Kostrza - Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy,  Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Kostrza – szczyt i rezerwat. Szlak zielony od Jodłownika

Kostrza to niewysoki mierzący 730 m n.p.m. szczyt górski znajdujący się w paśmie Beskidu Wyspowego. Wzniesienie jest zalesione, a na górę można dostać się szlakiem zielonym od strony Jodłownika lub Tymbarku. Kostrza jest zalesiona, a odkryte widoki w partii szczytowej znajdują się tylko w jednym miejscu.

Kostrza z dzieckiem

Kostrza – dojazd na parking

Wycieczkę zaplanowaliśmy z miejscowości o takiej samej nazwie jak góra, czyli Kostrza, a dokładnie w przysiółku Kostrza-Ryje na dużym placu przy lesie. Dojazd do starej szkoły z 1925 roku możliwy jest od strony Jodłownika, Sadku lub Szyku. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do miejsca, w którym zostawiliśmy samochód: 49.770424, 20.278517.

Parking pod Kostrzą

Mapa trasy turystycznej na górę Kostrza w Beskidzie Wyspowym

Na poniższej mapie zaznaczyłem trasę naszego przejścia. Droga wiodła zielonym szlakiem na Kostrzę, później w dół nad osiedle franciszkańskie i w prawo bez oznakowania przez las Węglarnia do samochodu. W międzyczasie dołączyła jeszcze Droga Świętego Jakuba oznaczona muszelką.

Opis szlaku zielonego od strony Jodłownika na Kostrzę

Z parkingu ruszyliśmy za szeroką szutrową drogą. Po około 100 metrach pojawił się szlak zielony. Tam też była tablica, na której można przeczytać informacje o rezerwacie. Obok niej są: ławki, kosz na śmieci oraz chyba jakieś kamienne źródełko.

Skręciliśmy w lewo i rozpoczęliśmy podejście, które początkowo było łagodne, a później przeszło w ostrzejsze. 2-kilometrowy odcinek zajął nam około 50 minut. Nie był on zbytnio ciekawy, ponieważ cały zalesiony. Szliśmy chwilę w obrębie Rezerwatu Kostrza, a następnie jego granicą.

Widoki pojawiły się dopiero tuż przed wierzchołkiem i to tylko na stronę południową. Widać między innymi Łopień, Zęzów i najwyższą w Beskidzie Wyspowym – Mogielicę.

Początek szlaku na Kostrzę
Zielony szlak z Jodłownika na Kostrzę
Wejście na Kostrzę
Kostrza - partia szczytowa
Widoki z Kostrzy

Kostrza 720 m n.p.m. – góra w Beskidzie Wyspowym

Ogólnie Kostrza to niezbyt popularna góra, na której znajduje się mapa, oznakowanie w postaci tabliczki oraz ławki, na których można odpocząć. Wzniesienie jest charakterystyczną wyspą Beskidu Wyspowego. Jej strome zbocza opadają ku głębokim przełęczom.

Z Kostrzą związane są różne legendy. Podobno niegdyś istniało tam grodzisko, które zapadło się pod ziemię razem z częścią wzniesienia. Miejscowi nazywali ten szczyt piwniczyskiem i poszukiwali w nim dawnych budowli obronnych. Jeśli szukasz spokoju, to ten szlak będzie dla Ciebie idealny. Ciekawe przez wzniesienie przebiega tylko jeden kolor – zielony.

Kostrza - My Na Szlaku
Kostrza - widoki
Kostrza - krajobrazy Beskidu Wyspowego
Kostrza w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy

Trawersujemy zbocza Kostrzy

Po chwili schodziliśmy już w dół nad osiedle franciszkańskie. Tam można nieco zboczyć ze szlaku i podejść w kierunku domów, ponieważ pojawiają się tam ciekawe widoki. Skręciliśmy w prawo i ruszyliśmy leśną drogą. Później już wyszliśmy na duży plac w środku lasu.

Nasza dalsza droga schodziła lekko w dół. Nią ostatecznie dotarliśmy do samochodu. Po drodze pojawiła się Droga Świętego Jakuba, która przez chwilę nas prowadziła. Przeszliśmy także obok dwóch zbiorników wodnych. Ze szczytu do parkingu to około 4 kilometry drogi, więc cała trasa liczyła około 6 km i zajęła nam 2 godziny i 30 minut.

Zejście z Kostrzy
Zejście z Kostrzy z dzieckiem
Widoki pod Kostrzą
Trawers Kostrzy - leśna droga
Zbiornik wodny pod Kostrzą

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *