Kopalnia Złoty Stok i Sztolnia Ochrowa – zwiedzanie z dzieckiem

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku, którą zwiedziliśmy podczas naszej ostatniej podróży w Sudety. Oprócz tego zobaczyliśmy jeszcze Sztolnię Ochrową, a odpuściliśmy trzecią atrakcję, czyli Średniowieczną Osadę Górniczą. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje, które przydadzą Ci się przy zwiedzaniu.

Kopalnia Złoty Stok

Zwiedzamy Kopalnię Złota w Złotym Stoku z dzieckiem

  • Po przyjeździe do Kopalni Złota w Złotym Stoku masz 3 opcje zwiedzania: Kopalnia Złota, Sztolnia Ochrowa i Średniowieczna Osada Górnicza,
  • Czas zwiedzania Kopalni Złota wynosi 3,5 godziny, jeśli korzystamy z trzech powyższych atrakcji,
  • Kopalnię można zwiedzać z dzieckiem. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych,
  • Podziemny spływ łodzią jest dostępny dla dzieci od 8 lat,
  • Adres: Złota 7, 57-250 Złoty Stok.

Bezpłatny parking przy kopalni

Przyjechaliśmy do Złotego Stoku rano po zdobyciu Kłodzkiej Góry. Parking znajduje się przy wejściu do kopalni i jest darmowy. Współrzędne: 50.4411, 16.8757. Wzięliśmy kilka potrzebnych rzeczy i ruszyliśmy na zwiedzanie. Minęliśmy Wystawę Minerałów, Izbę Górnictwa i Historii Złotego Stoku, budki z pamiątkami i podeszliśmy do kasy biletowej.

Kopalnia Złoty Stok

Cennik biletów wstępu i godziny otwarcia Kopalni Złota w Złotym Stoku

W sezonie letnim od 1 kwietnia do 31 października kopalnia czynna jest godziny 9:00 do 18:00, a w sezonie zimowym od 1 listopada do 31 marca od godziny 9:00 do 17:00.

Weszliśmy do budynku i do wybory mieliśmy cztery trasy turystyczne.

  • Bilet złoty, czyli zwiedzanie trzech atrakcji z przewodnikiem: Kopalnia Złota, Sztolnia Ochrowa i Średniowieczna Osada Górnicza. Ceny biletów: 67 złotych – normalny i 48 złotych ulgowy. Czas zwiedzania to 3,5 h.
  • Bilet srebrny, czyli zwiedzanie dwóch atrakcji z przewodnikiem: Kopalnia Złota i Średniowieczna Osada Górnicza. Ceny biletów: 49 złotych – normalny i 37 – ulgowy. Czas zwiedzania to 2,5 h.
  • Bilet brązowy, czyli zwiedzanie dwóch atrakcji z przewodnikiem: Kopalnia Złota i Sztolnia Ochrowa. Ceny biletów: 45 złotych – normalny i 35 – ulgowy. Czas zwiedzania to 1,5 h.
  • Bilet ochrowy, czy zwiedzanie dwóch atrakcji z przewodnikiem: Średniowieczna Osada Górnicza i Sztolnia Ochrowa. Ceny biletów: 34 złote – normalny i 25 złotych – ulgowy. Czas zwiedzania to 1,5 h.

My wybraliśmy bilet brązowy. Nie korzystaliśmy ze Średniowiecznej Osady Górniczej, ponieważ pójdziemy tam, gdy Maja będzie większa.

Kopalnia Złoty Stok
Kopalnia Złoty Stok

Jak się ubrać do Kopalni Złota?

W Kopalni Złota i Sztolni Ochrowej panuje stała temperatura od 7 do 10 stopni. Warto ubrać się ciepło lub przynajmniej wziąć ubranie, żeby później je założyć. Koniecznie zabierz buty trekkingowe, ponieważ może być mokro, zwłaszcza w Sztolni Ochrowej.

Wchodzimy do kopalni z przewodnikiem

Kilka minut po zakupie biletów wstępu wyszedł do nas przewodnik Kamil. Oprócz nas była 5-osobowa grupa chłopaków spod Warszawy. Rozpoczęliśmy do Sztolni Gertrudy, z którą wiąże się ciekawa legenda. Obejrzeliśmy mapy i plany kopalni z okresu od XVIII do XX wieku. W gablotach znajdowały się narzędzia górnicze i hutnicze. Był piec, w którym wytapiano złoto, a także XVIII-wieczny wózek do transportu rudy.

W kopalni zobaczyliśmy laboratorium J. Schärfenberga, który chciał stworzyć eliksir długowieczności z rudy arszenikowej. W skarbcu obejrzeliśmy 1066 złotych sztabek złota. W chodniku śmierci skazywano górników na śmierć. Był także duch Gertrudy oraz zjazd na kilkumetrowej zjeżdżalni. W Muzeum Uwag, Przestóg i Apeli obejrzeliśmy kolekcję tabliczek.

Wyszliśmy z pierwszej sztolni i krótkim spacerkiem udaliśmy się do Sztolni Górnej Czarnej. Wejście do niej znajduje się pod ogromnym kamieniołomem w Górze Sołtysiej. Tam mogliśmy obejrzeć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Na samym końcu wyjechaliśmy na zewnątrz podziemnym tramwajem, który najbardziej podobał się naszej Mai.

Zwiedzanie z przewodnikiem Kamilem zajęło nam 1:20 h. Była to bardzo fajna przygoda, bo przewodnik przekazywał informacje w ciekawy sposób, bez zbędnego zanudzania.

Kopalnia Złoty Stok
Kopalnia Złoty Stok
Kopalnia Złoty Stok
Kopalnia Złoty Stok
Kopalnia Złoty Stok
Kopalnia Złoty Stok
Kopalnia Złoty Stok
Kopalnia Złoty Stok
Kopalnia Złoty Stok
Kopalnia Złoty Stok
Kopalnia Złoty Stok
Kopalnia Złoty Stok

Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku

Wyszliśmy z kopalni i przejechaliśmy samochodem na drugi bezpłatny parking. Znajdował się przy Sztolni Ochrowej i Średniowiecznej Osadzie Górniczej. Tam czekaliśmy na przewodnika przy bufecie. Później razem z nim poszliśmy w kierunku wejścia do sztolni. Na samym początku otrzymaliśmy kaski, które musieliśmy założyć. Są potrzebne, ponieważ strop jest niski, a przejścia wąskie.

Zwiedzanie Sztolni Ochrowej

Sztolnia Ochrowa jest stosunkowo młodą atrakcją. Odkryto jest dopiero kilka lat temu w 2017 roku. O tym wszystkim opowiadała nam Natalia – nasz przewodnik. Wewnątrz została zachowana w oryginale. Przejście były wąskie, a skały pokryte nalotami z ochry, więc trzeba uważać, żeby się nie ubrudzić. Cała trasa nie była długa, ale bardzo ciekawa. Miejscami są małe kałuże, dlatego warto mieć nieprzemakalne buty. Czas zwiedzania Sztolni Ochrowej to około 30 minut.

Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku
Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku
Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku
Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku
Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku
Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku
Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku

Historia Kopalni w Złotym Stoku

Pierwsze informacje na piśmie pochodzą z 1273 roku, chociaż najstarsze prace prowadzono już 2000 lat p.n.e. Ten przywilej wydobywania złota otrzymał klasztor cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim. Przywilej nadał książę krakowski i wrocławski Henryk IV Probus. W XV wieku była to czołówka najbardziej wydajnych kopalni na Śląsku.

W XVI wieku nastąpił rozkwit górnictwa. Przeniesiono mennicę książęcą i rozpoczęta bicie złotych dukatów. Złoty Stok zyskiwał coraz większą renomę, chociaż później ucierpiał poprzez katastrofy górnicze, pożary i śmierci górników. Po wojnie trzydziestoletniej miasto zaczęło upadać. Za sprawą Hansa Schärffenberga Złoty Stok stał się głównym dostawcą arszeniku – silnie trującej substancji.

Po II wojnie światowej Niemcy przekazali Polsce całą kopalnię. W 1948 roku rozpoczęto poszukiwanie nowych złóż. W 1962 roku Kopalnia w Złotym Stoku zakończyła działalność, a później całkowicie zalana. Następnie niektóre zostały udrożnione i udostępnione dla ruchu turystycznego. Uruchomiono Podziemną Trasę Turystyczną: Sztolnię Gertrudę, Czarną Górną i Czarną Dolną. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Kopalni Złoty Stok.

Historia Kopalni w Złotym Stoku
Historia Kopalni w Złotym Stoku
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.