Istria w Chorwacji – atrakcje. Co warto zobaczyć w wakacje? 16 ciekawych miejsc

Półwysep Istria w Chorwacji to bardzo chętnie wybierany kierunek wakacyjny wśród Polaków. Jedną z głównych zalet tego regionu jest to, że znajduje się prawie najbliżej Polski. Wjeżdżając do Chorwacji na granicy z Węgrami do samego półwyspu można dojechać autostradami.

Podczas naszej ostatniej majowej podróży całkowicie odpuściliśmy Istrię, natomiast ostatnio spędziliśmy na niej kilka dni. Poznaliśmy tam różne miasteczka, atrakcje, plaże, zabytki, a nawet górskie szlaki. Co warto zobaczyć na Istrii? Sprawdź poniżej.

Istria położona jest na terenie trzech państw: Chorwacji, Słowenii i Włoch, jednak my skupimy się na części chorwackiej, ponieważ jest największa.

Istria w Chorwacji - atrakcje

EBOOK – ISTRIA W CHORWACJI

Przygotowaliśmy specjalny przewodnik i poradnik po Istrii. Znajdziesz w nim informacje praktyczne o dojeździe do Chorwacji, winietach, opłatach drogowych, atrakcjach, plażach i ciekawych miejscach. Nasz ebook to ponad 100 stron wiedzy i inspiracji. Otrzymasz go już za 34 złote.

Półwysep Istria – atrakcje na mapie

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy ciekawe miejsca i atrakcje Istrii, które odwiedziliśmy podczas podróży do Chorwacji. Kiedyś już stworzyliśmy wpis o największych atrakcjach Chorwacji

Savudrija – najstarsza latarnia morska w Chorwacji

Savudrija to najstarsza latarnia morska w Chorwacji i często pomijana atrakcja Istrii. Znajduje się w jej północno-zachodniej części. Latarnię wybudowano w 1818 roku na wysokość 29 metrów. W środku znajdują się apartamenty do wynajęcia. Z tego, co się dowiedzieliśmy, nie ma możliwości jej zwiedzania. Mogliśmy zobaczyć ją tylko z zewnątrz. Obok latarni jest skalista plaża i widoki na Dolomity. Byliśmy tam 10 minut, a samochód zatrzymaliśmy przy restauracji Lanterna. 

Istria w Chorwacji - atrakcje
Istria w Chorwacji - atrakcje
Kamienna plaża przy latarni morskiej

Zatopione miasto Sipar

W tej samej części Istrii można zobaczyć zatopione miasto Sipar. Najciekawiej wygląda, gdy ogląda się je na zdjęciach lub z powietrza. Stojąc na plaży można sobie je tylko wyobrażać. Ten region był zamieszkiwany we wczesnej epoce żelaza. Sipar miał zostać zniszczony w 876 roku podczas bitwy pomiędzy Wenecjanami a księciem Chorwacji Domagojem. Samochód zatrzymaliśmy przy Beach Bar Siparis. Poniżej możesz zobaczyć, jak to miejsce wygląda z góry.

Istria w Chorwacji - atrakcje
przewodnik
Istria w Chorwacji - atrakcje

Umag

W mieście Umag mieliśmy swoją bazę wypadową do pobliskich atrakcji. Miasteczko zamieszkuje ponad 7000 mieszkańców. Aby zobaczyć najciekawsze miejsca w Umag, trzeba wybrać się w okolice portu. Można tam obejrzeć np. Piazza Libert?, czyli główny plac miasta, Muzeum ze znaleziskami archeologicznymi czy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Warto również przespacerować się wąskimi uliczkami miasta. Samochód możesz zostawić przy Promenadzie Władimira Gortana.

Istria w Chorwacji - atrakcje
Istria w Chorwacji - atrakcje
Istria w Chorwacji - atrakcje
Istria w Chorwacji - atrakcje

Novigrad

Novigrad to urokliwe miasteczko na Półwyspie Istria. Najciekawsze miejsca zlokalizowane są w południowej części miasteczka. W Novigradzie mieszka około 3000 osób. To małe miasteczko z kilkoma miejscami wartymi zobaczenia. Są to np. port, w której cumuje wiele statków czy kościół świętej Pelagii. Tuż nad wodami Adriatyku znajduje się molo oraz latarnia morska. Nam bardzo podobał się belweder oraz kamienne trakty tuż nad wodą. Samochód możesz zostawić na parkingu Parcheggio Cittanova Centro. 

