Trzy Korony w Pieninach: szlak z Krościenka nad Dunajcem

Trzy Korony to niezwykle popularny szczyt w Pieninach w Małopolsce. Na samym jego wierzchołku zwanym Okrąglicą 982 m n.p.m. znajduje się platforma widokowa, z której rozciągają się wspaniałe widoki na: Tatry, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki czy Słowację. Wejście na punkt widokowy jest płatne.

W sezonie turystycznym, wakacje oraz weekendy warto przyjść nieco wcześniej, żeby nie czekać w kolejce. Polecamy wybrać się na wycieczkę z dziećmi, ponieważ ta trasa może zachęcić je do górskich wędrówek. Zachęcamy, aby dotrzeć na szczyt o wschodzie słońca. To miejsce często zwane jest symbolem Pienin. Po sąsiedzku znajduje się Sokolica ze słynną reliktową sosną.

Jeśli staniemy w Sromowcach Niżnych to zobaczymy, że partia szczytowa składa się z kilku turni: Okrąglica, Niżnia Okrąglica, Płaska Skała, Pańska Skała oraz Nad Ogródki. Bardzo ładnie też to widać podczas Spływu Dunajcem (kolejna atrakcja w Pieninach). W 1906 roku wytoczono pierwszą trasę na szczyt, chociaż wędrowano tam już od dawna.

  • AKTUALIZACJA 2023

Szlaki na Trzy Korony w Pieniniach – przewodnik dla turystów z najważniejszymi informacjami

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczący wycieczki. My na szczyt wchodziliśmy już z każdej strony.

  • Najłatwiejszy szlak na Trzy Korony prowadzi z Krościenka nad Dunajcem,
  • Najkrótszy szlak na Trzy Korony prowadzi ze Sromowców Niżnych przez Wąwóz Szopczański. W zimie ten szlak może być bardzo zalodzony więc warto mieć ze sobą raczki,
  • Najładniejszy szlak na Trzy Korony prowadzi z Czorsztyna – szlak niebieski,
  • Pamiętaj, że to teren Pienińskiego Parku Narodowego,
  • W wakacje na szlakach spotkasz sporo ludzi,
  • Na wycieczkę zarezerwuj sobie 5 godzin,
  • Warto wybrać się szlakiem przez Sokolicę, Czertezik i Sokolą Perć niebieskim szlakiem,
  • W Sromowcach Niżnych znajduje się schronisko PTTK, 
  • Wejście na platformę widokową na Trzech Koronach w sezonie jest płatne,
  • Zimą najlepiej wchodzić z Krościenka nad Dunajcem,
  • Zobacz także pozostałe atrakcje w Pieninach. Te polecają się na górskie wycieczki.

Parking w Krościenku nad Dunajcem

Wyjeżdżamy z domu o godzinie 4:45. Dojeżdżamy przed 6 do Krościenka nad Dunajcem. Parkujemy przed kościołem na darmowym parkingu. Pakujemy się i o 6 jeszcze jesteśmy gotowi, by ruszyć na szlak na Trzy Korony. Dolina Dunajca skąpana jest we mgle.

  • Współrzędne bezpłatnego parkingu na początku szlaku: 49.4434, 20.4264,
  • Parkingi w Rynku są płatne.
  • Z tego miejsca możesz ruszyć w Beskid Sądecki na Dzwonkówkę lub w Gorce na Lubań.
najłagodniejsza trasa na trzy korony

Mapa trasy turystycznej – podstawowe informacje o wycieczce

Cała nasza trasa mierzyła 10 km, czyli niezbyt długo. Na trasie mieliśmy prawie 700 metrów podejścia. Wycieczka zajęła nam 5 godzin z przerwami. Poniżej możesz zobaczyć przebieg trasy.

Wycieczka żółtym szlakiem z Krościenka nad Dunajcem. Najłagodniejsza trasa na Trzy Korony: opis szlaku z dzieckiem

Ruszamy drogą, aby dołączyć do szlaku żółtego. Mijamy szlak koloru czerwonego, który biegnie z Lubania 1225 m n.p.m. na Dzwonkówkę 983 m n.p.m. Jest to odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Na rondzie skręcamy w prawo, a potem za jakieś 500 metrów odbijamy w lewo na ulicę Trzech Koron.

Szlak żółty i zielony rozpoczyna się na Rynku i towarzyszy nam już od samego początku. Po powrocie z wycieczki warto poznać pozostałe atrakcje Pienin. Idziemy przez chwilę drogą prowadzącą na Nowy Targ.

Krościenko nad Dunajcem szlak

Toporzysko 617 m n.p.m.

Rozpoczynamy lekkie podejście asfaltem, a następnie leśną drogą do Toporzyska 617 m n.p.m. Już tutaj można się porządnie rozgrzać. Docierają już do nas ciepłe promienie słońca. Jednym z powodów tak wczesnego wyjścia była prognozowana zmiana pogody już od południa. Na szczycie rano zawsze jest mniej ludzi.

Najgorzej jest w późniejszych godzinach, a jeszcze mamy wakacje i jest niedziela. Za nami nad Krościenkiem widać mgłę, a nad nią wyłania się pasmo sąsiedniego Beskidu Sądeckiego i zbocza, którymi wychodzi się na Dzwonkówkę i dalej na Przehybę.

Krościenko nad Dunajcem szlak
przewodnik

Bańków Gronik – wejście do Pienińskiego Parku Narodowego

Dochodzimy do pierwszej tablicy, za którą znajduje się już obszar Pienińskiego Parku Narodowego i robimy sobie przerwę.

Tam szlak zielony skręca w lewo na Czertezik, a żółty idzie dalej prosto. Mijamy tablicę informującą, że jesteśmy już na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Podejście robi się lżejsze. Cały czas idziemy przez łąkę ze wspaniałymi widokami. Te widoki są jednak coraz bardziej ograniczone. Mijamy Bańków Gronik, w którym przychodzi szlak niebieski z Sokolicy i Szczawnicy.

Pieniński Potok – chwila odpoczynku

Idziemy chwilę po prostej drodze. Z prawej strony widzimy dwa wierzchołki Lubania 1225 m n.p.m. i wieżę widokową na szczycie. Znowu przed nami lekkie podejście i od razu zejście do Pienińskiego Potoku 678 m n.p.m., gdzie można zrobić sobie przerwę. 

W Pienińskim Parku Narodowym, a zwłaszcza na najłagodniejszym szlaku na Trzy Korony, wytyczonych jest sporo miejsc do odpoczynku.

Pieniny

Polana Wyrobek 713 m n.p.m.

Od Pienińskiego Potoku będziemy tylko podążać pod górę. Nie jest to jakieś długie i trudne podejście, ale zawsze można się trochę zmęczyć, jak to w górach.

Ku naszemu zdziwieniu Kamil i Sebastian z wielką ochotą idą do przodu. W ogóle nie widać po nich żadnego zmęczenia. Na Polanie Wyrobek 715 m n.p.m. szlak niebieski, który przyszedł do nas pod szczytem Bańków Gronik, opuszcza nas i skręca w lewo do Zamku Pienińskiego. Ten natomiast jest obecnie zamknięty, ponieważ zawalił się tam strop. Będziemy tamtędy wracać, to obejrzymy.

Pieniny

Przełęcz Szopka (Chwała Bogu) – punkt widokowy na Tatry

Dochodzimy na Przełęcz Szopka 780 m n.p.m. lub jak kto woli Chwała Bogu ukazująca wyraz ulgi po trudach wspinaczki. Pierwsze co idziemy zrobić to zobaczyć czy widać Tatry, bo to jest główny widok z przełęczy.

Mijają nas turyści, którzy już byli na szczycie i schodzą do schroniska PTTK w Sromowcach Niżnych szlakiem żółtym. Tatry widać przepięknie, wyjątkowo jak na gorący, letni dzień.

  • Najkrótszy szlak na Trzy Korony prowadzi ze Sromowców Niżnych,
  • Szlak tamtędy wiedzie przez Wąwóz Szopczański.

Tutaj znajduje się także węzeł szlaków – żółty prowadzi do miejscowości Sromowce Niżne i Schroniska PTTK Trzy Korony, a niebieski do Czorsztyna, w którym można zobaczyć czorsztyński zamek, a trochę dalej zamek w Nidzicy. W Sromowcach można zobaczyć Czerwony Klasztor i przejść Drogą Pienińską do Szczawnicy.

Pieniny
Widok z Przełęczy Szopka

Niebieski szlak na Trzy Korony z Przełęczy Szopka (Chwała Bogu)

Szlak żółty nas opuszcza i znowu idziemy niebieskim szlakiem z Przełęczy Szopka. To już ostatnie podejście na trasie na Trzy Korony, a konkretnie Okrąglicę 982 m n.p.m. Jest ona najwyższą z turni tworzących szczyt w Pieninach Środkowych w Masywie Trzech Koron.

Nad nami zbierają się ciemne, deszczowe chmury, a słońca już mało co widać. Wychodzimy na łąkę, a następnie robimy chwilę przerwy przy wiacie z prawej strony. Na szczyt już tylko kilka kroków.

trasa na trzy korony z dziećmi

Wejście na szczyt z dziećmi: platforma widokowa – cennik biletów wstępu

Po godzinie 8 jesteśmy na miejscu. Nikogo nie ma. Budka z biletami jeszcze zamknięta. Wchodzimy na metalową platformę prowadzącą na szczyt w Pieninach. Wychodzi się tam po schodach, które są bezpieczne i nie trzeba się obawiać, jednak trzeba uważać. Jedną stroną się wychodzi, drugą schodzi. W czasie burzy wejście na szczyt jest zabronione.

  • Bilet wstępu kosztuje 6 złotych – normalny i 3 ulgowy,
  • Wychodzimy do góry i możemy cieszyć oczy wspaniałymi widokami.

Panorama Pienin, Tatr, Beskidu Żywieckiego: co widać z Trzech Koron?

Widoki z platformy widokowej są piękne. Oczywiście na pierwszym miejscu Tatry, dalej Beskid Żywiecki z Babią Górą, Gorce z wieżą widokową na Lubaniu, Beskid Sądecki z Radziejową, schronisko PTTK w Sromowcach Niżnych, rzekę Dunajec i wiele więcej, ale to już trzeba zobaczyć samemu, odwiedzając to miejsce.

wejście na trzy korony z krościenka z dziećmi
najłatwiejszy szlak na trzy korony dla dzieci
wyjście na 3 korony z dziećmi

Zamek Pieniński (Zamek Kingi)

Po spędzeniu na szczycie kilku minut schodzimy na dół. Trzeba wrócić po schodach do kasy biletowej. Jeszcze chwilę tam siadamy i w tym samym czasie przychodzi pani z Pienińskiego Parku Narodowego i rozkłada się z kasą fiskalną i pamiątkami z PPN.

Od razu kasuje kilka biletów po przyjściu turystów i wręcza dyplomy dla naszych chłopaków za zdobycie najwyższego szczytu Pienin Właściwych. Następnie schodzimy niebieskim szlakiem do Zamku Pienińskiego. Jest to dość strome zejście i prowadzi przez Polanę Kosarzyska. Tam także można zejść do Sromowiec Niżnych i schroniska.

Zamek Pieniński to niestety już tylko ruina. Trzeba nacieszyć się widokiem murów i otoczeniem. Skoro nic tam już więcej nie zobaczymy, to schodzimy na dół po schodach. Trasa wiedzie zboczem góry, jest dobrze oznaczona z lekkimi wzniesieniami i spadkami. Wychodzimy na Polanie Wyrobek, na której już przedtem podczas wyjścia byliśmy. Na szlaku zaczynają się pojawiać turyści i to nawet w dużych ilościach. Warto było jednak iść wcześnie rano. Żółty szlak sprowadza nas na dół, a nad Krościenkiem nad Dunajcem zaczynają się zbierać chmury.

3 korony

krościenko i trzy korony

Dłuższy wariant przez Sokolicę i Sokolą Perć niebieskim szlakiem

Jeśli chcesz wybrać dłuższy wariant wycieczki, to polecamy Ci drogę ze Szczawnicy przez Sokolicę i Sokolą Perć niebieskim szlakiem. Później możesz zejść przez Przełęczy Szopka do Sromowców Niżnych i wrócić czerwonym szlakiem Drogą Pienińską. To piękna trasa w górach. Poniżej zaznaczyłem ją na mapie.

  • Trasa jest długa, ponieważ mierzy 22 kilometry,
  • Na trasie jest schronisko PTTK Trzy Korony,
  • Szlak niedostępny w zimie, ponieważ ze Szczawnicy pod Sokolicę musisz się przedostać na tratwie z flisakami,

Gdzie zarezerwować nocleg?

Nocleg w pobliżu szlaków najlepiej znaleźć w Krościenku nad Dunajcem, Szczawnicy lub Czorsztynie. Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta. My mamy blisko, więc zawsze dojeżdżamy.

Pogoda w Pieninach – gdzie szukać prognozy?

Pogodę najlepiej sprawdzać na stronach meteoblue.com lub yr.no. Chociaż teraz i tak do końca ciężko przewidzieć prognozę nawet na 2 dni do przodu.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.