Miasto Trogir w Chorwacji – atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć w Trogirze?

Trogir to jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji. Znajduje się w Środkowej Dalmacji. Miasteczko położone jest tuż przy Wyspie Ciovo. Nam podobało się tam bardzo. Odwiedziliśmy je podczas naszej ostatniej podróży po Chorwacji. Byliśmy w lutym.

Gdzie znajduje się Trogir? Jak do niego dojechać?

Wyspa Ćiovo znajduje się 30 km od Splitu, 390 km od Rijeki oraz 1100 km od południowej Polski. Polecamy drogę przez Słowację oraz Węgry. Jeśli wjedziesz na Węgry, to już potem do Splitu jedziesz autostradami i drogami ekspresowymi. Droga jest bardzo przyjemna. Pamiętaj o winietach na Słowacji i Węgrzech. W Chorwacji płaci się na bramkach. Najpierw musisz kierować się na Split, a później typowo za znakami na Trogir.

Trogir położony jest tuż nad Morzem Adriatyckim. Na wyspę Ciovo można dostać się z Trogiru mostem. Miasto zamieszkuje około 11000 mieszkańców. W sezonie jest tam o wiele więcej turystów. Nawet teraz w lutym było sporo osób, które spacerowały wąskimi uliczkami miasta. Trogir jest miastem portowym. Podczas zwiedzania na wodzie można zobaczyć wiele stacjonujących statków. Widać, że niektóre były wycieczkowe.

Trogir Atrakcje

Punkt widokowy na miasto

Warto wiedzieć, że Stare Miasto wpisano w 1997 roku na listę UNESCO. Bardzo ciekawie położenie miasta wygląda z góry. My znaleźliśmy punkt widokowy niedaleko przy drodze. Polecamy, żeby tam trafić. To zaledwie 10 minut samochodem od centrum. Gdy dotrzesz na górę, to zobaczysz, że Trogir położony jest na wyspie. 

  • Współrzędne punktu widokowego: 43.5244, 16.2196.
Trogir Atrakcje
Trogir Atrakcje

Trogir – parking blisko Starego Miasta

Na samym początku musieliśmy znaleźć jakiś parking. Tych było całkiem sporo, gdy wjeżdżaliśmy do centrum. Zatrzymaliśmy się na obszernym parkingu tuż przy dworcu autobusowym. Wjechaliśmy tam przez szlaban, pobraliśmy bilecik i wjechaliśmy na ogromny plac. Parking ogólnie jest tam drogi, ponieważ postój kosztuje 2 euro, czyli około 9 złotych. Płaci się w kasie automatycznej na skraju parkingu. 

  • Współrzędne parkingu: 43.5183, 16.2525.
  • Adres: Kneza Trpimira 2, 21220, Trogir, Chorwacja.

Co warto zobaczyć w Trogirze? Atrakcje, ciekawe punkty i zwiedzanie miasta podczas podróży

Wyszliśmy z samochodu i już mogliśmy podziwiać widoki. Z lewej strony w oddali znajdowały się góry piętrzącego się Welebitu (sprawdź góry w Chorwacji), przed nami był Adriatyk, dalej Wyspa Ciovo, a z prawej strony zabytki Trogiru. Dobrze widzieliśmy katedrę.

Trogir Atrakcje

Z parkingu poszliśmy w prawo wzdłuż wody i dworca autobusowego. Tuż przy moście zobaczyliśmy tablice dotyczące starego miasta oraz wpisania Trogiru na listę UNESCO. Restauracje były otwarte, wszędzie kręciło się sporo osób. Tuż za mostem był park, do którego skręciliśmy. Później już pokierowaliśmy się na zwiedzanie zabytków Trogiru.

Zobaczyliśmy Katedrę Świętego Wawrzyńca (Sv. Lovre) znajdującą się na Placu Jana Pawła II. Katedra była bardzo okazała i przyciągała uwagę spacerujących turystów. Obok świątyni można zobaczyć dzwonnicę z XIV wieku. Dalej zmierzaliśmy w stronę Twierdzy Kamerlengo, ale po drodze mieliśmy do zobaczenia jeszcze kilka ciekawych zabytków. Był np. kościół św.  Jana Chrzciciela (sv. Ivana Krstitelja), Pałac Stafileo wzniesiony pod koniec XV wieku. Warto zwrócić uwagę na gotyckie okna bogato zdobione z elementami roślinnymi.

