Tatry – 5 łatwych szlaków dla początkujących | opis, mapa i zdjęcia
Zaczynasz przygodę z górami i szukasz łatwych tras w Tatrach dla początkujących? Przygotowaliśmy 5 łatwych szlaków w Tatrach, które pozwolą Ci poznać piękno najwyższych gór w Polsce i zbytnio się nie zmęczyć. Na te szlaki można zabrać również dzieci. Należy jednak pamiętać, żeby nie lekceważyć nawet tych najprostszych szlaków. Do każdej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować, sprawdzić pogodę, warunki na szlaku i mieć odpowiednie wyposażenie, np. latarkę jakby miało się zrobić ciemno.
Są to łatwe szlaki w Tatrach, gdy pogoda warunki są odpowiedni. Gdy będzie padać deszcz, w czasie burzy, czy w zimie, szlaki mogą stać się trudne, zwłaszcza jeśli chodzi o Tatry. Zobacz darmowe mapy online i zaplanuj swoją wycieczkę.
Kiry – Dolina Kościeliska – Schronisko PTTK na Hali Ornak – Smreczyński Staw
Na sam początek polecamy szlak z Kir przez Dolinę Kościeliską do Schroniska PTTK na Hali Ornak. Jeśli będziesz mieć siły (a jest w tym duże prawdopodobieństwo), to możesz przedłużyć sobie wycieczkę o Smreczyński Staw.
- Długość trasy tam i z powrotem: 13,4 km.
- Czas przejścia z przerwami: około 6 godzin.
- Trudności techniczne przy normalnych warunkach: brak.
- Parkingi: od 20 złotych.
- Oznaczenie szlaku: kolor zielony.
- Informacje dodatkowe: niektóre rodziny idą tam z wózkami. Na szlak nie wolno iść z psem.
Wycieczka tym wariantem na pewno będzie należeć do bardzo przyjemnych. Do samego parkingu przy Dolinie Kościeliskiej dotrzemy z Zakopanego autobusem, taksówką, busikiem lub prywatnym samochodem. Szlak wiedzie po utwardzonej drodze i w większości prowadzi tuż obok malowniczego Potoku Kościeliskiego. Od zielonego szlaku, którym wędrujemy, jest wiele odejść do jaskiń różnymi kolorami, np. do Jaskini Mroźnej, Mylnej czy Smoczej Jamy. Należy pamiętać, że nie wszystkie są otwarte zimą.
Wędrówka do Schroniska PTTK na Hali Ornak zajmie około dwóch godzin. Nad Smreczyński Staw trzydzieści minut czarnym szlakiem, zaczynając przy schronisku. Przygotowaliśmy osobny wpis ze szczegółowym opisem wycieczki do Doliny Kościeliskiej.
Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Rybiego Potoku – Morskie Oko
Drugim polecanym łatwym szlakiem w Tatrach dla początkujących, jest szlak nad Morskie Oko (chociaż w zimie różnie z tym bywa i szlak może być niebezpieczny). Jest to bardzo popularna trasa dla osób, które mają ochotę przemierzyć niecałe 10 kilometrów trasy w jedną stronę i zobaczyć niesamowite widoki. Droga prowadzi głównie asfaltem, ale są także krótkie skróty po kamieniach.
- Długość trasy tam i z powrotem: 15,4 km.
- Czas przejścia z przerwami: około 6 godzin.
- Trudności techniczne przy normalnych warunkach: brak.
- Parkingi: nawet do 75 zł, w zależności od sezonu.
- Oznaczenie szlaku: kolor czerwony.
- Informacje dodatkowe: dużo rodzin z dziećmi maszeruje z wózkami. Na szlak nie wolno iść z psem.