Novigrad
Novigrad
Novigrad

Poreć

Chorwacki Poreć to jedno z najpiękniejszych miejsc, które odwiedziliśmy. Łatwy dostęp do morza, plaże, zabytki, piękne widoki, wąskie uliczki, to coś, co przyciąga turystów z całego świata. W mieście zamieszkuje około 10 tys. mieszkańców. Warto przespacerować się promenadą nad Adriatykiem i dojść do Bazyliki Eufrazjusza. Byliśmy tam w niedzielę i udało nam się wejść do środka. Później byliśmy przy ruinach rzymskiej świątyni i w porcie. Polecamy przejście ulicą Decumanusa. Poreć przy słonecznej pogodzie wyglądał wspaniale. Samochód możesz zostawić na parkingu przy ulicy Partizanskiej.  

Poreć
Poreć
Poreć
Poreć

Kanał Limski – punkt widokowy Vidikovac

Nieoczywistym miejscem Istrii jest punkt widokowy Vidikovac na Kanał Limski. Krajobrazy wyglądają bardzo ciekawie. Po kanale możesz wypłynąć na rejs statkiem. Te wyruszają z miasta Rovinj. Na Vidikovac jest drewniana platforma obserwacyjna, a dojście z parkingu zajmuje 5 minut. Dla turystów jest przygotowana specjalna ścieżka, podczas której można zobaczyć kilka atrakcji. W pobliżu naszego punktu widokowego jest jeszcze wieża widokowa Vidikovac Mukaba. Samochód możesz zostawić za Aeroparkiem Vrsar przed Villą La Reina. 

Kanał Limski - punkt widokowy Vidikovac
Kanał Limski - punkt widokowy Vidikovac

Panorama na fiordy – Lim Fjord Panorama Point

Tuż przy drodze głównej z Medaki do Brajkovići znajduje się punkt widokowy na fiordy. Stoi tam drewniana wieża widokowa, na którą można wejść bezpłatnie. Przy parkingu jest sporo straganów, w których miejscowi sprzedają różne towary. Kupisz tam np. oliwę, wina, chorwackie alkohole, sery i liczne pamiątki. Mieliśmy w planach obejrzeć widoki, a wyjechaliśmy stamtąd z różnymi rzeczami. Nie wiem jak jest w tygodniu, ale w niedzielę było tam sporo sprzedawców.

Panorama na fiordy - Lim Fjord Panorama Point
Panorama na fiordy - Lim Fjord Panorama Point

Ruiny zamku Dvigrad

Gdzieś na uboczu i kawałek od Morza Adriatyckiego znajdują się ruiny zamku Dvigrad, a właściwie opuszczonego miasta. To miejsce jest bardzo ciekawe i nawet dobrze zachowane. Można tam poczuć historię tego miejsca. Jest nawet zejście do podziemi, jednak zabezpieczone przed turystami. Można wejść na mury i swobodnie zwiedzać. Nie ma tam żadnych biletów wstępu. W XIV wieku miasto otoczone było okazałymi murami z trzema wieżami obronnymi. Trasa zwiedzania jest oznakowana za pomocą tabliczek. Wizyta zajmie Ci około 30 minut. Przed wejściem jest bezpłatny parking na kilkanaście samochodów. 

Ruiny zamku Dvigrad
Ruiny zamku Dvigrad

Rovinj – najpiękniejsze miasto Istrii

Rovinj uznawane jest za najpiękniejsze miasteczko Istrii. My także tak uważamy. Na miejscu można poczuć prawdziwie włoski klimat. Są tam liczne plaże, stare miasto, punkt widokowy na Adriatyk, kościół św. Eufemii czy dawna miejska brama. W wakacje można tam spotkać wielu turystów. Bardzo ciekawa jest niezliczona ilość wąskich uliczek, które doprowadzają w kierunku świątyni położonej na samym szczycie Rovinj. Na targowisku miejskim można zakupić lokalne produkty: wina, oliwę, sery czy wyroby z lawendy. Samochód możesz zatrzymać przy Obala palih boraca. Zobacz wszystkie atrakcje Rovinj

Rovinj - najpiękniejsze miasto Istrii
Rovinj - najpiękniejsze miasto Istrii

Pula – największe miasto na Półwyspie Istria

Pula jest największym miastem Półwyspu Istria. Zamieszkuje go około 60 tys. mieszkańców. Główną atrakcję jest tam rzymski Amfiteatr przypominający Koloseum. Koniecznie trzeba tam zwiedzić twierdzę i poznać jej historię. Jest tam baszta widokowa, a pod ziemią korytarze udostępnione do zwiedzania. Podziemia – Zerostrasse w XX służyły jako schrony wojenne. Nam bardzo podobało się również w Akwarium Pula, które stworzono na terenie fortu. Oczywiście nie mogliśmy odmówić sobie spaceru po Puli. W wakacje można tam spotkać wielu turystów. Samochód możesz zostawić tuż pod amfiteatrem.

Pula - największe miasto na Półwyspie Istria
Pula - największe miasto na Półwyspie Istria
Pula - największe miasto na Półwyspie Istria
Pula - największe miasto na Półwyspie Istria

Kamenjak

Kamenjak to jedna z największych atrakcji Istrii oraz całej Chorwacji. My jesteśmy tym miejscem oczarowani. Kamenjak, chociaż jest pod ochroną to można tam jeździć samochodem. Drogi są jednak słabe i trzeba uważać, zwłaszcza podczas deszczu. W sezonie wjazd jest płatny. Znajdują się tam wspaniałe plaże klifowe, punkty widokowe, ścieżka dinozaurów czy liczne jaskinie. Są tam małe bary, zejścia na plaże i do morza, parkingi i sporo oznaczeń, dzięki którym wiemy, gdzie mamy jechać. 

Kamenjak
Kamenjak
Kamenjak
Kamenjak

Nesactium – stanowisko archeologiczne

Kolejnym ciekawym miejscem na Półwyspie Istria jest Nesactium, czyli obecnie stanowisko archeologiczne, a niegdyś starożytne miasto i fort. Znajduje się na terenie wsi Muntić. Na miejsce można dojechać samochodem. Jest tam niewielki budynek będący muzeum, jednak gdy dotarliśmy na miejsce w godzinach otwarcia, to nikogo tam nie było. Wzgórze Vizače dawniej zamieszkiwało plemię Histria. 

Nesactium - stanowisko archeologiczne
Nesactium - stanowisko archeologiczne

Stari Rakalj – punkt widokowy

Stari Rakalj jest pięknym miejscem położonym na uboczu. Nas zainteresował tam punkt widokowy, na którym znajduje się kaplica świętej Agnieszki oraz pozostałości, prawdopodobnie po jakimś zamku. Widać, że trwają tam jakieś prace renowacyjne. Miejsce jest niezwykle malownicze i jesteśmy w nim zakochani. Wspaniale widać stamtąd Wyspę Cres oraz okoliczne góry. Na miejsce można dojechać samochodem. W dole jest sporo plaż, do których bez trudów można dotrzeć. 

Hum - najmniejsze miasto świata
Hum - najmniejsze miasto świata

Hum – najmniejsze miasto świata

Czy odwiedziłeś kiedyś najmniejsze miasto świata? Okazuje się, że takie niewielkie miasteczko Hum to jedna z atrakcji Istrii. Zamieszkuje w nim zaledwie kilkanaście osób. Można powiedzieć, że dziennie jest tam więcej turystów. Na ma tam zbyt wiele do zwiedzania, jednak już dla samego klimatu warto tam trafić. Miasto jest wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. O HUM pisaliśmy niedawno więcej na blogu. 

Stari Rakalj - punkt widokowy
Stari Rakalj - punkt widokowy

Vojak – najwyższy szczyt Istrii i Park Narodowy Ucka

Vojak to najwyższy szczyt całego Półwyspu Istria i Parku Narodowego Ucka. Wzniesienie mierzy 1401 m n.p.m. i jest wspaniałym punktem widokowym na Rijekę oraz pasmo Welebitu. Na górę prowadzą szlaki turystyczne z różnych stron. Nielegalnie można dojechać samochodem na sam szczyt (na dole jest zakaz, ale sporo Chorwatów normalnie wjeżdża na górę). Cała wycieczka piesza góra-dół zajmuje około 5 godzin. My niestety trafiliśmy na kiepską pogodę i nic nie było widać. 

Vojak - najwyższy szczyt Istrii i Park Narodowy Ucka

W Parku Narodowym Ucka warto jeszcze zobaczyć: ruiny zamku Kožljak, Vidikovac Brest pod Učkom, szczyt Čičarija, czy miejscowość Mala Učka. Poznaj także inne góry w Chorwacji.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.