Pilsko w Beskidzie Żywieckim – szlak z Korbielowa przez Halę Miziową

Pilsko to szczyt w Beskidzie Żywieckim mierzący 1557 m n.p.m. Główna kulminacja leży już po stronie słowackiej, a po polskiej stronie znajduje się szczyt Góra Pięciu Kopców.

 • Góra Pięciu Kopców 1534 m n.p.m. to najwyższy szczyt województwa śląskiego,
 • Odcinek Góra Pięciu Kopców – Pilsko mierzy 400 metrów, a jego przejście zajmuje 10 minut,
 • Pilsko jest drugim najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego (po Babiej Górze),
 • Najłatwiejszy i najkrótszy szlak prowadzi z Korbielowa – opis poniżej,
 • Pilsko z dzieckiem najlepiej zrobić żółtym szlakiem lub od wyciągu narciarskiego,
 • Od polskiej strony najkrótszy szlak na Pilsko prowadzi z Przełęczy Glinne, 
 • Długość najkrótszej trasy to 4,9 km, a czas wejścia to około 2 godzin i 30 minut,
 • Aby ułatwić wejście na szczyt, można skorzystać z wyciągu,
 • Na górze znajduje się rezerwat przyrody Pilsko,
 • Na zboczach góry znajduje się jeden z największych ośrodków narciarskich,
 • Są tam liczne wyciągi i trasy zjazdowe.

Mapa trasy turystycznej na górę Pilsko z Korbielowa w Beskidzie Żywieckim – najładniejszy szlak

Korbielów – Schronisko PTTK na Hali Miziowej – szczyt Pilsko – Schronisko na Hali Miziowej – Przełęcz Przysłopy – Korbielów

Cała nasza trasa pętla mierzyła 16 kilometrów. Zajęła nam 7 godzin z przerwą w Schronisku PTTK na Hali Miziowej i później na szczycie. Na trasie mieliśmy 1000 metrów podejścia. Według nas to najładniejsza trasa na Pilsko. Warto się na nią wybrać. 

Parking Pilsko w Korbielowie przy żółtym szlaku

Z kwatery wyjechaliśmy dość wcześnie, bo około godziny 6, żeby dojechać do Korbielowa. Pogoda za oknem zapowiadała się niesamowicie. Żadnej chmurki i słoneczko.

Po godzinie drogi dotarliśmy na parking w Korbielowie. To jest nie ten na dole przy drodze i przy knajpie, tylko kilkaset metrów wyżej na szlaku żółtym. Jest on darmowy, jednak w sezonie czasem ciężko na nim znaleźć miejsce. Korbielów to słynny ośrodek narciarski i pod Pilsko można dojechać wyciągiem.

 • Współrzędne parkingu w Korbielowie: 49.571088, 19.337513.
Najłatwiejszy szlak na Pilsko

Najłatwiejszy szlak na Pilsko z Korbielowa w Beskidzie Żywieckim

Dzień wcześniej zadzwoniłem do Schroniska PTTK na Hali Miziowej, żeby dowiedzieć się o warunki turystyczne i otrzymałem wiadomość, że szlaki są przetarte, ponieważ dużo turystów do nich teraz przychodzi. Ruszyliśmy szlakiem żółtym – najłatwiejszym sposobem dotarcia na szczyt. Ścieżka od początku była dobrze ubita i prowadziła nas między drzewami.

Wychodząc wyżej, zobaczyliśmy słońce. Do tej pory go nie widzieliśmy, bo zasłaniał nam stok. Trasę pokonywało się bardzo szybko. Marzyliśmy o byciu już na szczycie.

Zbliżaliśmy się do szlaku zielonego, który przychodzi również z Korbielowa i prowadzi pod kolejką, a później biegnie razem ze szlakiem żółtym, aż do Hali Miziowej. Obok szlakowskazu wytyczona jest trasa narciarska, dlatego droga była ubita. Musieliśmy uważać na pędzących narciarzy. Postanowiliśmy, że przejdziemy stokiem, aż pod samo schronisko. Narciarzy nie było jednak dużo, bo były to godziny poranne i wyciąg jeszcze dobrze się nie rozgrzał.

Najłatwiejszy szlak na Pilsko
Najłatwiejszy szlak na Pilsko

Schronisko na Hali Miziowej w Masywie Pilska

Do schroniska PTTK na Hali Miziowiej było już coraz bliżej, a i widoki były lepsze. Za lasem pokazała nam się Babia Góra. Dość szybko dotarliśmy na Halę Miziową. Zajęło nam to około 90 minut, gdzie na mapie przewidziano ich 145.

Hala Miziowa jest dużym ośrodkiem ruchu turystycznego i narciarstwa. Znajduje się tutaj schronisko PTTK, restauracje, budynek GOPR i stacja meteorologiczna IMGW.

Poszliśmy do schroniska po pieczątki i zdecydowaliśmy od razu o uderzeniu na górę Pilsko.

Pilsko w Beskidzie Żywieckim - szlak z Korbielowa przez Halę Miziową

Góra Pięciu Kopców 1534 m n.p.m.

Wybraliśmy zdobycie Pilska szlakiem czarnym – naszym zdaniem łatwiejszym, bo wzdłuż stoku, czyli będzie ubite. Patrząc poza niego, wychodziło, że jest około metra śniegu. Powoli zdobywaliśmy wysokość. Nie śpieszyliśmy się. Chcieliśmy nacieszyć się widokami, których nie mieliśmy przez ostatnie 2 dni.

Przejście od ośrodka i wyciągu do Góry Pięciu Kopców, w niektórych miejscach było prawdziwym wyzwaniem. Czasem wpadało się po pas i trzeba było się wygrzebywać. Znaczy się, ja wpadałem, bo Angelika jest o wiele lżejsza i jej się dobrze szło, dlatego wyprzedzała mnie o ho ho ho – jakieś 100 metrów.

Początkowo nie zwracaliśmy uwagi, ale Angelika z góry krzyczała, żeby zobaczyć na lewo. I faktycznie było na co. Od Góry Pięciu Kopców pokierowaliśmy się bezpośrednio na Pilsko, szlakiem zielonym.

Pilsko w Beskidzie Żywieckim - szlak z Korbielowa przez Halę Miziową
przewodnik
Pilsko w Beskidzie Żywieckim - szlak z Korbielowa przez Halę Miziową
Pilsko w Beskidzie Żywieckim - szlak z Korbielowa przez Halę Miziową

Szczyt Pilsko 1557 m n.p.m. zimą

Na samej górze było cudownie. Trochę wiało, ale to, co było widać… Udało się zobaczyć oddalonego od nas, o ponad 160 kilometrów Pradziada – szczyt w Czechach w paśmie górskim Wysokiego Jesionika. Jest to najwyższe wzniesienie Sudetów Wschodnich.

Na szczycie Pilska stoi metalowy krzyż oraz ołtarz polowy. Przychodzą tam różne szlaki ze słowackiej strony. Masyw Pilska zaliczany jest do Beskidów Orawskich w Beskidzie Żywieckim. 

Przez szczyt przebiega Wielki Europejski Dział Wodny – oddziela Morze Czarne od Morza Bałtyckiego. Nazwa prawdopodobnie pochodzi o dawnej hali znajdującej się pod szczytem – Pielsko. A znowu ta polana od nazwiska właściciela – Piela. 

Pilsko w Beskidzie Żywieckim - szlak z Korbielowa przez Halę Miziową

Powrót na Halę Miziową do schroniska 

Weszliśmy do schroniska na śniadanie. W środku, jak i na zewnątrz były tłumy narciarzy. Turystów pieszych jak na lekarstwo. Inni narciarze czekali na wyciąg. Nie siedzieliśmy za długo, bo czekała nas dalsza długa droga. Ostatnie spojrzenie na Masyw Pilsko i ruszyliśmy zielonym szlakiem w stronę Sopotni Wielkiej.

 • Z Sopotni Wielkiej prowadzi najładniejszy szlak na Pilsko,
 • Biegnie przez Przełęcz Przysłopy, Halę Malorkę oraz Halę Uszczawne.

Szlak zielony jest w miarę przetarty. Mijamy dwójkę turystów i pytamy o warunki. Podobno są dobre. Idziemy przez las, za śladami. Przechodzimy przez Halę Jodłowcową. Po lewej stronie pięknie prezentuje się szczyt Buczynka, mierzący 1205 metrów.

Przełęcz Przysłopy

Zbliżamy się do szlakowskazu. Tam chcemy odbić na szlak czarny, idący na Przełęcz Przysłopy. Zielony kolor prowadzi dalej do Sopotni.

Ślady dalej idą tak jak my. Wychodzimy na Halę Uszczawne, a tam fantastycznie widać Babią Górę. Dalej jest kolejna z hal – dość duża o nazwie Malorka.

Później docieramy na Przełęcz Przysłopy. Skręcamy w prawo na szlak niebieski. Tutaj ważna informacja. Jak zejdziemy do miejsca, gdzie na drzewie jest kapliczka i tablica informacyjna, to na niebieski szlak skręcamy w prawo. Dalej też można iść, wtedy dojdziemy do szlakowskazu, gdzie odchodzą szlaki do Sopotni, Korbielowa i Krzyżowej.

Ten odcinek jest już bardzo szybki do przejścia. Robi się już ciemno, dlatego przyśpieszamy kroku. Po godzinie 15 docieramy na parking. Przebieramy się, pakujemy do auta i udajemy się w drogę powrotną do domu.

Pilsko – kamery

Na Hali Miziowej znajduje się kamera, z której dobrze widać Pilsko i można sprawdzić aktualne warunki pogodowe w górach.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.