Góra Ślęża w Masywie Ślęży – opis szlaku z Przełęczy Tąpadła i Sobótki

Góra Ślęża jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży na Przedgórzu Sudeckim niedaleko Wrocławia. Wzniesienie mierzy 718 m n.p.m. i jest doskonałym punktem widokowym na Góry Sowie w Sudetach oraz Nizinę Śląską.

Na szczycie znajduje się: kościół, schronisko, maszt telewizyjny, wieża widokowa, krzyż milenijny z 2000 roku oraz kamienne rzeźby. Góra Ślęża wznosząca się nad Sobótką należy do Korony Gór Polski.

  • Pierwszy raz na Ślężę szliśmy w 2014 roku z Przełęczy Tąpadła,
  • Drugi raz szliśmy w 2022 roku z Sobótki przez Wieżycę.
  1. Ślęża leży w województwie dolnośląskim,
  2. Najkrótszy szlak na Ślężę prowadzi z Przełęczy Tąpadła,
  3. Na górze warto zobaczyć: wieżę widokową, schronisko, kamienne rzeźby, kościół,
  4. Pieczątka znajduje się w schronisku,
  5. To góra pełna tajemnic!
Góra Ślęża w Masywie Ślęży

Gdzie leży Ślęża?

Ślęża znajduje się na obszarze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego między miejscowościami: Sulistrowiczki, Sulistrowice, Będkowice, Strzegomiany, Sobótka, Sady i Tąpadła. Góra Ślęża położona jest zaledwie 30 kilometrów od Wrocławia.

Wiedza turystyczna o tym miejscu sięga czasów starożytnych. Góra była miejscem kultu pogańskiego. Do dziś zachowały się: kamienny niedźwiedź czy święte źródełko.

Ślęża jest bardzo często odwiedzanym miejscem przez rodziny z dziećmi z pobliskiego miasta Wrocław, a także śmiałków zbierających szczyty do Korony Gór Polski. Bardzo często można tam spotkać rodziny z dziećmi.

Góra Ślęża w Masywie Ślęży

Jakim szlakiem dojść na szczyt?

Na najwyższy szczyt Masywu Ślęży wyjdziemy szlakiem:

  1. czerwonym z Sulistrowic – 5,4 km, 2:30 h,
  2. czerwonym z Sobótki – 5,2 km, 2:05 h,
  3. żółtym z Przełęczy Tąpadła – 2,8 km, 1:18 h,
  4. żółtym z Sobótki – 6,2 km, 2:32 h,
  5. niebieskim z Przełęczy Tąpadła – 4,4 km, 1:43 h,
  6. niebieskim z Sobótki – 5,9 km, 2:25 h.
Jakim szlakiem dojść na szczyt?

Opis najłatwiejszego szlaku na Ślężę z Przełęczy Tąpadła i mapa trasy turystycznej

Najkrótszy szlak na Ślężę biegnie z Przełęczy Tąpadła. Czas jego przejścia do 1:30 h, na odcinku 3 kilometrów.

Jak dojechać na Ślężę z Wrocławia?

Z Wrocławia na górę Ślężę najlepiej dojechać drogą numer 8 do Jordanowa Śląskiego i tam skręcić w prawo na Sobótkę i dalej jechać na Świątniki. W nich trzeba zdecydować, jakim szlakiem chcemy wyjść na szczyt. Od tego zależy dalszy kierunek. Dojazd do Masywu Ślęży zajmuje około 50 minut.

My zapakowaliśmy się do samochodu i jechaliśmy w nieznane nam dotąd górskie pasmo. Trasa Kąty w Małopolsce – Przełęcz Tąpadła w Masywie Ślęży miała dokładnie 382 kilometry i zajęła nam około czterech godzin z przerwami na autostradzie. Za nią zapłaciliśmy na odcinku Kraków – Katowice 19 złotych, a na odcinku Katowice – Wrocław 16,20.

Ślęża my na szlaku
przewodnik

Parking na Przełęczy Tąpadła

Dojechaliśmy na godzinę 7 na Przełęcz Tąpadła. Znajduje się na niej parking i węzeł szlaków turystycznych. Piękna pogoda dopisywała nam od samego poranka.

