Wzgórze Srd w Dubrowniku – jak dostać się na szczyt? Pieszo, samochodem czy kolejką linową?

Wzgórze Srd to wzniesienie znajdujące się w Dubrowniku poza ścisłym centrum miasta. Jest bardzo ciekawym miejscem, którego nie można pominąć podczas zwiedzania tej części Dalmacji. Srd mierzy 412 m n.p.m. Nie jest to zbyt wysoka góra, jednak patrząc od poziomu morza wygląda spektakularnie. Na szczycie stoi kamienny krzyż, jest Fort Imperial zbudowany przez Francuzów oraz górna stacja kolejki. W restauracji można zatrzymać się na jedzenie, jednak ceny są wysokie. 

  • Na górę możesz dostać się pieszo, samochodem lub kolejką linową. 

Wzgórze Srd to wspaniały punkt widokowy. Oprócz Morza Adriatyckiego, możesz zobaczyć Dubrownik z góry, a także niekończący się krajobraz gór. Widać szczyty gór w Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Albanii.

Wzgórze Srd Dalmacja
Wzgórze Srd Dalmacja

Jak dostać się na Wzgórze Srd?

Tak, jak wspomniałem możesz to zrobić na trzy główne sposoby: samochodem, pieszo lub kolejką. Optymalny sposób to dojazd samochodem. Po pierwsze to najłatwiejsza opcja, a po drugie nie stracisz nerwów poszukując parkingu w centrum Dubrownika. Pieszo trasa wiedzie ostro pod górę. Trzeba przejść około 2,6 km, a trasa zajmie Ci 2 godziny. Trasa oznaczona jest jako kalwaria. Poniżej mapa trasy

Parking w Dubrowniku

Znalezienie wolnego miejsca w pobliżu kolejki, Starego Miasta czy wejścia na szlak graniczy z cudem. My byliśmy poza sezonem i nie mieliśmy gdzie stanąć. Często miejsca są dostępne w garażu podziemnym, jednak mieliśmy na samochodzie boks i nie zmieściliśmy się. Jeśli będzie miejsce, to polecamy parking:

  • Współrzędne płatnego parkingu w Dubrowniku: 42.6426, 18.1108

Wycieczka na Wzgórze Srd w Dubrowniku

My przyjechaliśmy do Dubrownika w lutym, więc było poza sezonem. Spokojnie wyjechaliśmy na górę wąską drogą asfaltową. W pełni sezonu może być problem przy mijaniu się z innymi samochodami. Najlepiej przyjechać tam wcześnie rano. Wtedy nie ma tam prawie nikogo. Przyjechaliśmy na wzgórze i zatrzymaliśmy się na bezpłatnym parkingu przy wysokim murze. Ruszyliśmy na eksplorowanie terenu. 

Dawniej wzgórze było zalesione dębami. Góra była miejscem krwawych bitew w walce o niepodległość Chorwacji. Historię możesz lepiej poznać w muzeum znajdującym się w Forcie Imperial na szczycie. Obecnie Wzgórze Srd w Dubrowniku stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. Jest tam restauracja, taras widokowy czy nawet tyrolka.  Na punkcie widokowym były bezpłatne lunety obserwacyjne. 

Wzgórze Srd Dalmacja
Wzgórze Srd Dalmacja
przewodnik
Wzgórze Srd Dalmacja
Wzgórze Srd Dalmacja
Wzgórze Srd Dalmacja

Kolejka linowa Dubrownik – Wzgórze Srd

Kolejka linowa z centrum Dubrownika na Wzgórze Srd działa od 1 kwietnia 2023 roku do grudnia. Została zbudowana w 1969 roku i była entuzjastycznie używana przez miliony turystów. Bilet w obie strony kosztuje 26,54 euro. Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj.

Wzgórze Srd Dalmacja
Wzgórze Srd Dalmacja
Dubrownik
Dubrownik
Dubrownik
Dubrownik
Dubrownik
Dubrownik
Dubrownik
Wzgórze Srd Chorwacja
Wzgórze Srd Chorwacja
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.