Dawna kopalnia Nowa Ruda – to tam kiedyś wydobywano węgiel

Dawna kopalnia węgla Nowa Ruda to miejsce, gdzie znajdziesz muzeum górnictwa i podziemny świat „życie codzienne” górników. Przewodnik wprowadzi Cię w izbę muzealną, jak również będzie Ci towarzyszyć na Podziemnej Trasie Turystycznej w kopalni węgla, która jest przygotowana w ciekawy sposób. Po zwiedzaniu wyjedziesz na powierzchnię prawdziwą kolejką, jak niegdyś to robili górnicy.

ZOBACZ POZOSTAŁE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W NOWEJ RUDZIE

Zwiedzanie dawnej kopalni węgla w Nowej Rudzie

Dzień wcześniej zakupiliśmy bilety online na pierwsze możliwe zejście. Okazało się na miejscu, że byliśmy tylko we trójkę. Mimo to Pan przewodnik opowiadał z takim zaangażowaniem, jakby nas była większa grupa. Było nam bardzo miło. Co ważne – zwiedzanie odbywa się nawet z jedną osobą, więc nie trzeba czekać, aż zbierze się jakaś wymagana grupa. Tutaj duży plus dla noworudzkiej kopalni.

Jak dojechać do turystycznej kopalni węgla w Nowej Rudzie?

Dawna kopalnia węgla znajduje się w Nowej Rudzie przy ulicy Obozowej 4. Jest to na północ od centrum miasta. Stanowi ciekawy punkt na mapie Ziemi Kłodzkiej i całego Dolnego Śląska. Z Kłodzka można dojechać drogą wojewódzką numer 381 do ronda i na nim w drugi zjazd na Tłumaczów i Nową Rudę drogą 385. Jedź ulicą Niepodległości i dalej Mikołaja Kopernika, Piłsudskiego, a później skręć w prawo w ulicę Obozową. Za kilka chwil dostrzeżesz kopalnie i bezpłatny parking.

Parking przy dawnej kopalni węgla Nowa Ruda

Na parkingu zmieści się kilkanaście samochodów. Postój jest bezpłatny dla gości zwiedzających turystyczną kopalnię.

  • Współrzędne parkingu: 50.59095, 16.51454.

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu

  • Wiosną i jesienią można wchodzić do podziemi od 8:00 – 17:00,
  • Zimą w godzinach 8:00 – 16:00,
  • Latem 9:00 – 18:00.
  1. Ostatnie wejście jest na godzinę przed planowanym zamknięciem.
  • 22 złote – bilet ulgowy,
  • 30 złotych – bilet normalny,
  • W cenę każdego biletu wchodzi opieka przewodnika, zwiedzanie muzeum górnictwa i trasy podziemnej,
  • Przejazd kolejką pod ziemią,
przewodnik

Czemu i kiedy powstała tutaj Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Węgla”?

Podziemna Trasa Turystyczna powstała w 1996 roku, aby przypominać turystom o trudzie pracy górniczej, z jakim musieli się tutaj zmagać. W sposób zabawny przewodnicy przekazują wiele ciekawostek, ale także pozwalają wcielić się w rolę kierownika dyspozytorni, wiercić dziurę w chodniku kopalnianym i używać pozostawionego sprzętu górniczego.

Muzeum górnictwa w Nowej Rudzie

Na samym początku poszliśmy zobaczyć eksponaty w muzeum górnictwa, gdzie dowiedzieliśmy się o historii węgla, właściwościach i rodzajach. Mieliśmy możliwość zobaczenia wielu ciekawych eksponatów, przy których przewodnik opowiadał różne ciekawostki. Czas spędzony tutaj pozwalał dowiedzieć się, jaki był rozwój górnictwa w Nowej Rudzie, a także czemu akurat ta kopalnia, zaliczana była do najniebezpieczniejszych w Europie.

W ostatniej sali możemy zobaczyć, w jaki sposób został nadawany komunikat do górników. Chętne osoby mogą się tutaj sprawdzić już w pierwszym zadaniu. Po dobrze wykonanym możemy ruszyć do podziemi. Wracając na korytarz, masz przed sobą do wyboru jeden kask z wielu kolorów. W zależności od tego, jaki wybierzesz, to dowiesz się później, jaką funkcję byś pełnił, gdy byłbyś górnikiem w tejże kopalni. Tego nie będziemy zdradzać. Zobaczysz na miejscu.

Schodzimy do kopalni węgla

Wyszliśmy na zewnątrz i kierowaliśmy się do sztolni „Lech”. Już widząc wieżę szybową i wentylatory możesz poczuć fajny klimat. Ale z każdym krokiem jest coraz lepiej. Weszliśmy do kopalni i czuliśmy się, jakbyśmy wchodzili do jeszcze działającej. Przewodnik wprowadził nas przez mokre korytarze. Warto ubrać jakieś górskie buty.

Uważajcie na ducha Skarbnika

Mieliśmy do przejścia 700 metrów trasy. Po chwili okazało się, że nie jesteśmy sami w czwórkę. Wszedł do tego samego miejsca co my, duch Skarbnik. Serce może szybciej zabić. Trzeba uważać, zwłaszcza jeśli są mniejsze dzieci.

Kiedyś wierzono, że ma się opiekować pracującymi górnikami. Teraz straszy, ale też rozbawia turystów. Tylko czekać co kolejnego wymyśli. Trzeba być ostrożnym i uważnym. Może się pojawić w każdym miejscu. A jeśli zauważy jakieś nieznośne osoby, to chętnie umorusa nos węglem. U nas po dwóch razach zrezygnował z żartów, bo nie spodobał się Mai.

Ciężka praca górnicza

Przewodnik z zamiłowaniem opowiadał nam różne historie. Ale trzeba pamiętać, że teraz można tam swobodnie i bardzo wygodnie się przemieszczać. A górnicy spędzali tam czas ciężko pracując na kolanach w chodnikach sięgających zaledwie 1 metra wysokości, gdzie warunki były ciężkie.

Zawyżona temperatura czy wysoka wilgotność nie sprzyjała pracownikom. Korytarze obecnie są ciemne i mroczne, oświetlane co jakiś czas pojedynczym światłem. Dodatkowo w poszczególnych miejscach można jeszcze spróbować swoich sił i sprawdzić się przy różnych sprzętach. Przewodnik pokazuje także ich działanie. Jeśli zaczynają działać, to są tak głośne, że po chwili wiemy, że nie moglibyśmy znieść takiego hałasu. Górnicy w takich właśnie warunkach tutaj pracowali codziennie, wydobywając węgiel.

Pociąg górniczy i wyjazd kolejką na powierzchnię

Każdy najbardziej czeka, aby przejechać się kolejką górniczą, która działa pod ziemią. Jest ona dla wielu bardzo niezwykła. Nigdzie indziej w Polsce takiej nie znajdziesz. W rzeczywistości jest dość ciasna, ale też jej działanie pozostawia wiele do życzenia. Na pewno zauważysz, że dość mocno hałasuje, telepie się na boki i od czasu do czasu szarpie. Teraz przeżywamy ten przejazd i nam nic to nie robi. Ale wyobrażając sobie górników i te warunki ich życia pod ziemią, to przychodzą nam do głowy myśli współczujące im.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.