Dolina Chochołowska – szlak z Siwej Polany

Dolina Chochołowska to jedna z najpiękniejszych dolin znajdujących się w Tatrach. Położona jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a jej urok przyciąga zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników górskich wędrówek. Dolina Chochołowska zachwyca swoją różnorodnością krajobrazów, bogactwem flory i fauny oraz licznymi atrakcjami turystycznymi. W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej niektórym z nich, takim jak krokusy w Dolinie Chochołowskiej, Szczelina Chochołowska czy Dolina Dudowa. Ma około 10 kilometrów długości. Jest ona idealnym miejscem na dłuższy spacer z dziećmi czy osobami starszymi.

Na Polanie Chochołowskiej stoi drewniane schronisko. To miejsce jest bardzo popularne w Tatrach i idealne na wycieczkę z dziećmi i rowerem. Krokusy to jedna z atrakcji turystycznych w Tatrach. Warto wybrać się tam na trasę z dziećmi. Góry stamtąd wyglądają zjawiskowo. 

  • Najbliższy parking do doliny znajduje się na Siwej Polanie. Kosztuje od 20 do 30 złotych,
  • Najłatwiejszy i najkrótszy szlak do Doliny Chochołowskiej prowadzi z Siwej Polany,
  • Przejście do miejsca docelowego zajmuje 2 godziny i 30 minut,
  • Wycieczkę można skrócić i skorzystać z kolejki Rakoń, która kursuje już od wczesnych godzin porannych, 
  • Przejazd kolejką po asfaltowej drodze kosztuje kilka złotych,
  • Można skrócić trasę o około 50 minut,
  • To teren Tatrzańskiego Park Narodowego, dlatego obowiązują bilety wstępu – 8 złotych normalny i 4 złote ulgowy,
  • Trasa do schroniska jest łatwa, dlatego polecamy ją na wycieczkę z dzieckiem w wózku,
  • Na szlaku są Niżna i Wyżnia Brama Chochołowska,
  • Dolina Chochołowska słynie z krokusów. Najwięcej jest ich przy schronisku,
  • W dolinie stoi schronisko PTTK,
  • Do doliny możesz iść z psem,
  • Dojazd z Zakopanego zajmuje około 15-20 minut w zależności od ruchu,
  • Z Zakopanego spokojnie dostaniesz się busem, bo te często kursują,
  • Do doliny możesz pojechać na wycieczkę rowerem. Możesz bez problemów na ten szlak wybrać się również z dziećmi. Trasa nie jest zbytnio wymagająca,
  • Po drodze do schroniska są miejsca na odpoczynek 

Podczas wędrówki po Dolinie Chochołowskiej warto zwrócić uwagę na piękno Tatr, które stanowią niezwykłe tło dla tego rejonu. Ich malownicze szczyty, skaliste zbocza oraz zielone doliny tworzą niezapomniane widoki, które na długo pozostają w pamięci każdego turysty. Pamiętaj jednak o szacunku dla przyrody i dbałości o środowisko, aby zachować niezwykłe piękno Tatr dla przyszłych pokoleń.

Polana jest dobrym miejscem wypadowym na wycieczki w Tatry Zachodnie

Polana Chochołowska jest bardzo dobrym punktem wypadowym w kierunku szczytów Tatr Zachodnich. Między innymi na Grzesia, Wołowiec, Starorobociański Wierch czy Trzydniowiański Wierch. Można wybrać się na różne górskie trasy. Szlaków w okolicy jest całkiem sporo. 

Wielkim atutem jest możliwość poruszania się po dolinie rowerami i kursującą kolejką turystyczną. Dolina Chochołowska największe oblężenie przeżywa wiosną, gdy całe polany zostają przykryte krokusami. Wycieczkę można zaliczyć do listy łatwych wycieczek w Tatrach polecanych osobom początkującym.

Dolina Chochołowska z małym dzieckiem
Dolina Chochołowska trasa

Dolina Chochołowska w Tatrach: jak dojechać z Zakopanego?

Z Zakopanego kierujemy się na rondzie drogą numer 958 na Chochołów i Rabkę-Zdrój. Przejeżdżamy przez Kościelisko i w Witowie skręcamy w lewo w kierunku Doliny Chochołowskiej. Będzie oznaczenie w postaci tabliczki. Jeśli chodzi o Dolinę Chochołowską i dojazd, jadąc od strony Krakowa, można ominąć korki, w Rabce-Zdroju zmierzając na Rabę Wyżną i Czarny Dunajec.

Parking Siwa Polana – najbliżej Doliny Chochołowskiej

Przy wejściu do Doliny Chochołowskiej parking nazywa się Siwa Polana. Skręcając z drogi głównej, jedziemy przez kilka minut przed siebie. Po drodze mamy dostępnych kilka mniejszych parkingów, jednak my jedziemy aż pod sam szlaban i tam po lewej stronie zatrzymujemy samochód.

Parking dostępny jest 24 godziny na dobę, dlatego, jeśli przyjedziemy w nocy, to zapłacimy, jak wrócimy. Postój we wrześniu 2021 kosztował 20 złotych za cały dzień. Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego to 8 złotych bilet normalny i 4 bilet ulgowy.

  • Współrzędne płatnego parkingu: 49.2827, 19.8427.

Mapa trasy turystycznej do Doliny Chochołowskiej z parkingu w Siwej Polanie

Parking Siwa Polana – Polana Huciska – Polana Trzydniówka – Dolina Chochołowska – Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – Parking Siwa Polana (powrót tym samym szlakiem)

  • Z parkingu w Siwej Polanie do schroniska w Dolinie Chochołowskiej jest 8 kilometrów.

Jakim iść szlakiem do Doliny Chochołowskiej? Opis z Siwej Polany

Rozpoczynamy na parkingu na Siwej Polanie przechodząc przez budkę z biletami. Jest wcześnie rano, dlatego jest ona jeszcze zamknięta. Idziemy chwilę drogą asfaltową, a następnie wchodzimy na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W bacówkach znajdujących się przy drodze można zakupić regionalne wyroby. Cały czas prowadzi nas droga asfaltowa, Chochołowski Potok i szlak zielony, który przyszedł Drogą pod Reglami od strony Doliny Kościeliskiej.

Jakim szlakiem do Doliny Chochołowskiej?

Polana Huciska – kolejka turystyczna Rakoń – ostatni przystanek

Po 60 minutach i 3,5 km dochodzimy do Polany Huciska. Tam droga asfaltowa się kończy i wchodzimy na szutrową. Z tego miejsca musimy iść do Polany Chochołowskiej już pieszo. Tam jest również ostatni przystanek kolejki turystycznej Rakoń kursującej z parkingu. 

Kolejka stylizowana jest na pociąg. Jeden przejazd może zabrać 50 osób w dwóch wagonikach. Koszt biletu to 5 złotych. Kolejka kursuje od godziny 8:00 do 18:00 (zależnie od sezonu). W zimie kolejka jest nieczynna. 

Dolina Chochołowska trasy
przewodnik
Dolina Chochołowska szlaki

Niżnia Brama Chochołowska – Wyżnia Brama Chochołowska – Polana Chochołowska

Opuszczamy Polanę Huciska i wchodzimy przez Niżnią Bramę Chochołowską. Wschodnie wrota tworzy piękna Skała Kmietowicza, która jest dobrze widoczna podczas marszu doliną. Nazwa została nadana na cześć ks. Józefa Leopolda Kmietowicza, który był przywódcą Powstania Chochołowskiego z 1846 r.

Z lewej strony przychodzi czarny szlak z Doliny Kościeliskiej. Dalej przechodzimy przez Wyżnią Bramę Chochołowską i dawne Schronisko Blaszyńskich. Tam żółty szlak kieruje na Halę Ornak przez Dolinę Iwaniacką, a czarny Doliną Starorobociańską na Siwą Przełęcz. Nieco dalej jest odbicie na kolor czerwony na Trzydniowiański Wierch. Schronisko już było coraz bliżej. Droga robiła się coraz ciekawsza widokowo. Mijaliśmy miejsca z fajnymi panoramami widokowymi. 

Dolina Chochołowska dojazd
Dolina Chochołowska parking

Polana Chochołowska i schronisko imienia Jana Pawła II w Tatrach

Po około 8 kilometrach i 2 godzinach drogi dochodzimy na Polanę Chochołowską i do schroniska, które się tam znajduje. Polana jest największą w Tatrach Polskich i jedną z największych w całych Tatrach. Niegdyś była głównym ośrodkiem pasterstwa.

Znajduje się tam kilka szałasów, góralski bufet, a także prowadzi się tam kulturowy wypas owiec. Nieco wyżej znajduje się Schronisko PTTK imienia Jana Pawła II, do którego zmierzamy. Jest dopiero po 7 rano, więc jest tam cicho i spokojnie. Słońce leniwie pokazuje się ponad górami.

W jadalni jemy śniadanie i widzimy turystów przygotowujących się do wycieczki. My mamy w planach powrót taką samą trasą na Siwą Polanę.

Dolina Chochołowska z dzieckiem
Dolina Chochołowska jak dojechać
Jak dojechać do Doliny Chochołowskiej
Schronisko PTTK Dolina Chochołowska
Schronisko PTTK Dolina Chochołowska jak dojść
Jak dotrzeć do schroniska PTTK Dolina Chochołowska

Kaplica Jana Chrzciciela w Dolinie Chochołowskiej

W górnej części Polany Chochołowskiej znajduje się drewniana Kaplica Jana Chrzciciela wybudowana w stylu góralskim. Zbudowano ją specjalnie do serialu „Janosik” i pozostawiono. W niedzielę od czerwca do października odbywają się w niej Msze Święte. Jest często odwiedzana podczas wycieczek do Doliny Chochołowskiej z dziećmi i nie tylko. 

