Tuchów – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć w mieście oprócz klasztoru?

Tuchów to miasteczko położone w województwie małopolskim pod Tarnowem. Zamieszkuje je około 7000 mieszkańców. W XII wieku mieszkali w nim benedyktyni z Tyńca (dzielnica Krakowa, dawniej podkrakowska wieś).

Około 1315 roku w Tuchowie odkryto sól, dlatego poprzez prośbę opata tynieckiego, Tuchów uzyskał prawa miejskie. Stało się to w 1340 roku za sprawą króla Kazimierza Wielkiego. Od tego czasu gród otrzymał również swój herb. Na nim można zobaczyć między innymi dwa skrzyżowane klucze. Miasto zaczęło upadać po wojnach polsko-kozackich, potopie szwedzkim, najazdach obcych wojsk, pożarach, epidemiach i rozbiorach.

Zwiedzanie Tuchowa – mapa atrakcji turystycznych

Dzisiaj jest 4 stycznia 2022, więc kolejny dzień wykorzystujemy na poznawaniu kolejnych miejsc na mapie Polski. Przyjechaliśmy do Tuchowa, żeby odkryć to miasto i je Ci tutaj pokazać. Na miejsce dotarliśmy po godzinie 9 rano. Na początku pojechaliśmy pod Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Poniżej zaznaczyłem atrakcje turystyczne Tuchowa na mapie.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej

Bazylika Mniejsza w Tuchowie to niezwykle popularne miejsce wśród pielgrzymów i turystów. Weszliśmy na chwilę do środka, żeby się pomodlić. Po kilku minutach wyszliśmy na zewnątrz i poszliśmy do szopki. W tym samym czasie przechodziła kobieta z dzieckiem i powiedziała, że właśnie otwierają ruchomą szopkę, która znajdowała się pod dziedzińcem sanktuarium. Skorzystaliśmy z okazji i poszliśmy za nimi.

przewodnik

Ruchoma Szopka w Tuchowie w Muzeum Misyjnym Redemptorystów

Weszliśmy do budynku. Tuchowska szopka jest największą w regionie. Ostatnio przeszła renowację i prezentuje się jeszcze bardziej okazale. Dołożono nowe ruchome elementy, np. kopalnię soli, o której jeszcze za chwilę powiem. Spędziliśmy tam jakieś 20 minut, bo jeszcze obejrzeliśmy eksponaty w muzeum. W ruchomej szopce znajduje się kilkaset elementów. Wejście jest bezpłatne, ale można coś wrzucić na prace remontowe przy szopce. Potem przejechaliśmy w kierunku Sokoła.

Budynek Sokoła

Zwiedzanie pozostałych atrakcji turystycznych Tuchowa rozpoczęliśmy od budynku Sokoła. Dawniej była tam szkoła sportowa, a obecnie to budynek sądu rejonowego. W podziemiach budynku znajduje się Muzeum Miejskie, mające w zbiorach kilka tysięcy eksponatów. Przed wejściem jest jeszcze drewniana altanka, w której można usiąść.

Aleja z drewnianymi rzeźbami

Ruszyliśmy dalej na północ i od razu weszliśmy na alejkę z drewnianymi rzeźbami. Szliśmy skwerem Melaniusza – pochodził on z tuchowskiej rodziny. Ukończył studia na Akademii Krakowskiej. Wstąpił do benedyktynów i wrócił do rodzinnego miasta. Z jego fundacji dwóch żaków mogło bezpłatnie studiować w Akademii Krakowskiej.

Rynek w Tuchowie

Mijając ostatnie rzeźby weszliśmy na tuchowski Rynek. Tam ciężko było przejść, bo akurat był targ. Było bardzo głośno i tłoczno. Jedni przyszli na zakupy, inni porozmawiać i podzielić się najnowszymi informacjami. My podeszliśmy na początku do drewnianej szopki, a potem przed Ratusz. Tam od wschodniej strony była ławeczka „niepodległa”, natomiast obok figura świętego Floriana.

Ulica Ogrodowa

W północno-zachodniej części Rynku była ulica Ogrodowa. Podeszliśmy do niej, ponieważ tam znajdowała się brama tuchowskiego getta. Utworzone zostało w 1942 roku. Żydzi z Tuchowa i okolic byli wywożeni stąd do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu.