  • Współrzędne parkingu pod Ślężą na Przełęczy Tąpadła: 50.846457, 16.699619.
Opis najłatwiejszego szlaku na Ślężę z Przełęczy Tąpadła i mapa trasy turystycznej

Jak wygląda szlak na Ślężę? Szybko, krótko, łatwo i przyjemnie

Spośród kilku szlaków prowadzących na szczyt wybraliśmy ten koloru żółtego z Przełęczy Tąpadła. Jest to najkrótsza i najłatwiejsza na najwyższy szczyt. Trasa od samego początku łagodnie wiodła po ubitej drodze, żaden odcinek nie sprawił zbytniego problemu.

Sam szczyt ma zaledwie 718 metrów n.p.m, dlatego ciężko wymagać jakichś morderczych podejść od najłatwiejszego szlaku, na który warto ruszyć również z dzieckiem. Po 30 minutach marszu dochodzimy do wiaty turystycznej, na której można zrobić sobie krótki odpoczynek, chociaż raczej nie będzie on tutaj potrzebny.

Szlak na Ślężę z Przełęczy Tąpadła
Szlak na Ślężę z Przełęczy Tąpadła

Góra Ślęża – szczyt w Masywie Ślęży i popularna góra wśród Wrocławian

Kolejne 40 minut może wydawać się nieco trudniejsze, ale to może przez upragnione wyczekiwanie na szczyt. Po dojściu na Ślężę naszym oczom ukazuje się telekomunikacyjna stacja przekaźnikowa z masztem o wysokości 136 metrów, Dom Turysty PTTK imienia Romana Zmorskiego i kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Są także słabo widoczne ruiny zamku i 12-metrowa wieża widokowa z początku XX wieku. 

Był to nasz pierwszy szczyt zdobyty w łańcuchu Sudetów. Piękne widoki ze szczytu całkowicie zrekompensowały przebytą drogę przez las. Do samej góry nie mieliśmy żadnych widoków. Usiedliśmy na chwilę, zjedliśmy kanapki i kabanosy.

Następnie pochodziliśmy chwilę po terenie w celu sprawdzenia innych ciekawych rzeczy. Dowiedzieliśmy się, że wieża kościoła jest remontowana, że na pobliskim obszarze znajdują się miejsca starożytnego kultu, a baza noclegowa w obiekcie PTTK jest nieczynna.

Pieczątka do podbicia

Podbiliśmy przy okazji pieczątki w schronisku i zrobiliśmy zdjęcie z datą potrzebne do książeczki Korony Gór Polski. Do schodzenia wybraliśmy inny szlak. Najpierw, przez około 30 minut kolorem czerwonym.

Niedźwiedź na Ślęży

Rozdroża Holtei’a na naszej trasie

Ten odcinek prowadzi po kamieniach, bardziej stromo w dół, aż do samego Rozdroża Holtei’a. Tam jest nieco słabiej oznaczone odejście na szlak czarny, dlatego trzeba uważać. Jest to trzecia droga, którą miniemy.

Zmieniliśmy od tej chwili kolor szlaku na czarny i tak zwanym Traktem Bolka schodziliśmy ku Przełęczy Tąpadła. Pozdrowiliśmy pracujących leśniczych i doszliśmy na pełną ludzi przełęcz. Po dojściu do samochodu zobaczyliśmy dwie wycieczki, a słychać ich było na długo przed naszym dojściem. Weszliśmy do samochodu i ruszyliśmy w kolejne pasmo, w Góry Kaczawskie.

Ślężański Park Krajobrazowy

Góra Ślęża – informacje praktyczne

  • Parkingi: Na Przełęczy Tąpadła, w Sulistrowicach przy ośrodku wypoczynkowym, na Przełęczy pod Wieżycą,
  • Pieczątka: Do zdobycia w Domu Turysty,
  • Na Ślęży w Domu Turysty można przenocować,
  • W weekendy Ślęża jest bardzo chętnie odwiedzana, ponieważ jest to najbliższa góra od Wrocławia,
  • Inne szczyty do Korony Gór Polski, znajdziesz w specjalnym wpisie u nas na blogu – Korona Gór Polski.

Góra Ślęża – Sobótka | opis szlaku górskiego z Przełęczy Pod Wieżycą

ROK 2022 | Po 8 latach wróciliśmy w Masyw Ślęży, żeby zdobyć jego najwyższy szczyt. Tym razem chcieliśmy zdobyć Ślężę z dzieckiem. Wybraliśmy trasę turystyczną z Sobótki, ponieważ chcieliśmy zobaczyć coś nowego. Szliśmy cały czas żółtym szlakiem przez ponad 3 godziny. Nasza Maja całą trasę przeszła na własnych nóżkach.