Kaplica Jana Chrzciciela przy Dolinie Chochołowskiej
Dolina Chochołowska dla dziecka

Propozycje wycieczek z Doliny Chochołowskiej w Tatry Zachodnie

  • Hala Ornak – szczyt Starorobociański Wierch 
  • Szczyt Grześ – Rakoń – Wołowiec 

A jeśli szukasz innych ciekawych szlaków w Tatrach na górską wycieczkę, to sprawdź specjalną zakładkę z opisami wycieczek – Tatry. Przygotowaliśmy również wpis o szlakach w Tatrach na początkujących.

Kiedy kwitną krokusy w Dolinie Chochołowskiej?

Dolina Chochołowska krokusy to jedno z najbardziej wyjątkowych zjawisk przyrodniczych, które można zaobserwować w polskich Tatrach. Wiosną, gdy śnieg zaczyna topnieć, na łąkach Doliny Chochołowskiej pojawiają się tysiące fioletowych krokusów, tworząc niezapomniany widok. Krokusy wiosną przyciągają rzesze turystów, którzy pragną podziwiać ten niezwykły spektakl przyrody.

Kwitnienie krokusów w Dolinie Chochołowskiej zwykle przypada na okres od połowy kwietnia do początku maja, jednak dokładny czas kwitnienia zależy od warunków pogodowych i może się różnić w poszczególnych latach. Warto więc śledzić informacje na temat kwitnienia krokusów, aby nie przegapić tego niezwykłego zjawiska.

Krokusy to rośliny z rodziny kosaćcowatych, które występują na obszarze całej Europy, Azji i Afryki Północnej. W Polsce można spotkać kilka gatunków krokusów, jednak to właśnie krokus szafranowy (Crocus vernus) tworzy niezwykłe fioletowe dywany w Dolinie Chochołowskiej. Krokusy są roślinami cebulowymi, co oznacza, że ich kwiaty wyrastają z cebul ukrytych pod ziemią. Wiosną, gdy temperatura powietrza zaczyna rosnąć, krokusy budzą się do życia i zaczynają kwitnąć.

Warto dodać, że Dolina Chochołowska nie jest jedynym miejscem w Tatrach, gdzie można podziwiać kwitnące krokusy. Wiosenne kwitnienie tych roślin można również zaobserwować w Dolinie Kościeliskiej, Dolinie Małej Łąki czy na Polanie Kalatówki. Jednak to właśnie Dolina Chochołowska słynie z największych skupisk kwitnących krokusów, które przyciągają turystów z całego świata.

Podczas wizyty w Dolinie Chochołowskiej warto pamiętać o szacunku dla przyrody i nie niszczyć kwitnących krokusów. Tatrzański Park Narodowy apeluje o nie deptanie roślin oraz nie zbieranie ich do bukietów. Dzięki odpowiedzialnemu zachowaniu turystów, każdego roku możemy cieszyć się tym niezwykłym zjawiskiem przyrodniczym.

Krokusy Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska z psem

W Tatrach Polskich jest zakaz wędrówki z psem. Dzikie zwierzęta szybko go wyczuwają. Zabierając psa ze sobą, narażamy siebie i naszego pupila. Wyjątkiem, gdzie można zabrać psa na tatrzański szlak, jest Droga pod Reglami i właśnie Dolina Chochołowska od Siwej Polany do Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Wymogiem jest prowadzenie psa na smyczy.

Jak dojechać do Doliny Chochołowskiej busem?

Do Doliny Chochołowskiej z Zakopanego kursuje wiele busów. W sezonie turystycznym nie będzie żadnego problemu, żeby złapać kurs na Siwą Polanę. Rozkłady jazdy można znaleźć na stronie Starostwa Powiatowego w Zakopanem lub na Podhale Transit. 

Dolina Dudowa

Dolina Dudowa to kolejny malowniczy zakątek Doliny Chochołowskiej, który warto odwiedzić podczas wędrówki po tym rejonie Tatr. Ta niewielka dolina, położona na wysokości około 1100-1300 m n.p.m., wyróżnia się swoimi unikalnymi cechami oraz ważną rolą w ekosystemie. Charakterystyczną cechą Doliny Dudowej są liczne źródła wód mineralnych, zwane dudami. Woda z tych źródeł ma właściwości lecznicze, dzięki zawartości minerałów takich jak siarka, wapń czy magnez. W przeszłości, mieszkańcy okolicznych wsi korzystali z tych źródeł w celach zdrowotnych, a także do produkcji siarczanów.

W Dolinie Dudowej można również zaobserwować bogactwo flory i fauny, które przystosowały się do życia w specyficznym środowisku. Wśród roślinności dominują tu głównie lasy świerkowe, a także liczne gatunki roślin zielnych, takie jak kosodrzewina czy fiołek alpejski. Dolina ta stanowi również siedlisko dla wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków, ssaków i owadów.

Podczas wizyty w Dolinie Dudowej warto zachować ostrożność, gdyż teren może być śliski i niebezpieczny, zwłaszcza po opadach deszczu. Należy również pamiętać o szacunku dla przyrody i nie niszczyć roślin oraz nie zakłócać spokoju zwierząt zamieszkujących to miejsce. Dolina Dudowa to niezwykły zakątek Doliny Chochołowskiej, który z pewnością zasługuje na uwagę każdego turysty odwiedzającego ten rejon Tatr.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.