Zespół Śluz Biała Góra – Pętla Żuławska w woj. pomorskim

Zespół Śluz Biała Góra to unikalny zabytek hydrotechniczny, któremu w czasie wycieczki po województwie pomorskim warto się uważniej przyjrzeć. Czym wyróżnia się ten obiekt? Co sprawia, że turyści z całego kraju tak chętnie poświęcają mu swój czas?

  • Na miejscu znajduje się bezpłatny parking,
  • Współrzędne parkingu: 53.9134, 18.8840,
  • Aby zobaczyć wszystko, potrzebujesz około 30 minut,
  • Na miejscu znajduje się obelisk upamiętniający 90 rocznicę odzyskania niepodległości,
  • W pobliżu jest ciekawy rezerwat przyrody Biała Góra oraz Zamek w Sztumie,
  • Zobacz atrakcje województwa pomorskiego.
Zespół Śluz Biała Góra - Pętla Żuławska w woj. pomorskim

Pętla Żuławska i jej turystyczny potencjał

Śluza Biała Góra to część tzw. Pętli Żuławskiej – drogi wodnej, która przyciąga uwagę turystów zafascynowanych przyrodą oraz tych, którzy stawiają na sporty wodne. Pętla ta składa się z kilku odcinków, m.in. Wisły, Martwej Wisły i Nogatu. Turyści pokochali tę trasę za piękne widoki i cenne zabytki.

Pętla Żuławska to wspaniały Malbork i Elbląg, to również liczne pamiątki po Mennonitach, o których przypominają liczne wiatraki i charakterystyczne domy z podcieniami. Zachwyca port jachtowy w Elblągu oraz port na Nogacie w Malborku. Pętla Żuławska może się też pochwalić licznymi zabytkami techniki, wśród których miejsce szczególne zajmuje zespół śluz Biała Góra. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zespół Śluz Biała Góra - Pętla Żuławska w woj. pomorskim

Zespół śluz Biała Góra

Śluza Biała Góra łączy Nogat i Wisłę. Jest też pierwszą z czterech śluz tworzących tzw. kaskady Nogatu. Ma ona ogromną wartość historyczną, a jej najstarsze fragmenty pochodzą z XIX wieku. Śluza Biała Góra zachwyca też swymi rozmiarami, a spadek wody wynosi tu nawet 4 metry.

Zespół śluz w Białej Górze składa się aż z trzech obiektów, wśród których największe znaczenie mają śluza komorowa i jaz na Nogacie. Śluza w Białej Górze to betonowa śluza komorowa, której ściany wykończono cegłą klinkierową. Dzięki specjalnym kanałom z zasuwami komora na może być napełniana wodą, a następnie opróżniana.

Zastosowano tu kilka ciekawych rozwiązań, dzięki którym śluza może pracować nawet wtedy, gdy poziom wody w Nogacie i Wiśle jest bardzo wysoki. Tym, co najmocniej przyciąga uwagę, są cztery pary dwuskrzydłowych wrót, napędzanych elektrycznie lub (w razie awarii) ręcznie. Sama komora zachwyca też swoimi rozmiarami. Jej całkowita długość wynosi ponad 100 metrów, przy czym 57 m to długość użytkowa. Takie wymiary robią wrażenie, nic więc dziwnego, że tak wiele osób przyjeżdża zobaczyć słynny zabytek na Nogacie.

Zespół Śluz Biała Góra - Pętla Żuławska w woj. pomorskim
Zespół Śluz Biała Góra - Pętla Żuławska w woj. pomorskim
Zespół Śluz Biała Góra - Pętla Żuławska w woj. pomorskim
przewodnik
Zespół Śluz Biała Góra - Pętla Żuławska w woj. pomorskim
woj. pomorskie ciekawe miejsce
woj. pomorskie ciekawe miejsce
woj. pomorskie ciekawe miejsce

Przystań Biała Góra

Tuż przy zabytkowym zespole śluz czeka na turystów nowoczesna przystań żeglarska Biała Góra. Na żeglarzy czeka tu m.in. marina z pełnym zapleczem sanitarnym oraz miejsca, w których spokojnie można skorzystać z prądu. Dla tych, którzy chcą zmierzyć się z jedną z ciekawszych dróg wodnych w Polsce, jest to cenne wsparcie.

Zespół śluz Biała Góra to wyjątkowa atrakcja dla każdego, kto ceni sobie kontakt z cennymi zabytkami techniki i chce spędzić wolny czas w wyjątkowym otoczeniu. Ta budowla robi wrażenie, a każdy spacer w jej rejonie staje się niezwykłym doświadczeniem. 

woj. pomorskie ciekawe miejsce
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.