Wambierzyce – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Wambierzyce to zaciszna miejscowość w Polsce, która leży w województwie dolnośląskim, w gminie Radków, pomiędzy Polanicą-Zdrojem i Nową Rudą. To piękne i malownicze miejsce położone jest pomiędzy trzema wzgórzami na Ziemi Kłodzkiej w dolinie potoku Cedron u podnóża Gór Stołowych.

Wambierzyce pomimo tego, że są niewielką miejscowością, dobrze znane są w okolicy i ogólnie całej Polsce poprzez ośrodek kultu religijnego, jaki się w nich znajduje. Nazywane są też często śląską Jerozolimą lub śląskim Jeruzalem. Dzieje się tak za sprawą miejsc i obiektów sakralnych, które się w nich znajdują. Ze względu na swoje położenie jest to również miejscowość chętnie odwiedzana przez turystów.

Wambierzyce – atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć w Wambierzycach? Atrakcji jest tutaj wiele, nie bez przyczyny zyskały one miano śląskiego Jeruzalem.

Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach

Miejscowość ta słynie przede wszystkim ze Sanktuarium Maryjnego. Bazylika ta jest niezwykle okazała i sprawia ogromne wrażenie bazyliki renesansowej. Świątynia ta jest prawdziwą perełką pośród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Już samo wejście do niej robi wrażenie, gdyż są to ogromne, kamienne, monumentalne schody.

Do bazyliki prowadzi 56 schodów

Wszystkich stopni jest 56, a 33 schody w środkowym ciągu to symbol lat życia Jezusa, które spędził On na ziemi, natomiast kolejne 15 stopni znajdujących się nad pierwszym tarasem – to symbol lat życia Maryi przed jej macierzyństwem. Olbrzymia fasada jest szeroka i podzielona na 3 części – jej wysokość to ponad 50 metrów, najszerszą z części jest środkowa.

Kościół posiada charakter pałacowy

Kościół z wyglądu posiada charakter pałacowy. Zawdzięcza go on rozdzieleniu w połowie galerią na dwie kondygnacje, a także poprzez symetryczne zdobienia podwójnymi pilastrami i płycinami. Dodatkowe wrażenie pałacu potęguje górny ciąg balustrady, która to udekorowana jest kamiennymi posągami apostołów.

Sanktuarium to reprezentuje styl późnego renesansu, natomiast bazylika w środku utrzymana jest w stylu barokowym. Wewnątrz świątyni znajduje się również wiele rzeźb, obrazów, a także wiele innych zabytków sztuki sakralnej.

Kościół w Wambierzycach, czyli Bazylika Mniejsza

Wśród czcicieli kultu religijnego szczególnie znana, czczona i rozpowszechniona jest cudowna figurka Matki Bożej. Wykonana jest ona z drzewa lipowego, utrzymana w stylu gotyckim i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem, figura ma wysokość 28 cm. Głowy Maryi i Jezuska ozdobione są koronami. Cudowna wambierzycka figurka, podobnie jak inne tego typu wizerunki ubrana jest w „sukienkę”, okrywającą ją całą od szyi w dół. Sukienek tych jest kilka i są one w różnych kolorach, zakładane zależnie od święta lub okresu liturgicznego.

Kościół w Wambierzycach nosi tytuł Bazyliki Mniejszej, nadany on został przez papieża Piusa XI w dniu 22 lutego 1936 roku. Jest to tytuł wyjątkowy, nadawany kościołom ze względu na wartość zabytkową lub ze względu na swoje walory duszpasterskie bądź liturgiczne.

Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach
Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach
Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach
Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach
przewodnik
Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach
Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach
Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach

Kalwaria Wambierzycka

Co warto zobaczyć w Wambierzycach? Kolejnym, wartym zwiedzenia miejscem jest piękna, rozległa kalwaria. Wambierzycom, jako ośrodkowi kultu religijnego, kalwaria dodaje wyjątkowości oraz wprowadza odwiedzającego ją pielgrzyma w szczególny klimat. Pierwsze kaplice zostały wybudowane już w 1683 roku. Ze względu na ich drewniany charakter budowy, nie zachowały się niestety do obecnych czasów. Wybudowane później kaplice były systematycznie przebudowywane i remontowane. Po przebudowach, które zostały dokonane w 2 połowie XIX wieku zachodni stok góry Kalwarii został wzbogacony o nowy układ tarasowy.

Po ukształtowaniu zaczątków kalwarii, który znajdował się na górze, rozpoczęło się urządzanie zespołu kalwaryjnego mieszczącego się w centrum Wambierzyc. Kapliczki te, na wzór Jerozolimy zostały włączone w zabudowę miejską i były one różnorodnie sytuowane – pojedynczo, w grupach, czy też zamykały pierzeje zabudowy ulicy.

Droga Krzyżowa na Górze Kalwarii

Droga Krzyżowa, która znajduje się na Górze Kalwarii powstała w 1732 roku. Początkowo jej stacje umieszczone były na wzór jerozolimski przy kapliczkach, później nowe stacje stanęły w formie kamiennych monumentów. Złożone były ze stopnia, który był fundamentem, cokołu z kostki z inskrypcją z Pisma Świętego, a także z obrazu, belkowania i zwieńczenia. Zostały one zastąpione jednak obecnymi stacjami, które wykonane były końcem XIX wieku, a wypełnione zostały obrazami malarza Knauera. Przybrały one formę murowanej, słupowej kapliczki, która utrzymana jest w stylu neoklasycyzmu, posiada również elementy dekoracji ornamentalnej w stylu neobaroku.

Obecnie elementem programu Kalwarii Wambierzyckiej jest również 14 bram. Mają przede wszystkim nasuwać skojarzenia związane z Jerozolimą, ale mają również za zadanie współgrać z miejskim wyglądem Wambierzyc. Siedem z tych bram odpowiada faktycznie bramom rzeczywistym, które znajdują się w murach Jerozolimy – z których o 3 wzmiankowano w Nowym Testamencie, mianowicie: Brama Doliny, Owcza i Benjamin.

Wszystkie zbudowane bramy mają za zadanie symbolizować miejsca ważniejszych wydarzeń z życia Jezusa i odnoszą się one do symboliki zespołów kapliczek. Poświęcenie natomiast jednej z nich św. Florianowi wiąże się jednak ściśle z oddaniem Wambierzyc pod opiekę właśnie tego świętego, który chroni przed pożarami.

Kalwaria Wambierzycka
Kalwaria Wambierzycka
Kalwaria Wambierzycka
Kalwaria Wambierzycka

Inne ciekawe miejsca w Wambierzycach

Kolejną, niewątpliwie ciekawą atrakcją Wambierzyc jest słynna w okolicy i kraju Ruchoma Szopka. Pierwsza taka szopka w Wambierzycach pojawiła się w XVIII wieku i jej założycielem był Konrad Hilberg. Wprowadził się on wówczas do pustelni za kaplicą Matki Bożej Bolesnej. Niestety jego dzieło nie zachowało się do czasów współczesnych.
Szopka mieszcząca się w Wambierzycach obecnie pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i mieści się u podnóża Kalwarii. Jej budowę zapoczątkował Longin Wittig, w jego rodzinnych stronach budowa szopek była przekazywana z pokolenia na pokolenie. obecnie szopka jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Wambierzyc.

Odwiedzając Wambierzyce, zwłaszcza z dziećmi, warto również zwiedzić tamtejszy skansen i mini zoo – tutaj wiele radości czeka na najmniejszych gości. Pouczająca ekspozycja przedstawia głównie rozmaite narzędzia i maszyny rolnicze związane z życiem rolników, natomiast obszerność całej kolekcji jest zaskakująca. Znaleźć tam można oprócz rzeczy codziennego użytku również minerały i rzymskie monety.

W mini zoo natomiast żyje wiele ciekawych gatunków zwierząt. Są one w większości udomowione i z zachowaniem odpowiedzialności i ostrożności dzieci mogą je pogłaskać czy nakarmić.

Wambierzyce są ciekawą miejscowością, którą warto uwzględnić podczas wakacyjnych i nie tylko wakacyjnych wypraw po Polsce. Ciekawa okolica, zabytki sakralne i bogactwo natury, a także bliska obecność gór i liczne szlaki turystyczne sprawią, że każdy znajdzie w okolicach coś dla siebie.

Inne ciekawe miejsca w Wambierzycach
Inne ciekawe miejsca w Wambierzycach
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.