Kamionna i Pasierbiecka Góra
Beskid Wyspowy,  Małopolskie

Kamionna i Pasierbiecka Góra z Żegociny – opis szlaku

Drugi dzień świąt spędzamy również na górskim szlaku. Nie chce nam się daleko jechać, więc wybieramy Beskid Wyspowy i niewielkie szczyty Kamionna i Pasierbiecka Górę. Podobno na górze Kamionna ma powstać wieża widokowa. Wędrówkę rozpoczynamy w małej miejscowości Żegocina.

Mapa trasy turystycznej na górę Kamionną z Żegociny

Żegocina – szczyt Kamionna – szczyt Pasierbiecka Góra – szczyt Kamionna – Bacówka na Zadzielu – bez szlaku do Żegociny

Opis szlaku turystycznego na górę Kamionną

Startujemy spod kościelnego parkingu, na którym ciężko przed godziną 9 znaleźć wolne miejsce, bo tyle ludzie. Ruszamy za szlakiem koloru żółtego. Mijamy kościół św. Mikołaja Biskupa i kierujemy się wzdłuż drogi głównej Limanowa – Bochnia. Podchodzimy do tablicy informacyjnej i do prowizorycznych tabliczek, które znajdują się nieopodal.

Na Kamionną (802 m n.p.m.) nie jest daleko i prowadzi tam przyjemna ścieżka. Początkowo idziemy około 500 metrów po betonie. Później skręcamy w prawo, koło ogrodzenia. Kierujemy się teraz jakiś czas dość ostro pod górkę. W połowie tej drogi odchodzi czerwona ścieżka prowadząca do źródełka św. Franciszka.

Opuszczamy wreszcie ten asfaltowy odcinek i zostawiamy w tyle ostatnie domostwa. Zaczynają nam się pojawiać konkretne widoki. Za nami widzimy masyw Łopuszy, a w oddali dostrzegamy mniejsze wzniesienia Pogórza Wiśnickiego i większe miasta Bochnię i Brzesko.

Jaki jest szlak na Kamionną 802 m n.p.m.?

Opuszczamy widokowe miejsca i wchodzimy do bukowego lasu. Uchodzimy kawałek i przecinamy ścieżkę rowerową. Siadamy chwilę na śniadanie. W tym czasie przejeżdża obok nas gościu jakimś motorem i wszystko śmierdzi spalinami. Feeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. Teraz już cały czas podchodzimy pod Kamionną (802 m n.p.m.). Co jakiś czas widzimy przekaźnik na szczycie.

Górna stacja narciarska Laskowa SKI

Jesteśmy już prawie na szczycie. Z Przełęczy Widomej dociera tutaj szlak niebieski. Odbijamy razem z nim i z kolorem żółtym w prawo. Przechodzimy przez błoto, ostro skręcamy w lewo i po kilkuset metrach stajemy pod górną stacją wyciągu narciarskiego. Pierwsze co zauważamy to śnieg :). Od razu uśmiech pojawia się na twarzy, bo tegoroczna zima nie rozpieszcza. Tutaj powinno tętnić życie, powinny być tłumy ludzi, a tak to wszystko stoi.

Siadamy tutaj na chwilę i podziwiamy widoki. Kilka osób dociera za nami. Jakby nie chmury to zobaczylibyśmy Tatry. Pozostają nam tylko beskidzkie i pogórzańskie widoki.

U góry Pasmo Łopuszy, a 2 przekaźniki to wzniesienie Cuba
Widok spod Kamionnej
Widoki spod Kamionnej

Góra Kamionna 802 m n.p.m. – szczyt

Dalej ruszamy na Kamionną (802 m n.p.m.) do najwyższego punktu. Za kolejką skręcamy w prawo i po 10 minutach jesteśmy na szczycie. Wiele zmieniło się tutaj od ostatniej wizyty. Pojawiły się 2 oznaczenia – drewniana tabliczka i kartka z nazwą szczytu.

Decydujemy się jeszcze zaatakować Pasierbiecką Górę (764 m n.p.m.), która jest w pobliżu. Schodzimy ze szczytu na obszerną polankę. Zauważamy kolejną tabliczkę, która nie wiemy, czemu znajduje się akurat tutaj, a nie w najwyższym punkcie. Za nią widzimy syf, syf i syf. Trzecią tabliczkę można było zamontować, a śmieci nie posprząta nikt.

Dalej rozpoczyna się Rezerwat Kamionna, który nie jest zbyt duży. Co jakiś czas widzimy po lewej stronie jakieś zabudowania. Teren w większości prowadzi po prostym. Uchodzimy kawałek i pojawia nam się kolejny znak. To już są jakieś jaja. Ten znak stoi około 500 metrów od właściwego szczytu. Nie wiemy, po co ktoś zamontował go akurat tutaj.

