ogrodzieniec informacje praktyczne
Śląskie

Zamek Ogrodzieniec – dojazd, zwiedzanie, cennik

Zamek Ogrodzieniec to jedna z warowni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się w województwie śląskim w małej miejscowości Podzamcze w powiecie zawierciańskim. Budowla została wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego.

Zamek Ogrodzieniec to najokazalszy obiekt w systemie Orlich Gniazd leżący na najwyższym szczycie Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej. Obiekt już z daleka wygląda bardzo ciekawie i tajemniczo, a co dopiero jak się jest w środku. W 2019 roku platforma Netflix wyemitowała u siebie serial Wiedźmin, który nagrywany był między innymi w Ogrodzieńcu.

zamek ogrodzieniec zwiedzanie

Jak dojechać do Zamku Ogrodzieniec?

Do Ogrodzieńca dojedziesz od strony Katowic. Z miasta jedź drogą numer 94 na Sosnowiec, w którym musisz pojechać w lewo na drogę numer 86 prowadzącą do Siewierza. W nim zjedź na drogę 78 do Zawiercia. Za Zawierciem skręć w prawo na drogę 791 Ogrodzieniec, Olkusz. Po kilku kilometrach przejedziesz przez Ogrodzieniec i dojedziesz do Podzamcza pod zamek.

Zamek Ogrodzieniec – parking

W okolicach Zamku Ogrodzieniec jest kilka parkingów, z których można skorzystać podczas przyjazdu na zamek. Wszystkie znajdują się do kilku minut marszu od bramy głównej. Dobrą opinią cieszy się parking Zygmar na ulicy Krakowskiej 7 (300 metrów od zamku). Koszt postoju to maksymalnie 10 złotych. 2 inne parkingi znajdują się przy główny ulicy Wojska Polskiego 14 i 6 (500 metrów od zamku).

zamek ogrodzieniec jaki cennik

Godziny otwarcia Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu otwarty jest codziennie od kwietnia do listopada. Od grudnia do kwietnia trzeba sprawdzać aktualne informacje na stronie internetowej zamku. Od 1 grudnia 2019 zamek otwarty jest tylko w weekendy.

 kwiecieńmaj-sierpieńwrzesieńpaździerniklistopad
codziennie10-189-209-199-189-15

Zamek Ogrodzieniec – cennik i bilety wstępu 2020

Na Zamek obowiązują bilety wstępu. Bilet normalny kosztuje 17 złotych a ulgowy 10 złotych. Z ulgowej wejściówki mogą skorzystać studenci do 26 roku życia, emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami, a także rodzinom 2+3. Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo.

Zamek Ogrodzieniec – zwiedzanie

Zamek możesz zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. My polecamy zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec z audioprzewodnikiem, który sprawnie i z interesującymi historiami oprowadzi Cię po obiekcie. Czas zwiedzania to od 1 godziny do 3 godziny w zależności od tego, czy chcesz tylko obejrzeć zamek i znajdujące się w nim pomieszczenia, czy dowiedzieć się czegoś więcej.

Po wejściu przez bramę główną i zakupie biletu idź w górę traktem prowadzącym do zamku górnego. Po lewej stronie możesz zobaczyć amfiteatr i skałę Wielbłąd. Jeśli spojrzysz przed siebie, to zobaczysz wejście do Sali Tortur. Warto wybrać się tam na samym końcu, ponieważ według mnie jest to najciekawszy element zamku. Teraz skieruj się lekko w prawo i miń ławki.

Jak zwiedzać Ogrodzieniec? – plac zamku

Idź dalej przez do Baszty Bramnej – bramy wjazdowej. Po jej przekroczeniu wejdziesz na Dziedziniec Pański. Tam możesz zobaczyć ogrom zamku, kupić pamiątki na straganach lub zjeść coś w Karczmie Rycerskiej. Jeśli już się rozejrzysz, to zobacz Kuchnię Kurną – tylko nie przeszkadzaj kucharzom! Skieruje teraz swój krok na Zamek Wysoki. Idź dalej do Sypialni Bonera, tylko nie obudź właściciela zamku, Biblioteki, Sali i Baszty Kredencerskiej.

Na tej ostatniej zobaczysz wspaniałe widoki. Dalej bezpiecznie zejdź schodami do Izby Rycerskiej. Wejdź do Kurzej Nogi, a dalej wyjdź na Dziedziniec Gospodarzy. W tym miejscu zwróć uwagę na odrestaurowane drewniane krużganki. Wyjdź po drewnianych schodach na samą górę i idź prosto do Bastionu Beluardu. Przejdź do Baszty Skazańców i podziwiaj widoki rozciągające się z Zamku Ogrodzieniec. Następnie zejdź do Skarba i Prochowni i udaj się z powrotem na Dziedziniec Pański.

ogrodzieniec zamek godziny otwarcia

Zamek Ogrodzieniec – Szlak Orlich Gniazd i Szlak Warowni Jurajskich

Zamek znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd prowadzącym z Krakowa do Częstochowy i na Szlaku Warowni Jurajskich idącym z Mstowa do Rudawy. Oba szlaki już są za nami. SOG przeszliśmy 2 razy. W 2019 zrobiliśmy to z dzieckiem. 166 kilometrów w 9 dni. SWJ przeszliśmy w 2017 roku. Zobacz przejście Szlaku Orlich Gniazd z dzieckiem w 2019 roku, a także Szlak Warowni Jurajskich.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

3 komentarze

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.