczeń, który usprawnia orientację. Dzięki temu łatwiej jest planować i przebywać trasy do celu bez obaw o zgubienie się lub utrudnienia. Dodatkowo można również liczyć na towarzystwo innych turystów w czasie podróży po Beskidzie Śląskim.

Trasa 1: Na Skrzyczne do schroniska turystycznego

Szlak niebieski rozpoczyna się przy dolnej stacji wyciągu na Skrzyczne. W pobliżu jest sporo parkingów. Wejście na szczyt i do schroniska turystycznego zajmuje około 2 godziny i 10 minut. Do przejścia jest 3,9 km. Trasa nie jest trudna technicznie, ale prowadzi pod wyciągiem, czyli jest sporo pod górę (alternatywnie możesz wybrać zielony szlak).

Tam można spotkać wielu turystów, szczególnie w weekendy. Z góry widok jest niesamowity! Widzimy np. Tatry i Beskidy. W schronisku na Skrzyczne można odetchnąć od spaceru i zjeść obiad lub poprosić o informacje na temat innych tras turystycznych. Jest to doskonała trasa dla osób początkujących oraz doświadczonych turystów, którzy chcą cieszyć się pięknem Beskidu Śląskiego bez większych wyzwań technicznych.

Trasa 2: Na Klimczok do schroniska turystycznego

Kolejna przyjemna trasa, to szlak na Klimczok. Można rozpocząć w dzielnicy Biła, przy zatoczce autobusowej. Po drodze będą piękne widoki, schronisko turystyczne, szczyt Klimczok, a także Chata Wuja Toma na Przełęczy Karkoszczonka. Zanim dojdziesz do szczytu Klimczok, to odpocznij w schronisku turystycznym i zjedź coś dobrego. Po dotarciu na szczyt, możesz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie lub po prostu delektować się widokiem. Trasa na Klimczok mierzy 4,2 km. Czas przejścia to około 2 godziny. Potem możesz wracać tym samym szlakiem lub zrobić pętlę przez Chatę Wuja Toma, tak jak jest na poniższej mapie. Jeśli jesteś z dzieckiem w wózku, to z parkingu możesz iść tylko do Chaty Wuja Toma i tam spędzić czas. 

Trasa 3: Na Malinowską Skałę

Następnym ciekawym szlakiem w góry jest trasa na Malinowską Skałę z Przełęczy Salmopolskiej. Wejście na górę zajmie Ci około 1 godzinę i 30 minut. Do przejścia jest 3,7 km. Na początku szlaku jest obszerny parking. Na szlaku znajduje się wiele ciekawych punktów widokowych. Trasa jest przyjemna i łatwa, dlatego idealnie nadaje się do rodzinnych wypraw. Jednakże trzeba pamiętać o odpowiednim ubraniu i obuwiu, aby uniknąć kontuzji. Później najlepiej wrócić taką samą trasą. 

Trasa 4: Na Kotarz i Halę Jaworową

To jest bardzo łatwa i przyjemna wycieczka dla rodzin z dziećmi. Z parkingu na Przełęczy Salmopolskiej dojdziesz tam w ciągu 1 godziny. Na Hali Jaworowej znajdują się piękne widoki. Po drodze zdobędziesz także Kotarz. Trasa na Halę Jaworową mierzy tam i z powrotem 7,1 km. To wycieczka na 3 godziny drogi.

Inne trasy turystyczne w okolicach Szczyrku

Oprócz powyższych tras turystycznych warto wybrać się także na inne szczyty. Są to np. Barania Góra, Ochodzita, Wielka Czantoria czy schronisko na Błatniej.

Co warto zobaczyć w okolicy?

W okolicy Szczyrku warto pojechać do Wisły. To urokliwe miasteczko z różnymi atrakcjami. Na pewno ciekawa będzie wycieczka, aby poznać atrakcje Żywca. Możesz wybrać się na zwiedzanie Bielska-Białej czy Ustronia. W Ustroniu znajduje się wyciąg na Wielką Czantorię. Bardziej na południe są małe miejscowości: Milówka i Istebna. 50 minut od centrum Szczyrku znajduje trójstyk granic w Jaworzynce-Trzycatku. Spotykają się tam granice Polski, Słowacji i Czech. 

Restauracje i noclegi w centrum Szczyrku

W centrum Szczyrku znajduje się sporo restauracji. Baza noclegowa jest świetnie rozwinięta. Już kilkukrotnie spaliśmy w miejscowości i zawsze byliśmy zadowoleni. Można znaleźć miejsca o rozmaitych standardach – od prostych kwater prywatnych po luksusowe apartamenty. Większość jest wyposażona w udogodnienia, takie jak WiFi i TV. A noclegi w Szczyrku od gospodarzy zarezerwujesz na noclegi.net.pl.

Jedzenie oferowane przez restauracje jest różnorodne. Można skosztować tradycyjnego polskiego jedzenia, a także dania kuchni międzynarodowej. Rezerwując noclegi w Szczyrku, warto też pamiętać o licznych szlakach turystycznych prowadzących do okolicznych gór Beskidu Śląskiego. To idealne miejsce na weekendowy relaks!

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.