Twierdza Klis (Fortress Klis) w Chorwacji – zwiedzanie, bilety i jeg historia.

Twierdza Klis (Kliska tvrdava, Clisso) to forteca znajdująca się w Chorwacji niedaleko Splitu. Twierdza znajduje się na wzgórzu, dlatego widoczna jest z bardzo daleka. To jedna z największych fortec w kraju. Co więcej, Twierdza Klis zaliczana jest do najcenniejszych zabytków Chorwacji i całej Dalmacji. Początkowo nie mieliśmy w planach, żeby ją odwiedzić podczas wycieczki. Przy tworzeniu planu na zwiedzanie atrakcji Splitu i dokładnym obejrzeniu fortecy na zdjęciach, zdecydowaliśmy się, że będzie to nasz punkt obowiązkowy.

Twierdza Klis (Fortress Klis) w Chorwacji

Faktycznie warto było tam pojechać. Forteca zrobiła na nas ogromne wrażenie, zwłaszcza jej położenie oraz wielkość. Obiekt świetnie widać z Parku Marjan w Splicie, a miasto Split fantastycznie widać z murów twierdzy – zamku, bo tak na nią też mówią. Wycieczka w to miejsce na pewno będzie udana. To miejsce Cię oczaruje widokami w 360 stopniach.

  • Wejście na teren twierdzy jest płatne. Obowiązują godziny otwarcia oraz cennik biletów wstępu.
  • Bilet normalny kosztuje 10 euro, bilet ulgowy dla dzieci do 15 lat tylko 3 euro.
  • Twierdza Klis jest otwarta codziennie od 9:00 do 17:00.
  • Jeśli nie chcesz zwiedzać, to koniecznie tam podjedź, chociaż na chwilę. Już przed bramą główną jest miejsce, które stanowi wspaniały punkt widokowy.
  • Zobacz atrakcje i zabytki Splitu.
Twierdza Klis (Fortress Klis) w Chorwacji

Jak dojechać do Twierdzy Klis w Chorwacji i gdzie zaparkować?

Dojazd nie stanowi większego problemu, a ze Splitu dojedziesz już w ciągu 20 minut. Niemalże pod samą bramę prowadzi droga asfaltowa. Gdy dojedziesz do miejscowości Klis, to możesz zatrzymać się na bezpłatnym parkingu przy restauracji. Stamtąd do bramy wejściowej będzie jakieś 5 minut spacerkiem pod górę. 

Ciekawostką jest to, że dawniej twierdza zwana była ?Kleisa?. Z języka greckiego oznacza klucz. Obecnie miejscowość Klis zwana jest ?kluczem Dalmacji?. Tworząc listę najpiękniejszych miejsc, które warto zobaczyć w Chorwacji, to twierdza do takich obiektów się zalicza. 

  • Współrzędne parkingu przy twierdzy: 43.5605, 16.5222.
  • Na parkingu było kilka samochodów podczas naszej wycieczki.
  • Parking nie posiada wielu miejsc parkingowych.
  • W sezonie może być problem z zaparkowaniem samochodu.
Twierdza Klis (Fortress Klis) w Chorwacji Parking

Czy Twierdza Klis jest atrakcją miasta Split?

Twierdza Klis leży w niedalekiej odległości od miasta Split i wiele osób wiedząc o tak wspaniałej atrakcji tutaj dociera. Będąc w Splicie niewiele czasu musisz poświęcić na dojazd do twierdzy. Widoki z twierdzy są okazałe. Największe wrażenie robi widok na bezkresne Morze Adriatyckie ze swoimi wyspami, ale również na widok sąsiadujących kamiennych gór. Twierdza Klis jest widoczna z daleka.

Twierdza Klis (Fortress Klis) w Chorwacji widoki

Skąd taka twierdza? Co wiemy z historii?

