Piwniczna Zdrój atrakcje
Beskid Sądecki,  Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Piwniczna-Zdrój – atrakcje, które warto zobaczyć i polecane przez nas szlaki piesze

Piwniczna-Zdrój to niewielkie miasteczko w Beskidzie Sądeckim, w którym żyje trochę ponad 5 tysięcy mieszkańców. Mimo swojej niewielkiej powierzchni, ten kurort posiada szeroką ofertę dla turystów, dlatego wybierając tę lokalizację jako swój cel podróży, możesz mieć pewność, że nie będziesz się nudzić, a dodatkowo będziesz mógł naprawdę odpocząć, a także aktywnie spędzić czas na górskich szlakach turystycznych. Nawet jeśli pogoda nie dopisze, to uwierz mi, że będziesz zachwycony. My tak mieliśmy dzisiaj, gdy byliśmy w Parku Węgielnik-Skałki.

Piwniczna-Zdrój to jedno z naszych ulubionych miasteczek znajdujących się w górach. Lubimy tam wracać. Są ciekawe miejsca, szlaki turystyczne oraz sporo noclegów, w których można się zatrzymać. W tym wpisie znajdziesz:

 1. Informacje jak dojechać samochodem, autobusem i pociągiem – rozkłady jazdy,
 2. Opisane atrakcje turystyczne w Piwnicznej-Zdroju,
 3. Szlaki turystyczne, na które warto się wybrać.
Wejście do Parku Węgielnik-Skałki
Wejście do parku Węgielnik-Skałki

Jak dojechać do Piwnicznej-Zdroju? Samochodem, autobusem i pociągiem

 1. Do Piwnicznej-Zdroju najlepiej dojechać samochodem. Z Nowego Sącza to około 30 minut drogi przez Barcice i Rytro. Ładna trasa, podczas której można oglądać beskidzkie krajobrazy. W mieście znajduje się sporo parkingów. W Rynku jest płatny, a poza darmowe.
 2. Często kursują również autobusy z Nowego Sącza. Przewozy prowadzi firma Marpol. Rozkład dostępny tutaj.
 3. Można dostać się również pociągami POLREGIO. Rozkład dostępny tutaj.

Co warto zobaczyć i zrobić w Piwnicznej-Zdroju?

Chociaż tyle razy byliśmy w tym mieście, to zawsze była dla nas miejscem startu na górskie szlaki. Tym razem postanowiliśmy trochę pochodzić po centrum. Dzisiaj opowiemy Ci więcej o atrakcjach turystycznych tej okolicy i podpowiemy, jakie miejsca warto zobaczyć i poznać w trakcie urlopu spędzonego w Piwnicznej-Zdroju.

Kapliczka Piwniczna-Zdrój
Kapliczka przy parku Węgielnik-Skałki. Po prawej stronie jadąc z Piwnicznej w stronę Słowacji

Pijalnia Artystyczna i Park Zdrojowy w Piwnicznej-Zdroju

Pierwszym z miejsc, które chcemy Ci polecić to Pijalnia Artystyczna i Park Zdrojowy. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w tym regionie. Przyciąga wielu turystów, a także miłośników sztuki. Pierwotnie miejsce to miało pełnić rolę pijalni wód mineralnych pochodzących z lokalnych źródeł. Obecnie jednak znajduje się tu również galeria, w której organizowane są różnego typu wystawy, koncerty i przedstawienia.

Na terenie Parku Zdrojowego znajduje się również amfiteatr, który w okresie wiosenno-letnim wykorzystywany jest do organizacji koncertów plenerowych. Dużym atutem tego miejsca są również piękne alejki spacerowe, gdzie można zrelaksować się i odprężyć. Naprawdę warto wybrać się tu na spacer lub z książką. Jest to miejsce idealne do odpoczynku na łonie natury. 100 metrów dalej znajduje się źródełko wody Piwniczanka (nasza ulubiona woda, zwłaszcza zielona i biała).

Tuż obok Pijalni Artystycznej znajduje się bezpłatny parking, dlatego bez problemów można zostawić samochód. Współrzędne parkingu: 49.445613, 20.718838.

Piwniczna-Zdrój Pijalnia Artystyczna

Rynek i Ratusz w Piwnicznej-Zdroju

Kolejnym miejscem, które odwiedzić musi każda osoba spędzająca wolny czas w Piwnicznej-Zdrój jest Rynek z Ratuszem. Warto też wiedzieć, że miasto sięga czasów króla Kazimierza Wielkiego. Rynek stanowi centralną część całego miasta. Warto wybrać się tu na spacer, aby móc podziwiać otaczające go kamienice pochodzące z XIX i XX wieku. Ciekawym obiektem architektonicznym jest również Ratusz, który obecnie pełni funkcję Urzędu Miasta. W centralnej części rynku zlokalizowana jest zabytkowa studnio-cysterna z XVII wieku – zrekonstruowana na początku XX wieku – która również przyciąga uwagę wielu turystów.

Dookoła rynku znajdują się liczne restauracje i obiekty gastronomiczne – dlatego warto wybrać się tu w porze obiadowej, aby mieć szansę posmakować lokalnych przysmaków. W Rynku znajduje się płatny parking. Koszt to 2 złote za każdą rozpoczęta godzinę. Pierwsze 30 minut to złotówka.

Rynek w Piwnicznej-Zdroju
Studnia w Rynku Piwniczna-Zdrój

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Piwnicznej-Zdroju

Miłośnicy budynków sakralnych powinni w trakcie swojego pobytu w Piwnicznej-Zdrój wybrać się również do kościoła parafialnego pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół ten zbudowany został w latach 1881-1886. Zastąpił on budynek świątyni, który wcześniej został zniszczony w pożarze. Wśród największych atrakcji tego kościoła wymienić możemy zabytkowy dzwon z XVI wieku, a także obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus autorstwa Bolesława Barbackiego.

Piwniczna-Zdrój kościół parafialny
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Piwnicznej-Zdroju
Kościół w Piwnicznej-Zdroju – zdjęcie zrobione podczas naszej realizacji ślubnej we wrześniu
Widok na kościół w Piwnicznej spod krzyża obok parku Węgielnik Skałki

Park Węgielnik – Skałki – platforma widokowa i polana rekreacyjna

Co jeszcze warto zobaczyć w Piwnicznej-Zdroju? Na pewno Park Węgielnik-Skałki, czyli miejsce idealne do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a także dla miłośników historii. Miejsce to zlokalizowane jest blisko centrum miasta. Park to specjalnie przygotowane ścieżki rekreacyjne z licznymi udogodnieniami, które prowadzą na wzniesienie. Zlokalizowana jest tu aranżacja historyczna z odtworzonymi okopami z czasów II Wojny Światowej. Wejście do parku: 49.437466, 20.712863.

Oprócz aranżacji historycznej możemy znaleźć tu również polanę z licznymi atrakcjami dla całej rodziny. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się także wieża widokowa, z której podziwiać można najbliższą okolicę oraz platforma widokowa zawieszona na wychodni skalnej. Miejsce to robi niesamowite wrażenie również ze względu na swoje walory wizualne i przyrodnicze. Naprawdę warto umieścić tę atrakcję na swojej liście miejsc do odwiedzenia.

Polana rekreacyjna Piwniczna-Zdrój
Polana rekreacyjna w parku
Platforma widokowa w parku Węgielnik-Skałki
Platforma widokowa w parku Węgielnik-Skałki
Krajobrazy Piwniczna-Zdrój
Poranne mgły nad Piwniczną-Zdrojem
Piwniczna - Beskid Sądecki

Szlaki turystyczne w Piwnicznej-Zdroju – gdzie iść w góry?

Teraz nasz ulubiony moment, czyli górskie szlaki turystyczne, na które warto ruszyć podczas odwiedzin Piwnicznej-Zdroju. Podamy tylko krótką informację o nich. Trasy będą podlinkowane do naszych opisanych wycieczki, a tam praktyczne porady, zdjęcia oraz mapa szlaku.

 1. Z Piwnicznej-Zdroju na Kicarz – jedna z łatwiejszych tras oznakowana kolorem niebieskim. Na zboczach znajduje się wyciąg narciarski. Opis szlaku na Kicarz.
 2. Z Piwnicznej-Zdroju na Halę Pisaną, Diabli Kamień i Halę Łabowską – dłuższa trasa, ale bardzo widokowa oznakowana kolorem niebieskim. Widać między innymi Tatry. Opis szlaku na Halę Pisaną.
 3. Z Piwnicznej-Zdroju na Eliaszówkę przez Chatkę na Magórach, oznakowana kolorem zielonym. To dłuższa trasa, dlatego polecamy Ci wycieczkę najłatwiejszym i najkrótszym szlakiem z sąsiedniej Obidzy. Opis szlaku na Eliaszówkę.
 4. Z Piwnicznej-Zdroju na Niemcową szlakiem żółtym. Przyjemna i łatwa trasa. Zobacz, jak wygląda popularna Chatka pod Niemcową. My szliśmy podczas tej wycieczki z Rytra.
 5. A jeśli planujesz zdobycie najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego, czyli Radziejową, to z Piwnicznej też dojdziesz przez Niemcową. My polecamy jednak najkrótszy szlak z Obidzy. Parking tutaj, gdzie powyżej na Eliaszówkę. Zobacz opis szlaku na Radziejową.
 6. Zobacz też Główny Szlak Beskidu Sądeckiego oraz 5 najpiękniejszych szlaków górskich w Beskidzie Sądeckim.
 7. Darmowe mapy w wersji online znajdziesz tutaj.
Piwniczna-Zdrój szlaki turystyczne
park Piwniczna Zdrój

Spływ Doliną Popradu

Jeszcze wśród atrakcji Piwnicznej-Zdroju, z której jednak nie korzystaliśmy, jest spływ tratwami Doliną Popradu. Spływ mierzy 10 kilometrów i podczas niego można podziwiać piękne krajobrazy Beskidu Sądeckiego. Końcowy przystanek jest w Rytrze. Czas trwania to około 2 godziny w miesiącach od maja do września, jednak to zależy od warunków. Koszt około 50 złotych za osobę. Więcej informacji o spływie znajdziesz tutaj. Jeszcze jedna ważna informacja – z Rytra do Piwnicznej możesz wrócić busem firmy Marpol, który kursuje z Nowego Sącza. Rozkład jazdy tutaj.

Piwniczna-Zdrój to miejsce niepozorne, które zadziwić może nas zarówno swoim spokojem, jak i szeroką ofertą turystyczną. Możemy tu zatem odpocząć, zrelaksować się i zapomnieć o codziennych problemach, ale również mamy pewność, że nie będziemy się nudzić. To kiedy ruszasz na zwiedzanie atrakcji Piwnicznej-Zdroju?

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *