Wąwóz Homole Pieniny
Małopolskie,  Pieniny,  Podróże z dzieckiem

Wąwóz Homole w Pieninach – zwiedzanie rezerwatu z dzieckiem

Wąwóz Homole w Pieninach to niezwykle urokliwy rezerwat przyrody znajdujący się w Jaworkach niedaleko Szczawnicy. Prowadzi przez niego piękna wytyczona trasa oznakowana kolorem zielonym.

Jeśli zobaczysz na mapę Wąwozu Homole, to dowiesz się, że jest to odcinek szlaku prowadzącego na najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysoką (Wysokie Skałki). My już ten rezerwat przyrody odwiedziliśmy kilka razy i polecamy go każdemu, kto spędza swój urlop w małopolskiej Szczawnicy u stóp Pienin i Beskidu Sądeckiego. Zapraszamy do wspólnej podróży po tym pięknym miejscu.

Co warto wiedzieć na początek?

 • Do wąwozu możesz dojechać od strony Szczawnicy,
 • Zwiedzanie Wąwozu Homole jest bezpłatne,
 • Wąwóz w Pieninach czynny jest całą dobę,
 • Długość trasy wycieczkowej to 1 kilometr,
 • Czas przejścia Wąwozu Homole to 25 minut spokojnym tempem,
 • Przez rezerwat prowadzi szlak zielony,
 • Na trasie nie ma większych trudności technicznych, więc spokojnie można iść na wycieczkę rodzinną,
 • Do Homoli bez problemów można zabrać dziecko, ale nie we wózku!
 • Możesz zrobić trasę przez Wąwóz Homole i zjechać kolejką od Szałasu Bukowinki (lub odwrotnie).

Jak dojechać do Wąwozu Homole ze Szczawnicy – informacje

Do Wąwozu Homole dojechać trzeba od strony Szczawnicy przez Szlachtową. Czemu od Szczawnicy? Ponieważ Jaworki i wąwóz znajdują się na 'końcu świata’. Są otoczone górami z trzech stron.

Najlepiej to zrobić samochodem, jednak bez problemu możesz dojechać autobusami, ponieważ te kursują bardzo często, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Wejście do Wąwozu Homole będzie po prawej stronie. 

 • 6 kilometrów dzieli centrum Szczawnicy z wejściem do Wąwozu Homole,
 • Na autobus najlepiej stanąć naprzeciwko Halki, przy straganach z pamiątkami – ulica Główna.
Już na samym początku
Skały
FACEBOOK I IG

Parking przy wejściu

Parkingów w Jaworkach jest kilka. Głównie trzeba liczyć na miejsce przed domami gospodarzy, którzy za kilka złotych pozwolą zostawić na posesji samochód. Będzie taniej. Jest także jeden obszerny parking po prawej stronie.

W październiku płatny od godziny 10 i kosztuje 3 złote za pierwszą godzinę i 2,50 za kolejną. Jak będziesz jechać, to na pewno go zauważysz, ponieważ to ogromny plac po prawej stronie z drewnianymi budynkami. Tam są pamiątki i jakieś jedzenie.

 • Współrzędne parkingu przy Wąwozie Homole: 49.4073, 20.5449.
Parking Wąwóz Homole

Godziny otwarcia i cennik – bilet wstępu do Wąwozu Homole

Wąwóz Homole jest czynny cały rok, 24 godziny na dobę. Wejście do Rezerwatu Przyrody Wąwóz Homole jest bezpłatne. W budce przy wejściu można czasem spotkać starszą panią, która sprzedaje gazetki. Wąwóz Homole to piękna atrakcja Pienin i co ważne – darmowa. Warto tam ruszyć na wycieczkę.

Wydaje się, że to bilety i wiele osób daje pieniądze, za co otrzymuje różne gazety sprzed kilku lat. Tak czy siak, to cennika za wejście brak.

potok, woda
Wąwóz Homole

Wąwóz Homole – czas przejścia, długość trasy i mapa szlaku zielonego

Czas przejścia całego rezerwatu to około 25 minut, a długość trasy to 1 kilometr. Dla ułatwienia zobacz na poniższą mapę szlaku. Trasa oznaczona jest kolorem zielonym. Kończy się na granicy rezerwatu przyrody, jednak wiele osób kończy chwilę wcześniej na Dubantowskiej Polanie pod Czajakową Skałą. Są tam ławki i miejsce na odpoczynek.

Ciekawą opcją jest kolejka, którą widzisz na mapie po prawej stronie. Jak przejdziesz ponad rezerwat, to pojawią się znaki wskazujące na Szałas Bukowinki do kolejki. Wyciągiem można zjechać na dół.

https://mapa-turystyczna.pl/map/widget/route/h1l0p1/i36x.htmlTrasa | mapa-turystyczna.pl

Wąwóz Homole – zwiedzanie z dzieckiem i trasa na Wysoką

Na zwiedzanie Wąwozu Homole wybraliśmy się z dzieckiem. Spokojnym krokiem wyszliśmy z parkingu i pokierowaliśmy się do wejścia. Nasze dziecko jeszcze wtedy nie chodziło, więc wzięliśmy Maję do chusty.

Do tej pory już kilka razy szliśmy tym szlakiem sami i chyba o każdej porze roku. Zimą Wąwóz Homole potrafi zachwycić, jednak my wybraliśmy jesień, ponieważ było bardzo kolorowo.

Przez cały rezerwat towarzyszył nam potok Kamionka, który płynie z polan pod samą Wysoką. Z lewej i prawej strony pięknie prezentowały się formacje skalne: Wapiennik, Grzebień, Wysoka Skała czy Czajakowa Skała. 

Co kilka chwil przechodziliśmy z kamienia na kamień, dalej po drewnianych i metalowych mostkach. Najciekawiej jest przed wejściem po metalowych schodach na Dubantowską Polanę, gdzie jest mały wodospad.

Przez Wąwóz Homole prowadzi zielony szlak
Trafią się także metalowe schody - Wąwóz Homole
Trafią się także metalowe schody

Wybraliśmy powrót tą samą trasą do parkingu przy wąwozie. Dalej można iść zielonym szlakiem na Wysoką – najwyższy szczyt Pienin przez bazę namiotową, lub nad polaną skręcić za znakami na Szałas Bukowinki i górną stację kolejki. Nią można zjechać do Jaworek lub zejść dobrze wydeptaną ścieżką bez oznaczeń.

Jeśli jeszcze mało Ci atrakcji w okolicy Jaworek, to sprawdź:

Wąwóz Homole z dzieckiem

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

16 komentarzy

 • Majka

  Bardzo lubię Wasz blog, ładny, rzetelny, konkretny, dziękuję za cenne wskazówki.
  Proszę o informację na temat nosidła dla dziecka.

 • Eryk

  Polecam spacer tym wąwozem. Niekoniecznie na Wysoką. Można zejść łagodną trasą do Jaworek i wstąpić do karczmy na golonkę, bądź pieczeń z jagnięciny. Zaliczyłem trzykrotnie.

 • Teresa

  Moje ukochane miejsce od prawie 77 lat.U stóp Homoli urodziłam się.Pewnie Rodzice nie raz mnię tam zabierali do 3,5 lat .Potem trzeba było z daleka tam dojechać( jako nieco starsze dziecko-wiele razy i tak aż do 2017r,oby nie ostatni.Pozdrawiam.

 • Hania

  Super blog, opisy świetne, a zdjęcia rewelacyjne. Dawno tak dobrych zdjęć nie oglądałam. Pozdrawiam całą Trójkę. Maja to pewnie już chodzi.

 • Kamila

  Pieniny Małe i tereny Rusi Szlachtowskiej dla maluszków są super. Sporo niewymagających a widokowych tras i Rezerwat Białej Wody, gdzie można się popluskać, masa owiec i innych zwierząt do zachwycania się, pyszne sery, przyjaźni bacowie i juhasi, a Jaworki to idealna baza wypadowa. Przy okazji można zahaczyc o Beskid Sądecki.

 • Angelika

  Uwielbiam Homole – byliśmy w tym roku z 5-latkiem i cisnął jak rakieta w górę o 8 rano – na górze szybkie jedzonko, picie i w dół również piechotka do Jaworek – dla dzieci trasa idealna.

 • Wojciech

  W wąwozie wpadłem w tym roku na plan, że powspinam się na jedną ze ścian (rym i plan wyszedł zupełnie spontanicznie. Odbiłem zatem drózką koło strumyka i zacząłem włazić na górę. Oczywiście bez jakiejkolwiek asekuracji. Jakieś 7 metrów przed celem spietrałem się jednak i zszedłem na dół. Ale Homole oczywiście zacne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *