Nowa Ruda – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Nowa Ruda to bardzo ciekawe miasto, które zainteresuje turystę chcącego przejść się szlakami Gór Kamiennych, Gór Sowich, ale także Gór Stołowych. Miasto jest idealną bazą wypadową we wspomniane pierwsze pasmo. Nowa Ruda leży w Sudetach Środkowych w powiecie kłodzkim w województwie dolnośląskim.

Leży blisko czeskiego miasta Broumov, więc możliwe, że turystycznie odwiedzisz to miasto i góry piętrzące się blisko niego. W ostatnich latach tylko przyjeżdżaliśmy przez Nową Rudę. Podczas ostatniego pobytu zatrzymaliśmy się w mieście, bo chcieliśmy zobaczyć jej atrakcje turystyczne wraz z Podziemną Trasą Turystyczną w Dawnej Kopalni Nowa Ruda.

Nowa Ruda - atrakcje turystyczne
Punkt widokowy na Górze św. Anny

Jak dojechać do Nowej Rudy?

Do Nowej Rudy możesz dojechać od strony:

  • GÓR STOŁOWYCH: Przez Radków, Tłumaczów, Włodowice,
  • KŁODZKA: drogą krajową nr 8 i drogą wojewódzką nr 381 przez miejscowości Bierkowice, Święcko, Koszyn, Słupiec, a później na rondzie kierować się ulicą Niepodległości,
  • WAŁBRZYCHA: Jadąc przez Jedlinę-Zdrój, Głuszycę Górną, Świerki, Ludwikowice Kłodzkie,
  • WROCŁAWIA: Przez Bielany Wrocławskie, Kobierzyce, Jordanów Śląski, Dzierżoniów, Bielawę, Wolibórz,
  • NYSY przez Kłodzko,
  • ZĄBKOWIC ŚLĄSKICH: przez Stroszowice, Srebrną Górę, Wolibórz.
Nowa Ruda - atrakcje turystyczne

Parking w Nowej Rudzie

W Nowej Rudzie znajdziesz wiele miejsc parkingowych. W zależności co chcesz zobaczyć, gdzie pójść to możesz się zatrzymać:

  • w Rynku: 50.5789, 16.5011,
  • ul. Teatralna: 50.5808, 16.4966,
  • ul. Cmentarna (parking po byłym targowisku): 50.5823, 16.5004,
    Tutaj też znajduje się parking rowerowy,
  • ul. Bohaterów Getta: 50.5793, 16.5032,
  • ul. Nowa Osada: 50.5769, 16.5041,
  • Na Osiedlu Piastowskim: 50.5839, 16.4939,
  • ul. Kolejowa: 50.5784, 16.5005,
  • Góra Św. Anny: 50.5681, 16.4984,
  • ul. Podjazdowa: 50.5806, 16.5012,
  • ul. Świdnicka: 50.5971, 16.5085,
Nowa Ruda - atrakcje turystyczne
Parking na noworudzkim Rynku

Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć w Nowej Rudzie?

Nowa Ruda jest miastem z bogatą siecią punktów, które zatrzymają Cię na krótszą bądź dłuższą chwilę. Obiekty są imponujące, gdzie większość to ceglano – pomarańczowe budowle. Co warto zobaczyć w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku?

Rynek z Ratuszem, a także Informację Turystyczną

Sercem każdego miasta jest Rynek. Tu masz możliwość zobaczyć jeden z najładniejszych ratuszy w Polsce. Jest to reprezentacyjna budowla, która została wpisana w rejestr zabytków. Ciekawostką jest, że możesz w środku Ratusza poszukać gablotki i zobaczyć odciski jaszczurki paleozoicznej.

Nowa Ruda - atrakcje turystyczne

Zamek Stillfriedów

Znajduje się blisko Rynku i pochodzi z XVI wieku. Nie zobaczysz jego wnętrza, ponieważ jest w rękach prywatnych. Jest jednym z ważniejszych punktów na mapie zwiedzania Nowej Rudy. Noworudzki zamek był kilkukrotnie przebudowany. Ostatnia większa przebudowa miała miejsce pod koniec XVIII wieku. Rodzina Stillfriedów władała Nową Rudą przez 338 lat.

Aleja Gwiazd w Miejskim Ośrodku Kultury

Odciski dłoni znanych aktorów, producentów filmowych kiedyś można było oglądać przy Miejskim Ośrodku Kultury. Jednak od lipca 2020 miało się to zmienić. Aleja Gwiazd miała być przeniesiona do środka budynku, a dokładnie do holu kinowego. Z kim możesz przybić piątkę?

  • Krzysztofem Zanussi,
  • Małgorzata Potocka,
  • Zbigniew Wodecki,
  • Krzysztof Kiliński,
  • Olaf Lubaszenko,
  • Kabaret Koń Polski.
  • wiele innych znanych postaci zostawiło tutaj swój odcisk dłoni.
Nowa Ruda - atrakcje turystyczne
przewodnik

Pomnik Jana Chrzciciela

Znajdujący się na Rynku pomnik pochodzi z 1909 roku, a obok niego fontanna zwraca uwagę odpoczywających tutaj turystów. Został wykonany z brązu. Przedstawia scenę chrztu Pana Jezusa przez św. Jana Chrzciela. Obok znajduje się Ratusz.

Nowa Ruda - atrakcje turystyczne

Domy Tkaczy

To miejsce, które przypomina, że od zarania dziejów, aż po XX wiek w Nowej Rudzie mieszkańcy byli związani z tkactwem, sukiennictwem i przemysłem tekstylnym. Nad rzeką Włodzicą znajdują się Domy Tkaczy, które pochodzą z XVII i XVIII wieku. To w nich, ale również w manufakturach czy fabrykach zajmowano się produkowaniem tkanin.

Kamienna jaszczurka w grocie przy rzece

Kamienna jaszczurka w grocie to nic innego jak Fontanna Rudek. Znajduje się w korycie rzeki Włodzicy naprzeciwko domów tkaczy.

Most Zamkowy / Wiadukt Kamienny

Most Zamkowy jest to miejsce zabytkowe z 1626 roku, przez które jest poprowadzona ulica Piłsudskiego, a pod nim ulica Podjazdowa. Konstrukcją mostu jest kamienny wiadukt. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest możliwe skrzyżowanie dwóch ulic, ze względu na położenie ich na różnych poziomach. Często w okolicy zabytkowego kamiennego wiaduktu można spotkać ludzi grających na instrumentach.

Wieża widokowa na Górze św. Anny

Wieża widokowa na Górze świętej Anny, to miejsce jest świetne do obserwacji terenów przy Nowej Rudzie, ale także na górskie krajobrazy. Na szczycie wykonana z kamienia została w 1911 roku wieża widokowa. Dzięki projektowi „wieże widokowe Ziemi Kłodzkiej” miejsce, to coraz bardziej staje się popularne. Pięknie jest tutaj jesienią.

Nowa Ruda - atrakcje turystyczne

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych

Kolejną atrakcją turystyczną Nowej Rudy jest Góra Wszystkich Świętych. Czy wiesz, że właśnie tutaj znajdowała się mini wieża? Nie zgadniesz chyba ile mogła mierzyć mini wieża? Tylko 280 centymetrów. Tak, to nie jest błąd. Jednak po 24 latach wieża się zmieniła. Została przebudowana i teraz w tej postaci, jaka jest, to możemy ją podziwiać na szczycie. Mierzy 15 metrów i ma taras widokowych, skąd zobaczysz widoki dookoła.

Nowa Ruda - atrakcje turystyczne

Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie, czyli Dawna Kopalnia ?Nowa Ruda?

Kupując bilet normalny do Kopalni Węgla Kamiennego za 30 złotych, masz możliwość zwiedzić sale wystawowe, a także odkryć tajemnice podziemnego świata na trasie turystycznej. Ostatnim punktem jest przejazd kolejką podziemną. Podczas tej wizyty mieliśmy fajnego i konkretnego przewodnika, który potrafił przekazać nam wiele ciekawych informacji. Zwiedzanie było w niewielkiej grupie.

dolnośląskie

Maszynownia szybu „Lech” z 1890 na terenie dawnej KWK „Piast” w Nowej Rudzie

Początki maszynowni sięgają końca XVII wieku, gdzie został dotychczasowy szyb „Lech” pogłębiony i dodatkowo została wprowadzona maszyna wyciągowa, która była mocniejsza niż do tej pory. Dla niej wybudowano maszynownię, którą możemy podziwiać w zachowany stanie jak sprzed lat. Miejsce to nie wymagało przebudowań i nie uległo zniszczeniu od czasu wybudowania. Obiekt zobaczysz, jeśli przyjdziesz na zwiedzanie kopalni.

Nadszybie z wieżą szybu „Anna”

Budynek nadszybia „Anna” został wybudowany w 1898 roku. Był to szyb wentylacyjnym, który został wyłączony z eksploatacji w latach 30. XX-wieku. Basztowy budynek wcześniej niż zakładano. Ciekawostką, na pewno będzie to, że wieża szybowa w tym mieście zachowała swój pierwotny kształt.

dolnośląskie

Co warto zobaczyć w okolicy Nowej Rudy?

Co warto zobaczyć i zwiedzić w okolicy Nowej Rudy? Poniżej kilka ciekawych propozycji.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.