Większość turystów wybiera wędrówkę z parkingu w Palenicy Białczańskiej, do której dotrzemy busem czy samochodem prywatnym. Przy braku miejsc, właściciele samochodów zmuszeni są o pozostawienie ich na wcześniejszych parkingach, bądź po słowackiej stronie. Musisz wiedzieć, że parking nad Morskim Okiem należy zarezerwować wcześniej online. Bez bilety online nie wjedziesz na parking.
Po drodze, na pewno dużą atrakcją będą Wodogrzmoty Mickiewicza, które zwłaszcza po opadach są bardzo głośne. W tym miejscu ze szlakiem nad Morskie Oko, krzyżuje się kolor zielony, który kieruje się do Schroniska PTTK w Roztoce i w drugą stronę Doliną Roztoki do Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Od Włosienicy coraz bardziej będą ukazywać się wysokie szczyty Tatr. Niedaleko od schroniska zauważymy po lewej stronie jeziorka: Małe Żabie Oko i Żabie Oko. Sprawdź opis wycieczki i informacje praktyczne o Morskim Oku. Doświadczeni mogą iść dalej na Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem lub na Szpiglasowy Wierch.
Zakopane – Dolina Bystrej – Hotel Górski PTTK „Kalatówki” – Dolina Kondratowa – Schronisko PTTK na Hali Kondratowej – Zakopane
Trzecią łatwą trasą w Tatrach jest szlak z Kuźnic przez Kalatówki do Schroniska PTTK na Hali Kondratowej.
- Długość trasy tam i z powrotem: 10,9 km.
- Czas przejścia z przerwami: około 4 godziny.
- Trudności techniczne przy normalnych warunkach: brak.
- Parkingi: od 20 zł
- Oznaczenie szlaku: kolor niebieski.
- Informacje dodatkowe: na szlak nie wolno iść z psem.
Wycieczkę rozpoczniemy od ronda w Zakopanem, jadąc od centrum ulicą T. Chałubińskiego. Parking jest płatny po prawej stronie. Za cały dzień płaciliśmy 23,90 zł w parkomacie. W pobliżu są też inne prywatne parkingi.
Zostawiając tutaj samochód możemy zacząć wędrówkę, dreptając do Kuźnic ulicą Przewodników Tatrzańskich lub skorzystać z autobusów. Właściwy szlak rozpoczyna się przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Kontynuując Doliną Bystrej za Drogą Brata Alberta, niebieskim szlakiem dojdziemy do Hotelu Górskiego Kalatówki. Tam można zrobić sobie przerwę na jedzenie i podziwianie widoków.
W międzyczasie jest odbicie żółtego szlaku do Klasztoru OO Albertynów, gdzie podejście trwa 10 lub 15 minut. Dalej wędrując, w niecałą godzinę, dojdziemy Doliną Kondratową do Schroniska PTTK na Hali Kondratowej. Można też spokojnie odpocząć na Kondratowej Polanie, ale też skorzystać z uprzejmości schroniska i usiąść w środku (schronisko jest zamknięte do wiosny 2025, ze względu na remont) lub na zewnątrz obiektu. Dalej można wybrać się na wędrówkę na Giewont (szczyt dla bardziej zaawansowanych).
Zakopane – Nosal – Zakopane
Czwarta trasa prowadzi z Zakopanego na Nosal i często jest wykorzystywana jako rozgrzewka po przyjeździe w Tatry. Trasa nie jest długa, a obfituje we wspaniałe widoki ze szczytu.
- Długość trasy tam i z powrotem: 5,5 km.
- Czas przejścia z przerwami: około 3 godziny.
- Trudności techniczne przy normalnych warunkach: miejscami skały przy zejściu z Nosala.
- Parkingi: od 20 zł
- Oznaczenie szlaku: kolor zielony.
- Informacje dodatkowe: na szlak nie wolno iść z psem.
Wycieczkę rozpoczynamy w Zakopanem przy rondzie Jana Pawła II, czyli tutaj, gdzie powyżej w opisie wycieczki na Halę Kondratową. Następnie trasa prowadzi chodnikiem do Kuźnic, a potem należy odbić na zielony szlak już w kierunku Nosala. Szczyt będzie widoczny już z dołu. Podejście jest ostre, ale krótkie i szybko mocno dotrzeć na górę. Polecamy to miejsce na wschód słońca. Rozciągają się stamtąd wspaniałe widoki na Giewont, pozostałe tatrzańskie szczyty oraz Gubałówkę.
Wycieczkę można sobie przedłużyć i zejść np. do Doliny Olczyskiej. Zobacz naszą wycieczkę na Nosal.
Wierch Poroniec – Rusinowa Polana – Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach – Wierch Poroniec
Ostatnią bardzo łatwą trasą w Tatrach dla początkujących, jest szlak z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę i do Sanktuarium Maryjnego na Wiktorówkach. Dalej na zdobycie czeka jeszcze Gęsia Szyja i jest to także ciekawa opcja na przedłużenie wycieczki. Trasa na Rusinową Polanę, nadaje się na wózek, ale z dużymi kołami. Miejscami na trasie są małe rynny na wodę. Przejście zielonego szlaku zajmuje około 60 minut, a nawet i krócej.
- Długość trasy tam i z powrotem: 7,5 km.
- Czas przejścia z przerwami: około 4 godziny.
- Trudności techniczne przy normalnych warunkach: brak.
- Parkingi: 30 zł
- Oznaczenie szlaku: kolor zielony, a następnie niebieski.
- Informacje dodatkowe: można iść z wózkiem na dużych kołach.
Najpierw wchodzimy na Rusinową Polanę, na której robimy przerwę, a potem po 15. minutach dochodzimy do bardzo popularnego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr, wybudowanej na pamiątkę objawienia się w tym miejscu Matki Boskiej. Do tego miejsca przybywa każdego roku bardzo dużo turystów i pielgrzymów. Tak, jak już pisaliśmy, można iść dalej na Gęsią Szyję. To około 30 minut drogi, ale ostro pod górę. Zobacz opis wycieczki na Rusinową Polanę.
Inne polecane szlaki w Tatrach
A jeśli te szlaki masz już za sobą i poszukujesz nowych tras turystycznych, to sprawdź nasz obszerny wpis po Tatrach.
Widzieliście już może ten film cyfrowa.tvp.pl/video/turystyka-i-wypoczynek,100-lat-temu-powstalo-towarzystwo-tatrzanskie,58381073 ? Jest naprawdę bardzo ciekawy
Polecam jescze z doliny Strążysko dojść na Sarnią Skałę – wspaniała atrakcja moim zdaniem i wrócić doliną Białego. Po drodze Wodospad Sarni. Wychodzimy przy Bacówce pod Reglami i w pobliżu mamy dojście do ciekawej jaskini Dziura Doliną ku Dziurze 🙂
Nie jestem zaawansowana jeśli chodzi o chodzenie po górach, więc ten wpis jest dla mnie bardzo przydatny 🙂 Akurat wybieram się do Zakopanego na ferie.
Do tych pięknych wycieczek dodałabym jeszcze mniej wymagające, ale nie mniej atrakcyjne dwie trasy :
1. Dolina Strążyska- krótka, ok. 2 km dolinka kończąca się tuż pod zboczami Giewontu gdzie w przytulnej herbaciarni można też zjeść coś ciepłego, a kilka minut marszu dalej znajduje się niewielki wodospad Siklawica.
2. Trasa z Wierchu Porońca na Rusinową Polanę, krótka, bez większych przewyższeń, prawie spacerowa i z pięknymi widokami. Na parkingu w Wierchu Porońcu trzeba być jednak bardzo wcześnie, żeby zaparkować, bo parking jest naprawdę malutki, ewentualnie mozna dojechać busikiem.
Pozdrawiam moich ulubionych blogerów! Dużo dobrego dla Waszej trójki w Nowym Roku!