Dolnośląskie,  Masyw Śnieżnika

Trójmorski Wierch z Jodłowa – najkrótszy szlak od polskiej strony

Wstajemy o poranku z nowymi siłami. W planach Trójmorski Wierch 1145 m n.p.m. z wieżą widokową i Przełęcz Puchacza. Niedaleko też na Śnieżnik, ponieważ znajdujemy się w Masywie Śnieżnika. Odsuwamy zasłony, a na polu ciemne chmury spowiły miasteczko, zatrzymując ludzi w swoich domach. Kto nie musi, to nie wychyla główny spod kołdry, zwłaszcza że na zegarze mamy 5:30. Jemy na śniadanie pizzę z poprzedniego dnia i powoli zbieramy się do wyjścia. Przy takiej pogodzie to tylko krótki marsz, żeby się nie rozchorować, bo Angelika już nie czuje się najlepiej.

Trójmorski Wierch – parking w Jodłowie

Pakujemy się do samochodu i jedziemy ponad 40 kilometrów do wioski Jodłów, w której mieszka zaledwie 70 osób. Tam jest najkrótsza droga na Trójmorski Wierch i można też zrobić przyjemną pętlę na kilka kilometrów. Aby dojechać do Jodłowa, to trzeba przejechać przez Międzylesie, a jak wiecie, nad miasteczkiem góruje majestatyczne wzgórze Sikornik należące do Korony Sudetów Polskich.

Znacie je z naszego bloga, bo kiedyś je zdobywaliśmy po wielkich męczarniach. Parking na początku szlaku jest dobrze przygotowany. Co najważniejsze – ogrodzony i darmowy. Tak powinno być przy wszystkich szlakach. Oprócz tego jest również drewniana wiata.

Mapa trasy turystycznej do wieży widokowej na Trójmorskim Wierchu

Jodłów – Pod Jasieniem – Trójmorski Wierch wieża widokowa – Przełęcz Puchacza – Jodłów

Opis szlaku do wieży widokowej na Trójmorskim Wierchu

Rozpoczynamy czerwonym szlakiem po krwistej drodze. Mgła połączona z ciemnym lasem i zabarwioną na kolor drogą wygląda jak z horroru. W każdej chwili coś może wypełznąć zza krzaka. Szlak wiedzie po ubitej drodze, która przystosowana jest do przewozu drzewa przez ciężkie sprzęty. Kilka z nich mijamy z przeciwka.

Z prawej strony przychodzi po pewnym czasie szlak koloru żółtego również z Jodłowa. To miał być nasz szlak, jakby była ładniejsza pogoda. Idziemy razem i dochodzimy na Przełęcz pod Jasieniem. Tam dołączają do nas 2 szlaki, zielony z Niemojowa i czerwony ze strony czeskiej.

Z Horni Morava na Trójmorski Wierch

Skręcamy z lewo i maszerując pod górę, zdobywamy wysokość. Na Trójmorski Wierch niecała godzina drogi. Szlak żółty, zielony i czerwony prowadzi cały czas przez las. Mgła nam wcale nie przeszkadza. Ważne, że nie pada. Mijamy się z turystą, który z zachmurzoną miną schodzi na dół. Wiemy jedno! U góry też nic nie będzie widać. W pewnym momencie okazuje się, że zgubiliśmy mapę, a właściwie to, co z niej zostało, bo papierowe mapy nie starczają nam na długo.

Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu

Stajemy pod wieżą widokową, na której nawet nie wychodzimy. Postawiono ją całkiem niedawno, bo w 2009 roku, a oddana do użytku rok później. Nazwę Trójmorski Wierch wprowadził w 1946 dr Mieczysław Orłowicz. Oddaje ona w pełni charakter szczytu, który jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz: na zachodnich zboczach mają swoje źródła dopływy Nysy Kłodzkiej w zlewisku Morza Bałtyckiego, z południowo-wschodniego zbocza spływa Lipkovský potok, dopływ Cichej Orlicy (czes. Tichá Orlice) w zlewisku Morza Północnego, a u stóp wschodniego zbocza znajduje się dolina Morawy w zlewisku Morza Czarnego.

Jedynym pocieszeniem było jajko niespodzianka. Angelika otwierała je z nadzieją, że będzie tam jakiś smerf… I był, ale nie taki jaki oczekiwaliśmy.

Przełęcz Puchacza w Masywie Śnieżnika

Nagle od dołu nadeszli Czesi. W jednej z kieszonek swojego plecaka mieli naszą mapę!!! Wyszli na wieżę, zeszli i zapytali, czy czasem nie straciliśmy mapy po drodze. Oddali nam całą i zdrową i dodatkowo zrobili nam zdjęcie. 🙂 Dalej ruszyliśmy na Przełęcz Puchacza, a właściwie pobiegliśmy i w ekspresowym tempie tam się znaleźliśmy. Bardzo dobrze biegnie się po śniegu zwłaszcza z kijkami. Upadek na pewno byłby miękki.

Przełęcz nosi nazwę od wzniesienia Puchacz górującego nad przełęczą o 84 m po jej południowej stronie. Na niej mamy tablicę informacyjną i drewnianą wiatę. Z Przełęczy Puchacza idzie się dalej zielonym szlakiem do schroniska pod Śnieżnikiem przez Mały Śnieżnik, czerwonym szlakiem bezpośrednio na Śnieżnik lub schodzi żółtym kolorem do Międzygórza. My wybieramy wariant trzeci, z tym że po 10 minutach marszu kolorem żółtym odbijamy w lewo na niebieski.

Szlak niebieski to droga pożarowa tworząca pętlę pod wzniesieniem Wysoczka. Szybkim krokiem schodzimy na dół szerokim traktem. Nad nami się przejaśnia i aż kusi, żeby iść w kierunku Śnieżnika. Mokre buty jednak nas zniechęcają. Po drodze trafiamy na ciekawy widok okolicznych wzniesień. Jesteśmy już na dole przed parkingiem.

Patrzymy na samochód, który zdążył wyschnąć. Nadaje się tylko i wyłącznie do umycia i tradycyjnie do zatankowania… Wracamy do domu w pełnym słońcu. Pogoda diametralnie się zmieniła. Tak nam posmakowała pizza u prezesowej, że po raz drugi do niej się kierujemy, co dziwi właścicieli, że aż tyle w sobie możemy pomieścić. 🙂

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.