Wielki Kopieniec w Tatrach – najłatwiejszy i najkrótszy szlak z Cyrli

Wielki Kopieniec to szczyt w Tatrach mierzący 1328 m n.p.m. Nie należy do najwyższych, a wejście na niego jest bardzo łatwe. Dlatego często polecany jest na wyjścia w Tatry dla początkujących. 

  • Na szczyt można się dostać z: Cyrhli, Jaszczurówki, Brzezin lub Kuźnic,
  • Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Wielki Kopieniec prowadzi z Cyrhli – opis poniżej,
  • To miejsce polecamy na wycieczkę z dzieckiem,
  • Poniżej szczytu znajduje się Polana Kopieniec,
  • Zobacz więcej ciekawych szlaków w Tatrach.

Mapa zielonego szlaku na Wielki Kopieniec z Cyrhli w Tatrach

Toporowa Cyrhla – Polana Kopieniec – Wielki Kopieniec – Polana Kopieniec – Toporowa Cyrhla

  • Długość naszej trasy to 4,9 km,
  • Na szlaku mieliśmy 341 metrów podejścia,
  • Wycieczka z przerwami zajęła nam 3 godziny.
Gościniec u Groszka Bukowina Tatrzańska

Parking w Toporowej Cyrhli na początku szlaku

Przyjechaliśmy o poranku na parking w Toporowej Cyrhli. Jako tako miejsce do postoju nie jest oznaczone, ale jest taki plac na kilkanaście samochodów na poboczu. To miejsce znajduje się zaraz obok restauracji „7 Kotów”. W sezonie w późniejszych godzinach może być problem z zatrzymaniem.  

  • Współrzędne parkingu przy szlaku: 49.2894, 20.0154.
Parking w Cyrhli

Najkrótszy szlak na Wielki Kopieniec

Idziemy chwilę główną drogą w stronę centrum Zakopanego i odnajdujemy tabliczki oraz szlaki zielony i czerwony. Skręcamy na nie w lewo i podchodzimy delikatnie pod górę. Żegnamy ostatnie gospodarstwa i wkraczamy na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Trasa prowadzi cały czas pod górę między drzewami. Widoki mamy znikome, ale wiemy, że u góry będzie pięknie. Szlak nie jest trudny i spokojnie możesz wybrać się tam z dzieckiem.

Po przejściu przez las dochodzimy do tabliczki, która wskazuje nasz szlak w prawo. Tak też robimy i po skałach podchodzimy delikatnie pod górę. Za lasem już pojawiają się piękne widoki na tatrzańskie szczyty i pasmo Beskidów. Mijamy ostatnie skały po lewej stronie i stajemy na szczycie. 

Bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Jeśli jesteśmy w parku, to wypada kupić bilet wstępu, żeby przyczynić się do rozwoju tego miejsca. Nie zrobiliśmy tego wcześniej przez Internet, bo liczyliśmy, że ktoś tam jednak będzie.

Przy podejściu po godzinie 5 w budce nikt nie siedział, ale potem jak wracaliśmy, to mieliśmy okazję zakupić wejściówkę. Bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 8 złotych bilet normalny i 4 bilet ulgowy. 

Szlak na Wielki Kopieniec
Szlak na Wielki Kopieniec

Szczyt Wielki Kopieniec w Tatrach – dobry na wycieczkę dla początkujących

Wielki Kopieniec to szczyt należący do wzniesień, które warto zdobyć, jeśli rozpoczyna się dopiero swoje wycieczki po Tatrach, ma się mało czasu lub jest upał i szukamy góry, na którą można szybko wyjść.

Dojście na niego zajmuje 1:20 spokojnym tempem. Nie ma tam większych wzniesień, które by odebrały nam siły do dalszej wędrówki. Szczyt mierzy zaledwie 1328 m n.p.m., ale rozciągają się z niego cudowne widoki.

Kopieńcem w gwarze podhalańskiej nazywa się górę o kształcie podobnym do kopca. Widoki z wierzchołka mamy na każdą stronę, dlatego siadamy i delektujemy się cudownymi widokami. Widać między innymi: Giewont, Kasprowy Wierch czy Świnicę.

Widok na Babią Górę
przewodnik
Widoki z Wielkiego Kopieńca
Widoki z Wielkiego Kopieńca
Widoki z Wielkiego Kopieńca
Widoki z Wielkiego Kopieńca
Widoki z Wielkiego Kopieńca

Polana Kopieniec w drodze powrotnej

Przez szczyt przechodzi tylko szlak koloru zielonego z Toporowej Cyrhli do Jaszczurówki. Na niego można wejść jeszcze od Psiej Trawki kolorem czerwonym i żółtym z Przełęczy Nosalowej.

Na Polanie Kopieniec znajduje się kilka drewnianych szałasów. Jest to jedna z nielicznych polan w Tatrach, na której odbywa się tak zwany wypas kulturowy. Na wiosnę można tutaj obejrzeć tysiące krokusów.

Warto zatrzymać się na chwilę, usiąść na ławce i zobaczyć, jaki tam jest spokój. My tam nie spotkaliśmy nikogo, a ogólnie to 2 osoby wychodzące na szczyt. Na parking wróciliśmy tym samym szlakiem przed godziną 8. Na koniec polecamy jeszcze 5 tras, na wycieczkę w Tatry dla początkujących

Polana Kopieniec 
Polana Kopieniec 
Polana Kopieniec
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.