Pasierbiecka Góra – szczyt

Szlak żółty skręca w lewo w stronę miejscowości Pasierbiec, a my idziemy prosto za kolorem niebieskim. Po kilkunastu minutach stajemy na szczycie Pasierbieckiej Góry (764 m n.p.m.). Widzimy tutaj stos kamieni i kartkę z nazwą szczytu.

Szczyt Pasierbieckiej Góry

Siadamy na kilka chwil, żeby nacieszyć się obecnością na górskim szlaku. Później wracamy tym samym szlakiem, aż do górnej stacji kolejki. Tam kontynuujemy podróż tylko szlakiem niebieskim. Planujemy w połowie odbić w lewo i zejść przez łąki do centrum Żegociny.

Mijamy tor narciarski i wchodzimy na drogę asfaltową. Tutaj spotykamy wielu turystów i biegaczy. Okazuje się, że można wyjechać samochodem, aż do samej góry. Schodzimy spokojnie asfaltem na dół. Znajdujemy się przy przekaźniku i tam mamy gdzieś skręcić. Zanim jeszcze odchodzimy na dół, to oglądamy widoki.

Szlak niebieski Przełęcz Widoma – Kamionna

Wreszcie odbijamy gdzieś w lewo. Miała tu być droga, a są tylko krzaki, przez które musimy się przedrzeć. Walczymy, jak tylko możemy. Mapa w ogóle się nie zgadza z tym, co widzimy. Dochodzimy do drogi szutrowej i przecinamy ją, lecąc cały czas w dół. Gdzieś wyjdziemy na pewno. Mijamy strumień i słyszymy jakieś samochody. Idziemy dobrze.

Wreszcie stajemy przed domem i drogą dojazdową schodzimy do głównej. Wyszliśmy nie tutaj, gdzie chcieliśmy, jednak lepsze to, niż gubienie się po lesie. Wchodzimy na chodnik i spokojnie maszerujemy do samochodu. Po drodze zatrzymujemy się chwilę przed pomnikiem ofiar II wojny światowej.

Po godzinie 15 jesteśmy na parkingu. Spalamy kolejne niepotrzebne kalorie, chociaż nie było ich tak dużo, bo jedliśmy mało.

Opis najkrótszego i najłatwiejszego szlaku na Kamionną

W dzisiejsze popołudnie 17.10.2018 wybraliśmy się w Beskid Wyspowy na Kamionną 802 m n.p.m. i Pasierbiecką Górę 763 m n.p.m. Oba szczyty znajdują się obok siebie, są zalesione i zagościła już na nich piękna, złota jesień. Wyjście na górę można zaplanować z kilku stron: z Pasierbca, Żegociny, Kisielówki i Rozdziela. Najłatwiejsze jest podejście z Rozdziela przez Przełęcz Widomą niebieskim szlakiem, ponieważ wysoko można wyjechać samochodem po drodze asfaltowej i zatrzymać się na poboczu. 

Mapa trasy turystycznej na Kamionną w Beskidzie Wyspowym

Widok z górnej stacji kolejki Laskowa Ski

Przyjeżdżamy pod Kamionną 802 m n.p.m. po godzinie 14. Słońce już chyli się ku zachodowi i nie jest aż takie mocne, chociaż jeszcze można poczuć jesienne ciepło. Zatrzymujemy się na poboczu niebieskiego szlaku i rozpoczynamy krótkie podejście prosto na pierwszy szczyt. Po kamieniach, wśród opadłych liści mijamy dwóch motocyklistów i po 30 minutach od wyjścia z samochodu stajemy na Kamionnej.

Pod szczytem znajduje się górna stacja wyciągu narciarskiego Laskowa-Ski, z której rozciągają się piękne widoki na mniejsze wzniesienia Beskidu Wyspowego. Warto odbić ze szlaku i podejść na chwilę na polanę widokową. Dawniej na szczycie znajdowała się drewniana wieża triangulacyjna, a pod nim małe jeziorko, które obecnie zarosło i przekształciło się w torfowisko. Na północnym stoku stworzono rezerwat przyrody Kamionna. 

Z Kamionnej na Pasierbiecką Górę

Zdobywamy wzniesienie, a następnie schodzimy pomału w dół niebieskim i żółtym szlakiem w kierunku Pasierbieckiej Góry 763 m n.p.m. Droga cały czas prowadzi przez las, a na miejsce widokowe wychodzimy tylko raz i też są to widoki ograniczone przez drzewa. Dochodzimy na szczyt, na którym spędzamy kilka minut, a następnie wracamy tym samym szlakiem w kierunku Kamionnej i samochodu. Trasa ma ponad 4 kilometry i idealnie nadaje się na krótki, popołudniowy spacer. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *