Jaszczurówka w Zakopanem – Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kto był już w Zakopanem, to wie, że jednym z miejsc, które trzeba zobaczyć to kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. O pozostałych atrakcjach w Zakopanem pisaliśmy już kiedyś na blogu. Pod samą kaplicę możesz dojechać samochodem. Znajduje się ona poza centrum miasta, na trasie w kierunku Morskiego Oka. Spokojnie dojedziesz także tam busem z centrum miasta. W pobliżu przebiega zielony szlak na Wielki Kopieniec przez Dolinę Olczyską.

Jaszczurówka w Zakopanem

Jak dojechać do kaplicy na Jaszczurówce?

Z centrum Zakopanego musisz jechać w kierunku skoczni narciarskiej oraz Kuźnic. Tam na rondzie Jana Pawła II należy skręcić w lewo w kierunku Morskiego Oka – Droga na Bystre. Dalej na rondzie Świętego Brata Alberta będzie kierunek na Łysą Polanę. Po kilku minutach trafisz na miejsce. Z prawej strony znajduje się bezpłatny parking, przy którym spokojnie możesz zostawić samochód.

  • Współrzędne parkingu przy kaplicy: 49.2842, 20.0007.

Dojście z parkingu do kaplicy zajmuje 2 minuty. Wystarczy przejść przez ulicę. Później już po schodkach do góry. Na początku jest tablica informacyjna, więc można przeczytać kilka zdań na temat świątyni. Przy przechodzeniu przez ulicę musisz bardzo uważać, zwłaszcza podczas sporego ruchu.

Jaszczurówka w Zakopanem

Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kaplicę pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa wzniesiono na początku XX wieku na przełomie 1904 i 1907 roku. Świątynię zaprojektował sławny polski malarz i architekt Stanisław Witkiewicz. Kaplica na Jaszczurówce położona jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i to TPN jest formalnym właścicielem. Opiekę nad kościółkiem sprawują księża marianie z Toporowej Cyrhli.

Msze Święte odbywają się w niedziele o godzinie 10:00 oraz od 1 maja do 31 października o godzinie 17:00 (w niedziele i również w dni powszednie). W środku pięknie wygląda ołtarz oraz witraże. W ciągu dnia normalnie można wejść do środka i zobaczyć wnętrze.

Najpiękniej wygląda to miejsce nocą podczas opadów śniegu. Kaplica znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. W środku jest skromnie, ale bardzo przyjemnie.

Jaszczurówka w Zakopanem
Jaszczurówka w Zakopanem

Szlaki z Jaszczurówki

Z Jaszczurówki możesz dojść zielonym szlakiem na Wielki Kopieniec w ciągu 1 godziny i 45 minut – 3,7 km. Trasa wiedzie przez Dolinę Olczyską. Tam możesz również iść w kierunku Nosala, a później np. na Halę Gąsienicową. Można spokojnie zrobić jakąś ciekawą pętlę i wrócić później komunikacją miejską.

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa
przewodnik
Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa
Zakopane atrakcje
Zakopane atrakcje
Zakopane atrakcje
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.