Łazienki Królewskie w Warszawie – jedno z najsłynniejszych muzeów w Polsce

Łazienki Królewskie w Warszawie to na chwilę obecną jedno z najsłynniejszych polskich muzeów, które potocznie zwane jest także najszczęśliwszym miejscem w stolicy. Ten potężny zespół pałacowo – ogrodowy założony został przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku i służył mu jako jego letnia rezydencja.

MYNASZLAKU GŁOSOWANIE MYNASZLAKU GŁOSOWANIE

Łazienki mają ogromną powierzchnię, bo aż 76 hektarów. Obiekty znajdujące się na tym terenie zostały zaprojektowane m.in. przez takich projektantów jak: Dominik Merlini, Jan Chrystian Kamsetzer, Jan Chrystian Szuch oraz wielu innych. Oprócz budynków, rzeźb czy pawilonów możemy podziwiać tutaj aż cztery przepiękne ogrody, które zapierają dech w piersiach. Należą do nich ogród: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny i Chiński.

Poznaj 10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie

Pałac na Wodzie - Łazienki Królewskie

Jak dojechać do Łazienek Królewskich?

Dojazd do Łazienek Królewskich z Dworca Centralnego zajmuje 20 minut transportem publicznym. Samochodem po 10 minutach powinniśmy być na miejscu. Trzeba jechać Alejami Jerozolimskimi, przez Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie.

Jeśli jedziesz samochodem, to na pewno zainteresuje Cię parking przy Łazienkach Królewskich. Chociaż nie ma ich zbyt wiele, to najlepiej się zatrzymać przy ulicy Bagatela obok Pałacu Belwederskiego. Współrzędne: 52.213762, 21.025980 lub od drugiej strony parku przy ulicy Myśliwieckiej obok stadionu Legii Warszawa i ambasady Indii. Współrzędne: 52.217653, 21.037589. Oba parkingi są płatne.

Wejście do Łazienek Królewskich

Skąd wzięła się nazwa Łazienki?

Nazwa Łazienek Królewskich (po angielsku Royal Baths) wywodzi się właśnie od łaźni, która pierwotnie stała w ich miejscu. Została ona wybudowana na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Był to zwykły pawilon z łaźnią, który następnie był modernizowany i rozbudowywany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Zwiedzanie Łazienek Królewskich
przewodnik

Krótki opis i historia Łazienek w Warszawie

W średniowieczu w miejscu obecnych Łazienek znajdował się zwierzyniec, który służył książętom mazowieckim za miejsce organizowania polowań. Następnie w latach 80. XVIII wieku Stanisław Herakliusz Lubomirski zbudował tam dwa pawilony, które zostały zaprojektowane przez Tylmana z Gameren.

Później teren ten wraz z zabudowaniami został kupiony od Lubomirskich (dokładnie od wdowy po Lubomirskim i jej syna) przez stolnika litewskiego – Stanisława Augusta Poniatowskiego, który przygotowywał się dopiero do roli króla. To miejsce znajdujące się poza miastem było idealne na jego letnią rezydencję. Rozpoczęto przebudowę i modernizację tego obszaru. Pierwszym budynkiem, jaki został zbudowany przez króla Stanisława, był Biały Domek.

Atrakcje w Łazienkach Królewskich

Powstały również inne liczne budowle, rzeźby, stawy, ogrody oraz parki. Wszystkie obiekty, które zostały wzniesione za czasów króla Augusta Poniatowskiego były w stylu klasycyzmu. Jako że Łazienki Królewskie były letnią rezydencją króla, to przebywał on w nich od końca maja do września. W tym okresie przyjmował on tam przedstawicieli innych państw, znanych literatów oraz uczonych. W 1767 roku Belweder został oficjalnie przyłączony do Łazienek.

W okresie II Rzeczypospolitej Łazienki stały się własnością Skarbu Państwa. Podczas II wojny światowej Łazienki zostały zamknięte przez władze niemiecki dla Polaków. Wiele budynków, pomników oraz dzieł zostało zniszczonych. Doszczętnie zrujnowano m.in. pomnik Fryderyka Chopina, który po wojnie został odbudowany. Więcej historii Łazienek Królewskich w Warszawie znajdziesz na Wikipedii lub na oficjalnej stronie internetowej muzeum: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl.

Dojście do Pałacu Myślewickiego
Kartusz z herbem Stanisława Augusta

Co warto zobaczyć w Łazienkach Królewskich w Warszawie? – Atrakcje królewskiego parku

Łazienki Królewskie znajdują się na obszarze 76 hektarów, w tym powierzchnia wód to aż 4,9 hektara. Na całym ich obszarze znajduje się aż 40 rodzajów różnych budynków, rzeźby wolnostojące, ogrody, parki i ogromna liczba cennych zabytków nie tylko historycznych, ale także kulturalnych. Oto kilka miejsc, które powinny znaleźć się na naszej liście podczas zwiedzania Muzeum Łazienki Królewskie.

Pomnik Jana III Sobieskiego

Pałac na Wyspie – Pałac na Wodzie

Pierwotnie był to barokowy pawilon Łaźni, który dopiero w latach 1772- 1793 został przebudowany dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ogromny zespół pałacowy leży na sztucznej wyspie, która jest otoczona przez stawy z wodą. Z lądem połączony jest dwoma mostami, na których końcach znajdują się pokaźne kolumny.

Pałac od 1775 roku pełnił funkcję letniej rezydencji króla Stanisława. Po śmierci króla był własnością jego brata księcia Józefa Poniatowskiego oraz jego siostry księżnej Marii Teresy Poniatowskiej. Następnie trafił w ręce cara Aleksandra I. W okresie II wojny światowej Pałac bardzo ucierpiał i został zniszczony. Po wojnie rozpoczęła się jego odbudowa, która trwała do 1965 roku.

Wnętrza zostały zrekonstruowane, a prace nadzorowane były przez architekta Jana Dąbrowskiego. W skład pomieszczeń, które znajdują się w Pałacu, wchodzą: kaplica, galeria obrazów, gabinet portretowy, pokój kąpielowy, pokój Bachusa, przedsionek, przedpokój, sala Salomona, sala balowa, sala jadalna, Rotunda.

Zobacz wirtualny przewodnik po Pałacu na Wyspie.

Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich
Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich

Pomnik Chopina i koncerty Chopinowskie

Pomnik ten powstał w roku 1926 (kilka lat po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości). Jego autorem był wybitny rzeźbiarz Wacław Szymanowski. Pomnik ten przedstawia kompozytora, który siedzi pod wierzbą płaczącą, której gałęzie nad głową Chopina układają się w kształt dłoni. Całość wykonana jest z brązu. W 1940 roku pomnik ten został całkowicie zniszczony przez niemieckich nazistów. Po wojnie zrekonstruowano go, a odsłonięcie miało miejsce w 1958 roku. Zaraz po odbudowie pomnika w okresie letnim co roku od maja do września co niedzielę odbywają się pod nim koncerty Chopinowskie. Są one organizowane przez Towarzystwo imieniem Fryderyka Chopina i Stołeczną Estradę.

Pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich

Amfiteatr w Łazienkach Królewskich

Mieści się nad Stawem Południowym. Przeznaczony był na naprawdę wielkie widowiska, bo mógł pomieścić około 1000 osób. Jego otwarcie przypadało dokładnie w rocznicę elekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, czyli 7 września 1791 roku. Cały amfiteatr to kamienna budowla w kształcie półkola, która połączona jest ze sceną kanałem wodnym.

Amfiteatr w Łazienkach Królewskich

Pałac Myślewicki w Parku Łazienkowskim

Zaprojektowany przez Dominika Merliniego na polecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego Pałac Myślewicki, jest jednym z najbardziej rozpoznawanych obiektów na terenie Parku Łazienkowskiego. Pierwotnie był mieszkaniem dla dworzan, a później został przejęty przez Józefa Poniatowskiego. Przetrwał II wojnę światową i pozostał budynkiem rządowym.

Ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny i Chiński

Na terenie Łazienek znajdują się cztery okazałe ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny styl oraz urok. Zwiedzający mogą całkowicie zrelaksować się w tych miejscach, popodziwiać piękne oraz czasem rzadko spotykane okazy roślin lub zwierząt. Jest to także idealne miejsce na spacer i wypoczynek dla mieszkańców Warszawy, aby odpocząć na łonie przyrody.

Ogród Chiński Łazienki Królewskie

Pozostałe atrakcje i zabytki, które warto zwiedzić w Łazienkach Królewskich – lista

  1. Rzeźba Jutrzenka,
  2. Zegar Słoneczny Adama Myjaka,
  3. Świątynia Egipska, Figarnia,
  4. Popiersie Maurycego Mochnackiego,
  5. Staw Belwederski,
  6. Pałac Belwederski,
  7. Świątynia Sybilli,
  8. Popiersie Stanisława Wyspiańskiego,
  9. Nowa Palmiarnia,
  10. Dom Narutowicza,
  11. Stajnia Kubickiego,
  12. Rzeźby Satyrów,
  13. Pomnik Cypriana Kamila Norwida,
  14. Pomnik Henryka Sienkiewicza w Warszawie,
  15. Wodozbiór,
  16. Biały Domek,
  17. Pomnik Jana Hipolita Kozietulskiego,
  18. Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego,
  19. Wielka Oficyna – Podchorążówka,
  20. Popiersie Piotra Wysockiego,
  21. Stara Kordegarda,
  22. Oberża,
  23. Kartusz z herbem Stanisława Augusta,
  24. Stara Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich,
  25. Kamień Węgielny Świątyni Opatrzności,
  26. Pomnik Wojciecha Korfantego,

Kilka ważnych informacji na koniec: cennik i godziny otwarcia

  1. Ogrody w Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarte są od godziny 6:00 do 20:00. Wejście na ich teren jest bezpłatne,
  2. Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, na które obowiązuje wspólny bilet. Koszt wstępu to 30 złotych za bilet normalny (z audioprzewodnikiem 33), a ulgowy 15 złotych (18 złotych z audioprzewodnikiem),
  3. Szczegółowy cennik i aktualne godziny otwarcia dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Łazienek Królewskich,
  4. Na terenie Parku Łazienkowskiego znajduje się plac zabaw,
  5. Na teren Łazienek nie można wchodzić z psem.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.