Wzgórza Włodzickie: Góra Świętej Anny

Góra Świętej Anny to szczyt w Sudetach Środkowych na Wzgórzach Włodzickich mierzący 647 m n.p.m. Miejsce to góruje nad Nową Rudą i jest świetnym punktem obserwacyjnym. Znajduje się tam kamienna wieża widokowa zbudowana w 1911 roku. Góra Świętej Anny widnieje na wykazie”wież widokowych Ziemi Kłodzkiej”.

Na szczyt można dostać się od kilku stron: szlakiem zielonym i żółtym z Nowej Rudy, zielonym z Bieganowa i żółtym ze Śninawki Górnej. Oprócz tego można wyjechać bardzo wysoko samochodem pod kościółek świętej Anny i tam do wieży jest tylko 5 minut spacerem.

Z kapliczką świętej Anny związana jest pewna legenda i dotyczy mieszkańca Nowej Rudy Kaspara Pohla. Została ona wzniesiona w 1515 roku, a zaniedbana zawaliła się 85 lat później w roku 1600. Drzewo pozostałe po budowli Kaspar postanowił wykorzystać, aby palić nim w swoim piecu. Zwoził je pod dom czterema końmi. Nie przejmował się opiniami ludzi, że świętego ruszać nie powinien. Podczas ostatniego transportu uderzył grom i zabił jego trzy konie. Sam Pohl przeżył i zaczął bluźnić przeciwko Bogu, że jak zabił mu trzy najlepsze konie to niech weźmie także ostatniego. I w jednej chwili ostatni koń padł. Podczas kontrreformacji na pamiątkę tego wydarzenia na wzgórzu postawiono drewniany słup z wizerunkiem świętej Anny. W 1644 roku zbudowano murowaną kaplicę, która przetrwała do naszych czasów, a w 1655 roku przy kaplicy powstała pustelnia.

Dawniej na miejscu wieży znajdował się schron turystyczny. Wieżę wybudowano w 1911 roku staraniem Carla Ferchego – niemieckiego adwokata, działacza samorządowego i turystycznego. We wrześniu 2013 roku władze Nowej Rudy ogłosiły przetarg na renowację wieży. Wykonawca wytyczył również miejski szlak turystyczny. Na początku 2014 roku rozpoczęły się prace remontowe. Otwarcie odremontowanej wieży nastąpiło 5 października 2014 roku. Warto było ją przywrócić do stanu swojej świetności. Zielonym szlakiem można przejść dalej do kolejnej wieży widokowej, tym razem na Górze Wszystkich Świętych.

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *