Dubrownik w Chorwacji – atrakcje Starego Miasta, zabytki historyczne, parking

Dubrownik jest miastem w Chorwacji, gdzie chcieliśmy dotrzeć już od dłuższego czasu. Miasto to leży w południowej Dalmacji i tutaj też nacieszysz oczy widokiem na Morze Adriatyckie i sąsiednie wyspy o każdej porze roku. Dubrownik ma kilku kilometrową linię brzegową nad Adriatykiem, ale leży również w sąsiedztwie wapiennego wzgórza Srd. Zwiedzając Dubrownik być może uda Ci się również odwiedzić tę część, która leży na górzystym półwyspie Lapad. Chcesz z nami przejść po zabytkowych murach Starego Miasta, które są jedną z największych atrakcji chorwackiego Dubrownika?

Duborwnik w Chorwacji

Dubrownik nie słynie na pewno z wielu plaż, ale ma swoją piękną wizytówkę, którą może się pochwalić na cały świat. Mało tego, tą wizytówką przyciąga masę turystów w sezonie, nawet z pobliskich wysp. Mowa tutaj o Starym Mieście, które wpisano na listę UNESCO. Wiele osób, które nawet nie nocują w Dubrowniku, dociera tutaj różnymi środkami transportu. Chcą zobaczyć serce miasta.

Organizowane są tutaj wycieczki autokarowe, rejsy statkami z sąsiednich wysp. Turyści docierają tutaj również z innych chorwackich miast, dzięki pobliskiemu lotnisku w Čilipitach. Na Stradun, głównym deptaku miasta jest zwykle bardzo tłoczno, zwłaszcza w wakacyjną porę.

Duborwnik w Chorwacji

Dlaczego chcieliśmy przejechać prawie 1400 kilometrów od naszego domu i dotrzeć do Dubrownika?

Miasto Dubrownik, które leży w obrębie najbardziej oddalonych miejsc od naszego domu na południu Chorwacji. Tak bardzo nam się spodobało, że przyciągnęło nas do Chorwacji jeszcze raz, wraz z początkiem nowego roku. Powodem na pewno było Stare Miasto, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nie jest to duża część tego miasta, ale warto było to zobaczyć na własne oczy.

Unikalne Stare Miasto na skalę całego świata to na pewno zasługa zachowanego w całości układu urbanistycznego średniowiecznego miasta. To tutaj w Starym Mieście spotkasz największe zabytki miasta Dubrownik. A otaczają je okazałe mury obronne. Dodatkowo chcieliśmy również zobaczyć okoliczne punkty widokowe znajdujące się nad Dubrownikiem.

Duborwnik w Chorwacji

Dubrownik parking – gdzie zaparkować podczas podróży samochodem?

Z miejscem parkingowym jest ogromny problem w Dubrowniku. My będąc w lutym nie mogliśmy uwierzyć, że taka sytuacja ma miejsce. Praktycznie nie mogliśmy znaleźć żadnego miejsca parkingowego. Te blisko Starego Miasta były pozajmowane. Wiele osób było w tej samej sytuacji co my. Objeżdżaliśmy parkingi dookoła mając nadzieję, że może zwolniło się już jakieś miejsce. Niestety czym dłużej krążyliśmy, tym uważaliśmy, że chyba nie będzie nam dane nigdzie zaparkować.

Miasto ma ogromny problem z parkowaniem. Mieszkańcy stają nawet w niedozwolonych miejscach. Przy ich posesjach również nie ma zbyt dużo miejsca na parkowanie. Jeśli ktoś już takie posiada, to jest niesamowitym szczęśliwcem. My osobiście nie wyobrażamy sobie parkowania w Dubrowniku w sezonie.

Parkingi w Dubrowniku:

 • Parking przy murach Starego Miasta: 42.6425, 18.1112.
 • Parking II: 42.6422, 18.1101.
 • Bardzo drogi parking: 42.6422, 18.1066.
 • Uważaj na ten parking! Za zaparkowanie możesz dostać mandat! Parking tylko dla mieszkańców: 42.6409, 18.1025.
 • Parking III: 42.6452, 18.1033.

Ze względu na brak miejsc do parkowania, wielu turystów jest zniechęconych do zwiedzania Dubrownika. 

Duborwnik w Chorwacji
Duborwnik w Chorwacji
przewodnik
Duborwnik w Chorwacji
Duborwnik w Chorwacji - parking

Dubrownik i jego atrakcje – wąskie ulice, zabytki 

Nasz spacer zaczynamy od murów miejskich, dzięki którym zobaczymy w całości Stare Miasto z lotu ptaka. Udajemy się do kasy w celu zakupu biletu. A po przejściu wyżej położonego okienka kontrolnego, gdzie Pan sprawdza, czy masz bilet, twój spacer będzie trwał około 1,5 godziny.

Mam nadzieję, że również zachwycisz się ułożeniem każdego budynku, ciasnymi uliczkami z jednym okazałym deptakiem Stradun. Zobaczysz najważniejsze zabytki z góry, które niewątpliwie przyciągają swoją uwagę. Poczujesz wiatr we włosach uderzających fal Morza Adriatyckiego o mury miasta. Nie zapomnij nacieszyć oczy widokami na góry. Myślę, że nie raz nie oderwiesz wzroku od Fortu Lovrijenac, który znajduje się w bardzo okazałym miejscu. 

Duborwnik w Chorwacji
Fort Lovrijenac
Fort Lovrijenac
Fort Lovrijenac

Co warto zobaczyć w Dubrowniku? Lista ciekawych miejsc i mapa atrakcji

Poniżej szybka lista ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku.

 • Brama Ploče,
 • Twierdza Revelin,
 • Klasztor Dominikanów,
 • Wieża Minčeta,
 • St. Francis Tower,
 • Vrata od Pila,
 • Kościół St. Salvation,
 • Klasztor Franciszkanów,
 • Wielka Studnia Onofria,
 • Fort Puncjela,
 • Baszta Bokar,
 • Fort Lovrijenac,
 • Fort sv. Marije,
 • Fort St. Peter,
 • Kościół św. Ignacego,
 • Fort St. Margaret,
 • Fort Sveti Spasitelj,
 • Fort świętego Jana,
 • Pałac Rektorów,
 • Sponza Palace,
 • Kościół św. Błażeja,
 • Katedra Wniebowzięcia NMP,
 • Deptak Stradun.

Warto po przejściu murów miasta wejść do jego wnętrza i przejść się pomiędzy zabytkowymi budowlami. Dotrzesz na deptak Stradun? A może nie raz przejdziesz ciasną ulicą, zobaczysz cytryny i mandarynki na drzewach, gdzieś w zakamarkach. Kamieniste ściany dają trochę chłodu, więc zacienione miejsca w upalne dni dadzą trochę wytchnienia. Zwróć uwagę na szczegóły znajdujących się budynków Kościoła św. Błażej, wejdź do wnętrza Katedry Wniebowzięcia NMP. Koniecznie zobacz Wielką Studnię Onofria przy Stradun.  Na pewno zachwycą Cię bramy w murach miasta: Brama Ploče oraz Vrata od Pila

Mury obronne Dubrownik
Mury obronne Dubrownik
Mury obronne Dubrownik
Mury obronne Dubrownik
Mury obronne Dubrownik
Mury obronne Dubrownik
Mury obronne Dubrownik
Dubrownik atrakcje
Dubrownik atrakcje

Plaże w Dubrowniku

Piękna plaża Banje w Dubrowniku znajduje się blisko Starego Miasta, z której dostrzeżesz jego mury. Na niej jest delikatny żwirek. Jest to znana plaża, więc w sezonie może być tłoczno. Jeśli masz ochotę wybierz się na półwysep Lapad i tam odszukaj Plażę Copacabana, gdzie na pewno będzie troszkę spokojniej niż w ścisłym centrum. Plaża Sveti Jakov zachęca turystów do wypoczywania na niej i obserwowania Starego Miasta.

 • Współrzędne plaży blisko Starego Miasta: 42.6416, 18.1163
 • Współrzędne plaży Copacabana: 42.6637, 18.0649
 • Współrzędne spokojnej plaży: 42.6644, 18.0706
 • Współrzędne plaży Sveti Jakov: 42.6352, 18.1308.

Dubrownik lotnisko – loty do Dubrownika z Polski

W niedalekiej odległości od Dubrownika znajduje się Port Lotniczy, z którego korzysta wielu Polaków wybierających się w tę część Dalmacji. Lotnisko znajduje się około 26 minut od miasta. Aby dostać się do Dubrownika, możesz skorzystać z autobusów lotniskowych, taksówek, a także autobusów kursowych.

 • Adres lotniska: Dobrota24, 20213, Čilipi, Chorwacja
 • Sprawdź loty do Dubrownika – tutaj.

Sprawdzając loty z Polski do Chorwacji możesz zauważyć, że w zależności, jakie lotnisko w Polsce wybierzesz, to Twoja podróż do Chorwacji samolotem może trwać krócej lub dłużej. To wszystko zależy od ilości przesiadek oraz czasu oczekiwania na wystartowanie w miejscu pośrednim Twojego lotu do Chorwacji. Startując w Krakowie, Gdańsku, Szczecinie czy Rzeszowie możesz wybrać bilety z przesiadką np. w Warszawie, Frankfurcie, Wiedniu lub nawet z dwoma czy trzema przesiadkami. 

Z Warszawy jest lot bez przesiadek. Wówczas spędzisz w samolocie tylko dwie godziny i będziesz na miejscu. Ale są możliwe bilety z 1 przesiadką w Zagrzebiu czy w Monachium, a nawet z dwoma.

Kiedy odwiedzić Dubrownik? Jaka pogoda w Dubrowniku? Czy znajdziesz nocleg w mieście blisko atrakcji? Kamery online

My byliśmy w lutym i nasz nocleg znaleźliśmy w miejscowości Nova Mokošica. Nie chcieliśmy szukać w ścisłym centrum, ponieważ jest problem z parkowaniem. Możesz skorzystać z wyszukiwarki w Google czy też wyszukaj swoją kwaterę poprzez Booking. Po Chorwacji poruszaliśmy się samochodem. Bardzo chcieliśmy dotrzeć do najdalej wysuniętego punktu Chorwacji na południe.

Od Dubrownika mieliśmy już ten punkt na wyciągnięcie ręki. Pogoda była bardzo dobra. Świeciło słońce, a temperatura sięgała blisko 10 stopni około 11:00. Było naprawdę ciepło. W tym okresie, kiedy my byliśmy, to od czasu do czasu zmagał się chwilowy porywisty wiatr. Warto w Google wyszukać kamerę online. Możesz szybko sprawdzić ruch turystyczny, czy właśnie pogodę w tym rejonie. 

Dubrownik atrakcje
Dubrownik atrakcje
Dubrownik atrakcje
Dubrownik atrakcje

Gra o Tron – sceny do serialu w Dubrowniku

W kilku miejscach na terenie Chorwacji możesz spotkać się ze wzmianką o serialu Gra o Tron. Pewne miejsca, np. Dubrownik został wykorzystany do ujęć w serialu. Jednym z takich miejsc w Dubrowniku był Fort Lovrijenac jako Czerwona Twierdza. 

Dubrownik atrakcje
Dubrownik atrakcje i zwiedzanie
Dubrownik atrakcje i zwiedzanie
Dubrownik atrakcje i zwiedzanie
Dubrownik atrakcje i zwiedzanie
Dubrownik atrakcje i zwiedzanie
Dubrownik atrakcje i zwiedzanie
Dubrownik atrakcje i zwiedzanie
Dubrownik atrakcje i zwiedzanie
Dubrownik atrakcje i zwiedzanie
Dubrownik atrakcje i zwiedzanie
Dubrownik atrakcje i zwiedzanie
Dubrownik atrakcje i zwiedzanie
Dubrownik atrakcje i zwiedzanie

Wzgórze Srd

Bardzo ciekawą atrakcją w Dubrowniku jest Wzgórze Srd, znajdujące się kilka minut samochodem od zabytkowego centrum miasta. Możesz dostać się tam samochodem, pieszo lub wyciągiem. Na górze znajduje się bezpłatny parking, jest restauracja, taras widokowy, a samo miasto można zobaczyć z innej perspektywy. Znajduje się tam także Muzeum Militarne. Zbocza wzgórza są bardzo strome. Po jednej stronie obejrzysz Morze Adriatyckie, a po drugiej stronie górskie chorwackie szczyty, ale również góry Albani, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny.

 • Współrzędne parkingu na wzgórzu Srd: 42.6494, 18.1118.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.