Trogir Atrakcje
przewodnik

Podczas zwiedzania było sporo wąskich uliczek. Trafiliśmy na słoneczną pogodę, dlatego zwiedzanie Trogiru, było jeszcze ciekawsze. Wyszliśmy przez kamienną bramę do portu. Tam stały różne statki. Szeroki bulwar prowadził do historycznej twierdzy. To właśnie na bulwarze skupia się nocne życie miasta. Są tam restauracje, bary oraz apartamenty. Trogir leży na jednej z wysp Chorwacji.

Warto wiedzieć, że miasto założono w III wieku przed naszą erą. Nazwano je Tragurion i już od tego momentu Trogir stał się znaczącym punktem na mapie ze względu na port.  Od 1107 roku rządzili tutaj Węgrzy, a w 1123 roku miasto zniszczyli Saraceni. Miasto zostało odbudowane. Terenami od 1420 roku zaczęli władać Wenecjanie. 

Trogir Atrakcje

Trogir jako miasto można podzielić na trzy części. Pierwsza to stare miasto, druga to część Wyspy Ciovo, a trzecia to tereny z nowoczesnym budownictwem. 

Od XIII do XV wieku nastąpił rozkwit miasta. Wznoszono budowle, umacniano mury miejskie, oraz wzniesiono Twierdzę Kamerlengo. Teraz jest to malowniczy zabytek, który można zwiedzać w sezonie turystycznym. Twierdza Kamerlengo wznieśli Wenecjanie.

Trogir Atrakcje

W Trogirze mieszkała zamożna rodzina Ćipiko i jej pałac możemy oglądać w mieście. Pałac Ćipiko wybudowano w 1457 roku. Podczas spaceru po mieście warto jeszcze zobaczyć: targ rybny, Bramę Lądową, Bramę Morską, loggię miejską, wieżę zegarową i wieżę świętego Marka.

Mapa zabytków i atrakcji chorwackiego Trogiru

Na poniższej mapie zaznaczyłem miejsca, które warto zobaczyć w Trogirze.

Plaże w Trogirze 

Na mapie Google możesz znaleźć kilka plaż blisko centrum. Są one raczej bardziej kameralne. Najbardziej znanymi są: 

  • beach Seget,
  • Gradska Plaža Trogir,
  • Plaža Pantan.

Wielu mieszkańców oraz turystów zdecydowanie wybiera plaże na Wyspie Ciovo. Jeśli przejedziesz przez most i skręcisz w lewą stronę, to przez kilka kilometrów będziesz miał kamieniste plaże po lewej stronie. 

Miasto położone na wyspie

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie atrakcji miasta?

Zwiedzanie atrakcji Trogiru poza sezonem zajęło nam 2 godziny. Mogliśmy spokojnie przespacerować się po zabytkowych uliczkach i oglądać ciekawe miejsca. Twierdza była zamknięta, dlatego żałujemy, że nie udało się jej zobaczyć. Bilety są tam płatne i można obejrzeć stamtąd malownicze krajobrazy, np. Wieżę św. Marka oraz katedrę.

Nie korzystaliśmy z restauracji, plaż, ani z wycieczkowych kursów statkiem. Myślę, że w sezonie spokojnie można spędzić tam nawet cały dzień. Już sama wycieczka po wyspie Ciovo zajmie Ci kilka godzin. 

Nocleg Trogir – gdzie znaleźć miejsce do spania

Jeśli szukasz noclegu w Trogirze, to najlepiej znaleźć go poza ścisłym centrum miasta. Sporo apartamentów znajduje się w Starym Mieście, ale będziesz mieć problem z parkingiem. Trzeba będzie sporo dopłacić za postój. Szukaj noclegu w północnej części miasta, na wyspie Ciovo lub w sąsiednim mieście Split (zobacz atrakcje Splitu). My spaliśmy w miejscowości Podstrana.

Trogir Atrakcje
Trogir Stare Miasto, UNESCO
Trogir Stare Miasto, UNESCO
Trogir Stare Miasto, UNESCO
Trogir Stare Miasto, UNESCO
Miasto położone na wyspie
Miasto położone na wyspie
Miasto położone na wyspie
Trogir Chorwacja
Trogir Chorwacja
Trogir Chorwacja
Trogir Chorwacja
Trogir Chorwacja
Trogir Chorwacja

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.