Zakopane – atrakcje turystyczne w mieście i ciekawe miejsca na deszczową pogodę

Wyjazd w góry to bardzo chętnie wybierana forma spędzania czasu dla wielu Polaków. Miejsce to uchodzi za niezwykle atrakcyjne turystycznie nie tylko ze względu na wspaniałe cuda natury i ogrom miejsca, w którym człowiek może nabrać dystansu i spojrzeć na siebie i na świat z nieco innej perspektywy. Polskie góry, a zwłaszcza miasto Zakopane pod Tatrami i jego okolice, zachęcają do odwiedzenia ich także dzięki swojej wyjątkowej i niepowtarzalnej kulturze, przejawiającej się w gwarze, charakterystycznym budownictwie, strojach i sposobie bycia.

Jeśli planujesz przyjazd do Zakopanego – na wakacje, weekend, ferie, czy jednodniowy strzał, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Poznasz w nim ciekawe miejsca, atrakcje oraz polecane przez nas szlaki górskie.

Atrakcje Zakopanego z roku na rok poznaje coraz więcej turystów

Ludowość Zakopanego jest czymś swoistym i niepowtarzalnym, co z pewnością przyciąga wielu turystów, którzy niejednokrotnie chcą tam wracać. Do atrakcyjności zimowej stolicy Małopolski i tak wielkiej jej popularności wśród turystów przyczyniły się wszelkie legendy i mity na temat tego miejsca, które zaczęły powstawać już w XIX wieku. Z miejscem tym związanych było wiele osób, które odegrały znaczącą rolę w polskiej kulturze i sztuce. Początkowo fascynowano się przede wszystkim życiem zamieszkującego tam ludu, który uznawano za dziki i nieokiełznany.

Co warto zobaczyć, przyjeżdżając do Zakopanego?

Atrakcje w Zakopanem są niezwykle popularnymi, odwiedzanymi przez ogromną liczbę turystów miejscami, które tworzą niepowtarzalny i wyjątkowy klimat tego miejsca. Jedną z największych atrakcji w Zakopanem i jego okolicach jest z pewnością Morskie Oko. Jest to niezwykle popularne, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów miejsce, do którego z dołu prowadzi asfaltowa droga, którą do celu można udać się na piechotę albo skorzystać z zaprzężonej w konie dorożki. Zobacz najważniejsze informacje, które pomogą Ci zaplanować wycieczkę do Morskiego Oka.

Krupówki w Zakopanem

Miejscem, które notorycznie jest oblegane przez turystów, cieszy się ich ogromną popularnością i z pewnością wpisuje się w główne atrakcje w Zakopanem, są Krupówki. To ulica położona w centrum Zakopanego, gdzie można znaleźć różnego rodzaju sklepy i stoiska, oferujące wiele charakterystycznych dla tego miasta przedmiotów, które mogą stanowić świetne pamiątki i upominki dla najbliższych. Są także restauracje, ciekawe punkty usługowe, a między budynkami jest okazja zobaczyć wyłaniające się Tatry.

Magiczny Kulig – kulig w Zakopanem

Magiczny Kulig to przygoda, którą musisz przeżyć, aby zatopić się całkowicie w góralskim, zakopiańskim klimacie! To zimowe kuligi z prawdziwego zdarzenia. Wszystko zaplanowane w taki sposób, aby dostarczyć klientom mnóstwo wrażeń, i aby mogli poczuć prawdziwy, zakopiański klimat. W kuligu mogą brać udział również dzieci – to świetna zabawa dla każdego, w bardzo przystępnej cenie!

Malownicza natura i piękne góry są zachwycające, a trasy kuligów są zaplanowane w taki sposób, aby pokazać uczestnikom wszystkie najciekawsze, zakopiańskie widoki. Natomiast na uczestników w porze letniej czeka podróż wozem od Krupówek aż po malowniczy Bachledzki Wierch! Każda z przejażdżek, zarówno ta zimą, jak i latem, kończy się biesiadą w szałasie, z kapelą góralską grającą na żywo. To również okazja, aby spróbować pysznych, regionalnych potraw, słuchając muzyki na żywo. Oczywiście grzanego wina i góralskiej herbaty nie może zabraknąć!

Smaczny bigos, chleb ze smalcem, kiełbaski, herbata góralska, wino grzane? Te pyszności organizatorzy Magicznego Kuligu serwują uczestnikom bez limitu! Całość atrakcji to około 3-4 godziny.

