Wąwóz Kraków – szlak z dzieckiem do Smoczej Jamy

Wąwóz Kraków to najpiękniejszy wąwóz skalny w Tatrach Zachodnich, znajdujący w Dolinie Kościeliskiej. Najciekawszym momentem jest odcinek z drabinką i łańcuchami oraz Smocza Jama – jaskinia, przez którą przechodzi się z wykorzystaniem latarki. My na ten szlak wybraliśmy się dzisiaj z dzieckiem, idąc na wycieczkę do Doliny Kościeliskiej. Na odcinku przez wąwóz nie spotkaliśmy ani jednej osoby. Zobacz, jak pięknie wyglądała ta skamieniała kraina dzisiejszego poranka.

Wąwóz Kraków w Tatrach

Gdzie znajduje się Wąwóz Kraków?

Wąwóz Kraków położony jest w górnej części Hali Pisanej przed Wyżnią Kościeliską Bramą. Idąc zielonym szlakiem w kierunku Doliny Kościeliskiej, natkniesz się na szlakowskaz, który będzie kierował w stronę wąwozu szlakiem żółtym. Do tej pory nie znaliśmy tego miejsca i przechodziliśmy obok, nie zwracając uwagi. Nasze kroki zawsze wiodły w kierunku schroniska PTTK na Hali Ornak i później w kierunku Starorobociańskiego Wierchu czy Smreczyńskiego Stawu. Podczas tej wizyty, postanowiliśmy, że Wąwóz Kraków w Tatrach musimy zobaczyć.

Wąwóz Kraków w Tatrach

Wycieczka z dzieckiem do Wąwozu Kraków. Szlak z Kir i mapa trasy

Rozpoczęliśmy na parkingu w Kirach, czyli tutaj, gdzie zaczyna się szlak do Doliny Kościeliskiej. Aby dojść do Wąwozu Kraków, trzeba pokonać 4 kilometry trasy za znakami zielony, tak jak to widać na poniższej mapie. W Kirach polecamy nie zatrzymywać się na parkingu TPN-u, który kosztuje 25 złotych, tylko na sąsiednich prywatnych, po 10 czy 15 złotych.

Po przejściu czterech kilometrów, na Polanie Pisanej można zrobić sobie przerwę, bo od tego momentu czeka na nas piękna trasa wijąca się wśród wysokich i masywnych skał. Nie mogliśmy się nadziwić, jak tam jest pięknie. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od tabliczki oznaczającej początek żółtego szlaku. Wybraliśmy się tam z dzieckiem tak jak na nasze wszystkie wycieczki. Inspiracje na różne wycieczki górskie z dzieckiem znajdziesz u nas na blogu. Sprawdź ponad 100 szlaków na wycieczkę górską z dzieckiem.

Wąwóz Kraków w Tatrach

Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej – czas przejścia i trasa zwiedzania

Ruszamy od tabliczki ze szlakiem żółtym. Już na początku wiemy, że czas przejścia Wąwozu Kraków to 55 minut. U nas może być dłużej, zwłaszcza że idziemy z dzieckiem i będziemy robić dużo zdjęć. Początkowo szlak prowadzi między drzewami i nic nie zapowiada, że to miejsce nas oczaruje. Dopiero po kilku minutach wchodzimy między skały. Wąwóz Kraków zaczyna robić na nas ogromne wrażenie. Możemy go podzielić na 2 części.

Odcinek turystyczny polecamy osobom początkującym i rodzinom z dziećmi – wariant dwukierunkowy

Pierwsza z nich – turystyczna polecana jest każdemu i wszyscy sobie z nią poradzą. Rozpoczyna się przy tabliczkach, a kończy przy metalowej drabince. Ten odcinek to szlak dwukierunkowy, dlatego można nim wejść i wrócić w to samo miejsce. Jego przejście zajęło nam około 20 minut. Nie ma tam żadnych utrudnień, łańcuchów, ani klamer. Dróżka wiedzie między skałami i kończy się w miejscu zwanym Rynkiem. Jeśli wybierasz się tam z dzieckiem w wózku, to niestety musisz zrezygnować, ponieważ skały pod nogami nie pozwolą Ci przejechać. Polecamy nosidełko lub chustę. Poradnik dotyczący noszenia dziecka w chuście lub nosidełku znajdziesz u nas na blogu.

MYNASZLAKU GŁOSOWANIE
Wąwóz Kraków w Tatrach
przewodnik
Wąwóz Kraków w Tatrach
Wąwóz Kraków w Tatrach
Wąwóz Kraków w Tatrach
Wąwóz Kraków w Tatrach
Wąwóz Kraków w Tatrach z dzieckiem
Wąwóz Kraków w Tatrach z dzieckiem

Odcinek po drabince do Smoczej Jamy z pomocą łańcuchów oraz klamer – wariant jednokierunkowy

Przeszliśmy odcinek turystyczny i naszym oczom ukazała się metalowa drabinka. Tuż pod nią znaleźliśmy informację, że trasa jest jednokierunkowa. Nie wyglądało to strasznie, ponieważ drabinka jest nachylona. Weszliśmy na nią i zmierzaliśmy pod górę. Jej przejście nie powinno sprawić większych kłopotów, chociaż osoby z lękiem wysokości mogą mieć problemy.

Ponad drabinką zaczęły się łańcuchy. Tam już było gorzej, ponieważ kamienie były wyślizgane. Szedłem z dzieckiem w nosidełku, dlatego musiałem bardzo uważać. Osoby, które znają Tatry, głównie z pięknych krajobrazów, czy dolin, to w Wąwozie Kraków mogę się pozytywnie zdziwić i zaskoczyć. Przeszliśmy ten krótki odcinek i stanęliśmy przed Smoczą Jamą.

Wąwóz Kraków w Tatrach z dzieckiem

Idąc przez Smoczą Jamę, warto mieć ze sobą latarkę

Smocza Jama to jaskinia, a właściwie wąski korytarz, przez który prowadzi nas dalszy żółty szlak z pomocą łańcuchów i klamer. Tam koniecznie musisz mieć latarkę, ponieważ jest bardzo ciemno. Odradzam Ci tę z telefonu, ponieważ lepiej mieć dwie ręce wolne. Czołówka będzie najlepsza. Przejście Smoczej Jamy zajmuje 5 minut. Pod koniec musisz uważać, ponieważ zalega błoto, a skały są śliskie.

Jeśli nie masz latarki i nie chcesz wchodzić do jaskini, to możesz obejść ten odcinek. Przed wejściem do Smoczej Jamy jest ścieżka w lewo po klamrach z łańcuchami. Oba warianty nie są trudne i u góry spotykają się w tym samym miejscu. Wąwóz Kraków jest miejscem zacienionym, więc długo zalega tam śnieg i może być ślisko. W zimie występuje duże oblodzenie. O każdej porze roku polecamy Ci zabrać rękawiczki.

Obejście Smoczej Jamy znajduje się przed wejściem po lewej stronie

Widokowe zejście do Polany Pisanej

Jeśli przejdziemy przez Smoczą Jamę lub obejdziemy ją po lewej stronie, to wyjdziemy w jednym miejscu. Od tego momentu szlak zacznie łagodnie opadać i prezentować nam wspaniałe widoki na zbocza szczytów Tatr. Przez drzewa dostrzec można skały: Ratusz oraz Saturn. Po lewej stronie wyłonią się wzniesienia, na które można dotrzeć z Hali Ornak. Po około 15 minut dojdziesz z powrotem na Polanę Pisaną do szlaku koloru zielonego. Dalej możesz kontynuować drogę do schroniska na Hali Ornak lub wrócić na parking do Kir. My wróciliśmy na parking, ponieważ przy schronisku byliśmy wcześniej. Zaczęliśmy o godzinie 5 rano, dlatego pozwoliło nam to ominąć spory ruch w Dolinie Kościeliskiej.

Wąwóz Kraków – kilka wskazówek przed pierwszą wizytą

  1. Wąwóz Kraków uważany jest za jeden z najpiękniejszych wąwozów w Tatrach,
  2. Czas przejścia trasy to około 55 minut,
  3. Szlak oznaczony jest kolorem żółtym,
  4. Trasa nie jest przeznaczona dla dzieci w wózkach,
  5. Nie polecamy tej trasy osobom z lękiem wysokości oraz dzieciom do 10 roku życia. Chyba że dziecko jest niesione w chuście lub nosidełku,
  6. Wąwóz podzielony jest na dwie części: łatwiejsza do Rynku i trudniejsza od Rynku,
  7. Wybierając opcję przejścia całej trasy, koniecznie weź ze sobą latarkę czołówkę oraz rękawiczki,
  8. Miejscami może być bardzo ślisko,
  9. Zwiedzanie Wąwozu Kraków jest darmowe. Trzeba natomiast zapłacić za wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego,
  10. Więcej wycieczek górskich po Tatrach znajdziesz u nas na blogu w zakładce Tatry. Początkujące osoby zapraszamy do tekstu – łatwe szlaki w Tatrach.
Wyjście na Polanę Pisaną
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.