Pomorskie – 100 atrakcji, które zobaczyliśmy z dzieckiem. Gdzie pojechać?

W województwie pomorskim można znaleźć wiele bardzo ciekawych atrakcji turystycznych. Odwiedzając te rejony na pewno nikt nie będzie się nudzić. Jakie atrakcje oferuje turystom Pomorze? Co warto zobaczyć w woj. pomorskim? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Zebraliśmy ponad 100 ciekawych miejsc, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży po północnej Polsce.

Co znajdziesz w tym wpisie?

Atrakcje Pomorze

Mapa turystyczna ciekawych miejsc w województwie pomorskim

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy miejsca, które odwiedziliśmy z dzieckiem podczas naszej wizyty w województwie pomorskim. Sporo miejsc ma linki do tekstów na blogu poświęconych konkretnie im, np. Gdynia czy Gdańsk. Tam są kolejne ciekawe miejsca już konkretnie w danym mieście. Niektóre z opisanych miejsc będziemy jeszcze szczegółowo opisywać. Na razie chcieliśmy przygotować tekst z atrakcjami w pigułce.

Bory Tucholskie – jedna z głównych atrakcji turystycznych województwa pomorskiego

Jedną z głównych atrakcji turystycznych na Pomorzu są Bory Tucholskie. Ten teren to przede wszystkim szlaki i ścieżki turystyczne, a także miejsca widokowe. To idealne miejsce na leśne spacery czy spływ kajakowy. Warta zobaczenia jest wieża widokowa Trzebciny, z której roztacza się widok na zniszczenia po tornadzie z 2012 roku i odradzający się las. Ciekawy jest również Dąb Bartuś oraz jezioro Kacze Oko.

atrakcje województwo pomorskie

ZOO Gdańsk – atrakcja turystyczna dla dzieci na Pomorzu

W gdańskim ZOO można spotkać zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Jest ich blisko 200 gatunków. Ogród jest warty odwiedzenia o każdej porze roku. Jest otwarty codziennie. To idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko. Żyje tam ponad 1000 zwierząt i tylko tam w Polsce można zobaczyć orangutany.

pomorze atrakcje

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo znajduje się w okolicy Trójmiasta i imponuje swoją objętością. 50 hektarów ogrodu robi wrażenie. Do dyspozycji turystów jest Ścieżka Wiewiórki, Szlak Wśród Korzeni Drzew (domki, które się tam znajdują mają przywodzić domki hobbitów) i Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie, który jest labiryntem na wzgórzu.

pomorze atrakcje
przewodnik

Hel i jego atrakcje turystyczne

Hel to popularny kurort wakacyjny w Polsce. Oprócz wylegiwania się na plaży można tam również spędzić czas aktywnie. Z atrakcji, które się tam znajdują warte odwiedzenia są m.in. Fokarium, Latarnia Morska, Muzeum Rybołówstwa, Port Rybacki, jak również Muzeum Obrony Wybrzeża. Przez Hel przebiega Szlak Militarny.

pomorze atrakcje

Muzeum Rybołówstwa w Helu

Muzeum Rybołówstwa to piękny zabytkowy budynek, który niegdyś był kościołem ewangelickim. Znajduje się tam historia Helu, rybołówstwa oraz rzemiosła szkutniczego Kaszubów. W środku można podziwiać wystawę zabytkowych łodzi i narzędzi rybackich. W zbiorach muzeum znajdują się również fotografie i malarstwo. Z wieży widokowej rozpościera się widok na port i Morze Bałtyckie.

pomorze atrakcje

Fokarium Hel

Fokarium w Helu to ośrodek mający na celu przede wszystkim ochronę tych zwierząt, ale oczywiście jest również udostępniony dla zwiedzających. Zwłaszcza dla dzieci, ale również dla dorosłych ogromną atrakcją jest oglądanie na żywo pływających czy robiących akrobację fok. Dodatkowo możemy się dowiedzieć czegoś o życiu tych zwierząt.

pomorze atrakcje

Latarnia Morska w Helu

Zabytkowa latarnia morska stanowi jedną z głównych atrakcji Helu. Należy również do Szlaku Latarni Morskich w Polsce. Roztaczają się z niej piękne widoki na całą Zatokę Gdańską. Zwiedzanie nie jest dostępne cały rok, a w sezonie letnim trzeba się uzbroić w cierpliwość, ponieważ jest wielu chętnych na zwiedzanie.

pomorze atrakcje

Kartuzy

Kartuzy to miasto, które położone jest nad czterema jeziorami. Z zabytków warte uwagi jest Muzeum Kaszubskie. Oprócz tego można się wybrać nad wspomniane cztery jeziora i poobcować z naturą, trzeba tylko uważać na bagna. Spacerowicze lubią też zachodzić do Gaju Świętopełka.

pomorze atrakcje

Muzeum Kaszubskie Kartuzy – bardzo ciekawa atrakcja turystyczna woj. pomorskiego

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach to jedno z najważniejszych miejsc w tym regionie założone przez Franciszka Tredera. Co się tam znajduje? Na pierwszy plan ekspozycja dotycząca rolnictwa, później gospodarstwa domowego i po kolei rybołówstwa, garncarstwa, elementy obrzędowości kultury kaszubskiej, sztuka ludowa, posąg panny młodej i izba kaszubska.

pomorze atrakcje

Wieża widokowa na Górze Lemana

Wieża Lemana znajduje się w maleńkiej wiosce Piaszno w okolicach Bytowa i jest dostępna praktycznie cały rok. Z góry można podziwiać malownicze widoki rozciągające się na cztery strony świata. Pod tą wieżą organizowane są liczne imprezy, w tym Zlot Czarownic.

pomorze atrakcje

Chojnice

Kolejną z ciekawszych atrakcji turystycznych na Pomorzu jest miasto Chojnice. W pierwszej kolejności należy się udać na rynek. Znajduje się tam ratusz miejski i piękne kamienice. Na środku stoi piękna fontanna. Dla złapania oddechu można się udać do parku tysiąclecia, a dzieci najlepiej spędzą czas w Eksperymentarium.

pomorze atrakcje

Eksperymentarium Chojnice

Eksperymentarium to unikatowe miejsce pokazujące historię życia człowieka z naturą na przestrzeni wieków. To nie tylko kultura Chojnic, ale również dziki świat. Na turystów czeka moc atrakcji takich jak poznanie śpiewu ptaków czy magicznych właściwości ziół. Można nauczyć się nadawać sygnał alfabetem Morse’a czy poznać rzemieślników z cechów chojnickich.

pomorze atrakcje

Muzeum Chojnice

Jest to muzeum historyczno-etnograficzne, w którego skład wchodzą: Brama Człuchowska, Baszta Wronia, Baszta Szewska, Dom Szewski, Dom na Murach oraz Baszta Kurza Stopa. Najważniejsze kolekcje mieszczą się w Bramie Człuchowskiej. Do stałych wystaw należy „Materialne dziedzictwo regionu Kaszub Południowych”.

Kamienne Kręgi w Leśnie

Kamienne kręgi w Leśnie to atrakcja turystyczna w gminie Brusy. Można tu oglądać ślady osadnictwa pradziejowego. Na wejściu znajduje się tablica informacyjna. Mówi się, ze kiedyś składano tutaj ofiary ze zwierząt, ale również z ludzi.

Kalwaria Wejherowska

Kalwaria Wejherowska to atrakcja dla osób przede wszystkim wierzących, które chcą przejść szlak i jednocześnie się modlić. Znajdują się tam bowiem stacje Drogi Krzyżowej Pana Jezusa. Zwiedzanie tego miejsca warto zacząć od klasztoru świętej Anny, w którym znajduje się Obraz Matki Bożej Wejherowskiej.

Wejherowo

W Wejherowie znajduje się przepiękny park, a w nim oprócz alejek Pałac Przebendowskich i Keyserlingków. Obecnie jest to Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Dodatkowo można popływać na rowerach wodnych. Warte uwagi są też Stare Miasto, Filharmonia Kaszubska i Kalwaria Wejherowska.

Skansen Wdzydze Kiszewskie

Skansen Wdzydze Kiszewskie to najstarszy skansen w Polsce położone nad brzegiem jeziora Gołuń. Znajduje się tam ponad 50 obiektów, a wśród nich kościoły, karczmy, kuźnie, wiatraki, dwory, chałupy, szkoła, budynki gospodarcze i rzemieślnicze. Organizowane są tam kiermasze, imprezy plenerowe oraz widowiska mające na celu popularyzację tego miejsca.

Góra Libek

Na terenie gminy Jastarnia znajduje się najwyższa wydma Mierzei Helskiej zwana potocznie Górą Libek. Nazwa pochodzi od statku, który się tam rozbił. Można się tam dostać spacerem od strony Jastarni lub Kuźnicy. Miłośnicy sportów ekstremalnych mogą wybrać się tam rowerem, to tylko 3 kilometry.

Skąd taka nazwa?

Nazwa Lubek/Libek prawdopodobnie pochodzi od statku Lübeck, który prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII wieku, wszedłszy na mieliznę rozbił się tutaj. Odwiedziliśmy to miejsce przy okazji zwiedzania Mierzei Helskiej i całego województwa pomorskiego.

Jest to ciekawy punkt widokowy, do którego można dotrzeć ścieżką pośród lasu. Góra Libek jest bardzo dobrze schowana pomiędzy drzewami i docierają w to miejsce, tylko ci, którzy naprawdę chcą.

Jak dojść na szczyt Libek (Lubek) – najwyższy punkt Mierzei Helskiej?

Libek odwiedzają turyści wędrujący od dwóch stron: od Kuźnicy i od Jastarni. Wiemy, że są też zwolennicy wycieczek rowerowych i oni najczęściej wybierają trasy od strony Kuźnic, dlatego że od strony Jastarni jest odcinek o dość grząskim podłożu.

Na szczyt Libek (Lubek) możesz dotrzeć od dwóch stron:

  • od Kuźnicy – musisz przejść ścieżką około 2 km,
  • od Jastarni – musisz przejść ścieżka około 3 km.

Ciekawostką jest, że jeśli wybierzesz się od strony Kuźnicy, to na trasie spotkasz sosnę, niepolskiego pochodzenia. Na pewno zwrócisz na nie uwagę, bo wygląda jak egzotyczne drzewo. Z jednej, jak i z drugiej strony zarezerwuj sobie około 50 minut czasu na spacer ścieżką pomiędzy sosnami. Poniżej orientacyjna trasa wycieczki.

Co zobaczymy ze szczytu Libek – najwyższego szczytu Półwyspu Helskiego?

Z miejsca poniżej szczytu możesz zobaczyć pełne Morze Bałtyckie. Zamontowano w tym miejscu ławeczkę, więc cudownie jest tutaj spędzić czas, posiedzieć w ciepły dzień i patrzeć na przypływające fale.

Obok zamontowanej ławki znajduje się ławeczka z deseczki pomiędzy dwoma pniami drzew. Na drzewie zamontowano krzyż upamiętniający osoby, które nie powróciły z morza i nazwę miejsca. Na szczycie znajduje się tablica informacyjna o najwyższej wydmie. 

Góra Libek

Puck

Puck to kolejna miejscowość nadmorska, do której ludzie jadą przede wszystkim odpocząć i spędzić czas na plaży. Oprócz tego Puck ma wiele do zaoferowania. Zwiedzić tam można: stary rynek, Muzeum Ziemi Puckiej, kościół świętych Piotra i Pawła, port morski czy wybrać się na spacer po molo.

Gdynia

Gdynia posiada masę atrakcji i jest chętnie wybierane przez turystów. Jest idealne na weekendowy wyjazd. Do najciekawszych atrakcji należą: Dar Pomorza (muzeum o wiedzy morskiej), Akwarium Gdyńskie, Centrum Nauki Eksperyment, Błyskawica – statek z czasów II wojny światowej, Skwer Kościuszki i wiele więcej.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni ukazuje historię polskich sił morskich. W środku zobaczyć można kolekcję obrazów, modeli dawnych żaglowców, jak również ordery, odznaczenia i wiele innych ciekawych eksponatów. W muzeum można skorzystać z zajęć edukacyjnych. Organizowane tam są również konferencje, spotkania ludzi z pasją i inne imprezy.

Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum poświęcone temu miastu pragnie przekazać każdemu odwiedzającemu ducha mitologii, ale również ukazać współczesność. Większa część eksponatów pokazuje wpływ żywiołu na miasto. Ilość zbiorów rokrocznie rośnie, niektóre z nich są przekazywane w postaci darowizn poprzez społeczną lokalność.

Oceanarium Gdynia – kolejna atrakcja turystyczna dla dzieci na Pomorzu

Oceanarium położone jest w samym centrum Gdyni. Największą atrakcją tego miejsca jest rafa koralowa, która zachwyca swoimi kolorami. W Oceanarium znajduje się też przestrzeń poświęcona Amazonii, a tam takie gatunki zwierząt jak anakonda zielona, piranie czerwone czy największe słodkowodne ryby zwane arapaimami.

Klif Orłowski

Klif Orłowski to popularne miejsce w Gdyni, które przyciąga co roku masę turystów. Jest to wizytówka miasta i idealne miejsce na zdjęcia w plenerze dla nowożeńców. Na spacer można się wybrać brzegiem morza bądź przechadzając się szlakiem u góry, skąd roztacza się malowniczy widok.

Torpedownia Babie Doły

Odwiedzając Gdynię warto wybrać się w miejsce związane z II wojną światową i zobaczyć trochę historii. Ruiny są coraz popularniejsze i latem przy plaży może być sporo turystów. Torpedownia wygląda malowniczo z większej odległości. Lepiej nie próbować jej zwiedzać. Chociaż, żeby ją zwiedzić, najpierw trzeba by do niej dopłynąć.

Molo w Gdyni Orłowie

W Gdyńskiej dzielnicy Orłowo można się wybrać na spacer po molo. Wstęp jest bezpłatny, dlatego też przyciąga dużo turystów i jest chętnie odwiedzanym miejscem. Niestety ze względu na to wprowadzono płatne parkingi. Z mola rozciąga się wspaniały widok na Klif Orłowski.

Donas – najwyższy szczyt w Gdyni

Donas to najwyższy szczyt w Gdyni, który mierzy 205,7 m n.p.m. W sezonie letnim wieża telekomunikacyjna, która się tam znajduje służy jako taras widokowy. Z góry rozciąga się malowniczy widok i można nawet dojrzeć Półwysep Helski. Trzeba poświęcić około godzinę na przemierzenie tego szlaku.

Żaglowiec Dar Pomorza – atrakcja turystyczna województwa pomorskiego

Dar Pomorza to piękny statek, który można oglądać zarówno z zewnątrz jak i w środku. Znajduje się w Gdyni. Samo zwiedzanie nie zajmuje wiele czasu, ale warto odwiedzić tę atrakcję. Przejście pod pokładem dostarcza wrażeń. Na statek wchodzi się z jednej strony a wychodzi z drugiej.

Miasto Malbork

Malbork to malownicze miasto nad rzeką Nogat. Słynie przede wszystkim z zamku krzyżackiego, który ma ponad 700 lat i jest na liście UNESCO. Jednak Malbork to nie tylko zamek. Znajdują się tam również takie atrakcje jak: Brama Garncarska, Brama Mariacka czy Ratusz Staromiejski.

Kalwaria Wielewska

Kalwaria Wielewska nie jest tak znana jak Kalwaria Wejherowska, choć również licznie odwiedzana przede wszystkim przez osoby chcące jeszcze lepiej przeżyć modlitwę i swoją wiarę. Znajdują się tam 22 obiekty (14 kaplic poświęconych drodze krzyżowej i 6 kompozycji rzeźbiarskich). Do kalwarii zaliczany jest również budynek nazywany Pustelnią.

Kalwaria to droga krzyżowa Pana Jezusa. Dlaczego powstała? Powodem był kult Matki Bożej Pocieszenia. Projektantem był Theodor Mayr – niemieckie architekt, a ziemię pod budowę uzyskano od miejscowych gospodarzy.

Podczas spaceru po Kalwarii Wielewskiej zobaczysz 22 obiekty, a w tym 14 kaplic. Są to np.

  • Grób Pański,
  • Pałac Piłata i Kaplica Biczowania,
  • Dom Annasza,
  • Dom Kajfasza,
  • Kaplica Ukrzyżowania,
  • Kaplica Płaczących Niewiast,
  • Ambona,
  • Pustelnia,
  • Kaplica Świętej Weroniki.

Bardzo ciekawie i okazale wygląda Kaplica Ukrzyżowania znajdująca się na wzgórzu. Robi wrażenie już z daleka. Przy kaplicach znajdują się tablice z informacjami o danym obiekcie. Np. możemy się dowiedzieć, że Kaplica Ukrzyżowania powstała w 1916 roku. Zwana jest kościółkiem i stanowi najpiękniejszy zabytek Kalwarii Wielewskiej, a ta uznawana jest za duchowe centrum Kaszub.

Przejście całej kalwarii z modlitwą zajmie Ci kilka godzin. Jeśli przyjechałeś tylko zobaczyć, jak wygląda, to przejdziesz ją w przeciągu 60 minut. Kalwaria została wpisana do rejestru zabytków. Oprócz kaplic można zobaczyć między innymi Święte Schody, którymi mogliśmy przejść. Są także różne rzeźby oraz Pustelnia, w której mieszkał opiekun terenu.

Kalwaria Wielewska

Zamek w Człuchowie

Zamek w Człuchowie to drugi co do wielkości zamek krzyżacki, do którego warto się wybrać. Zwiedzanie obejmuje parter, podziemia, dziedziniec i wieżę widokową. Na parterze wyświetlany jest film ukazujący jak zamek kiedyś wyglądał i jak się zmieniał. Znajduje się tam też Muzeum Regionalne, w którym można podziwiać znalezione eksponaty.

Muzeum Hymnu w Będominie

Muzeum Hymnu w Będominie znajduje się w domu szlacheckim, w którym urodził się twórca Mazurka Dąbrowskiego – Józef Wybicki. W środku można podziwiać pamiątki, które ostały się po tej wybitnej postaci. Najcenniejszą kolekcją są śpiewniki i nuty, w tym naszego hymnu narodowego. Oprócz stałych wystaw odbywają się też wystawy okresowe.

Ujście rzeki Piaśnicy

Ujście rzeki Piaśnicy znajduje się niedaleko Jastrzębiej Góry w miejscowości Dębki. Rzeka wpływa wprost do Morza Bałtyckiego lub robi zakole i wpływa z prawej strony. To miejsce przyciąga wielu turystów i zachwyca swoimi pięknymi widokami. Można tam dotrzeć wejściem na plażę o numerze 24 lub 25.

Siemierzycka Góra i wieża widokowa

Na tej górze znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać Bytów od strony północnej, jezioro Wiejskie i wieś Rekowo od strony wschodniej, wsie Borzyszkowy i Ostrowite od strony południa i na zachód można dostrzec Tuchomie. Widoki można podziwiać za darmo.

Starogard Gdański – jedno z najstarszych miast na Pomorzu

Starogard Gdański to jedno z najstarszych miast na Pomorzu. Zachwyca swoim bogactwem kulturowym. Co warto tam zobaczyć? Na spacer warto wybrać się na Ścieżkę Doliny Wierzycy, ale oprócz tego warto zobaczyć rynek, ratusz miejski, Basztę Książęcą, Muzeum Ziemi Kociewskiej, mury obronne, park miejski czy Pałac Wiecherta.

Ścieżka w Dolinie Wierzycy

W Starogardzie Gdańskim znajduje się ścieżka edukacyjna, po której spacerować mogą zarówno dorośli jak i dzieci. Trasa mierzy 4 kilometry, więc nie jest to dużo. Teren zachwyca bez względu na porę roku. Można tam zorganizować piknik bądź wybrać się na poranny spacer z kijami.

Muzeum Ziemi Kociewskiej

Muzeum Ziemi Kociewskiej jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia w Starogardzie Gdańskim. Muzeum znajduje się w pobliżu rynku. Co ciekawego zobaczymy w środku? Przede wszystkim wystawę poświęconą haftowi w Kociewiu, codzienność mieszkańców, wyposażenie ich domów czy figurki religijne. W Baszcie Narożnej zobaczyć można uzbrojenia i znaleziska archeologiczne.

Grodzisko Owidz

Grodzisko Owidz to rekonstrukcja średniowiecznej osady w małej miejscowości Owidz niedaleko Starogardu Gdańskiego. Wciąż powstają tam nowe elementy. W tym momencie działa to na zasadzie skansenu i znajduje się tam mały hotel, przystań kajakowa, camping, amfiteatr z krytą sceną oraz tor łuczniczy.

Ścieżka zdrowia w Luzinie

Luzino znajduje się niedaleko Wejherowa i jest ciekawą atrakcją tego rejonu. Można tam spędzić czas bardzo aktywnie. Na ścieżce znajduje się mapa i tablice informacyjne. Ścieżka zdrowia jest dobrym punktem dla rodzin z dziećmi, ale również osób które lubią biegać czy chodzić z kijkami.

Szczelina Lechicka i Groty Mirachowskie

Szczelina Lechicka i Groty Mirachowskie znajdują się w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Na trasie można znaleźć oznaczenia na kamieniach, w którym kierunku należy iść, aby dotrzeć do Grot Mirachowskich. Położone są one w lesie nad jeziorem. Z Rezerwatu Przyrody Szczelina Lechnicka rozpościera się malowniczy widok na Jezioro Potęgowskie.

Węsiory – kamienne kręgi

Kamienne kręgi w Węsiorach to tajemnicze miejsce. Mówi się, że kiedyś tam odprawiano zabiegi magiczne. Turyści odwiedzający to miejsce, na własnej skórze chcą poczuć tę moc. Przez wieki opowiadane są różne legendy o tym miejscu. Jest to teren chroniony, który należy do rezerwatu przyrody.

Rezerwat przyrody Beka

Rezerwat przyrody Beka to magiczne miejsce nad Zatoką Pucką, które nie jest znane turystom. Nawet latem można się tam spokojnie przechadzać i cieszyć otaczającą ciszą i naturą. Od listopada 2020 roku można podziwiać rezerwat również z wysokości wieży widokowej. Głównym celem rezerwatu jest ochrona słonych łąk.

Cypel Rewski

Cypel Rewski wbija się w wody Zatoki Puckiej. To przepiękne miejsce, które trzeba zobaczyć. Można się spotkać też z nazwą Szpyrk lub Szperk. Cypel został utworzony wyłącznie przez naturę. W trakcie odpływu może mieć nawet kilometr długości. Występują tam dość silne wiatry, więc najlepiej udać się tam latem.

Zamek w Sztumie

Zamek w Sztumie to kolejne ciekawe miejsce, które warto zobaczyć w województwie pomorskim. Ciekawość rozbudza widok z zewnątrz, ale warto też kupić bilet i zwiedzić ten zamek w środku. Na parterze jest głównie historia zakonu krzyżackiego i dużo czytania. Na pierwszym piętrze znajdują się ekspozycje strojów, zbroi, mieczy i monet. Bardzo okazały jest również dziedziniec.

Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze

Gwiazda Północy to kamienny obelisk, który znajduje się w miejscu najbardziej wysuniętym na północ. Umiejscowiony na końcu ulicy Norwida w Jastrzębiej Górze, zaraz przy klifowym wybrzeżu, z którego rozciąga się wspaniały widok. Do tego miejsca można również dotrzeć przez las od ulicy Rozewskiej.

Latarnia morska Stilo

Latarnia morska Stilo to piękna i barwna latarnia, która przyciąga masę turystów. Nieliczna latarnia w Polsce, która w całości wykonana jest z części metalowych. Zachwycać się można również lasem, którym trzeba kawałek iść, aby dojść do latarni. Nie jest ona otwarta cały rok więc wcześniej warto to sprawdzić.

Molo w Sopocie

Najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim i wizytówka Sopotu. Wstęp jest płatny, ale widoki są warte tej ceny. Spacerując można podziwiać widok na port morski w Gdańsku oraz Kępę Redłowską. Co więcej, molo w Sopocie jest najdłuższym drewnianym w Europie.

Gdańsk – stolica województwa pomorskiego

Gdańsk to miasto studenckie, ale oprócz tego ma wiele ciekawych atrakcji. Idealne na weekendowy wyjazd. Spacer nad Motławą może nam miejscami przypominać Kopenhagę. Obowiązkowy punkt na mapie to ulica Długa a w samym jej centrum Fontanna Neptuna. Oprócz tego ulica Mariacka i znajdująca się tam Bazylika. Jeśli zwiedzasz województwo pomorskie to Gdańsk jest pozycją obowiązkową.

Zamek w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie to największa atrakcja tego miasta, być może za sprawą serialu Korona Królów, który był tutaj kręcony. Sam zamek robi wrażenie z zewnątrz. Można go zwiedzać, dlatego warto to wykorzystać. Nam bardzo się tam podobało.

Zamek Gniew

Zamek Gniew został wybudowany przez zakon krzyżacki. Dzisiaj istnieje tam hotel. Część komnat została przekształcona na apartamenty. Zamek można również zwiedzać, główną atrakcją stanowi sala tortur. Na zamku odbywają się również turnieje rycerskie czy pokazy kowalstwa, ale również kolonie i wiele innych imprez.

Ujście Wisły do Morza Bałtyckiego

Miejsce to znajduje się przy plaży w Mikoszewie niedaleko Gdańska. Dojście zajmuje około pół godziny spacerem po piaszczystej plaży. Na miejscu znajduje się kamienny falochron. Dość często ludzie wchodzą na betonowe kierownice, co jest bardzo niebezpieczne, ponieważ można wpaść do Wisły.

Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana to szereg piaszczystych wydm obsadzonych lasami mieszanymi i sosnowymi. Jest tam też kilka rezerwatów przyrody. Ciekawe miejsca do odwiedzenia na Mierzei Wiślanej to latarnia morska w Krynicy Morskiej, molo również z Krynicy Morskiej, kościół w Stegnie czy były obóz koncentracyjny w Sztutowie.

Granica z Rosją nad morzem

Obszar ten formalnie należy do Krynicy Morskiej i to tam znajduje się morska granica z Obwodem Kaliningradzkim należącym do Rosji. Granica lądowa oddzielona jest siatką i szlabanem oraz informacją, że tu kończy się granica Polski. Podobno po przejściu przez szlaban słychać głos nakazujący zawrócenie.

Zamek Łapalice

Zamek Łapalice to budowla, która nie doczekała się ukończenia. Przyciąga masę turystów, a tak naprawdę wstęp jest wzbroniony. Nikt się jednak tym nie przejmuje, choć jest to teren prywatny. W założeniu zamek miał mieć tyle okien co dni w ciągu roku i tyle sal ile jest tygodni.

Wieżyca – wieża widokowa i najwyższy szczyt województwa pomorskiego

Malownicze Kaszuby przyciągają turystów w swoje progi. Jedną z atrakcji jest wieża widokowa – Wieżyca. Dotarcie na szczyt uda się po pokonaniu 182 stopni. Wejście na górę jednak nie powinno przysporzyć nikomu problemu, stopnie nie są wysokie. Widok z góry warty jest pokonania tej wędrówki.

Słowiński Park Narodowy

Jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Najbardziej rozpoznawalną atrakcją tego parku są ruchome wydmy. Oprócz tego warto wybrać się w inne miejsca takie jak na przykład zatopiony las koło Czołpina, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach czy wybrać się na wieżę widokową w miejscowości Rowokół.

Ruchome wydmy Łeba

Jak sama nazwa wskazuje są to ruchome wydmy, ponieważ co roku przemieszczają się nawet o kilkanaście metrów. Część dla turystów jest wyznaczona i nie wolno wychodzić poza jej teren. Można tam dotrzeć od strony plaży bądź przejść się lasem od strony Rąbki. Ruchome wydmy w Łebie to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych na Pomorzu.

Ruchome wydmy Czołpino

Ruchome wydmy Czołpino znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, od zachodniej strony jeziora Łebsko. Jest trochę mniej znana od wydmy Łąckiej w Łebie. Dojście z Czołpina zajmuje około 40 minut, to tylko 2 kilometry. Trochę niedoceniona, a szkoda, ponieważ krajobraz jest równie zachwycający jak ten w Łebie.

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra to nadmorska miejscowość, która ma wiele do zaoferowania. Turyści chętnie odwiedzają ją ze względu na plażę, nad którą rozciąga się klif. Oprócz tego warte uwagi są Lisi Jar i Strondowy Jar (wąwozy idealne na piesze wycieczki) oraz Gwiazda Północy (najbardziej wysunięty punkt na północ).

Przylądek Rozewie

Do niedawna to właśnie Przylądek Rozewie był uważany za najdalej wysunięty punkt na północy naszego kraju. Utworzony został tam Rezerwat Przylądek Rozewie, do którego zdecydowanie warto się wybrać, żeby podziwiać plażę, klif, a także florę i faunę. W pobliżu warto zobaczyć również latarnię.

Władysławowo – rejs statkiem

Rejsy wycieczkowe to coraz popularniejsza atrakcja nad polskim morzem. Władysławowo oferuje rejsy motorówką (rozwija ona prędkość nawet do 100 km/h), ale również statkami wycieczkowymi Athena (stylizowany na piracki stanowi atrakcję głównie dla dzieci) i Drakkar (po którym spacerują prawdziwi wikingowie).

Jastarnia

Jastarnia leży nad Morzem Bałtyckim, wiec główną atrakcją jest oczywiście plaża. Co jeszcze można tam robić? Wybrać się na zwiedzanie i zobaczyć na przykład bunkry, port, latarnię morską i zachwycić się tamtejszą architekturą. Do ciekawszych budowli zalicza się kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Zamek Malbork

Zamek Malbork to największy zamek gotycki na świecie. Składa się on z trzech części: Zamku Niskiego, Średniego i Wysokiego. Najlepszy widok rozciąga się od strony rzeki Nogat. Muzeum Zamkowe ma w swojej ofercie wiele atrakcji. Znajdują się tam wystawy m.in. broni, bursztynu czy wyroby z porcelany.

Zachód słońca nad Morzem Bałtyckim

Nie ma piękniejszego widoku niż zachód słońca, a już w ogóle jeżeli ogląda się go nad morzem. Nie ma znaczenia, w której miejscowości nadbałtyckiej jesteśmy, z każdej roztacza się piękny widok na zachód słońca. Wrażenie na pewno robi rejs statkiem w stronę zachodzącego słońca.

Kościerzyna – atrakcje

Kościerzyna to pretendent do miana stolicy Kaszub. Może pochwalić się kilkoma atrakcjami wartymi uwagi. Najważniejsze muzea to Muzeum Kościerskie, Muzeum Kolejnictwa i Muzeum Akordeonu. Oprócz tego warty uwagi jest rynek ze średniowiecznymi ulicami oraz pomnik Remusa, Stary Browar, muzeum American Old Cars.

Muzeum Ziemi Kościerskiej

Muzeum to znajduje się w zabytkowym Ratuszu Miejskim w Kościerzynie. Znajduje się tam stała ekspozycja ukazująca historię, etnografię i kulturę tego rejonu. Wystawy podzielone są na trzy części. Jednym z cenniejszych eksponatów jest panorama kościerskiego browaru oraz zbiór listów Marcina Lutra.

Muzeum Akordeonu

W samym Sercu Kaszub w Kościerzynie powstało Muzeum Akordeonu. Pierwsze w Polsce tego typu muzeum poświęcone temu instrumentowi. Znajdują się tam unikaty nie tylko z Polski, ale również z Włoch, Niemiec, Francji i Rosji. Każdy, kto odwiedza to miejsce może spróbować swoich sił na tym instrumencie.

Muzeum Kolejnictwa Kościerzyna

W Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie znajduje się liczna ekspozycja lokomotyw, wagonów i eksponatów związanych z tą tematyką. Na pewno zachwyci niejedną osobę. Można nawet do nich wejść i pozwiedzać w środku, jeżeli akurat są otwarte. Dodatkowo jest tam parowozownia, którą również można zwiedzać, a pracownicy dzielą się wiedzą na temat pracy kolejnictwa.

Zespół śluz Biała Góra

Zespół śluz w Białej Górze to imponująca budowla z czerwonej cegły, jednak w skład śluzy wchodzi również most, z którego rozciąga się panorama na dolinę Wisły. Jedna z czterech śluz kaskady Nogatu. Najstarsze jej fragmenty pochodzą z 1852 roku. Posiada pięć par wrót, które obsługiwane są ręcznie.

Skarszewy

Najbardziej charakterystycznym miejscem w Skarszewach jest rynek, wokół którego stały niegdyś kamienice najbogatszych mieszkańców. Inne atrakcje warte uwagi to zamek joannitów, gotyckie mury miejskie, cmentarz żydowski, kościół św. Michała Archanioła, kościół św. Maksymiliana, jak również jezioro Borówno Wielkie znajdujące się na południowym obszarze miasta.

Tczew – atrakcje

Tczew to jedno z najstarszych miast na Pomorzu, które skrywa w sobie wielki potencjał. Jedną z atrakcji jest Most Tczewski, który jest zamknięty, ale być może niedługo będzie otwarty dla turystów. Warty uwagi jest rynek, choć niewiele się tam dzieje. Ciekawym miejscem jest Centrum Konserwacji Wraków Statków i Muzeum Wisły.

Tczew

Muzeum Wisły w Tczewie

Muzeum Wisły to oddział muzeum gdańskiego, które znajduje się w Tczewie. Prezentowana jest tam wystawa pt. „Wisła w dziejach Polski” i podzielona jest na dwie części. Ekspozycja przedstawia przedmioty codziennego użytku, modele, makiety, narzędzia rybackie i szkutnicze czy elementy statków wiślanych.

Muzeum Wisły w Tczewie

Góra Markowcowa

Góra Markowcowa to punkt widokowy na Pradolinę Kaszubską, Zatokę Gdańską i Kępę Oksywską znajdujący się w Rumii. Przez tę górę przebiega czarny szlak pieszy. Na szczycie można podziwiać nie tylko malownicze widoki, ale również pozostałości po niemieckiej baterii przeciwlotniczej z czasów II wojny światowe. Aktualnie powstaje tam wieża widokowa.

Zamek w Rzucewie

Zamek Jan III Sobieski zbudowany niemal 200 lat po jego śmierci można zwiedzać za darmo. Po 1994 roku funkcjonuje jako hotel i oferuje szereg atrakcji. Można tam miło spędzić czas w domku myśliwskim, pojeździć konno czy udać się na degustację wina do zamkowej winiarni.

Bunkry na plaży

Bunkry na plaży można oglądać m.in. w Bobolinie, a dokładnie na wybrzeżu pomiędzy Bobolinem a Darłówkiem. Większość z nich leży na terenie jednostki wojskowej. Na jednym z bunkrów nadal widać nr fabryczny i datę produkcji. Również w Jastarni znajdują się bunkry na plaży.

Muzeum Ziemi Puckiej

Muzeum poświęcone historii tego miasta. Opowiada o tradycjach i obyczajach mieszkańców i ukazuje kulturę rozwijaną na Ziemi Puckiej. Siedzibami są między innymi: dawny szpital czy kamienica mieszczańska. Można tu zobaczyć prace ludności wiejskiej. Jednym z oddziałów jest drewniana willa należąca kiedyś do Jana Hallera i nazywana „Hallerówką”.

Zamek Krokowa

Dzisiaj jak większość zamków został w części przekształcony na hotel. Swoją siedzibę ma tutaj również Kaszubskie Centrum Spotkań Europejskich. Zamek otoczony jest parkiem i fosą. W dawnej gospodzie mieści się muzeum zawierające zbiory etnograficzne oraz pamiątki po dawnych właścicielach zamku.

Elektrownia w Żarnowcu

Na samym początku elektrownia w Żarnowcu miała pełnić rolę akumulatora energii dla elektrowni jądrowej. To naturalny zbiornik, z którego elektrownia czerpie wodę jest Jezioro Żarnowieckie. Okolica z idealnymi warunkami geologicznymi, demograficznymi i meteorologicznymi. Ze względu na protesty okolicznych mieszkańców projekt budowy elektrowni jądrowej upadł.

Skansen Nadole – Zagroda Gburska i Rybacka

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy – Skansen „Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu Skansen Nadole znajduje się w miejscu, w którym kiedyś istniała wieś Kartoszyno, tuż przy malowniczym Jeziorze Żarnowieckim w województwie pomorskim.

  • Współrzędne parkingu przy Skansenie w Nadolu: 54.7443, 18.0531.

Teren obiektu jest otoczony piękną zielenią. Można tu znaleźć wiele świetnych miejsc na piknik, czy miejsc do złapania oddechu po zwiedzaniu. Mnogość drzew, krzewów, kwiatów i zwierząt pozwala przenieść się w czasy, gdy zagroda tętniła życiem.

W skład skansenu, typowej zabudowy gburskiej z XIX wieku, wchodzą również budynki gospodarcze, takie jak na przykład obora, wozownia, stodoła, gołębnik, pasieka, prawdziwy piec chlebowy, głęboka studnia, piwnica, wędzarnia oraz zagroda rybacka – wszystko to, pozwala poznać życie codzienne Kaszubów z ubiegłego wieku.

Skansen Nadole został utworzony w 1982 roku przez członków i członkinie Muzeum Ziemi Puckiej w celu uchronienia obiektu w czasie powstawania elektrowni jądrowej w pobliskiej miejscowości Żarnowiec.

Obiekt ten wymagał niestety wielu prac konserwacyjnych i do użytku został oddany dopiero w 1987 roku. W ostatnim czasie, w latach 2002-2006 na terenie skansenu została zrekonstruowana remiza, scena oraz chata rybacka, co pozwoliło jeszcze bardziej poczuć klimat i codzienne życie dawnych mieszkańców tej osady.

Jak wygląda Skansen Nadole

We wnętrzu głównego budynku znajdziemy fantastycznie zrekonstruowane wnętrza – stara kuchnia z piecem kaflowym zwana niegdyś czarną kuchnią, sypialnie z charakterystycznymi dla tamtych czasów łózkami oraz innymi meblami, a także wciąż działający warsztat tkacki. Wszystko to jest wykończone dodatkami z tradycyjnym, pięknym kaszubskim motywem – na serwetach, dywanach, makatkach, zasłonach, obrazach, talerzach, kubkach, pościeli.

Przechadzając się powoli po tej pięknej osadzie, w letni ciepły dzień, szybko możemy się wczuć w klimat dawnych mieszkańców. Możemy mieć wrażenie, że dopiero co przemykali tymi samymi ścieżkami co my, że zaraz za rogiem usłyszymy śmiech dzieci albo ujrzymy gospodynie podające świeżutki chleb oraz mleko prosto od krowy, tak jakby wyszli stąd tylko na chwilę, jakby czas się tylko zatrzymał.

Dlaczego warto tam pojechać?

Obecnie obiekt jest otwarty dla turystów przez cały rok. Organizowane są regularne przeróżne imprezy przybliżająca kulturę i zwyczaje kaszubskie. Dla wszystkich dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych możemy tutaj znaleźć liczne zajęcia interaktywne, pikniki, przedstawienia oraz rekonstrukcje. Jest to jedno z nielicznych miejsc w tej okolicy, które oferuje taką bogatą ofertę poznania dziedzictwa kaszubskiego.

Połączone jest z przepięknym otoczeniem, licznymi lasami, jeziorem, zwierzętami, łakami i polami, zapewni każdemu odwiedzającemu niepowtarzalne doświadczenie, pomoże się zrelaksować, odpocząć od miejskiego zgiełku oraz przybliży nas do życia i zwyczajów kaszubskich mieszkańców tego terenu.

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu

  • Bilet normalny kosztuje 10 złotych,
  • Bilet ulgowy kosztuje 8 złotych,

1 MAJ – 30 WRZESIEŃ:

  • poniedziałek – 10.00 – 13.00,
  • wtorek – piątek: 10.00 – 18.00,
  • sobota – niedziela: 10.00 – 17.00,

1 PAŹDZIERNIK – 30 KWIECIEŃ

  • poniedziałek – nieczynne,
  • wtorek – piątek 9.00 -15.00,
  • sobota – niedziela: 10.00 – 14.00,
Skansen Nadole - Zagroda Gburska i Rybacka
Skansen Nadole - Zagroda Gburska i Rybacka

Lębork

Nie jest to typowe miasto turystyczne, ale z roku na rok pięknieje. Zachowało się tu wiele cennych zabytków takich jak kościół św. Jakuba, pozostałości murów obronnych, Baszta Bluszczowa, Dom Młynarza, spichlerz solny, ratusz miejski, a także odnowiona Wieża Ciśnień, z której roztacza się malowniczy widok.

Kaszubski Park Krajobrazowy

Kaszuby, choć usytuowane na północy Polski są dość górzystym terenem. Jednym z obowiązkowych punktów jest Park Krajobrazowy, przez który ciągną się szlaki piesze, rowerowe jak również kajakarskie. Na trasie znajduje się wiele punktów widokowych a najciekawszym jest punkt w Sobótce.

Kaszubski Park Krajobrazowy

Szwajcaria Kaszubska

Szwajcaria Kaszubska to wyjątkowe krajobrazy i ziemia pełna tajemnic. Kaszuby posiadają własny język i bogatą tradycję. Przebywając w tym rejonie koniecznie trzeba zobaczyć: wiatrak w Ręboszewie, Pracownię Ceramiki Kaszubskiej, Kamienne Kręgi w Węsiorach, Jezioro Białe i Chmielno, park w Miechucinie czy dziką plażę w Dzierżążnie.

Zamek Bytów

Największa atrakcja Bytowa to zamek krzyżacki. Kiedyś zamek często zmieniał właścicieli, dlatego jego historia jest niezwykle interesująca. Obecnie jest tam Muzeum Zachodniokaszubskie a część zamku została przekształcona na hotel. W muzeum dostępna jest ekspozycja stała z wystawą myśliwską i dotycząca rzemiosła.

Wieża widokowa Wdzydze Kiszewskie

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich mieści się w fantastycznej lokalizacji. Z góry można podziwiać panoramę jezior. Wieża składa się z trzech tarasów widokowych mieszczących się odpowiednio na 10, 20 i 30 metrach. Wstęp jest płatny, a w sezonie wieża otwarta jest całą dobę.

Wieża widokowa Wdzydze Kiszewskie

Jezioro Wdzydze

Jezioro Wdzydze jest nazywane Kaszubskim Morzem. Powstało z połączenia pięciu jezior: Wdzydze, Gołuń, Radolne, Słupinko i Jelenie. To jedno z najpiękniejszych miejsc w tej okolicy. Rozległość jeziora robi wrażenie. Należy do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Co ciekawe patrząc na mapę donosi się wrażenie, że jezioro jest w kształcie krzyża.

Jezioro Wdzydze

Wieża w Przytarni

To nowa atrakcja w Przytarni, bowiem wieża widokowa została oddana do użytku w 2020 roku. Posiada dwa tarasy widokowe. Celem budowy tej wieży jest rozpowszechnienie tego rejonu i zwiększenie atrakcyjności pod względem turystycznym. Dodatkowo zamontowana kamera pozwala wykryć pożary w Borach Tucholskich.

Wdzydzki Park Krajobrazowy

Wdzydzki Park Krajobrazowy to obszar Borów Tucholskich na terenie powiatu kościerskiego. Główną atrakcję stanowi Jezioro Wdzydzkie, wokół którego znajduje się dziesięć wysp. Jest to niezwykłe bogactwo krajobrazowe, przyrodnicze i oczywiście turystyczne. Ciekawe miejsca na terenie parku: pomniki przyrody, stary młyn wodny, Kaszubski Park Etnograficzny, Muzeum Ziemi Zaborskiej.

Wdzydzki Park Krajobrazowy

Zaborski Park Krajobrazowy

Zaborski Park Krajobrazowy to duży obszar obejmujący północno-zachodnią część Borów Tucholskich. Teren jest w większości piaszczysty. W tej okolicy popularne są spływy kajakowe, żeglarstwo oraz uprawianie turystyki pieszej i rowerowej. Dziedzictwo kulturowe to przede wszystkim pozostałości drewnianego kościoła w Leśnie oraz kamienne kręgi i kurhany również w tej miejscowości.

Rezerwat przyrody Kępa Redłowska

Rezerwat Kępa Redłowska to jeden z najstarszych rezerwatów w Polsce. Na terenie rezerwatu wyznaczono ścieżki historyczne i przyrodnicze. Znajdują się tan stanowiska ogniowe, które zainteresują miłośników militariów. Poniżej wejścia na plażę numer 12 znajduje się falochron. Sama plaża jest piaszczysto-kamienista i mniej popularna. Można tutaj spotkać wiele bunkrów, okopów i starych dział.

Rezerwat przyrody Kępa Redłowska

Kaszubskie Nuty

Tradycyjna pieśń kaszubska jest wyliczanką, na którą składają się nuty i rysunki. Jest to tablica, która znajduje się w zasobach Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Składa się ona z trzech pięciolinii i po każdej zaśpiewanej linii powraca się do niej śpiewając ją w odwrotnej kolejności.

Co jeszcze warto zobaczyć w woj.pomorskim?

Zobacz również: Zespół Śluz w Białej Górze, Ośrodek Oporu Jastarnia i Zamek Krzyżacki w Bytowie.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.