Atrakcje turystyczne w Dusznikach-Zdroju i kilka ciekawych miejsc w okolicy

Polska pełna jest uzdrowisk, które odwiedzającym oprócz leczniczego działania wód czy klimatu oferują także atrakcje typowo turystyczne. Jednym z takich miejsce są Duszniki-Zdrój położone w powiecie kłodzkim w województwie dolnośląskim. Coś dla siebie znajdą tam zarówno miłośnicy przyrody oraz pieszych wędrówek, jak i osoby lubiące odwiedzać ciekawe muzea czy poznawać smaczki historyczne związane z regionem. Sprawdź największe atrakcje turystyczne w Dusznikach-Zdroju, które warto zobaczyć z dzieckiem.

Duszniki-Zdrój atrakcje turystyczne

Krótka historia Dusznik-Zdroju

Pierwsza wzmianka na temat miejscowości pochodzi z 1324 roku, natomiast już 22 lata później Duszniki-Zdrój otrzymały prawa miejskie w efekcie lokacji na prawie niemieckim. Ich gospodarka opierała się wówczas na przebiegającym przez okolicę szlaku łączącego Czechy i Śląsk, a także na wydobyciu rud żelaza. Niewiele osób wie, że miasto wchodziło wówczas w skład prywatnego państewka homolskiego należącego do rodu Pannewitzów.

Wojna trzydziestoletnia spowodowała w Dusznikach-Zdroju duże zniszczenia, ale już XVIII wieku miasto weszło w okres świetności. W 1748 roku po raz pierwszy zbadano wody mineralne z lokalnych źródeł, a już od 1769 roku Duszniki zostały oficjalnie uznane za uzdrowisko. Sprawdź zatem, co warto zobaczyć w Dusznikach-Zdroju? Poniżej mapa ciekawych miejsc.

Muzeum Papiernictwa – atrakcja turystyczna w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa znajdujące się w Dusznikach-Zdroju to prawdopodobnie największa atrakcja Ziemi Kłodzkiej o charakterze historyczno-technicznym. Otwarte zostało w 1968 roku w starym młynie papierniczym wybudowanym w 1605 roku. Muzeum prezentuje historię papieru, rozpoczynając od jego wynalezienia i prowadząc przez rozwój przemysłu papierniczego. Oprócz teoretycznych wystaw stałych i czasowych, muzeum pozwala zajrzeć także do działającej od 1971 roku czerpalni papieru, gdzie samemu można spróbować wyczerpać własną kartkę. Muzeum co roku w lipcu organizuje Święto Papieru, w którego czasie można wziąć udział w warsztatach, czy kupić coś na stoiskach artystycznych, oczywiście związanych z papierem.

Duszniki-Zdrój atrakcje turystyczne
Duszniki-Zdrój atrakcje turystyczne
Duszniki-Zdrój atrakcje turystyczne
Duszniki-Zdrój atrakcje turystyczne
przewodnik
Duszniki-Zdrój atrakcje turystyczne

Rynek i Stare Miasto

Rynek w Dusznikach-Zdroju zaplanowano w XIV wieku i do dziś zachował on typowy dla średniowiecza układ. Otaczają go kamienice w stylu barokowym i renesansowym. Szczególnie wyjątkowa jest ta pod numerem pierwszym. W 1669 roku zatrzymał się w niej Jan Kazimierz wyjeżdżający po abdykacji do Francji. Na jej ścianie znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie. Odwiedzając rynek, koniecznie trzeba się zatrzymać przy wotywnej figurze Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1725 roku. Naprzeciwko niej znajduje się pręgierz, przy którym turyści chętnie robią sobie zdjęcia. Spacerując po Starym Mieście, warto zatrzymać się także obok kamienicy przy Słowackiego 2, która jest najstarszym budynkiem w Dusznikach-Zdroju.

Duszniki-Zdrój atrakcje turystyczne
Duszniki-Zdrój atrakcje turystyczne
Duszniki-Zdrój atrakcje turystyczne

Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdroju – największa atrakcja dla wielu turystów

Jeśli szukasz atrakcji turystycznych w Dusznikach-Zdroju, to musisz odwiedzić Park Zdrojowy, które obejmuje teren o wielkości 5,4 ha. Położony jest w sporej odległości od centrum, dzięki czemu zapewnia spacerowiczom spokój. Obsadzony jest lipami, bukami oraz kasztanowcami. Jedną z jego atrakcji jest ogród fenologiczny, którego obszar został podzielony na cztery części odpowiadające porom roku i obsadzone roślinami według terminu kwitnienia. Do największych atrakcji Parku Zdrojowego należy Kolorowa Fontanna o strumieniu wody zmieniającym kształt oraz wysokość. Jej pokazy odbywają we wszystkie weekendy od maja do września.

Park Zdrojowy

Dworek Chopina

Odwiedzając Park Zdrojowy, koniecznie trzeba odwiedzić Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina, powszechnie znany jako Dworek Chopina. Budynek, którego budowę zakończono w 1805 roku, przeznaczony był na spotkania kulturalne mieszkańców i kuracjuszy. W 1826 roku w jednej z jego sal koncert charytatywny zagrał szesnastoletni Fryderyk Chopin. W 1946 roku po raz pierwszy w dworku odbył się Festiwal Chopinowski, który organizowany jest co roku do dziś. Oprócz niego odbywa się tam także Festiwal Mendelsona, a także liczne koncerty i spektakle.

Park Zdrojowy
Dworek Chopina
Dworek Chopina

Pijalnia Wód w Dusznikach-Zdroju

Po wizycie w Dworku Chopina warto zajrzeć do Pijalni Wód Mineralnych, która także mieści się również w Parku Zdrojowym. Jej budynek został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku. W czasie II wojny światowej stanowiła niemiecki skład amunicji. Po zakończeniu wojny została przywrócona do świetności i dziś możemy podziwiać jej piękne wnętrza urozmaicane egzotycznymi roślinami, a przede wszystkim spróbować leczniczych wód. W ofercie znajduje się Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Zdrój Zimny oraz Agata.

Pijalnia Wód w Dusznikach-Zdroju

Co warto zobaczyć w Dusznikach-Zdroju? Na pewno Zieleniec

Zieleniec pierwotnie stanowił wioskę założoną w pierwszej połowie XVIII wieku na wysokości 800-960 m n.p.m. W XIX wieku zaczęła ona odgrywać coraz większą rolę w dziedzinie turystyki. W latach 30. XX wieku była już uznawana za najpiękniejszy teren narciarski na Śląsku. Dziś Zieleniec stanowi integralną część Dusznik-Zdroju. Na jego obszarze działa około 30 wyciągów narciarskich, a trasy zjazdowe obejmują ponad 22 kilometry. Chętnie korzystają z nich zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze. Ze względu na położenie na wschodnim zboczu Gór Orlickich przewyższających okoliczne pasma, w Zieleńcu panuje ostry, górski klimat, porównywany do alpejskiego.

Zieleniec

Torfowisko pod Zieleńcem – atrakcja turystyczna w okolicy Dusznik-Zdroju

Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem to miejsce, które koniecznie powinno znaleźć się w planie wizyty w Dusznikach-Zdroju. Znajduje się na granicy miasta. Leży na zachodnim zboczu Bieśca, niewiele ponad 2,1 km od Zieleńca. Obejmuje obszar 270 ha, na który składa się Topielisko oraz część Czarnego Bagna. Przyjmuje się, że ten teren stanowi relikt epoki lodowcowej, a jego wiek określa się na około 7600 lat. Odwiedzając rezerwat, możemy zobaczyć niezwykły krajobraz porównywany z tundrą syberyjską. Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy Dusznik-Zdroju?

Atrakcje turystyczne w okolicy Dusznik-Zdroju to:

Torfowisko pod Zieleńcem

Schronisko pod Muflonem

Historia schroniska sięga połowy XIX wieku, kiedy to pod szczytem Ptasiej Góry powstało gospodarstwo dostarczające do Dusznik-Zdroju żętycę, serwatkę i kozie mleko. Budynek w ciągu lat wielokrotnie przebudowywano. Pod koniec XIX wieku przekształcono go w gospodę turystyczną, a po zakończeniu II wojny światowej stał się własnością jednego z biur podróży, by w końcu zostać schroniskiem górskim PTTK. Schronisko pod Muflonem dziś nawiązuje swoją nazwą do poroża muflona zawieszonego nad bufetem. Zapewnia turystom nocleg i posiłki, ale jest także kulturalnie ważnym miejscem w Dusznikach. Odbywają się tam liczne koncerty oraz wystawy.

Schronisko pod Muflonem

Szlaki turystyczne w Dusznikach-Zdroju

Duszniki-Zdrój mają do zaoferowania liczne szlaki turystyczne prowadzące przez Góry Orlickie oraz Bystrzyckie. Najpopularniejszy jest bez wątpienia szlak na Zieleniec. Wędrówkę można zacząć na rynku miasta. Po drodze warto zatrzymać się w Schronisku pod Muflonem, a jeśli dopisze pogoda po dotarciu na miejsce, można podziwiać nawet Masyw Śnieżnika. Godny uwagi jest także szlak na Szczeliniec Wielki, Błędne Skały oraz na Skalne Grzyby. Wędrówka obiema trasami zajmuje około 3 godziny i pozwala na podziwianie niezwykłości Gór Stołowych. Z Dusznik-Zdroju prowadzi także górskie szlak turystyczny na Orlicę – najwyższy szczyt Gór Orlickich po polskiej stronie.

Szlaki turystyczne w Dusznikach-Zdroju
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.