Słowiński Park Narodowy – jeden z najpiękniejszych w Polsce
Udało się! W ostatniej chwili stanęliśmy przy tablicy informacyjnej z napisem Słowiński Park Narodowy. Mieliśmy być w nim już w ubiegłym roku, gdy przyjechaliśmy w województwo zachodnio-pomorskie. Do Łeby z Kołobrzegu mieliśmy trochę kilometrów i mało czasu, a nie chcieliśmy tylko wpaść i wypaść. W tym roku mieliśmy mieć o wiele więcej czasu. Tak nam się początkowo wydawało.
Gdy przyjechaliśmy do noclegu w Łebie, to wszystko było w porządku. Jednak wieczorem śledząc pogodę, usłyszeliśmy mało optymistyczne prognozy. Wiatr, który miał przyjść nad Morze Bałtyckie, rozpoczął się już przed północą. Miał być tak silny, że mógł zrywać dachy i łamać drzewa. Wiedzieliśmy, że jak nic się nie zmieni to Słowiński Park Narodowy i jego atrakcje będą musiały poczekać do następnej wizyty. Do kiedy? Pewnie do przyszłego roku. Obudziliśmy się wcześnie rano i z nadzieją patrzyliśmy na ruszające się gałęzie. Wyglądało to kiepsko, a z biegiem dnia miało być jeszcze gorzej. Zacznijmy jednak od podstawowych informacji na temat parku, a dalej przejdziemy do kontynuacji opowieści.
Słowiński Park Narodowy – informacje praktyczne
Słowiński Park Narodowy razem z Wolińskim Parkiem Narodowym to dwa parki w Polsce, które znajdują się w strefie nadmorskiej. Jest to jeden z najpiękniejszych i największych parków narodowych na terenie naszego kraju. Swoje lata już ma, ponieważ został utworzony w 1967 roku. Jest także jednym z najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce.
Z roku na rok liczba turystów przyjeżdżających na Wybrzeże Słowińskie rośnie, a ich liczba wynosi w granicach 300-400 tysięcy. Nie jest to może powalająca liczba, patrząc na Tatrzański Park Narodowy, gdzie rocznie po Tatrach wędruje niespełna 4 miliony osób, jednak najpopularniejsze ruchome wydmy przyciągają turystów.
Gdzie leży Słowiński Park Narodowy?
Słowiński Park Narodowy leży w województwie pomorskim nad Morzem Bałtyckim na Wybrzeżu Słowińskim i Wysoczyźnie Damnickiej na terenie powiatu słupskiego i lęborskiego. Najpopularniejsze miejscowości leżące na terenie parku lub w jego pobliżu to: Łeba, Kluki, Smołdzino, Czołpino, Rąbka czy Retowo. Siedziba Dyrekcji SPN znajduje się w Smołdzinie.
Słowiński Park Narodowy – cennik biletów i parking
Osoby dorosłe za wejście do parku narodowego od 1 maja do 30 września zapłacą 7 złotych, natomiast uczniowie szkół, osoby z niepełnosprawnościami, emeryci oraz renciści 3,50. Można skorzystać zakupu wejściówki kilkudniowej lub nawet tygodniowej. Szczegółowy cennik znajdziesz na stronie internetowej SPN.
Dwa parkingi płatne znajdziesz w Czołpinie (parking leśny i przy jednostce wojskowej), Rąbce (wyjście na Wydmę Łącką) i przy jeziorze Dołgie Wielkie. Ceny postojów się wahają, dlatego aktualny koszt można znaleźć dopiero na miejscu. My teraz w marcu nie płaciliśmy nic, ponieważ budki biletowe były zamknięte, ale tam na tablicy widniała informacja, że za dzień trzeba wydać 6 złotych.
Logo/symbol
Symbolem Słowińskiego Parku Narodowego jest mewa. W logo parku znajduje się dodatkowo nazwa. Lecąca biała mewa znajduje się na tle niebieskiego nieba i żółtego piasku.
Słowiński Park Narodowy – mapa
Mapa Słowińskiego Parku Narodowego dostępna jest przy większości parkingów. Można sobie zakupić wcześniej papierową z różnych wydawnictw, np. z Comfort Map czy Eko Kapio. Można także kliknąć poniższe zdjęcie prawym przyciskiem myszki, a następnie 'otwórz grafikę w nowej karcie’ i powiększyć naszą mapę zrobioną przy szlaku do Wydmy Czołpińskiej.
Co chroni Słowiński Park Narodowy?
Słowiński Park Narodowy powstał, aby chronić jeziora przymorskie, obszary bagienne, torfowiska, łąki, bory, a głównie wydmowy pas Morza Bałtyckiego.
Co warto zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym? Kilka najciekawszych atrakcji
Pakując rzeczy do samochodu pod naszą kwaterą, miałem mieszane uczucia. Jakby wiało trochę mniej… Zdecydowaliśmy jednak, że odpuścimy sobie ruchome wydmy, ponieważ zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dodatkowo mieliśmy wracać do domu z powodu rozprzestrzeniającego się w Polsce koronawirusa, dlatego nie mogliśmy sobie pozwolić na kolejny dzień nad Morzem Bałtyckim. Już wcześniej opracowaliśmy sobie listę miejsc, które warto zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym.
Ruchome wydmy Łeba i najpopularniejsza Wydma Łącka
Wydma Łącka miała być naszym punktem obowiązkowym podczas pobytu nad Morzem Bałtyckim. Dlatego postanowiliśmy nocować w Łebie. Jednak z powodu niebezpieczeństwa pogodowego postanowiliśmy do niej nie jechać i zostawić na kolejny raz. Na Wydmę Łącką idzie się z parkingu w Rąbce w jedną stronę ponad 7 kilometrów, dlatego potrzebowaliśmy na samo dojście ponad godzinę. W sezonie można wypożyczyć tam rowery, a nawet na miejsce dostać się meleksem.
Jezioro Łebsko
W pobliżu ruchomych wydm w Łebie znajduje się Jezioro Łebsko, po którym w sezonie można przepłynąć się statkiem. Jest okazja dotrzeć statkiem z Rąbki w pobliże Wydmy Łąckiej do Muzeum Wyrzutni Rakiet oraz w pobliże Wydmy Czołpińskiej do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Łebsko jest trzecim co do wielkości jeziorem w Polsce. Nie wiedzieliśmy, co będzie się działo na leśnej ścieżce i później nad Bałtykiem, dlatego na rondzie od razu pokierowaliśmy się kilkadziesiąt kilometrów dalej do Czołpina. Chcieliśmy chociaż trochę poczuć klimat Słowińskiego Parku Narodowego i podejść do latarni morskiej. W międzyczasie okazało się, że pogoda się poprawia, a mocniejszy wiatr, który towarzyszył nam w Łebie, nieco zelżał.
Taras widokowy w Czołpinie
Zatrzymaliśmy się na parkingu w Czołpinie niedaleko jednostki wojskowej. Współrzędne: 54.714045, 17.226421. Tam postój w sezonie jest płatny – 6 złotych za jeden dzień. Z tego parkingu blisko jest nad Morze Bałtyckie oraz na drewniany taras widokowy. Współrzędne: 54.712905, 17.218846. Jest to niewysoka platforma widokowa, z której można dostrzec morze, wydmę Czołpińską z latarnią morską, górę Rowokół oraz jezioro Dołgie Wielkie.
Latarnia morska w Czołpinie
Uwaga! Jeśli wyznaczysz sobie trasę do latarni morskiej w nawigacji Google, to wylądujesz na parkingu przy jednostce. Stamtąd do latarni jest kawałek, dlatego od razu wyznacz sobie – parking leśny Czołpino.
Przejechaliśmy na drugi parking w Czołpinie. Współrzędne: 54.709295, 17.240943. Ten postój również w sezonie jest płatny. Tam również trzeba zapłacić wejściówkę do parku. My byliśmy w marcu i wejście było bezpłatne. Spacer do latarni morskiej trwał mniej więcej 20 minut i prowadził obok Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego – Osada Latarników, do którego warto zajrzeć jeśli jest otwarte.
Trasa licząca 1200 metrów doprowadziła nas pod zamkniętą niestety latarnię. Ta otwarta jest od maja do końca września. Cennik: bilet normalny – 4 złote, ulgowy – 2 złote. Latarnia morska w Czołpinie znajduje się na najwyższej wydmie w okolicy. Zwiedzając Słowiński Park Narodowy w zimie, można poczuć ulgę z powodu braku innych osób, jednak wszystko wtedy zamiera i jest pozamykane. No nic. Wróciliśmy na parking w Czołpinie.
Wydma Czołpińska – spokojniejsza z wydmowych sióstr
Mieliśmy dylemat. Idziemy do Wydmy Czołpińskiej czy nie? Mamy jeszcze czas, a pogoda się poprawiła. Wiatr był już bardzo słaby, dlatego zdecydowaliśmy się iść i poczuć wydmowy klimat. Z parkingu na Wydmę Czołpińską idzie się około 30 minut na odcinku dwóch kilometrów. Trasa prowadziła nas przez las, a później wyszliśmy na polską pustynię. Pierwsze wrażenie – to cudowne miejsce.
Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego to niespotykane miejsce nawet na skalę europejską. Mieliśmy tylko tam dojść, zobaczyć i wrócić, jednak postanowiliśmy ją przejść i udać się ostatni raz na plażę podczas naszej nadmorskiej podróży. Wydmy nas zachwyciły i żałowalibyśmy bardzo, jakbyśmy do nich nie poszli.
O wydmach w Słowińskim Parku Narodowym możesz przeczytać w osobnym wpisie (ruchome wydmy – informacje praktyczne). Dopiero gdy byliśmy nad brzegiem Morza Bałtyckiego, to zaczęło mocniej wiać, więc zaczęliśmy wracać na parking.
Wzgórze Rowokół
Opuściliśmy Czołpino i jechaliśmy w kierunku Koszalina. Tam mieliśmy zarezerwowany nocleg, a kolejnego dnia mieliśmy wracać 800 kilometrów do domu. Po drodze rzuciło nam się wzgórze z wieżą w najwyższym punkcie. To Wzgórze Rowokół, na którym znajduje się platforma widokowa. Udostępniona jest ona do zwiedzania w sezonie od maja do końca września. Z ostatniego piętra rozciągają się wspaniałe widoki na jeziora, Morze Bałtyckie i Słowiński Park Narodowy. Wycieczkę na Rowokół można rozpocząć w Smołdzinie na parkingu przy stacji paliw. Współrzędne: 54.662100, 17.206881.