Mapa szlaku turystycznego z Sobótki

  • Szlak z Sobótki według mapy zajmuje 2 godziny,
  • Trasa turystyczna mierzy 4,1 km w jedną stronę.

Parking na Przełęczy pod Wieżycą przy Domu Turysty PTTK

Przyjechaliśmy samochodem na Przełęcz pod Wieżycą. Tam poniżej Domu Turysty PTTK znajduje się bezpłatny parking, na którym zaparkowaliśmy. Stamtąd chcieliśmy ruszyć w kierunku szczytu.

  • Współrzędne parkingu na Przełęczy pod Wieżycą: 50.8925, 16.7274.

Góra Wieżyca (Góra Kościuszki) w Sobótce

Z parkingu ruszyliśmy szlakiem żółtym. Naszym pierwszym celem była Góra Wieżyca (Góra Kościuszki) 416 m n.p.m. znajdująca się w Sobótce. Dojście do niej zajmuje 30 minut – 0,7 km. Początkowo szlak prowadził łagodnie pod górę, a później rozpoczęliśmy ostrzejsze podejście po kamieniach i skałach. Chcieliśmy wdrapać się na Wieżycę. Na niej znajduje się Wieża Bismarcka mierząca 15 metrów.

Podobno otwarta jest w okresie letnim, ale nie wiem kiedy dokładnie. Nie było na niej żadnej informacji. Wieża została zbudowana na początku XX wieku. Dawniej partia szczytowa była odsłonięta i sporo z niej było widać.

Jakim szlakiem dojść na szczyt?
Góra Wieżyca (Góra Kościuszki) w Sobótce
Góra Wieżyca (Góra Kościuszki) w Sobótce
Góra Wieżyca (Góra Kościuszki) w Sobótce

Przełęcz Dębowa i szlak z niedźwiedziem

Z Wieżycy zeszliśmy ostro w dół na Przełęcz Dębową 387 m n.p.m. Chwilę szliśmy ze szlakiem niedźwiedzia. Na Przełęczy mieliśmy rozejście tras turystycznych wytyczonych w Masywie Ślęży. My cały czas szliśmy za znakami żółtymi. Trasa biegła po prostym przez las. Po 800 metrach od przełęczy trafiliśmy na drewnianą wiatę, w której można zrobić przerwę. Dalej rozpoczynało się podejście w kierunku szczytu.

Przełęcz Dębowa i szlak z niedźwiedziem
Przełęcz Dębowa i szlak z niedźwiedziem

Legenda o pannie z rybą i niedźwiedziu

Na naszej trasie zobaczyliśmy rzeźbę panny z rybą oraz niedźwiedzia. Rzeźba jest ogrodzona siatką, a nieco wyżej na tablicy można przeczytać legendę o pannie z rybą. Jest ona bardzo ciekawa. Nie będziemy zdradzać – przeczytasz, jeśli wybierzesz się na ten szlak.

Szliśmy dalej i w końcu dotarliśmy na Ślężę. Było zimowo. Od razu poszliśmy na wieżę widokową, która znajdowała się za kościołem. Wdrapaliśmy się tylko na pierwsze piętro, ponieważ i tak nic nie było widać. Potem wróciliśmy na plac i poszliśmy do Domu Turysty, w którym coś zjedliśmy. Po przerwie ruszyliśmy z powrotem tym samym szlakiem do Sobótki.

Legenda o pannie z rybą i niedźwiedziu
Legenda o pannie z rybą i niedźwiedziu

Co warto zobaczyć na Ślęży?

Spacerując po Ślęży warto zobaczyć:

  • Kościół z 1852 roku pod wezwaniem Nawiedzenia NMP,
  • Dom Turysty – czyli schronisko im. Romana Zmorskiego z 1908 roku,
  • Krzyż milenijny,
  • Maszt telewizyjny,
  • Wieżę widokową,
  • Rzeźbę niedźwiedzia,
  • Fragmenty murów zamkowych pomiędzy kościołem a grupą Skał Zamkowych.

Tych punktów jest tam o wiele więcej, jednak o wszystkich tajemnicach trzeba przekonać się samemu, odwiedzając Ślężę. Szczyt należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.

Co warto zobaczyć na Ślęży?
Co warto zobaczyć na Ślęży?
Co warto zobaczyć na Ślęży?
Co warto zobaczyć na Ślęży?
Co warto zobaczyć na Ślęży?
Co warto zobaczyć na Ślęży?
Co warto zobaczyć na Ślęży?
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.