Magiczny kulig

Kaplica na Jaszczurówce

Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Zakopanego jest Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce. Znajduje się poza centrum miasta, na drodze w kierunku Morskiego Oka. Ma typowo zakopiański charakter, a przez dzień można wejść do środka.

Kaplica na Jaszczurówce

Quadoo Adventure Zakopane – wycieczki widokowe na quadach

Quadoo Adventure to jedna z atrakcji turystycznych w Zakopanem, potrafiących podnieść adrenalinę. Są to wycieczki na quadach po górskich trasach z przewodnikiem. To obecnie najlepiej oceniany organizator wypraw na quadach w Zakopanem. Co najważniejsze, wycieczki przeznaczone są dla każdego. Dla rodzin z dziećmi przewidziano piękne wycieczki widokowe, a dla bardziej zaawansowanych wyprawy off-roadowe. Quadowe wyprawy mogą być dłuższe i krótsze (1,2,3 godziny), a zakończone są ogniskiem na polanie widokowej.

Turyści na trasach spotkają wspaniałe krajobrazy na Tatry, przeżyją świetną zabawę z nutką adrenaliny. Przed każdą wyprawą jest instruktaż, dzięki czemu doskonale poradzą sobie także osoby, które nigdy wcześniej nie jeździły quadem. Nowe modele pojazdów marki Can-Am – quady są 2-osobowe, więc można jechać na nich w parze lub rodzice mogą mieć dzieci za pasażerów.

Quadoo Adventure Zakopane
przewodnik

Gubałówka

Gubałówka jest podłużnym wzniesieniem w Paśmie Gubałowskim. Wybudowana w 1938 roku, a zmodernizowana w 2001 roku kolej liniowo-terenowa poprowadzona została z Zakopanego na Gubałówkę i stanowi jedną z największych turystycznych atrakcji w Zakopanem i jego okolicach. Już po drodze można podziwiać wspaniałe widoki, lecz najlepsze ukazują się po przybyciu na miejsce.

Ze szczytu góry można obejrzeć panoramę Zakopanego i polskich Tatr, jak również Pienin, Podhala, czy Beskidu Żywieckiego. W pobliżu znajduje się Butorowy Wierch, z którego można zjechać do Kościeliska kolejką krzesełkową. Atrakcjami, znajdującymi się na samej Gubałówce są: ośrodek narciarski Gubałówka z trasami, snowparkiem i rynną snowboardową, żelazny krzyż prof. Tytusa Chałubińskiego, narciarskie wyciągi orczykowe (dostępne zimą), czy też zjeżdżalnia grawitacyjna. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.303706, 19.912094.

GORALE.pl – Wielka Biesiada przy ognisku z góralami

GORALE.pl to pomysł na spędzenie czasu w Zakopanem i poznanie nowych osób, podczas 3-godzinnej Góralskiej Biesiady przy ognisku. Impreza odbywa się w Dolinie Chochołowskiej – z dala od komercji, blisko natury, przy górskim potoku, gdzie znajduje się także plenerowa scena góralska. Jest to ciekawa alternatywa dla kolejnego wieczoru spędzonego przy restauracyjnym stoliku w zatłoczonym miejscu.

Cały program dostosowany jest do uczestników – muzyka, taniec, zabawa i wiele konkursów. Przygotowane są również atrakcje dla dzieci. Podczas spotkania dostępny jest catering bez limitu – kiełbaski, bigos, oscypki z żurawiną, chleb ze smalcem, ogórki, dodatki, herbata. Na miejscu można kupić także alkohol. Wielka Biesiada przy ognisku z góralami to możliwość odkrycia prawdziwego folkloru poprzez zabawę. Organizatorzy oferują wygodne dojazdy z Zakopanego.

Skocznia narciarska Wielka Krokiew

Ważnym punktem wycieczki będzie z pewnością skocznia Wielka Krokiew, która zalicza się do niezwykle ciekawych miejsc w Zakopanem. Jest to obowiązkowy element zwłaszcza dla fanów skoków. Obiekt ten można oglądać, nie tylko patrząc na niego z dołu, ale też podziwiać go z perspektywy skoczków wjeżdżając i zjeżdżając kolejką. Adres: ul. Bronisława Czecha 1. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.279437, 19.964221.

Dom do góry nogami w Zakopanem

Co robić w Zakopanem, kiedy ma się ochotę na odrobinę rozrywki? Rozluźniającym akcentem wycieczki może być udanie się do domu do góry nogami. Jest mały i spędza się w nim niewiele czasu, ale za to jest to czas spędzony intensywnie, gdyż trzeba skupiać uwagę na tym, jak chodzić. Samo wnętrze jest klimatyczne i pasuje do jego rozrywkowego charakteru. Adres: ul. Stanisława Staszica 14. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.294006, 19.957200.

MOUNTAIN.pl – Wypożyczalnia i bilety na atrakcje

MOUNTAIN.pl to wypożyczalnia i bilety na atrakcje dostępne w jednym miejscu, a co najważniejsze w centrum Zakopanego. Wypożyczalnię można podzielić na 2 części: letnią i zimową. Co można wypożyczyć? Na przykład dostępne są: hulajnogi elektryczne, rowery, rowery elektryczne oraz różne akcesoria (np. kaski czy foteliki rowerowe). Mapy z trasami dostępne są gratis. Jeśli ktoś planuje górskie wycieczki to dostępny jest sprzęt górski, wózki, czy nosidełka dla dzieci.

W wypożyczalni można zaplanować swój pobyt w Zakopanem poprzez: wycieczki 1-dniowe, wyprawy na quadach, Buggy, skutery śnieżne, bilety na kuligi i góralskie biesiady. Na miejscu można spotkać pomocną obsługę, która doradzi i pomoże wybrać najlepsze atrakcje turystyczne w Zakopanem. Turyści znajdą oferty od sprawdzonych i bardzo wysoko ocenianych organizatorów w mieście z gwarancją najlepszej ceny. Bardzo ważne – wszystkie atrakcje można rezerwować online.

MOUNTAIN - wypożyczalnia Zakopane

Punkt widokowy Antałówka

Punkt widokowy Antałówka znajduje się w centrum Zakopanego. To piękne miejsce, z którego przepięknie widać Tatry. Dojść tam można z parkingu już w ciągu 10 minut. W piękne weekendy można tam spotkać wielu spacerowiczów. Widać stamtąd między innymi: Giewont, Kasprowy Wierch czy Świnicę.

Punkt widokowy Antałówka w Zakopanem

Labirynt śnieżny to zimowa atrakcja Zakopanego

Inną formą niedługiej rozrywki może być również labirynt śnieżny. Jest to wysoki labirynt, którego przejście nie trwa zbyt długo, czasem jednak, jak na labirynt przystało, może zaskoczyć śmiałków, podejmujących się jego przejścia, a przejście to może potrwać nieco dłużej, niż początkowo zakładali. Adres: ul. Józefa Piłsudskiego 38. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.281158, 19.962654.

Termy i aquaparki w Zakopanem i sąsiednim Chochołowie

Dużym udogodnieniem dla turystów jest bliskie położenie Zakopanego w stosunku do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Można znaleźć bardzo dużo turystycznych szlaków. Różnią się one między sobą długością i stopniem trudności, większość z nich jednak to całodzienne wędrówki.

Po długich górskich wycieczkach i dużym wysiłku włożonym w chodzenie niektórzy mają ochotę na odrobinę (albo całkiem sporą dawkę) relaksu. Taką formę odpoczynku, relaksu, czy też rozrywki można znaleźć w parku wodnym w Zakopanem, w którym znajdują się dwa kryte baseny, jeden z torami pływackimi, a drugi przeznaczony do celów rekreacyjnych, w którym znajdują się różnego rodzaju masaże, gejzery, bicze i kaskady wodne oraz zjeżdżalnie. Dobrym pomysłem na spędzanie czasu w taki sposób są też termy i baseny termalne. Adres: ul. Jagiellońska 31. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.295035, 19.965170.

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Ciekawe miejsca w Zakopanem to również zabytki, związane głównie z tradycją góralską, przejawiającą się w postaci budynków, strojów i innych wytworów kultury. Spotkanie z lokalną ludową kulturą i sztuką, czy też z historią Zakopanego zapewnia Muzeum Tatrzańskie. Można tam także dowiedzieć się więcej o geologii, zwierzętach i roślinności Tatr. Adres: ul. Krupówki 10. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.294984, 19.949943.

Wyciąg Harenda

Harenda to część Zakopanego, która w okresie letnim należy do tych spokojniejszych. Znana jest przede wszystkim z życiem i twórczością Jana Kasprowicza. Na Harendzie znajduje się muzeum biograficzne polskiego poety. Od 2006 roku jest jednym z głównych ośrodków narciarskich na Podhalu. Wytyczono tam trasy zjazdowe i uruchomiono czteroosobową kolej krzesełkową. Dzięki dobrej lokalizacji – przy wjeździe do Zakopanego, jest chętnie odwiedzana przez narciarzy. 

Wyciąg Harenda, którym można wyjechać na szczyt Wierch Grapa, jest otwarty codziennie od godziny 9:00 do 18:00. Bilet jednorazowy w dwie strony to 15 złotych, a w jedną 10 złotych. Grupy od 20 osób płacą 11 i 8 złotych. Przewodnicy i opiekunowie wycieczek mają wejście bezpłatne. Również bezpłatny jest przewóz roweru. Adres: Harenda 34. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.320963, 19.980234.

Willa Oksza – Galeria Sztuki XX wieku

Willa Oksza jest także tym, co warto zobaczyć w Zakopanem. Wygląd zabytkowej willi oraz znajdująca się w niej galeria sztuki szczególnie przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom góralskiej kultury i sztuki. Innym miejscem, które świetnie ją eksponuje, jest Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba. Zarówno eksponaty, jak i sama budowla, robi ogromne wrażenie i świetnie odzwierciedla sztukę charakterystyczną dla Zakopanego. Adres: ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.288690, 19.966326.

Tym, co warto zobaczyć w Zakopanem, jest także Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Adres: Krupówki 1a.

Jak i kiedy najlepiej przyjechać do Zakopanego?

Zakopane to miasto świetnie połączone z innymi miejscami w Polsce, a zwłaszcza z Krakowem. Dojazd z Krakowa do Zakopanego jest bardzo dogodny. Najpopularniejsze są autobusy, które kursują bardzo często. Można znaleźć oferty autobusów odjeżdżających bardzo wcześnie, ale zwykle można też wybrać inne, bardziej odpowiadające nam kursy. Miejsca w autobusach można wcześniej rezerwować, ale można też bez problemu znaleźć kurs bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.

Zakopane odwiedzane jest nie tylko przez turystów przybyłych z odległych stron. Miasto to jest również częstym pomysłem na spontaniczną i niezobowiązującą weekendową wyprawę, zwłaszcza dla ludzi mieszkających w niezbyt odległych miejscowościach. W zależności od preferencji można wybrać odpowiednią dla siebie formę wypoczynku lub rozrywki, czy też wybrać się w górską wędrówkę.

Wybierając się w góry w weekend i zastanawiając się, co robić w Zakopanem, należy pamiętać, że w tym czasie miasto to cieszy się większym zainteresowaniem. Należy się więc spodziewać korków na drogach, braku miejsc w ulubionym noclegu, czy też innych niedogodności.

Co robić, gdy pada deszcz? Plan na niepogodę

Kiedy piszę ten wpis, to znajdujemy się w Zakopanem w jednym z noclegów. Jest niedzielny, deszczowy poranek. Tatry przykryła gęsta warstwa chmur. Niestety czasem zdarza się tak, że pogoda może pokrzyżować misternie ułożony plan wycieczki, a oczekiwania zostają nieprzyjemnie zweryfikowane przez rzeczywistość. Oczywiście nie zawsze należy rezygnować z wymarzonych górskich wędrówek z powodu deszczu, jednak dla wielu stanowi to dużą przeszkodę.

Pomocne okazują się wtedy wszelkie miejsca związane z kulturą, rozrywką, czy wypoczynkiem, w których można świetnie spędzić cały deszczowy dzień, nie tracąc przy tym dobrego humoru. Kilka propozycji na deszczowe Zakopane:

 1. Zwiedzanie muzeum i zabytów – Muzeum Tatrzańskie, Willa Oksza, Muzeum Oscypka, Galeria Antoniego Rząsy, Galeria Sztuki na Kozińcu, Galeria Władysława Hasiora, Chałupa Sabały, Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN
 2. Wizyta w Parku Wodnym – Chochołowskie Termy i Termy Szaflary, Terma Bania, Termy Bukowina,
 3. Próbowanie regionalnych potraw,
 4. Wizyta w Jaskiniach – Mroźna, Smocza Jama, Obłazkowa, Raptawicka, Mylna, Bielska, ku Dziurze,
 5. Miejsca rozrywkowe – Be Happy Museum, ESC House, Kino Sokół, Kino 7D Max & VR, Game Planet
 6. Bliższe poznanie historii Zakopanego,

Być może dzięki niekorzystnej pogodzie uda się odkryć wspaniałe miejsce, czy atrakcję, a takich w Zakopanem nie brakuje, na które w innych okolicznościach by się nie trafiło.

Zwiedzanie Zakopanego z dzieckiem

Wyjazd do Zakopanego z dziećmi to bardzo dobry pomysł. Atrakcji, które mogą spodobać się szczególnie dzieciom, tam nie brakuje. Oprócz typowych atrakcji, które mogą ucieszyć zarówno dzieci, jak i dorosłych, w Zakopanem są miejsca szczególnie przyjazne dla dzieci i przez nie uwielbiane.

Oprócz parku wodnego, który zachęca dzieci szczególnie swoimi zjeżdżalniami, są też inne ciekawe miejsca w Zakopanem. Dobrym rozwiązaniem dla nich może być Kino 7D, w którym seanse oferują dużo wrażeń, działających na różne zmysły. Rewelacyjnym pomysłem na spędzenie czasu z dziećmi będzie też z pewnością Myszogród, czyli wystawa ukazująca myszy w różnorodnych sceneriach, które wykonano tak, aby przyciągały uwagę dzieci oraz aby stanowiły dobre warunki dla zwierząt. Oprócz tego ciekawymi miejscami w Zakopanem, do których warto wybrać się z dziećmi, są:

 1. Zwierzęta Egzotyczne Gady Reptarium – ul. Generała Galicy 8,
 2. Motylarnia – ul. Generała Andrzeja Galicy 8
 3. Największa Papugarnia Egzotyczne Zakopane – ul. Droga do Olczy 11,
 4. Gubałówka,
 5. Muzeum Stylu Zakopiańskiego – ul. Krupówki 10,
 6. Park śnieżnych zabaw – ul. Droga Zubka 40,
 7. Snowlandia Śnieżny Labirynt – ul. Józefa Piłsudskiego 38,
 8. Sala zabaw dla dzieci: UNBOUND, MINI CLUB, Park Harnasia, Małpi Gaj, Letnia Zabawa,
 9. Kino Sokół – ul. Władysława Orkana 2,
 10. Wycieczki górskie: Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Hala Kondratowa, Wodospad Siklawica, Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska.

Zakopane polecamy zimą i latem

Na pomysły dotyczące tego, co robić w Zakopanem, wpływa z pewnością pora roku. Lato to z pewnością czas, kiedy turyści dużo chętniej uczęszczają na piesze wędrówki i kiedy zdobywają wymarzone szczyty. Dobra pogoda w górach dla wielu stanowi kluczową kwestię przy podjęciu decyzji o tym, czy wybierać się w góry. Podczas okresu zimowego bardzo popularne są natomiast głównie stoki narciarskie, czy też miejsca przeznaczone do rozrywek w zamkniętych pomieszczeniach.

Czy warto przyjechać do Zakopanego?

Odpowiadamy – TAK. Wycieczka do Zakopanego to bardzo częsty wybór wielu ludzi, niezależnie od tego czy jest to dokładnie zaplanowany, czy też spontaniczny wyjazd. Bez względu na to, jaka jest pogoda, pora roku i jakie są nasze preferencje, zawsze można znaleźć tam coś dla siebie. Wyjazd z dziećmi to także bardzo dobry pomysł, gdyż atrakcje w Zakopanem są bardzo liczne i cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych. Zabytki oraz miejsca poświęcone kulturze i sztuce są także z pewnością czymś, co warto zobaczyć w Zakopanem. W mieście Zakopane noclegi od gospodarzy zarezerwujesz na noclegi.net.pl.

Szlaki górskie po Tatrzańskim Parku Narodowym

Niezaprzeczalnie tym, co warto robić w Zakopanem, są górskie wędrówki, które ułatwione są przez istnienie turystycznych szlaków w Tatrzańskim Parku Narodowym. Podzieliliśmy je na dwie kategorie: łatwiejsze i trudniejsze. Jeśli klikniesz daną nazwę, to przeniesiesz się do opisu wycieczki.

Łatwiejsze wycieczki górskie

 1. Wąwóz Kraków,
 2. Dolina Chochołowska,
 3. Hala Gąsienicowa,
 4. Kasprowy Wierch,
 5. Morskie Oko,
 6. Wielki Kopieniec,
 7. Nosal,
 8. Dolina Kościeliska,
 9. Schronisko Murowaniec,
 10. Psia Trawka.

Trudniejsze wycieczki górskie

 1. Wodospad Siklawa,
 2. Czerwone Wierchy,
 3. Kopa Kondracka,
 4. Dolina Pięciu Stawów Polskich,
 5. Giewont,
 6. Rysy,
 7. Zawrat,
 8. Starorobociański Wierch,
 9. Szpiglasowy Wierch,
 10. Wołowiec.

Jeśli jesteś osobą początkującą, to koniecznie sprawdź szlaki, które polecamy na początkowe wycieczki – TOP 5 łatwych szlaków w Tatrach.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.