Góra Ślęża
Dolnośląskie,  Masyw Ślęży

Góra Ślęża z Przełęczy Tąpadła. Najłatwiejszy i najkrótszy szlak – mapa

Góra Ślęża jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży na Przedgórzu Sudeckim niedaleko Wrocławia. Mierzy 718 m n.p.m. i jest doskonałym punktem widokowym na Góry Sowie w Sudetach oraz Nizinę Śląską. Na szczycie znajduje się kościół, schronisko, maszt telewizyjny wieża widokowa i krzyż milenijny z 2000 roku. Góra Ślęża wznosząca się nad Sobótką należy do Korony Gór Polski.

Ślęża my na szlaku
Widoki ze Ślęży

Góra Ślęża – szczyt do Korony Gór Polski. Trasa idealna na wycieczkę z dzieckiem

Ślęża znajduje się na obszarze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego między miejscowościami: Sulistrowiczki, Sulistrowice, Będkowice, Strzegomiany, Sobótka, Sady i Tąpadła. Wiedza turystyczna o tym miejscu sięga czasów starożytnych. Góra była miejscem kultu pogańskiego. Do dziś zachowały się kamienny niedźwiedź czy święte źródełko. Ślęża jest bardzo często odwiedzanym miejscem przez rodziny z dziećmi z pobliskiego miasta Wrocław, a także śmiałków zbierających szczyty do Korony Gór Polski. Bardzo często można tam spotkać rodziny z dziećmi.

Dom Turysty na Ślęży
Ślęża – Dom Turysty

Na Ślęży znajduje się kościół, schronisko, krzyż, maszt TV oraz wieża widokowa

My tylko raz mogliśmy gościć w tym miejscu w 2014 roku. A co warto tam zobaczyć? Spacerując po Ślęży, natkniemy się na:

 • Kościół z 1852 roku pod wezwaniem Nawiedzenia NMP,
 • Dom Turysty – czyli schronisko im. Romana Zmorskiego z 1908 roku,
 • Krzyż milenijny,
 • Maszt telewizyjny,
 • Wieża widokowa,
 • Rzeźba niedźwiedzia,
 • Fragmenty murów zamkowych pomiędzy kościołem a grupą Skał Zamkowych.

Tych punktów jest tam o wiele więcej, jednak o wszystkich tajemnicach trzeba przekonać się samemu, odwiedzając Ślężę. Szczyt należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.

Ślęża wieża widokowa

Opis najłatwiejszego szlaku na Ślężę z Przełęczy Tąpadła i mapa trasy turystycznej

W dzień przed oczekiwanym wyjazdem ciężko było zasnąć. Emocje sięgały zenitu. Zapowiadała się przecież podróż życia. Wreszcie po kilku godzinach snu o 2:30 obudził nas budzik i wiedzieliśmy, że od tego dnia będzie nam dane odkrywać piękne zakątki pasma Sudetów, zaczynając od Masywu Ślęży. Najkrótszy szlak na Ślężę biegnie z Przełęczy Tąpadła. Czas jego przejścia do 1:30 h, na odcinku 3 kilometrów.

Jak dojechać na Ślężę z Wrocławia?

Z Wrocławia na górę Ślężę najlepiej dojechać drogą numer 8 do Jordanowa Śląskiego i tam skręcić w prawo na Sobótkę i dalej jechać na Świątniki. W nich trzeba zdecydować, jakim szlakiem chcemy wyjść na szczyt. Od tego zależy dalszy kierunek. Dojazd do Masywu Ślęży zajmuje około 50 minut.

My zapakowaliśmy się do samochodu i jechaliśmy w nieznane nam dotąd górskie pasmo. Trasa Kąty w Małopolsce – Przełęcz Tąpadła w Masywie Ślęży miała dokładnie 382 kilometry i zajęła nam około czterech godzin z przerwami na autostradzie. Za nią zapłaciliśmy na odcinku Kraków – Katowice 19 złotych, a na odcinku Katowice – Wrocław 16,20.

Góra Ślęża – parking na Przełęczy Tąpadła

Dojechaliśmy na godzinę 7 na Przełęcz Tąpadła. Znajduje się na niej parking i węzeł szlaków turystycznych. Piękna pogoda dopisywała nam od samego poranka. Współrzędne parkingu pod Ślężą: 50.846457, 16.699619.

Szlaki Ślęża
Szlaki na Ślęże na Przełęczy Tąpadła

Jak wygląda szlak na Ślężę? Szybko, krótko, łatwo i przyjemnie

Spośród kilku szlaków prowadzących na szczyt wybraliśmy ten koloru żółtego z Przełęczy Tąpadła. Jest to najkrótsza i najłatwiejsza na najwyższy szczyt Masywu Ślęży. Trasa od samego początku łagodnie wiodła po ubitej drodze, żaden odcinek nie sprawił zbytniego problemu. Sam szczyt ma zaledwie 718 metrów n.p.m, dlatego ciężko wymagać jakichś morderczych podejść od najłatwiejszego szlaku, na który warto ruszyć również z dzieckiem. Po 30 minutach marszu dochodzimy do wiaty turystycznej, na której można zrobić sobie krótki odpoczynek, chociaż raczej nie będzie on tutaj potrzebny.

Szlak na Ślężę z Przełęczy Tąpadła
Szlak na Ślężę z Przełęczy Tąpadła
Ślęża szlak łatwy

Góra Ślęża – szczyt w Masywie Ślęży i popularna góra wśród Wrocławian

Kolejne 40 minut może wydawać się nieco trudniejsze, ale to może przez upragnione wyczekiwanie na szczyt. Po dojściu na Ślężę naszym oczom ukazuje się telekomunikacyjna stacja przekaźnikowa z masztem o wysokości 136 metrów, Dom Turysty PTTK imienia Romana Zmorskiego i kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Są także słabo widoczne ruiny zamku i 12-metrowa wieża widokowa z początku XX wieku. 

Był to nasz pierwszy szczyt zdobyty w łańcuchu Sudetów. Piękne widoki ze szczytu całkowicie zrekompensowały przebytą drogę przez las. Do samej góry nie mieliśmy żadnych widoków. Usiedliśmy na chwilę, zjedliśmy kanapki i kabanosy. Następnie pochodziliśmy chwilę po terenie w celu sprawdzenia innych ciekawych rzeczy. Dowiedzieliśmy się, że wieża kościoła jest remontowana, że na pobliskim obszarze znajdują się miejsca starożytnego kultu, a baza noclegowa w obiekcie PTTK jest nieczynna.

Pieczątka na Ślęży

Podbiliśmy przy okazji pieczątki w schronisku i zrobiliśmy zdjęcie z datą potrzebne do książeczki Korony Gór Polski. Do schodzenia wybraliśmy inny szlak. Najpierw, przez około 30 minut kolorem czerwonym.

Niedźwiedź na Ślęży

Rozdroża Holtei’a w Masywie Ślęży

Ten odcinek prowadzi po kamieniach, bardziej stromo w dół, aż do samego Rozdroża Holtei’a. Tam jest nieco słabiej oznaczone odejście na szlak czarny, dlatego trzeba uważać. Jest to trzecia droga, którą miniemy. Zmieniliśmy od tej chwili kolor szlaku na czarny i tak zwanym Traktem Bolka schodziliśmy ku Przełęczy Tąpadła. Pozdrowiliśmy pracujących leśniczych i doszliśmy na pełną ludzi przełęcz. Po dojściu do samochodu zobaczyliśmy dwie wycieczki, a słychać ich było na długo przed naszym dojściem. Weszliśmy do samochodu i ruszyliśmy w kolejne pasmo, w Góry Kaczawskie.

Jakim szlakiem można iść na Ślężę?

Na najwyższy szczyt Masywu Ślęży wyjdziemy szlakiem:

 1. czerwonym z Sulistrowic – 5,4 km, 2:30 h,
 2. czerwonym z Sobótki – 5,2 km, 2:05 h,
 3. żółtym z Przełęczy Tąpadła – 2,8 km, 1:18 h,
 4. żółtym z Sobótki – 6,2 km, 2:32 h,
 5. niebieskim z Przełęczy Tąpadła – 4,4 km, 1:43 h,
 6. niebieski z Sobótki – 5,9 km, 2:25 h.
Ślężański Park Krajobrazowy

Góra Ślęża – informacje praktyczne

 • Parkingi: Na Przełęczy Tąpadła, w Sulistrowicach przy ośrodku wypoczynkowym, na Przełęczy pod Wieżycą,
 • Pieczątka: Do zdobycia w Domu Turysty,
 • Na Ślęży w Domu Turysty można przenocować,
 • W weekendy Ślęża jest bardzo chętnie odwiedzana, ponieważ jest to najbliższa góra od Wrocławia,
 • Inne szczyty do Korony Gór Polski, znajdziesz w specjalnym wpisie u nas na blogu – Korona Gór Polski.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

2 komentarze

 • zwiedzaczspacerowy

  „Spośród kilku szlaków prowadzących na szczyt wybraliśmy ten koloru żółtego. Trasa od samego początku łagodnie wiodła po ubitej drodze, żaden odcinek nie sprawił zbytniego problemu. Sam szczyt ma zaledwie 718 metrów n.p.m, dlatego ciężko wymagać jakichś morderczych podejść.”
  Proponuję ten sam szlak, ale od strony Sobótki przez Wieżycę, z całą pewnością zmienisz zdanie na temat łatwości podejścia pod tak niskie wzniesienie.

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *