Ruchome wydmy – Łeba i Czołpino. Wydma Czołpińska i Łącka

Ruchome wydmy to niezwykłe miejsce na mapie Polski, które zauroczyło nas od pierwszego wejrzenia. Te najpopularniejsze wędrujące piaski znajdują się w pobliżu Łeby – Wydma Łącka i Czołpinie – Wydma Czołpińska. Obie znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego na północy naszego kraju w województwie pomorskim. Jadąc w kierunku Łeby do naszego noclegu, nie spodziewaliśmy się, że będziemy musieli zmienić nasze plany.

Mieliśmy tam mieć dzień aktywnego zwiedzania, jednak pogoda i koronawirus pokrzyżowały nasze plany. Ostatecznie byliśmy tylko na Wydmie Czołpińskiej, jednak o Wydmie Łąckiej także wspomnimy, ponieważ na pewno Ci się te informacje przydadzą podczas wyjazdu nad Morze Bałtyckie. Zacznijmy jednak od początku.

Ruchome wydmy Łeba

Siedząc w noclegu w Łebie, mieliśmy opracowany plan zwiedzania ruchomych wydm i Słowińskiego Parku Narodowego. Wysłuchaliśmy prognozy pogody, a tam okazało się, że wiatr ma być niebezpieczny dla życia, dlatego nie wiedzieliśmy, czy uda nam się w ogóle posmakować ruchomych piasków. Rano jeszcze mieliśmy nadzieję, że zobaczymy najpopularniejszą Wydmę Łącką, ale zdecydowaliśmy się, że przez wiatr odpuścimy. Potem się okazało, że prognozy się myliły.

ruchome wydmy leba

Wydma Łącka

Ta najpopularniejsza wydma przyciąga każdego roku kilkaset tysięcy turystów. Nie ma się co dziwić, ponieważ ruchome wydmy są niezwykłe. Znajduje się ona między Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. Mierzy 30 metrów i wychodząc na nią, możemy ujrzeć prawdziwy pustynny krajobraz. Jest tak duża, że nawet w sezonie letnim nie da się tam odczuć tłoku. Warto się tam wybrać od wczesnych godzin porannych, żeby mieć ją tylko dla siebie. Co ważne dla miłośników zwierząt. Ruchome wydmy w pobliżu Łeby można odwiedzić z psem na smyczy. Nie wolno tylko wychodzić na plażę.

Ruchome wydmy Łeba – dojazd, cennik 2020, mapa, trasa. A co z dzieckiem?

Aby dojść do najpopularniejszej Wydmy Łąckiej, należy najpierw z Łeby przyjechać na parking w Rąbce. Tam przed wejściem do Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się obszerny parking, które jest płatny i niestrzeżony. Koszt za 1 godzinę wynosi 6 złotych. Jest on płatny nawet poza sezonem. Współrzędne parkingu: 54.753412, 17.517204.

Przy parkingu w Rąbce znajduje się mapa, na której możemy zobaczyć, gdzie znajduje się Wydma Łącka i jak najlepiej dotrzeć na miejsce. Nie płaci się konkretnie za zobaczenie wydmy, tylko za wejście na teren Słowińskiego Parku Narodowego. Opłaty pobierane są od 1 maja do 30 września. Cennik na 2020 rok wynosi 6 złotych za bilet normalny i 3 złote za bilet ulgowy. Dotrzeć na Wydmę Łącką wytyczoną trasą można na 3 sposoby.

  • Pieszo, gdzie w jedną stronę do przejścia jest około 6 kilometrów. Czas przejścia to 1,5-2 godziny.
  • Rowerem – można wypożyczyć na miejscu w Rąbce. Ceny rozpoczynają się od kilku złotych za godzinę. Czas przejazdu to około 30 minut. Roweru nie można zostawić przy wydmie i wrócić plażą. Należy wrócić tą samą drogą.
  • Meleksem – jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób dotarcia do Wydmy Łąckiej, zwłaszcza gdy jesteśmy z dzieckiem. Czas przejazdu to 15 minut, a koszt 15/11 złotych w jedną stronę! Także jest to kosztowny wypad.
wydmy w lebie

Wydma Czołpińska – dojazd, parking, mapa, szlak, wysokość

Poznałeś już popularną Wydmę Łącką niedaleko Łeby, trasę do niej, cennik, wysokość i zobaczyłeś mapę. Teraz czas na drugą z sióstr. Mniej znaną, a także mniej uczęszczaną Wydmę Czołpińską. Tam w sezonie można nie spotkać nikogo. Jadąc do Czołpina najlepiej wpisać sobie w nawigację Google 'parking leśny Czołpino’. Współrzędne: 54.709141, 17.241005. Koszt 5 złotych za godzinę.

Stamtąd szlak turystyczny czerwony na Wydmę Czołpińską doprowadzi nas w ciągu 30-40 minut. Do przejścia są 2 kilometry. Opłata za wejście na teren Słowińskiego Parku Narodowego wynosi 6 złotych normalny i 3 złote ulgowy. Wydma Czołpińska w najwyższym punkcie osiąga wysokość 56 metrów, a szlak turystyczny prowadzi prosto nad Morze Bałtyckie.

wydma czolpinska0023
szlak na wydme czolpinska
przewodnik
trasa na wydme czolpinska
dojscie na wydme czolpinska
wydma czolpinska
slowinski park narodowy wydma
w slowinskim parku
jak dojsc na wydme czolpinska
ruchome wydmy morze baltyckie
na wydmach w polsce
wydmy z dzieckiem
wydma ruchoma
wydma czolpinska jak dojechac
wydma czolpinska0022
wydma czolpinska0021
wydma czolpinska0012
wydma czolpinska0013
wydma czolpinska0014
wydma czolpinska0020
wydma czolpinska0019
wydma czolpinska0018
wydma czolpinska0017
wydma czolpinska0016
wydma czolpinska0015
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.