Jaskinia Dziura i Dolina ku Dziurze z dzieckiem

Szlak Doliną ku Dziurze do Jaskini Dziura, to jeden z najłatwiejszych szlaków pieszych w Tatrach, który polecamy rodzinom z małymi dziećmi. Wybraliśmy się tam, podczas naszego pobytu w Zakopanem, gdy padało i pogoda nie zachęcała do dłuższych wędrówek. Jest to przyjemna trasa, gdy chcemy zobaczyć coś ciekawego, a nie jesteśmy jeszcze gotowi lub nie mamy możliwość wejść na dłuższy szlak. Dotarcie z parkingu do Jaskini Dziura zajmuje tylko 25 minut, ponieważ jest to bardzo krótki szlak. Zobacz poniżej wszystkie potrzebne informacje, które pomogą Ci zaplanować wycieczkę Doliną ku Dziurze.

Jaskinia Dziura i Dolina ku Dziurze z dzieckiem

Gdzie zaparkować przy Dolinie ku Dziurze?

Wybierając się do Doliny ku Dziurze najlepiej zatrzymać się na parkingu u wylotu Doliny Strążyskiej. Tam jest ich kilka. Wybierz ten ostatni po lewej stronie przed znakiem zakazu. On kosztuje 10 złotych za cały dzień. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na parking: 49.278775, 19.938812.

Jaskinia Dziura i Dolina ku Dziurze z dzieckiem
Najlepiej zatrzymać się na ostatnim parkingu z lewej strony.

My zatrzymaliśmy się kilkadziesiąt metrów wcześniej po prawej stronie. Tabliczka była, że też 10 złotych. Po wjeździe okazało się, że 10 złotych za 2 godziny, 15 złotych za 3 godziny lub 20 za cały dzień. Trochę słabo, ale na szczęście wystarczyło nam czasu. Trzeba uważać, żeby nie przepłacić. Współrzędne naszego parkingu: 49.279403, 19.938495.

Jaskinia Dziura i Dolina ku Dziurze z dzieckiem
Na tym parkingu niby 10 złotych, ale za 2 godziny. Trzeba uważać.

Spacer Doliną ku Dziurze z Zakopanego w Tatrach – mapa trasy

Wychodząc z parkingu, kierujemy się w stronę tabliczek ze znakami. Przy nich skręcamy w lewo na kolor czarny. Idziemy przez 5 minut kamienistą drogą, zwaną Drogą pod Reglami. Po tym przejściu znajdziemy się u wylotu Doliny ku Dziurze. Na początek najważniejsze informacje:

  1. Wejście do Doliny ku Dziurze jest bezpłatne. Nie obowiązują tutaj bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.
  2. Czas przejścia do Jaskini Dziura to 20 minut spokojnym tempem.
  3. Długość trasy to 900 metrów, a od parkingu 1,4 km. Zobacz poniżej na poglądową mapę szlaku od parkingu. Trasa prowadzi kolorem czarnym, a później niebieskim.
przewodnik
Jaskinia Dziura i Dolina ku Dziurze z dzieckiem

Weszliśmy na niebieski szlak. Już na początku mogliśmy przeczytać kilka ważnych informacji związanych z samą doliną, jaskinią oraz Tatrzańskim Parku Narodowym. Doliną maszeruje się bardzo przyjemnie, ponieważ cały czas towarzyszy nam płynący potok. Spacer doliną polecany jest w okresie letnim podczas upałów. Można wtedy w dolince się porządnie ochłodzić.

Dolina ku Dziurze to niewielka dolinka w części reglowej Tatr Zachodnich o długości 1600 metrów i powierzchni 85 hektarów. Od południowej strony ogranicza ją Sarnia Skała, od zachodu Grześkówki, a od wschodu grzbiet Spaleńca. Jej przejście nie powinno sprawić większego problemu. Nie jest to jednak trasa na wózek dziecięcy. Jeśli szukasz pomysłów na górską wycieczkę z dzieckiem w wózku, to sprawdź naszego bloga – góry z dzieckiem w wózku.

Jaskinia Dziura i Dolina ku Dziurze z dzieckiem
Jaskinia Dziura i Dolina ku Dziurze z dzieckiem

Jaskinia Dziura w Tatrach

Po 20 minutach dotarliśmy do Jaskini Dziura. Ta jaskinia położona jest najbliżej Zakopanego. Udostępniono ją dla turystów do zwiedzania. Zwana jest Jamą Zbójecką. Po wejściu do środka zobaczymy dużą komorę, do którego prowadzi krótki przedsionek. Po prawej stronie u góry znajduje się skalne okno. Długość jaskini to 180 metrów, a trasa zwiedzania ma 50 metrów. O jej odkryciu nie dowiemy się wiele. Prawdopodobnie znana była już od 1860 roku.

W dół można zejść, trzymając się skały po lewej stronie. My nie schodziliśmy, ponieważ padało i było bardzo ślisko, ze względu na nagromadzone liście. Jeśli zejdziesz na dół, to zobaczysz zasypany wykop. Zrobili go geolodzy, którzy szukali dalszej części jaskini. Tuż obok Jaskini Dziura znajdują się także dwie inne: Dziura Wyżnia i Lisia Jama. Co ciekawe w dolinie są jeszcze inne mały groty: Nyża za Półką i Schron nad Dziurą.

Jaskinia Dziura i Dolina ku Dziurze z dzieckiem
Jaskinia Dziura i Dolina ku Dziurze z dzieckiem

Legenda o dolinie i jaskini

Według legendy, w XIX w Dolinie ku Dziurze miał swoją kryjówkę zbójnik z Zakopanego o nazwisku Wojtek Mateja. W Zbójeckiej Jamie, czyli Jaskini Dziura przechowywał swoje skarby. Na co dzień posiadał wielką siłę, która pomagała mu w okradaniu mieszkańców i kupców, którzy przyjeżdżali pod Tatry.

Wojtek miał urodziwą narzeczoną Katarzynę, która podobała się wielu góralom. Wielu z nich zabiegało o ich względy. Proboszcz Zakopanego Józef Stolarczyk ciągle ich pouczał, że żyją bez ślubu. Działalność rozbójnika długo uchodziła mu płazem. W późniejszych latach zaczął napadać także na duchownych, a także popełnił morderstwo. Mieszkańcy Zakopanego, tego występku nie przepuścili i jak do tej pory tolerowali jego działalność, to tym razem pomogli schwytać Mateję. Został skazany na 10 lat więzienia. Zmarł w Nowym Wiśniczu w 1875 roku po chorobie i próbie ucieczki z więzienia.

Jeśli jesteś w Tatrach, to polecamy Ci wpisy, które mogą Ci się spodobać:

  1. Co warto zobaczyć na Gubałówce,
  2. Wycieczka z dzieckiem do malowniczej Doliny Białego,
  3. Łatwy szlak z dzieckiem Doliną Małej Łąki,
  4. Największe atrakcje w Zakopanem,
  5. Wąwóz Kraków z dzieckiem.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.