Wiadomo z historii, że Twierdza Klis (często zwana przez turystów zamkiem) istniała już za czasów panowania Imperium Rzymskiego. Przez lata trafiała w ręce różnych właścicieli: Chorwatów, Wenecjan czy Austriaków. Tereny te zamieszkiwali Delmaci od II wieku p.n.e. Szczątkowe informacje o twierdzy pochodzą z X wieku. Wcześniej w Klisie miał znajdować się jakiś dwór – za panowania księcia Trpimira I.

Wiadomo, że w 1242 roku schronienie w obiekcie znalazł Bela IV – król węgierski. Przez 25 lat wojska tureckie próbowały zdobyć twierdzę i po tylu latach im się to udało zdobyć ją w swoje ręce. Węgrzy utracili ważny obiekt obronny swojego państwa. Turcy postanowili wzmocnić twierdzę, a co więcej zbudowali meczet z minaretem. Pod koniec XVI wieku dokładnie w 1596 roku Chorwaci odbili twierdzę i panowali w niej przez kilkadziesiąt lat. W 1648 roku przejęły ją wojska weneckie.

Później przejmowali ją: Austriacy, Francuzi, Habsburgowie. A następnie przeszła w ręce Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. A w kolejnych latach w ręce Jugosławii. Od 1990 roku jest w granicach niepodległej Chorwacji. 

Twierdza Klis i widoki
przewodnik

Zwiedzanie Twierdzy Klis z dzieckiem – ile czasu na nią przeznaczyć?

Twierdza mierzy aż 204 metry! Jest ogromna. Dobrze to widać już na mapce, którą otrzymuje się przy zakupie biletów wstępu. Czas zwiedzania Twierdzy Klis (zamku) to 2 godziny. Tyle nam zajęło zobaczenie wszystkich elementów. Ruiny zachowały się w dobrym stanie. Każdego roku przybywa tutaj wielu turystów, którzy są oczarowani Twierdzą Klis.

Niektóre budynki zostały uszkodzone, jednak wiele oryginalnych obiektów można tam zobaczyć – bramy, kościół św. Wita, wieżę czy stanowiska dla strzelców. Podczas zwiedzania można zobaczyć Wieżę Oprah, wejść do małego muzeum, w którym są różne obrazy, broń i wyposażenie wojsk czy sprawdzić, co widzieli strzelcy. Szliśmy pomiędzy murami i wydawało się, że to nigdy się nie skończy. Już myśleliśmy, że jesteśmy na końcu, a tutaj odkrywał się kolejny zakamarek. Jest to wspaniałe miejsce w Dalmacji.

Twierdza Klis wnętrze
Twierdza Klis wnętrze
Twierdza Klis wnętrze

Na terenie twierdzy znajdują się bezpłatne toalety i można obejrzeć film na TV w pomieszczeniu obok. Podczas przejścia po twierdzy widzieliśmy, jak grupa młodych chłopaków trenowała strzelanie z łuku do tarczy. Być może były to jakieś warsztaty, nie wiemy. Wyglądało to ciekawe, ponieważ dodatkowo mieli założone specjalne stroje. 

W Twierdzy Klis kręcono sceny do serialu Gra o Tron

Fani serialu Gra o Tron na pewno będą zaciekawieni tym, że kręcono na terenie fortecy sceny. Na jednej ze ścian można zobaczyć wybrane ujęcia.

Twierdza Klis na skałach
Twierdza Klis na skałach Split blog
Twierdza Klis na skałach Split blog
Twierdza Klis na skałach Split blog
Twierdza Klis na skałach Split blog
Twierdza Klis na skałach Split blog
Twierdza Klis na skałach Split blog
Atrakcje blisko Splitu Twierdza Klis
Atrakcje blisko Splitu Twierdza Klis
Atrakcje blisko Splitu Twierdza Klis
Atrakcje blisko Splitu Twierdza Klis
Atrakcje blisko Splitu Twierdza Klis
Blog Split Twierdza Klis
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.