Zabytkowy ratusz

Podeszliśmy do zabytkowego ratusza, wzniesionego w stylu klasycystycznym. Ta budowla, co ją można teraz oglądać została odbudowana w latach 1873-1874. Nad wejściem wiszą flagi oraz herb Tuchowa. Można wejść do środka, żeby zobaczyć, jak wygląda wewnątrz.

Kościół świętego Jakuba Apostoła

Dalej już doszliśmy pod kościół świętego Jakuba Apostoła. Przywitał nas jego pomnik oraz informacja o świętym. Dokoła świątyni były także inne figury, np. Matki Boskiej, która została ufundowana przez rodzinę Rozwadowskich. Nie weszliśmy do środka, ponieważ było zamknięte. Poszliśmy przez kamienną furtkę w dół. Minęliśmy kolejną drewnianą rzeźbę i weszliśmy na kolejny skwer.

Pomnik ofiar II wojny światowej

Stanęliśmy na skwerze przed pomnikiem i dowiedzieliśmy się, że upamiętnia on ofiary okupacji niemieckiej i sowieckiej z Tuchowa i gminy w latach 1939-1945. Obok posadzone były katyńskie dęby pamięci. Na ławeczkach można było przysiąść i pomyśleć.

Skwer Benedyktyński

Wróciliśmy do Rynku i weszliśmy na ulicę Kościuszki. Szliśmy znowu w kierunku kościoła świętego Jakuba. Po drodze było jeszcze jedno ciekawe miejsce. To Skwer Benedyktyński. Na nim mogliśmy zobaczyć moment wręczania opatowi Bogusławowi akt lokacyjny miasta przez króla Kazimierza Wielkiego.

Ochronka sióstr służebniczek – dawna kopalnia soli w Tuchowie

Później doszliśmy do ochronki sióstr służebniczek. Budynek ufundowała Ludwika z Zamoyskich Rozwadowska w 1891 roku. Przekazała budynek siostrom, które opiekowały się sierotami i ubogimi dziećmi. Dawniej w tym miejscu znajdowała się kopalnia soli. Taka sama jak ta w Bochni i Wieliczce. Żupa solna funkcjonowała przez 300 lat, aż do wyczerpania podkładu. Sól odkryto w 1325 roku.

Obecnie szkoła – dawniej Dwór Rozwadowskich

Za kolejnym skwerem i bramą zobaczyliśmy szkołę i wyobraziliśmy sobie, że w tym miejscu dawniej stał Dwór Rozwadowskich. Byli to właściciele Tuchowa. Po dworze mogliśmy obejrzeć dwie kamienne kule, stojące przed szkołą. Oprócz tego znajdował się tam również park z wieloma drzewami.

Ścieżka pod Skałką w Tuchowie

Po obejrzeniu ostatniego ciekawego miejsca, wróciliśmy na parking i pojechaliśmy w inną część miasta. Chcieliśmy jeszcze zobaczyć ścieżkę pod Skałką. Tam spotkaliśmy się z naszym znajomym i przewodnikiem górskim Piotrem Firlejem, który mieszka w Tuchowie. Oprowadził nas po ścieżce. Przeszliśmy kilkanaście minut w jedną stronę, a później wróciliśmy na parking. Ścieżka pod Skałą powstała w 2020 roku, czyli można powiedzieć, że to jedna z nowszych atrakcji turystycznych Tuchowa.

Wzgórze Furmaniec w Tuchowie

Podczas tej wizyty w Tuchowie nie pojechaliśmy na Wzgórze Furmaniec, ponieważ padało. Byliśmy tam kiedyś i obejrzeliśmy piękne widoki. Z Furmańca można obejrzeć Tatry. Jest tam miejsce na ognisko i huśtawki. Jest metalowy krzyż oraz cmentarz wojenny numer 163. To spokojne miejsce znajdujące się poza centrum miasta.

W Polsce zobacz także: Zespół Śluz Biała Góra, Ośrodek Oporu Jastarnia i Dolina Suchej Wody w Tatrach.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to