Muszyna - największe atrakcje
Beskid Sądecki,  Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Muszyna – gotowy plan na zwiedzanie atrakcji turystycznych

Muszyna to miasto uzdrowiskowe znajdujące się w Małopolsce przy granicy ze Słowacją. Leży w Beskidzie Sądeckim u stóp gór i sąsiaduje z niezwykle popularną Krynicą-Zdrój. Byliśmy tam już wiele razy, głównie wybierając się na pobliskie szlaki, czy to na Wierchomlę, czy Jaworzynę Krynicką. Teraz skupiliśmy się głównie na zwiedzaniu uzdrowiska, atrakcjach i miejscach, które warto zobaczyć. To właśnie stąd pochodzi jedna z najbardziej wartościowych wód mineralnych Muszynianka.

zobacz ponad 20 ciekawych atrakcji w Małopolsce

Muszyna

Co zobaczyć w Muszynie? Nasz przepis na zwiedzanie atrakcji z dzieckiem – mapa

Podróżujemy z dzieckiem, dlatego wszystkie atrakcje, które obejrzeliśmy, nadają się na odwiedzenie ich z dziećmi bez względu na wiek. W Muszynie znajdują się: pijalnie wody mineralnej, parki tematyczne, punkty widokowe, liczne szlaki piesze i rowerowe, a nawet ruiny zamku. Poniżej opisaliśmy ciekawe miejsca na wycieczkę latem, ale równie dobre są to miejsca, które można obejrzeć zimą. Wszystkie najważniejsze atrakcje, zabytki i warte odwiedzenia miejsca umieściliśmy na mapie. Zapraszamy na wycieczkę po atrakcjach Muszyny – niezwykłym miasteczku Małopolski.

Ogrody Biblijne w Muszynie przy kościele Józefa Oblubieńca NMP

Jadąc od strony Krynicy-Zdroju, zwiedzanie Muszyny rozpoczęliśmy od Ogrodów Biblijnych znajdujących się przy kościele Józefa Oblubieńca NMP. Adres: ulica Kościelna 64. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na bezpłatny parking przy ogrodach: 49.359047, 20.902633.

Ogród Biblijny to całkiem nowa atrakcja Muszyny, która przeznaczona jest głównie dla osób potrzebujących duchowego spokoju. Nie jest to typowa atrakcja turystyczna, do której można wejść z lodami czy z głośną muzyką w telefonie. Są miejscem spotkania człowieka z Bogiem i Boga z człowiekiem. W jakim celu wybudowano w Muszynie takie ogrody? Ponieważ mają zachęcić ludzi do czytania Pisma Świętego oraz medytowania ze stwórcą. Dla ludzi, którzy nie wierzą, są miejscem spotkania w przyrodzie i słowach z Bytem Nadprzyrodzonym.

Ogrody Biblijne otwarte są w od maja do października od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00. W poniedziałki są zamknięte. Na miejscu nie ma cennika. Wstęp jest bezpłatny, natomiast możesz złożyć dobrowolną ofiarę na utrzymanie tego miejsca. Do ogrodów nie wolno wprowadzać zwierząt, dotykać roślin i eksponatów oraz rozmawiać przez telefon.

Muszyna
Muszyna
Muszyna
Muszyna
Muszyna
Muszyna
Muszyna

Źródło wody Maryja na terenie Ogrodu Biblijnego

Jeszcze będąc na terenie Ogrodu Biblijnego, warto podejść do źródła wody Maryja. Zachowane jest w bardzo dobrym stanie, ponieważ znajduje się na terenie zamkniętych ogrodów i dostępne jest w godzinach ich otwarcia. Źródło odkryto w 2016 roku na głębokości 70 metrów. Obecny wygląd kamiennego zdroju powstał z okazji jubileuszu 400-lecia przywiezienia figury Matki Bożej z Katedry Wawelskiej. Na tablicy przeczytasz także napis 'Wotum wdzięczności Maryi w 400-lecie Pani na Muszynie od Spółdzielni Pracy Muszynianka’. Faktycznie woda jest tam smaczna.

Muszyna

Rynek i zabytkowa zabudowa

Następnie przejechaliśmy kilkaset metrów dalej na Rynek, czyli do serca miasta. Tam znajduje się zabytkowa zabudowa, gdzie większość budynków pochodzi z XIX i XX wieku. Współrzędne: 49.356096, 20.896765. Obecnie w 2020 roku trwają tam prace budowlane. Ma tam stanąć dawny muszyński ratusz, który spłonął w XIX wieku. Ma znaleźć się pijalnia wody mineralnej, centrum informacji turystycznej oraz miejsce, w którym odbywać się będą wydarzenia kulturalne. Ulica Kościelna dodatkowo ma stać się deptakiem. Zapowiada się ciekawie, więc zobaczymy, co z tego będzie.

Na rynku stoją dwie kapliczki warte uwagi: Jana Nepomucena – patrona dobrej spowiedzi oraz świętego Floriana – patrona strażaków. Jest również kamienny obelisk upamiętniający zamordowanych mieszkańców Muszyny w latach 1939-1945. Na Rynku szczególnie zwróciliśmy uwagę na domy stojące na ulicy Kościelnej. Tworzą one zabytkowy zespół szeregowej zabudowy. Ciekawie wyglądają półkoliste drewniane bramy.

Mofeta imienia profesora Henryka Świdzińskiego – Złockie

Był taki upał, że postanowiliśmy przenieść się w miejsce, gdzie będzie więcej cienia. A więc mofeta! Tyle razy widzieliśmy ten kierunkowskaz, który prowadzi do mofety i zawsze zastanawialiśmy się, co to w ogóle jest?

Mofeta to miejsce w ziemi, gdzie ze szczelin wydobywają się pęcherzyki dwutlenku węgla. Temu towarzyszy charakterystyczny bulgot. Jest to gaz pochodzący z bardzo dalekich i głębokich stref skorupy ziemskiej. Mofeta znajduje się dokładnie kilka kilometrów od centrum Muszyny na dnie koryta potoku Złockiego. Została odkryta w 1938 roku. W najbliższej okolicy znajduje się kilka źródeł wód mineralnych. Największe z nich nazywa się bulgotką i jak tam będziesz, to zobaczysz to miejsce opisane na tablicy. Równie ciekawa mofeta znajduje się kilkanaście kilometrów dalej w Tyliczu. Tam również warto podjechać.

Do mofety w Złockiem dojechaliśmy przez małą wieś Jastrzębik. W niej można się zatrzymać przy dawnej cerkwi greckokatolickiej p.w. św. Łukasza. Przy mofecie znajduje się parking na kilka samochodów, mapa Rowerowego Szlaku Wód Mineralnych (The Mineral Waters Cycle Path) i zejście do atrakcji. Dojście po schodach zajmuje 2 minuty. Współrzędne geograficzne dojazdu: 49.387721, 20.902511. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Muszyna
Muszyna
Muszyna

Park Zdrojowy Baszta i ruiny zamku w Muszynie

Dalej po drodze mieliśmy Park Zdrojowy i ruiny zamku Baszta znajdujące się na wzgórzu. Zatrzymaliśmy się na bezpłatnym parkingu przy Złockim Potoku. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 49.356015, 20.888335. Z parkingu dojście do ruin zamku zajęło nam 10 minut. Szlak nie jest trudny, a po drodze mija się Kapliczkę Matki Bożej Królowej Polski. Pod nogami mieliśmy chodnik, który doprowadził nas prawie pod same ruiny.

Zdobyliśmy Górę Zamkową i weszliśmy na teren ruin. Początkowo otoczenie nie zachęcało, żeby tam wchodzić, jednak później było coraz ładniej. Baszta nie jest zbyt duża, na ich szczycie znajduje się figurka Matki Bożej i rozciągają się wspaniałe widoki na Muszynę oraz okoliczne wzniesienia.

Ruiny XVI-wiecznego zamku Baszta to jedna z największych atrakcji Muszyny. Budowla miała chronić pogranicze państwa i pełnić funkcję komory celnej. Na górę można dotrzeć z małymi dziećmi, a nawet z wózkiem. Ostatni 100-metrowy odcinek będzie najtrudniejszy, ponieważ jest wąsko.

Szczyt Koziejówka i baza namiotowa SKPB Łódź Muszyna-Złockie

Z ruin zamku wybraliśmy się dalej za znakami ścieżki żółtej na szczyt Koziejówka 636 m n.p.m. Ścieżka nosi nazwa „szlakiem Sadzonego Jaja„. Góra niczym szczególnym się nie wyróżniam. Jest tabliczka z oznaczeniem, a widoki pojawiają się na dalszym odcinku. Dojście do bazy zajęło nam z baszty 30 minut. Baza namiotowa SKPB Łódź znajduje w paśmie Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim w gęstym lesie, tuż przy potoku. Można tam znaleźć nocleg w namiotach bazowych lub skorzystać z własnego. Jest także kuchnia polowa i bieżąca woda w potoku. Baza czynna jest w lipcu i sierpniu. Współrzędne geograficzne bazy namiotowej Muszyna-Złockie: 49.370455, 20.900889.

Dwór Starostów Muszyńskich – Muzeum Regionalne

Jadąc dalej, podjechaliśmy pod Dwór Starostów Muszyńskich, który został przekształcony na centrum kultury. Budynek powstał na przełomie XVII i XIX wieku. Jeszcze kilka lat temu obiekt był w opłakanym stanie. Obecnie znajduje się tam kawiarnia, w której w upalny dzień można zatrzymać się na lody lub galaretki tak, jak my. Dwór znajduje się na terenie Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła. Są tam ławki, leżaki, fontanna i Dom Garncarza. W nim można poznać rzemiosłach dawnej ludności muszyńskiej. Tuż obok jest także Muzeum Regionalne, gdzie do obejrzenia są między innymi zbiory etnograficzne i historyczne. Współrzędne bezpłatnego parkingu przy Dworze Starostów Muszyńskich: 49.354961, 20.894127.

Las Lipowy Obrożyska

W poszukiwaniu ciszy i spokoju w Muszynie warto się wybrać na spacer do Rezerwatu Las Lipowy Obrożyska. Została tam wytyczona specjalna ścieżka znakowana kolorem zielonym. Na trasie znajduje się 7 przystanków tematycznych, dzięki którym można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o formacjach botanicznych oraz ciekawych okazach drzew. O tym miejscu nie wszyscy wiedzą, dlatego może warto je odkryć. Długość ścieżki Las Lipowy Obrożyska to 4,2 km. Czas jej przejścia wynosi około 1:30 h. Jest to świetna atrakcja turystyczna i zimą i latem. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na darmowy parking i początek ścieżki: 49.346716, 20.879266.

Muszyńskie Ogrody Zmysłów i Ogrody Magiczne

Ogrody Zmysłów i Ogrody Magiczne to od kilku lat wizytówka Muszyny. Dla tej atrakcji przyjeżdżają turyści z całej Polski. Trzeba powiedzieć szczerze, że ogrody to świetna sprawa. O ogrodach sensorycznych możesz przeczytać więcej w oddzielnym wpisie – Ogrody Sensoryczne w Muszynie. Ogrody Magiczne znajdują się przy Pijalni Antoni i przypominają te znane z Grecji lub Rzymu. Całość znajduje się na terenie Parku Zdrojowego Zapopradzie. Współrzędne geograficzne najbliższego parkingu przy Ogrodach Magicznych: 49.346643, 20.885130. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne.

Muszyna
Muszyna
Muszyna
Muszyna
Muszyna

Góra Malnik – najpiękniejszy punkt widokowy w Muszynie

Atrakcje Muszyny poznawaliśmy przez 2 dni. W drugim dniu wybraliśmy się na Górę Malnik znajdująca się nad miastem. Jest to najpiękniejszy punkt widokowy w Muszynie oraz jeden z najwspanialszych w całym Beskidzie Sądeckim. Co najważniejsze, do punktu widokowego można dojechać samochodem lub wejść żółtym szlakiem z centrum. Spod szczytu można obejrzeć widoki na Beskid Sądecki, góry słowackie oraz Tatry. Warto przyjechać tam szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca. Zimą dojazd może być utrudniony. Współrzędne geograficzne punktu: 49.348073, 20.912376.

Muszyna
Muszyna

Pijalnie wody mineralnej w Muszynie

Być w Muszynie i nie spróbować wód mineralnych? To duży błąd, ponieważ mają one walory lecznicze i smakowe. Pijalnie znajdują się w kilku miejscach na mapie miasta.

 1. Pijalnia Antoni – Aleja Zdrojowa przy Ogrodach Magicznych,
 2. Pijalnia Milusia – ulica Piłsudskiego 23 w pobliżu Rynku,
 3. Pijalnia Cechini – ulica Zazamcze 23,
 4. Pijalnia Grunwald – ulica Grunwaldzka,
 5. Pijalnia Józef – ulica Zazamcze.
Muszyna
Muszyna
Muszyna

Co warto zobaczyć w okolicach Muszyny?

Jeśli będziesz wypoczywać w Muszynie i poznasz już jej wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne, to warto poznać również najbliższą okolicę.

 1. Krynica-Zdrój,
 2. Bacówka nad Wierchomlą,
 3. Jaworzyna Krynicka,
 4. Szczyty: Dzielec i Łan w Tyliczu,
 5. Drewniana ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju.
Muszyna
Muszyna
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

 • Stroje Piłkarskie

  Muszyna – cudowne miasto! Wspaniale widzieć, jak z roku na rok staje się coraz piękniejsze i przybywa w nim naprawdę ciekawych atrakcji turystycznych 🙂

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.