Dolina Białego
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem,  Tatry

Dolina Białego – malowniczy szlak na wycieczkę z dzieckiem

Dolina Białego to malownicze miejsce, do którego warto się wybrać podczas przyjazdu do Zakopanego. Tatry to nie tylko piękne krajobrazy, dalekie widoki, ale też właśnie takie urokliwe dolinki. Dolina Białego może być głównym celem wycieczki, ale jest także odcinkiem szlaku prowadzącym z lub na Sarnią Skałę i Kalatówki. My doliną schodziliśmy, wracając z Sarniej Skały. Szlak nie jest trudny, dlatego można się na niego wybrać nawet z małymi dziećmi.

Niestety nie jest to trasa na wózek, dlatego w tym przypadku przydadzą się chusta lub nosidełko do noszenia dziecka. Jeśli szukasz informacji o chustowaniu dziecka i noszeniu w nosidełku, to zobacz nasz poradnik. Wszystko, co musisz wiedzieć, o noszeniu dziecka w chuście i nosidełku. Na pewno ułatwi Ci to wycieczkę oraz odkryje nowe możliwości na kolejne podróże.

Dolina Białego

Dolina Białego – parking w Zakopanem

Wycieczkę do Doliny Białego najlepiej rozpocząć na parkingu w Zakopanem. Do wyboru są dwa miejsce na zatrzymanie samochodu. Dojazd do nich nie powinien sprawić nikomu problemów.

Jeden parking znajduje się przy wejściu do Doliny Strążyskiej na ulicy Strążyskiej. Kosztuje on od 10 do 20 złotych. Ten ostatni przed zakazem wjazdu po lewej stronie kosztuje 10 złotych. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na parking: 49.278820, 19.938825.

Drugi parking, który jest bezpłatny, znajduje się przy rondzie Jana Pawła II na ulicy Bronisława Czecha w kierunku skoczni. Za niego jeszcze kiedyś trzeba było płacić. Teraz jest bezpłatny. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na parking: 49.284087, 19.972945.

Dolina Białego – trudność, czas przejścia szlaku i mapa trasy

Całkowita długość doliny to 2,5 km. Najciekawsze widoki są na odcinku 1900 metrów. Później rozpoczyna się podejście do rozejścia się szlaków, więc tam można zakończyć wycieczkę. Jest to miejsce za wodospadem. Trasę zaznaczyłem na poniższej mapie. Przejście Doliny Białego zajmuje około 50 minut spokojnym krokiem. Szlak jest łatwy, dlatego większość osób powinno sobie z nim poradzić.

Spacer szlakiem do wodospadu przez Dolinę Białego z Zakopanego

Gdy dojdziesz już szlakiem czarnym z Zakopanego, tak zwaną Ścieżką pod Reglami do wylotu Doliny Białego, to będziesz musiał zakupić bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Bilet normalny kosztuje 6 złotych, a ulgowy 3 złote. Dzieci do 7 lat wchodzą za darmo. Od tego momentu wkraczasz w baśniową krainę, którą będziesz zwiedzał w towarzystwie szumu Białego Potoku.

Dolina Białego położona jest w Tatrach Zachodnich między szczytami Sarnia Skała i Krokiew. Maszeruje się wąwozem z widokiem na skałki, progi i niewielkie wodospady na Białym Potoku. Mimo że przejście nie zajmuje zbyt wiele czasu, to można tam spędzić kilka godzin. Na trasie co jakiś czas zostały rozlokowane ławki, na których można odpocząć i podziwiać otoczenie, między innymi trójschodkowy wodospad.

Dolina Białego
Dolina Białego
FACEBOOK I IG
Szlak przez Dolinę Białego Potoku

Górna część doliny do II wojny światowej była użytkowana. Później tego zaprzestano ze względu na poszukiwanie rud uranu. Rosjanie wydobywali ją na potrzeby budowy bomby atomowej. Operacja była tajna, a długość korytarzy to ponad 270 metrów. Od tego momentu hala zaczynała stopniowo zarastać.

Obecnie idąc szlakiem żółtym przez dolinę, można zobaczyć zamknięte kratą wejście do sztolni uranowej. Ze względu na bliską obecność Giewontu, dolina przez większość czasu jest zacieniona. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych, ale nie spotkamy tam tak wielu osób jak np. w Dolinie Chochołowskiej czy Kościeliskiej.

Dolina Białego
Dolina Białego

Gdzie iść dalej? Co zobaczyć w okolicy?

Z Doliny Białego można iść dalej na Sarnią Skałę. Jest to łatwy do zdobycia szczyt, który polecany jest dla osób początkujących. Nie należy do najwyższych szczytów, ale rozciągają się z niego wspaniałe widoki na Beskidy i Zakopane. Czarny szlak prowadzi także w drugą stronę na Kalatówki. Innym wariantem jest powrót tym samym szlakiem żółtym do Zakopanego.

Jeśli szukasz innych łatwych szlaków na wycieczkę z dzieckiem, to sprawdź koniecznie Dolinę Małej Łąki – opisaliśmy szlak rozpoczynający się w Kościelisku. Zobacz opis szlaku do Doliny Małej Łąki. Jeśli zastanawiasz się, co można robić w samym mieście, to sprawdź największe atrakcje Zakopanego.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

2 komentarze

  • Totemat

    Tam przy wjeściu do tej doliny co leci strumień a idzie się wzdłóż niego na tym kamiennym murku zawsze ludzie do strumienia wrzucają monety. Nie wiem dlaczego jest tam masa gotówki w wodzie.

  • Antonina Sebesta

    Bardzo Was lubię, porady praktyczne a podejście niezwykle ciepłe. Mała Maja fajnie rośnie, zdjęcia ciekawe, a z Babiej Góry zimowe wprost cudowne. Razem z córkami napisałam w 1997 dodruk 1998 mini przewodnik „Chodź z nami” po Tatrach dla rodziców z dziećmi, wydało go Polskie Towarzystwo Tatrzańskie a nabywały przede wszystkim babcie i dziadkowie. Jestem babcią, mam wnusia niemal rocznego przebywa na Korsyce, gdzie córka pracuje jako fizjoterapeutka. Druga mieszka w Czeskim Krumlovie pracuje w branży turystycznej, która choruje jak cały świat. Maminia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *