Góry w Chorwacji – piękna kraina, a najwyższe szczyty sięgają 1800 m n.p.m.

Góry w Chorwacji to piękna kraina. Najwyższe góry w Chorwacji przekraczają 1800 m n.p.m. Mogę powiedzieć, że poznaliśmy to państwo jako krainę gór i morza. Wróciliśmy zachwyceni, bo kilka ciekawych szlaków i tras turystycznych z dzieckiem tam zrobiliśmy.

Jakie góry są w Chorwacji?

Zacznijmy od samego początku, czyli od informacji, jakie góry są w Chorwacji? Podczas drogi z Polski nad Morze Adriatyckie, najpierw jedziemy po płaskich terenach. Krajobrazy przypominają drogę z Kielc w kierunku Szczawnicy. Im bardziej wjeżdżamy w głąb i przenosimy się na zachód, to tereny stają się coraz bardziej skaliste i okazałe.

Góry Dynarskie

Można powiedzieć, że najważniejszymi są Góry Dynarskie, ponieważ tam znajduje się najwyższy szczyt państwa, czyli Dinara mierząca 1831 m n.p.m. Nam udało się ją zdobyć. Szliśmy tam 5 godzin.

Wiesz, że Góry Dynarskie leżą na terenie 8 państw! Najwyższy ich szczyt leży w Albanii mierzy Maja e Jezercës. Ma 2694 m n.p.m. Kolejna pasma to część Gór Dynarskich.

Biokovo

W okolicy Makaraski – popularnego kierunku dla Polaków jest Biokovo. Tam właśnie znajduje się Sveti Jure mierzący 1764 m n.p.m. To druga najwyższa góra w Chorwacji. Uwaga! Można wjechać tam samochodem. Ten, kto wybiera się tam pieszo, to musi wiedzieć, że to jedna z najniebezpieczniejszych gór w Chorwacji.

Biokovo

Učka

W północno-zachodniej części znajduje się pasmo górskie Učka. Tam warto zdobyć szczyt Vojak mierzący 1394 m n.p.m. Vojak jest najwyższym szczytem Istrii. Oprócz tego warto zdobyć: Suhi Vrh, Perun, Kremenjak czy Grnjac. Ze szczytów rozciągają się wspaniałe widoki w kierunku Morza Adriatyckiego.

  • Zobacz opis szlaku na Vojak,

Gorski Kotar

W północno-zachodniej części leży kolejna skalna kraina, czyli Gorski Kotar. Najwyższym szczytem jest tam Risnjak mierzący 1528 m n.p.m. To także Park Narodowy Risnjak.

Pasmo Velebit

Jest pasmo Velebit ciągnące się ponad 100 kilometrów. Na jego terenie znajdują się dwa parki narodowe: Park Narodowy Północnego Welebitu – Nacionalni park Sjeverni Velebit. Tak w ogóle jest to najmłodszy park w Chorwacji. Drugim jest Park Narodowy Paklenica. To właśnie na jego terenie leży najwyższy szczyt całego pasma Velebitu, czyli Vagansky vrh 1757 m n.p.m.

przewodnik

Mosor

W południowej części nad Splitem góruje Mosor, gdzie najwyższym szczytem jest Veliki Kabal mierzący 1339 m n.p.m. Z daleka wygląda wspaniale i niebezpiecznie, jednak wejście na górę nie sprawia większych problemów.

Medvednica

Żeby nie było, że góry znajdują się tylko blisko Morza Adriatyckiego, to są także góry obok Zagrzebia, czyli stolicy Chorwacji. Tam na północy jest pasmo górskie Medvednica. Są to góry średnie, a najwyższy szczyt mierzy 1033 m n.p.m. Nazywa się Sljeme. Blisko Zagrzebia jest również wiele wzgórz.

Jakie szlaki i trasy w chorwackich górach?

  1. Szlak na Dinarę – najwyższą górę w Chorwacji,
  2. Park Narodowy Północnego Welebitu – szlak na Veliki Zavizan,
  3. Welebit – szlak na Vidakov kuk,
  4. Welebit – szlak na Visibabę i Buljmę i Alančić,
  5. Park Narodowy Paklenica – szlak na Vaganski vrh,
  6. Szlak na Sveti Jure w Biokovo,
  7. Szlak na Vojak w Park Przyrody Ucka,
  8. Szlak na Veliki Kabal na górze Mosor.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.