Solina, Zapora i Jezioro Solińskie – atrakcje. Co robić i co zobaczyć?

Solina i Jezioro Solińskie to jedne z najciekawszych miejsc w Polsce na mapie województwa podkarpackiego. To niezwykłe miejsce, położone u stóp gór Sanocko-Turczańskich, chociaż przez wielu uważane za Bieszczady. Solina jest miejscowością o charakterze turystycznym, oferuje mnóstwo atrakcji o każdej porze roku. Tutejsi mieszkańcy żyją z turystyki, dlatego też w miejscowości tej jest szeroko rozwinięta baza noclegowa oraz gastronomia.

Solina z dzieckiem

Co warto zobaczyć w Solinie i okolicach? Mapa atrakcji

Solina to miejsce, gdzie można spędzić wolny czas na otwartej przestrzeni. Miejsce to z pewnością sprzyja rekreacyjnemu wypoczynkowi, zwłaszcza gdy pogoda dopisuje. Wiele atrakcji Soliny jest na wolnym powietrzu, na niektóre z nich trzeba wykupić bilet, niektóre zaś są dostępne zupełnie za darmo dla wszystkich turystów. Nad Soliną można bardzo aktywnie spędzić czas, na spacerowaniu, jeździe na rowerze, można popływać statkiem turystycznym albo skorzystać ze sprzętu pływającego typu rowerki wodne, łódki czy kajaki. Wiele tych atrakcji wiąże się ściśle z Jeziorem Solińskim, które jest jedną z największych atrakcji tej miejscowości.

Jezioro Solińskie

To zbiornik retencyjny, który stanowi ogromną atrakcję na Podkarpaciu. Jezioro to jest bardzo duże, ma aż 472 mln m3 i powierzchnię 22 km2. Ma największą pojemność spośród wszystkich jezior położonych na terenie Polski. Jezioro Solińskie stanowi centrum całej Soliny, to wokół niego skupia się cała turystyka, naokoło jeziora na wszystkich jego brzegach znajdują się liczne kwatery prywatne i obiekty noclegowe.

Jest tu także wiele obiektów gastronomicznych i mnóstwo stoisk handlowych, gdzie można kupić pamiątki z Bieszczadów i okolicy. Jezioro zamieszkują przeróżne gatunki ryb, największą atrakcją jest tu pstrąg potokowy, którego można zobaczyć gołym okiem. Na całym Jeziorze Solińskim obowiązuje strefa ciszy, oznacza to, że nie można tu używać sprzętu wyposażonego w silniki spalinowe, ten zakaz nie obowiązuje WOPRu i Policji oczywiście.

Na jeziorze można uprawiać liczne sporty wodne, takie jak: kajakarstwo, windsurfing czy żeglarstwo. Teren nie jest łatwy, tafla wody jest mocno rozczłonkowana, głównie przez warunki atmosferyczne panujące w tym rejonie. Dlatego sporty wodne mogą tu uprawiać jedynie osoby, które doskonale się na tym znają i wiedzą jak zachować bezpieczeństwo na wodzie.

Rejs statkiem po Jeziorze Solińskim

Dużą atrakcją na Jeziorze Solińskim, jest możliwość skorzystania z wycieczki statkiem turystycznym. Statki te kursują po jeziorze przez cały sezon letni i odpływają bardzo często, każdy więc ma okazję załapać się na taką ciekawą wycieczkę krajoznawczą. Podczas rejsu można zobaczyć jezioro w pełnej okazałości, zachwycać się majestatem gór, podziwiać piękną zieleń brzegową no i oczywiście zachwycić się Zaporą Solińską, która jest największą atrakcją Jeziora Solińskiego.

Jezioro Solińskie

Zapora w Solinie – najwyższa w Polsce

Jak już powyżej wspomniano, Zapora Solińska jest największą atrakcją Jeziora Solińskiego. Budowa tej Zapory, rozpoczęła się w 1960 roku i trwała 8 lat. Po wybudowaniu tamy, w rejonie zmienił się nie tylko układ geograficzny, ale także klimat, bo ten zbiornik wodny letnią porą absorbuje ciepło, zaś zimą je oddaje. Nad zaporę prowadzi deptak, który jest nazywana przez miejscowych solińskimi Krupówkami, gdyż przy tej drodze znajduje się mnóstwo kramików z pamiątkami znad Jeziora Solińskiego.

Miejsce to tętni życiem, zwłaszcza w czasie sezonu letniego. Sama zapora ma aż 664 metry długości i prawie 82 metry wysokości. Jest to najwyższa w Polsce zapora wodna. To miejsce stanowi obowiązkowy punkt na liście zwiedzania ciekawych miejsc w Solinie. Wieczorem Zapora jest pięknie podświetlona, dodatkową jej atrakcją jest piękny mural. Jest to największy na świecie mural, przedstawiający różne zwierzęta. Wykonano go przy użyciu wysokociśnieniowej myjki i chociaż nie jest on zbyt wyrazisty, to jednak stanowi ciekawą ozdobę Zapory Solińskiej. Jego autorem jest Przemysław Trust Truściński.

Przy zaporze znajduje się kilka płatnych parkingów. Współrzędne geograficzne: 49.398854, 22.449597.

Zapora Solina
przewodnik

Hydroelektrownia

Nieodłączną częścią Zapory Solińskiej, jest Hydroelektrownia. Kiedyś to miejsce mogły zwiedzać tylko grupy zorganizowane. Obecnie każdy turysta za opłatą może zwiedzić wnętrze tej Hydroelektrowni. Obiekt ten wchodzi w skład Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowice S.A. Zwiedzanie tego miejsca, warto rozpocząć z przewodnikiem, który poopowiada o historii tego miejsca i najważniejszych jego elementach.

Na początku zwiedzania ogląda się krótki filmik o hydroelektrowni i zaporze, potem zaczyna się zwiedzanie właściwe. Wewnątrz obiektu można podziwiać niezwykłe turbiny, przyjrzeć się z bliska hali maszyn, galerii serwisowej czy urządzenia pomiarowe. Podczas zwiedzania schodzi się aż na samo dno jeziora, co jest bardzo ciekawym przeżyciem. Do tego miejsca prowadzi betonowa klatka schodowa, dosyć ciasna i wilgotna. Kolejnym ciekawym miejscem wewnątrz obiektu, jest powiększona fuga dylatacyjna. Wiele elementów hydroelektrowni ogląda się w czasie zwiedzania Zapory, jednak najważniejsze mechanizmy są ukryte przed wzrokiem zwiedzających.

Bilet normalny kosztuje 18 złotych, a ulgowy 13 złotych. Zobacz więcej informacji o zwiedzaniu Zapory w Solinie.

Elektrownia Solina - zwiedzanie

Polańczyk

Kolejną z atrakcji Soliny, jest uzdrowisko Polańczyk. Polańczyk to nie tylko kurort uzdrowiskowy, to osobna miejscowość, gdzie znajduje się siedziba władz Soliny. Znajduje się na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Miejsce to ma długą i bogatą historię, tak naprawdę istnieje już od 1580 roku. Jako uzdrowisko działa od 1974 roku, obecnie ma bardzo bogatą bazę leczniczą.

Na terenie uzdrowiska działa wiele obiektów, w tym liczne miejsca noclegowe, park zdrojowy, klub piłkarski, niewielki wyciąg narciarski i trasy narciarskie, Sanktuarium Matki Boskiej Pięknej Miłości, obiekty gastronomiczne oraz przystań żeglarska. Uzdrowisko zajmuje się głównie leczeniem chorób układu oddechowego i moczowego, a także chorobami i przypadłościami kobiecymi. Jest to idealne miejsce do wypoczynku i do zregenerowania swoich sił i zdrowia. Miejsce to mogą odwiedzać osoby w różnych wieku, zarówno dorośli jak i dzieci, nie tylko osoby starsze. Warto sobie zarezerwować pobyt w tym miejscu na dłuższy okres czasu.

Polańczyk - punkt widokowy

Port Solina

Nad Jeziorem Solińskim, znajduje się pokaźnych rozmiarów Port Solina. Port to idealne miejsce na spacer, gdzie przy okazji można poprzyglądać się wpływającym i wypływającym z portu statkom różnego typu. Na terenie portu znajduje się duża przystań, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego dla amatorów wodnego szaleństwa. Z portu codziennie wypływają statki wycieczkowe, które stanowią tu dużą atrakcję.

Statki wycieczkowe posiadają tarasy widokowe, bary z przekąskami, toalety itp. udogodnienia dla turystów. Na terenie portu działa też plac zabaw dla najmłodszych, z dmuchańcami i zjeżdżalniami. Teren ten jest otwarty przez cały sezon letni. Nie brakuje tu też obiektów gastronomicznych, gdzie można skosztować miejscowych specjałów.

Port Solina

Plaża i kąpielisko nad Jeziorem Solińskim

Nad Jeziorem Solińskim, znajduje się także miejsce, gdzie można wypocząć przy sprzyjającej pogodzie, a mianowicie jest to plaża i kąpielisko. Miejsce to sprzyja wylegiwaniu się na piasku, kąpaniu w wodzie w letni upał. Plaża jest doskonale przygotowana dla turystów, jest czysta, a piasek lekki i delikatny w dotyku. Na plaży rozłożone są w sezonie letnim liczne leżaki, z których bez problemu można skorzystać. Na tej publicznej plaży funkcjonuje również wiele obiektów gastronomicznych, jak i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Aby dostać się na kąpielisko trzeba najpierw przejść Zaporę Solińską.

Solina jest niesamowitym miejscem, które zachwyci każdego, niezależnie od wieku i płci. To idealne miejsce, by pooddychać świeżym i czystym powietrzem, to też miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku i harmidru dużych miast. Solinę można odwiedzać przez cały rok, chociaż trzeba przyznać, że najwięcej atrakcji na turystów czeka tu w sezonie letnim. Warto sobie przywieźć jakąś pamiątkę znad Soliny, która będzie nam przypominać o tym wyjątkowym miejscu na mapie Polski. A jak będziesz w okolicy, to sprawdź atrakcje i ciekawe miejsca w Bieszczadach.

Polańczyk koło Soliny
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY