Gubałówka – atrakcje i panorama Tatr. Na górę wjedziesz kolejką!

Gubałówka to jedna z najpopularniejszych atrakcji Zakopanego w województwie małopolskim. Jest to jedno z najchętniej i najczęściej odwiedzanych miejsc podczas wypoczynku pod Tatrami. Ze wzniesienia rozciągają się wspaniałe widoki na całe Tatry oraz miasto Zakopane.

Na górę można wjechać kolejką, wyciągiem krzesełkowym, wejść szlakiem turystycznym oraz dostać się samochodem i zatrzymać się na kilku przygotowanych dla turystów parkingach. Jest to idealna opcja dla ludzi, którzy chcą aktywnie spędzić czas, dla tych, którzy nie chcą się zmęczyć, osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi w wózku.

Gubałówka

Co to w ogóle jest Gubałówka? Informacje podstawowe

To wzniesienie w Paśmie Gubałowskim, które góruje nad Zakopanem, mierzące 1120 m n.p.m. Sąsiaduje z Butorowym Wierchem oraz miejscowością Ząb, w której znajduje się rodzinny dom Kamila Stocha – naszego mistrza w skokach narciarskich. Nazwa pochodzi od leżącej na górze polany, a z kolei ta od nazwiska Gubała.

Jeśli ktoś mówi, że chce pojechać na Gubałówkę, to o co mu chodzi? Przede wszystkim o taras widokowy, z którego rozciągają się wspaniałe panoramy na Zakopane i Tatry. Bezpośrednio do tarasu nie można dojechać samochodem. Ten trzeba zostawić nieco wcześniej, ale o tym poniżej. Można za to wyjechać w pobliże tarasów kolejką PKL z Zakopanego.

Gubałówka

Jak najlepiej dostać się na górę?

Najlepiej dostać się własnym samochodem. Można także wejść pieszo znakowanymi szlakami turystycznymi, wyjechać kolejką PKL do górnej stacji lub kolejką na Butorowy Wierch i od Polany Szymoszkowej. Poniżej znajdziesz wskazówki, dotyczące każdego z wariantów.

Jak dojechać samochodem z Zakopanego?

Aby dojechać samochodem z Zakopanego, należy trzymać się znaków prowadzących na Kościelisko. Od Równi Krupowej to około 7 kilometrów drogi – 11 minut w trasie. Na początku jedziemy ulicą Powstańców Śląskich, a następnie Nędzy Kubińca.

Dalej kierować nas będą różne oznakowania: Gubałówka, itp. Wtedy skręcamy w prawo na Salamandrę. Jedziemy cały czas pod górę kiepskiej jakości drogą. W połowie trasy będzie można obejrzeć wspaniałe widoki na Tatry z punktu widokowego. Warto się na chwilę tam zatrzymać. Dalej trzeba jechać pod górę, aż do znaku zakaz wjazdu i parkingów, znajdujących się po prawej i lewej stronie.

Gdzie zaparkować na Gubałówce i ile kosztuje parking?

Znasz już podstawowe informacje, wiesz, jak tam dojechać samochodem, to kolejnym krokiem będzie poszukiwanie parkingu. Z tym nie powinno być problemu, ponieważ po wyjechaniu do samej góry od razu zobaczysz informacje o miejscach postoju.

Problemem może być znalezienie miejsca w okresie wakacyjnym, gdy turyści ruszają poznać największe atrakcje. Na Gubałówce możesz zaparkować na 5 lub 6 parkingach. Cenowo się różnią, bo jak byliśmy, to 1 godzina postoju kosztowała 3 złote, a cały dzień 15 lub 20 złotych.

Zależy, na jakim parkingu staniesz. Wszystkie są tam obok siebie.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na parking: 49.303671, 19.913065.
Gubałówka

Wyjazd na Gubałówkę kolejką PKL

Na miejsce można dotrzeć również kolejką linowo-terenową. Jest to chyba najpopularniejszy i najciekawszy sposób dostania się na Gubałówkę. Kolej zbudowano w 1938 roku. Dolna stacja znajduje się na 823 m n.p.m., natomiast górna na 1122 m n.p.m. Ma około 1300 metrów długości, a wjazd na górę zajmuje 3 minuty.

Kursują tam 2 wagoniki, które mają możliwość przewiezienia 120 osób, a w ciągu godziny 2000 osób. Dach wagonika jest przeszklony, dlatego podczas wjazdu można podziwiać piękne krajobrazy. Kolejka jest czynna cały rok, dlatego cieszy się dużą popularnością.

Pod szczytem możesz zaparkować przy ulicy Wałowa Góra lub Szkolna. Tam parkingi są płatne. Na niektóry płaci się za cały dzień – 15 lub 20 złotych, inne są godzinowe – od 3 do 5 złotych za godzinę.

  • Współrzędne ułatwiające dojazd na parking przy dolnej stacji kolejki: 49.299091, 19.946319.

Bilety na kolejkę – cennik i godziny otwarcia

Bilety na kolejkę Gubałówka PKL można nabyć w dolnej stacji. Adres: ul. Na Gubałówkę 1 lub w Kuźnicach 14 – dolna stacja KL Kasprowy Wierch.

My polecamy zakupić bilety online. Dlaczego? Nie trzeba stać w kolejce, a w wakacje czeka się nawet 2 godziny. Można wcześniej zarezerwować bilet lub kupić z 2-godzinnym wyprzedzeniem. Tutaj kupisz bilety onlineKolej czynna od 9:00 – 18:00

Sezon niski: 02.03.2020 – 10.04.2020; 20.04.2020 – 30.04.2020; 11.05.2020 – 10.06.2020

BILETNormalny 27-64Ulgowy 5-26, 65+
Góra – Dół23 zł19 zł
w jedną stronę17 zł14 zł
łączony Gubałówka – Butorowy Wierch22 zł18 zł

Sezon wysoki: 11.04 – 19.04.2020; 01.05.2020 – 10.05.2020; 11.06.2019 – 30.09.2020;  

BILETNormalny 27-64Ulgowy 5-26, 65+
Góra – Dół25 zł21 zł
w jedną stronę19 zł16 zł
łączony Gubałówka – Butorowy Wierch22 zł18 zł
przewodnik
Gubałówka

Wyciąg krzesełkowy na Butorowy Wierch

Trzecim sposobem dotarcia na miejsce jest skorzystanie z wyciągu krzesełkowego na Butorowy Wierch. Oddalony jest on o około 2 kilometry od tarasu widokowego, a dolna stacja znajduje się obok Polany Szymoszkowej.

Dzięki temu bez problemu i zbędnego wysiłku można dostać się na górę. Górna stacja znajduje się kilka minut od parkingu, do którego można dojechać samochodem. Wjazd na Butorowy Wierch kosztuje 12 złotych – normalny i 9 złotych ulgowy.

Kolej widokowa z Polany Szymoszkowej

W zimie Polana Szymoszkowa cieszy się ogromną popularnością. W okresie letnim atutem kolei są widoki, które można oglądać podczas podróży. Cały czas jedzie się w towarzystwie tatrzańskich panoram z Giewontem na pierwszym planie. Są to krajobrazy zapierające dech w piersiach.

Wszystkie szczegóły dotyczący wjazdu z Polany Szymoszkowej znajdziesz na stronie internetowej: cennik, godziny otwarcia, dojazd, bilety – kolej linowa Szymoszkowa.

Gubałówka

Na Gubałówkę można wejść również pieszo. Lista szlaków i czas przejścia

Na szczyt prowadzi wiele szlaków turystycznych. Można wejść z Zakopanego, Kościeliska od dolnej stacji kolejki i Polany Szymoszkowej, Nowe Bystre, Dzianisza i Witowa. Oto najpopularniejsze trasy turystyczne:

  1. Szlak turystyczny czarny wzdłuż torów kolejki PKL. Długość trasy – 1,7 km, idzie się 55 minut,
  2. Szlak turystyczny żółty wzdłuż torów wyciągu Koleje Szymoszkowa – 1,7 km, idzie się 50 minut,
  3. Szlak turystyczny zielony przez Butorowy Wierch – 5,7 km, idzie się 2 h.

Co możesz robić na Gubałówce? Poznaj największe atrakcje

Jeśli zaparkowałeś samochód, opłaciłeś parking, to teraz przed Tobą spacer wśród hoteli, restauracji, budek z lodami i fast foodami do punktu widokowego. Ten oddalony jest od parkingu o około 1,5 km. Droga prowadzi cały czas asfaltem, dlatego bez problemów można zabrać dzieci w wózku.

Podczas spaceru po wzniesieniu Drogą Zubka, zobaczysz między innymi: różne miejsca noclegowe, hotele, rezydencje, domki i pokoje do wynajęcia, wille, restauracje z popularnym jedzeniem oraz tradycyjnym góralskim, górną stację kolejki, zjeżdżalnię grawitacyjną, park linowy, różne gry, plac zabaw, piaskownicę, letnią ślizgawkę i oczywiście wiele kramów z góralskimi pamiątkami.

W okresie wakacyjnym organizowane są również różne koncerty oraz występy artystów. Mamy dobrą wiadomość dla osób podróżujących ze czworonogami. Na Gubałówkę można wybrać się z psem. Pamiętaj, tylko aby pies miał kaganiec i był na smyczy.

Gubałówka zimą

W zimie dostępna jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, działają szkoły narciarskie, ski-serwis. Polana na Gubałówce jest oświetlona i sztucznie naśnieżona, dlatego można tam spędzać czas nawet do późnych godzin wieczornych. Snow park i jazda na nartach to jedna z głównych, zimowych atrakcji. Jest jeszcze wypożyczalnia skuterów śnieżnych oraz organizowane są kuligi.

Gubałówka latem

W lecie działają wypożyczalnie rowerów na godziny, więc można wybrać się na ciekawą, krajoznawczą wycieczkę rowerową w stronę Harendy lub skorzystać z parku linowego, który położony jest w spokojnym lasku z widokiem na panoramę Tatr. Jego trasa ma 300 metrów długości i znajduje się na wysokości od 5 do 15 metrów nad ziemią, więc i dzieci i dorośli będą mogli spróbować swoich sił.

Jest także okazja opalać się na piaszczystej plaży. A jeśli szukasz innych ciekawych miejsc, to zobacz 20 atrakcji w Małopolsce.

Dzięki kamerze online możesz sprawdzić pogodę i obejrzeć panoramy widokowe

My przed wyjazdem sprawdziliśmy warunki dzięki kamerze online, która zamontowana jest na miejscu. Jechaliśmy wtedy na zachód słońca, dlatego było to dla nas bardzo ważne. W tym przypadku po raz kolejny nie zawodzi portal webcamera.pl, na którym obraz jest udostępniany.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.