Dolina Chochołowska
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem,  Tatry

Dolina Chochołowska z małym dzieckiem – opis szlaku, mapa, krokusy

Dolina Chochołowska to jedna z najpiękniejszych dolin znajdujących się w Tatrach. Może poszczycić się tym, że jest największa i najdłuższa. Ma około 10 kilometrów długości. Jest ona idealnym miejscem na dłuższy spacer z dziećmi czy osobami starszymi. Dolina jest bardzo dobrym punktem wypadowym w kierunku szczytów Tatr Zachodnich.

Między innymi na Grzesia, Wołowiec, Starorobociański Wierch czy Trzydniowiański Wierch. Wielkim atutem jest możliwość poruszania się po dolinie rowerami i kursującą kolejką turystyczną. Dolina Chochołowska największe oblężenie przeżywa wiosną, gdy całe polany zostają przykryte krokusami. Wycieczkę można zaliczyć do listy łatwych wycieczek w Tatrach polecanych osobom początkującym.

Dolina Chochołowska z małym dzieckiem
Dolina Chochołowska trasa

Dolina Chochołowska w Tatrach: jak dojechać z Zakopanego?

Z Zakopanego kierujemy się na rondzie drogą numer 958 na Chochołów i Rabkę-Zdrój. Przejeżdżamy przez Kościelisko i w Witowie skręcamy w lewo w kierunku Doliny Chochołowskiej. Będzie oznaczenie w postaci tabliczki. Jeśli chodzi o Dolinę Chochołowską i dojazd, jadąc od strony Krakowa, można ominąć korki, w Rabce-Zdroju zmierzając na Rabę Wyżną i Czarny Dunajec.

Parking Siwa Polana – najbliżej Doliny Chochołowskiej

Przy wejściu do Doliny Chochołowskiej parking nazywa się Siwa Polana. Skręcając z drogi głównej, jedziemy przez kilka minut przed siebie. Po drodze mamy dostępnych kilka mniejszych parkingów, jednak my jedziemy aż pod sam szlaban i tam po lewej stronie zatrzymujemy samochód. Parking dostępny jest 24 godziny na dobę, dlatego, jeśli przyjedziemy w nocy, to zapłacimy, jak wrócimy. Postój we wrześniu 2019 kosztował 10 złotych za cały dzień. Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego to 5 złotych bilet normalny i 2,50 bilet ulgowy.

Mapa trasy turystycznej do Doliny Chochołowskiej z parkingu w Siwej Polanie

Parking Siwa Polana – Polana Huciska – Polana Trzydniówka – Dolina Chochołowska – Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – Parking Siwa Polana (powrót tym samym szlakiem)

  • Z parkingu w Siwej Polanie do schroniska w Dolinie Chochołowskiej jest 8 kilometrów.

Jakim szlakiem do Doliny Chochołowskiej? Opis z Siwej Polany

Rozpoczynamy na parkingu na Siwej Polanie przechodząc przez budkę z biletami. Jest wcześnie rano, dlatego jest ona jeszcze zamknięta. Idziemy chwilę drogą asfaltową, a następnie wchodzimy na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. W bacówkach znajdujących się przy drodze można zakupić regionalne wyroby. Cały czas prowadzi nas droga asfaltowa, Chochołowski Potok i szlak zielony, który przyszedł Drogą pod Reglami od strony Doliny Kościeliskiej.

Jakim szlakiem do Doliny Chochołowskiej?

Polana Huciska – kolejka turystyczna Rakoń – ostatni przystanek

Po 60 minutach i 3,5 km dochodzimy do Polany Huciska. Tam droga asfaltowa się kończy i wchodzimy na szutrową. Tam jest również ostatni przystanek kolejki turystycznej Rakoń kursującej z parkingu. Kolejka stylizowana jest na pociąg. Jeden przejazd może zabrać 50 osób w dwóch wagonikach. Koszt biletu to 5 złotych. Kolejka kursuje od godziny 8:00 do 18:00 (zależnie od sezonu). W zimie kolejka jest nieczynna. 

Dolina Chochołowska trasy
Dolina Chochołowska szlaki

Niżnia Brama Chochołowska – Wyżnia Brama Chochołowska – Polana Chochołowska

Opuszczamy Polanę Huciska i wchodzimy przez Niżnią Bramę Chochołowską. Wschodnie wrota tworzy piękna Skała Kmietowicza, która jest dobrze widoczna podczas marszu doliną. Nazwa została nadana na cześć ks. Józefa Leopolda Kmietowicza, który był przywódcą Powstania Chochołowskiego z 1846 r. Z lewej strony przychodzi czarny szlak z Doliny Kościeliskiej. Dalej przechodzimy przez Wyżnią Bramę Chochołowską i dawne Schronisko Blaszyńskich. Tam żółty szlak kieruje na Halę Ornak przez Dolinę Iwaniacką, a czarny Doliną Starorobociańską na Siwą Przełęcz. Nieco dalej jest odbicie na kolor czerwony na Trzydniowiański Wierch.  

Dolina Chochołowska dojazd
Dolina Chochołowska parking

Polana Chochołowska i Schronisko imienia Jana Pawła II w Tatrach

Po około 8 kilometrach i 2 godzinach drogi dochodzimy na Polanę Chochołowską i do schroniska, które się tam znajduje. Polana jest największą w Tatrach Polskich i jedną z największych w całych Tatrach. Niegdyś była głównym ośrodkiem pasterstwa. Znajduje się tam kilka szałasów, góralski bufet, a także prowadzi się tam kulturowy wypas owiec. Nieco wyżej znajduje się Schronisko PTTK imienia Jana Pawła II, do którego zmierzamy. Jest dopiero po 7 rano, więc jest tam cicho i spokojnie. Słońce leniwie pokazuje się ponad górami. W jadalni jemy śniadanie i widzimy turystów przygotowujących się do wycieczki. My mamy w planach powrót taką samą trasą na Siwą Polanę.

Dolina Chochołowska z dzieckiem
Dolina Chochołowska jak dojechać
Jak dojechać do Doliny Chochołowskiej
Schronisko PTTK Dolina Chochołowska
Schronisko PTTK Dolina Chochołowska jak dojść
Jak dotrzeć do schroniska PTTK Dolina Chochołowska

Kaplica Jana Chrzciciela w Dolinie Chochołowskiej

W górnej części Polany Chochołowskiej znajduje się drewniana Kaplica Jana Chrzciciela wybudowana w stylu góralskim. Zbudowano ją specjalnie do serialu „Janosik” i pozostawiono. W niedzielę od czerwca do października odbywają się w niej Msze Święte. Jest często odwiedzana podczas wycieczek do Doliny Chochołowskiej z dziećmi i nie tylko. 

Kaplica Jana Chrzciciela przy Dolinie Chochołowskiej
Dolina Chochołowska dla dziecka

Propozycje wycieczek z Doliny Chochołowskiej w Tatry Zachodnie

  • Hala Ornak – Starorobociański Wierch 
  • Grześ – Rakoń – Wołowiec 

A jeśli szukasz innych ciekawych szlaków w Tatrach na górską wycieczkę, to sprawdź specjalną zakładkę z opisami wycieczek – Tatry. Przygotowaliśmy również wpis o szlakach w Tatrach na początkujących.

Kiedy kwitną krokusy w Dolinie Chochołowskiej 2020?

Krokusy (szafrany spiskie) rosną w Dolinie Chochołowskiej na wiosnę, dlatego w tym okresie warto się do niej wybrać. Fioletowe dywany i zaśnieżone góry w tle wyglądają bajecznie. Krokus kwitnie około 2-3 tygodnie i jest pod ścisłą ochroną. Nawet poza granicami parku nie można go zrywać. Jeśli śnieg stopnieje, to w marcu 2020 roku można spodziewać się pierwszych okazów.   

Krokusy Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska z psem

W Tatrach Polskich jest zakaz wędrówki z psem. Dzikie zwierzęta szybko go wyczuwają. Zabierając psa ze sobą, narażamy siebie i naszego pupila. Wyjątkiem, gdzie można zabrać psa na tatrzański szlak, jest Droga pod Reglami i właśnie Dolina Chochołowska od Siwej Polany do Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Wymogiem jest prowadzenie psa na smyczy.

Jak dojechać do Doliny Chochołowskiej busem?

Do Doliny Chochołowskiej z Zakopanego kursuje wiele busów. W sezonie turystycznym nie będzie żadnego problemu, żeby złapać kurs na Siwą Polanę. Rozkłady jazdy można znaleźć na stronie Starostwa Powiatowego w Zakopanem lub na Podhale Transit

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.