Małopolskie,  Podróże z dzieckiem,  Tatry

Łatwy i piękny szlak z Toporowej Cyrhli na Wielki Kopieniec

13.06.2019 | Będąc na Podhalu w środowy wieczór i mając czas następnego dnia, zdecydowaliśmy, że pójdziemy na krótki szlak z Toporowej Cyrhli na Wielki Kopieniec. Czemu tylko taki, a nie gdzieś wyżej i dalej? Ponieważ teraz nad Polską przechodzi fala upałów i nie chcieliśmy ryzykować, zwłaszcza z Mają, dlatego rozpoczęliśmy wycieczkę o godzinie 5 rano, a skończyliśmy przed 8. 

Mapa trasy turystycznej na Wielki Kopieniec z Cyrhli w Tatrach

Toporowa Cyrhla – Polana Kopieniec – Wielki Kopieniec – Polana Kopieniec – Toporowa Cyrhla

Gościniec u Groszka w Bukowinie Tatrzańskiej 

Na Podhale do Gliczarowa Górnego przyjechaliśmy w środę na godzinę 19, bo Angelika miała realizować plener ślubny z Agnieszką i Pawłem, którzy mieli niedawno swój najważniejszy dzień. Na łąkach pod Tatrami z pięknymi widokami spędziliśmy czas do godziny 21. Po plenerze pojechaliśmy na nocleg do Gościńca u Groszka, znajdującego się na ulicy Wierch Olczański 79 w Bukowinie Tatrzańskiej. Co możemy o nim powiedzieć?

Byliśmy tam od 21:30 do godziny 04:30. Tylko przespać noc i jechać w góry. Czuliśmy się tam dobrze. Pokój nieduży, jednak taki, że spokojnie w trójkę się pomieściliśmy. W nim była łazienka i TV. W obiekcie jest także aneks kuchenny, WIFI, ale z tego nie korzystaliśmy. Przed budynkiem jest parking, więc wszystko było ok. Obok jest sklep spożywczy i po wyjściu na drogę mamy widok na Tatry. Więcej nic nie możemy powiedzieć. 

Gościniec u Groszka Bukowina Tatrzańska

Parking w Toporowej Cyrhli

Przyjechaliśmy o poranku na parking w Toporowej Cyrhli. Jako tako miejsce do postoju nie jest oznaczone, ale jest taki plac na kilkanaście samochodów na poboczu. To miejsce znajduje się zaraz obok restauracji „7 Kotów”. W sezonie w późniejszych godzinach może być problem z zatrzymaniem.  

Parking w Cyrhli

Bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego 

Idziemy chwilę główną drogą w stronę centrum Zakopanego i odnajdujemy tabliczki oraz szlaki zielony i czerwony. Skręcamy na nie w lewo i podchodzimy delikatnie pod górę. Żegnamy ostatnie gospodarstwa i wkraczamy na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jeśli jesteśmy w parku, to wypada kupić bilet wstępu, żeby przyczynić się do rozwoju tego miejsca. Nie zrobiliśmy tego wcześniej przez Internet, bo liczyliśmy, że ktoś tam jednak będzie. Przy podejściu po godzinie 5 w budce nikt nie siedział, ale potem jak wracaliśmy, to mieliśmy okazję zakupić wejściówkę. Bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 5 złotych bilet normalny i 2,50 bilet ulgowy. 

Szlak na Wielki Kopieniec
Szlak na Wielki Kopieniec

Góra Wielki Kopieniec w Tatrach

Wielki Kopieniec to szczyt należący do wzniesień, które warto zdobyć, jeśli rozpoczyna się dopiero swoje wycieczki po Tatrach, ma się mało czasu lub jest upał i szukamy góry, na którą można szybko wyjść. Dojście na niego zajmuje 1:20 spokojnym tempem. Nie ma tam większych wzniesień, które by odebrały nam siły do dalszej wędrówki. Wielki Kopieniec mierzy zaledwie 1328 m n.p.m., ale rozciągają się z niego cudowne widoki.

Po przejściu przez las dochodzimy do tabliczki, która wskazuje nasz szlak w prawo. Tak też robimy i po skałach podchodzimy delikatnie pod górę. Za lasem już pojawiają się piękne widoki na tatrzańskie szczyty i pasmo Beskidów. Mijamy ostatnie skały po lewej stronie i stajemy na szczycie. Kopieńcem w gwarze podhalańskiej nazywa się górę o kształcie podobnym do kopca. Widoki z wierzchołka mamy na każdą stronę, dlatego siadamy i delektujemy się cudownymi widokami. Widać między innymi: Giewont, Kasprowy Wierch czy Świnicę.

Szlak na Kopieniec
Widok na Babią Górę
Widoki z Wielkiego Kopieńca
Widoki z Wielkiego Kopieńca
Widoki z Wielkiego Kopieńca
Widoki z Wielkiego Kopieńca
Widoki z Wielkiego Kopieńca

Polana Kopieniec 

Przez szczyt przechodzi tylko szlak koloru zielonego z Toporowej Cyrhli do Jaszczurówki. Na niego można wejść jeszcze od Psiej Trawki kolorem czerwonym i żółtym z Przełęczy Nosalowej. Na Polanie Kopieniec znajduje się kilka drewnianych szałasów. Jest to jedna z nielicznych polan w Tatrach, na której odbywa się tak zwany wypas kulturowy. Na wiosnę można tutaj obejrzeć tysiące krokusów. Warto zatrzymać się na chwilę, usiąść na ławce i zobaczyć, jaki tam jest spokój. My tam nie spotkaliśmy nikogo, a ogólnie to 2 osoby wychodzące na szczyt. Na parking wróciliśmy tym samym szlakiem przed godziną 8. Na koniec polecamy jeszcze 5 tras, na wycieczkę w Tatry dla początkujących

Polana Kopieniec 
Polana Kopieniec 
Polana Kopieniec
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *