Wzgórza Włodzickie: Góra Świętej Anny

Góra Świętej Anny to szczyt w Sudetach Środkowych na Wzgórzach Włodzickich mierzący 647 m n.p.m. Miejsce to góruje nad Nową Rudą i jest świetnym punktem obserwacyjnym. Znajduje się tam kamienna wieża widokowa zbudowana w 1911 roku. Góra Świętej Anny widnieje na wykazie wież widokowych Ziemi Kłodzkiej.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Jak wejść na Górę Świętej Anny? Wieża widokowa na mapie turystycznej

Na szczyt można dostać się od kilku stron:

  1. Szlakiem zielonym i żółtym z Nowej Rudy,
  2. Szlakiem zielonym z Bieganowa,
  3. Szlakiem żółtym ze Śninawki Górnej,
  4. Oprócz tego można wyjechać bardzo wysoko samochodem pod kościółek świętej Anny i tam do wieży jest tylko 5 minut spacerem. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na Górę Świętej Anny na Wzgórzach Włodzickich: 50.568083, 16.498392.
przewodnik
MYNASZLAKU FILM
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Legenda związana z kapliczką na Górze Świętej Anny

Z kapliczką świętej Anny związana jest pewna legenda i dotyczy mieszkańca Nowej Rudy Kaspara Pohla. Została ona wzniesiona w 1515 roku, a zaniedbana zawaliła się 85 lat później w roku 1600. Drzewo pozostałe po budowli Kaspar postanowił wykorzystać, aby palić nim w swoim piecu. Zwoził je pod dom czterema końmi. Nie przejmował się opiniami ludzi, że świętego ruszać nie powinien.

Podczas ostatniego transportu uderzył grom i zabił jego trzy konie. Sam Pohl przeżył i zaczął bluźnić przeciwko Bogu, że jak zabił mu trzy najlepsze konie, to niech weźmie także ostatniego. I w jednej chwili ostatni koń padł. Podczas kontrreformacji na pamiątkę tego wydarzenia na wzgórzu postawiono drewniany słup z wizerunkiem świętej Anny.

W 1644 roku zbudowano murowaną kaplicę, która przetrwała do naszych czasów, a w 1655 roku przy kaplicy powstała pustelnia.

Dawniej na miejscu wieży znajdował się schron turystyczny. Wieżę wybudowano w 1911 roku staraniem Carla Ferchego – niemieckiego adwokata, działacza samorządowego i turystycznego. We wrześniu 2013 roku władze Nowej Rudy ogłosiły przetarg na renowację wieży. Wykonawca wytyczył również miejski szlak turystyczny.

Na początku 2014 roku rozpoczęły się prace remontowe. Otwarcie odremontowanej wieży nastąpiło 5 października 2014 roku. Warto było ją przywrócić do stanu swojej świetności. Zielonym szlakiem można przejść dalej do kolejnej wieży widokowej, tym razem na Górze Wszystkich Świętych.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.