Małopolskie,  Opisy górskich szlaków,  Podróże z dzieckiem,  Tatry

Łatwy i piękny szlak z Toporowej Cyrhli na Wielki Kopieniec

13.06.2019 | Będąc na Podhalu w środowy wieczór i mając czas następnego dnia, zdecydowaliśmy, że pójdziemy na krótki szlak z Toporowej Cyrhli na Wielki Kopieniec. Czemu tylko taki, a nie gdzieś wyżej i dalej? Ponieważ teraz nad Polską przechodzi fala upałów i nie chcieliśmy ryzykować, zwłaszcza z Mają, dlatego rozpoczęliśmy wycieczkę o godzinie 5 rano, a skończyliśmy przed 8. 

Gościniec u Groszka w Bukowinie Tatrzańskiej 

Na Podhale do Gliczarowa Górnego przyjechaliśmy w środę na godzinę 19, bo Angelika miała realizować plener ślubny z Agnieszką i Pawłem, którzy mieli niedawno swój najważniejszy dzień. Na łąkach pod Tatrami z pięknymi widokami spędziliśmy czas do godziny 21. Po plenerze pojechaliśmy na nocleg do Gościńca u Groszka, znajdującego się na ulicy Wierch Olczański 79 w Bukowinie Tatrzańskiej. Co możemy o nim powiedzieć? Byliśmy tam od 21:30 do godziny 04:30. Tylko przespać noc i jechać w góry. Czuliśmy się tam dobrze. Pokój nieduży, jednak taki, że spokojnie w trójkę się pomieściliśmy. W nim była łazienka i TV. W obiekcie jest także aneks kuchenny, WIFI, ale z tego nie korzystaliśmy. Przed budynkiem jest parking, więc wszystko było ok. Obok jest sklep spożywczy i po wyjściu na drogę mamy widok na Tatry. Więcej nic nie możemy powiedzieć. 

Gościniec u Groszka Bukowina Tatrzańska

Parking w Toporowej Cyrhli

Przyjechaliśmy o poranku na parking w Toporowej Cyrhli. Jako tako miejsce do postoju nie jest oznaczone, ale jest taki plac na kilkanaście samochodów na poboczu. To miejsce znajduje się zaraz obok restauracji „7 Kotów”. W sezonie w późniejszych godzinach może być problem z zatrzymaniem.  

Parking w Cyrhli

Bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego 

Idziemy chwilę główną drogą w stronę centrum Zakopanego i odnajdujemy tabliczki oraz szlaki zielony i czerwony. Skręcamy na nie w lewo i podchodzimy delikatnie pod górę. Żegnamy ostatnie gospodarstwa i wkraczamy na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jeśli jesteśmy w parku, to wypada kupić bilet wstępu, żeby przyczynić się do rozwoju tego miejsca. Nie zrobiliśmy tego wcześniej przez Internet, bo liczyliśmy, że ktoś tam jednak będzie. Przy podejściu po godzinie 5 w budce nikt nie siedział, ale potem jak wracaliśmy, to mieliśmy okazję zakupić wejściówkę. Bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 5 złotych bilet normalny i 2,50 bilet ulgowy. 

Szlak na Wielki Kopieniec

Szlak na Wielki Kopieniec

Wielki Kopieniec

Wielki Kopieniec to szczyt należący do wzniesień, które warto zdobyć, jeśli rozpoczyna się dopiero swoje wycieczki po Tatrach, ma się mało czasu lub jest upał i szukamy góry, na którą można szybko wyjść. Dojście na niego zajmuje 1:20 spokojnym tempem. Nie ma tam większych wzniesień, które by odebrały nam siły do dalszej wędrówki. Wielki Kopieniec mierzy zaledwie 1328 m n.p.m., ale rozciągają się z niego cudowne widoki. Po przejściu przez las dochodzimy do tabliczki, która wskazuje nasz szlak w prawo. Tak też robimy i po skałach podchodzimy delikatnie pod górę. Za lasem już pojawiają się piękne widoki na tatrzańskie szczyty i pasmo Beskidów. Mijamy ostatnie skały po lewej stronie i stajemy na szczycie. Kopieńcem w gwarze podhalańskiej nazywa się górę o kształcie podobnym do kopca. Widoki z wierzchołka mamy na każdą stronę, dlatego siadamy i delektujemy się cudownymi widokami. Widać między innymi: Giewont, Kasprowy Wierch czy Świnicę.

Szlak na Kopieniec

Widok na Babią Górę

Widoki z Wielkiego Kopieńca

Widoki z Wielkiego Kopieńca

Widoki z Wielkiego Kopieńca

Widoki z Wielkiego Kopieńca

Widoki z Wielkiego Kopieńca

Polana Kopieniec 

Przez szczyt przechodzi tylko szlak koloru zielonego z Toporowej Cyrhli do Jaszczurówki. Na niego można wejść jeszcze od Psiej Trawki kolorem czerwonym i żółtym z Przełęczy Nosalowej. Na Polanie Kopieniec znajduje się kilka drewnianych szałasów. Jest to jedna z nielicznych polan w Tatrach, na której odbywa się tak zwany wypas kulturowy. Na wiosnę można tutaj obejrzeć tysiące krokusów. Warto zatrzymać się na chwilę, usiąść na ławce i zobaczyć, jaki tam jest spokój. My tam nie spotkaliśmy nikogo, a ogólnie to 2 osoby wychodzące na szczyt. Na parking wróciliśmy tym samym szlakiem przed godziną 8. Na koniec polecamy jeszcze 5 tras, na wycieczkę w Tatry dla początkujących

Polana Kopieniec 

Polana Kopieniec 

Polana Kopieniec

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *