艁azienki Kr贸lewskie w Warszawie – jedno z najs艂ynniejszych muze贸w w Polsce

艁azienki Kr贸lewskie w Warszawie to na chwil臋 obecn膮 jedno z najs艂ynniejszych polskich muze贸w, kt贸re potocznie zwane jest tak偶e najszcz臋艣liwszym miejscem w stolicy. Ten pot臋偶ny zesp贸艂 pa艂acowo – ogrodowy za艂o偶ony zosta艂 przez kr贸la Stanis艂awa Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku i s艂u偶y艂 mu jako jego letnia rezydencja.

艁azienki maj膮 ogromn膮 powierzchni臋, bo a偶 76 hektar贸w. Obiekty znajduj膮ce si臋 na tym terenie zosta艂y zaprojektowane m.in. przez takich projektant贸w jak: Dominik Merlini, Jan Chrystian Kamsetzer, Jan Chrystian Szuch oraz wielu innych. Opr贸cz budynk贸w, rze藕b czy pawilon贸w mo偶emy podziwia膰 tutaj a偶 cztery przepi臋kne ogrody, kt贸re zapieraj膮 dech w piersiach. Nale偶膮 do nich ogr贸d: Kr贸lewski, Romantyczny, Modernistyczny i Chi艅ski.

Poznaj 10 miejsc, kt贸re warto zobaczy膰 w Warszawie

Pa艂ac na Wodzie - 艁azienki Kr贸lewskie

Jak dojecha膰 do 艁azienek Kr贸lewskich?

Dojazd do 艁azienek Kr贸lewskich z Dworca Centralnego zajmuje 20 minut transportem publicznym. Samochodem po 10 minutach powinni艣my by膰 na miejscu. Trzeba jecha膰 Alejami Jerozolimskimi, przez Nowy 艢wiat, Plac Trzech Krzy偶y i Aleje Ujazdowskie.

Je艣li jedziesz samochodem, to na pewno zainteresuje Ci臋 parking przy 艁azienkach Kr贸lewskich. Chocia偶 nie ma ich zbyt wiele, to najlepiej si臋 zatrzyma膰 przy ulicy Bagatela obok Pa艂acu Belwederskiego. Wsp贸艂rz臋dne: 52.213762, 21.025980 lub od drugiej strony parku przy ulicy My艣liwieckiej obok stadionu Legii Warszawa i ambasady Indii. Wsp贸艂rz臋dne: 52.217653, 21.037589. Oba parkingi s膮 p艂atne.

Wej艣cie do 艁azienek Kr贸lewskich

Sk膮d wzi臋艂a si臋 nazwa 艁azienki?

Nazwa 艁azienek Kr贸lewskich (po angielsku Royal Baths) wywodzi si臋 w艂a艣nie od 艂a藕ni, kt贸ra pierwotnie sta艂a w ich miejscu. Zosta艂a ona wybudowana na zlecenie Stanis艂awa Herakliusza Lubomirskiego. By艂 to zwyk艂y pawilon z 艂a藕ni膮, kt贸ry nast臋pnie by艂 modernizowany i rozbudowywany przez kr贸la Stanis艂awa Augusta Poniatowskiego.

Zwiedzanie 艁azienek Kr贸lewskich

Kr贸tki opis i historia 艁azienek w Warszawie

W 艣redniowieczu w miejscu obecnych 艁azienek znajdowa艂 si臋 zwierzyniec, kt贸ry s艂u偶y艂 ksi膮偶臋tom mazowieckim za miejsce organizowania polowa艅. Nast臋pnie w latach 80. XVIII wieku Stanis艂aw Herakliusz Lubomirski zbudowa艂 tam dwa pawilony, kt贸re zosta艂y zaprojektowane przez Tylmana z Gameren.

P贸藕niej teren ten wraz z zabudowaniami zosta艂 kupiony od Lubomirskich (dok艂adnie od wdowy po Lubomirskim i jej syna) przez stolnika litewskiego – Stanis艂awa Augusta Poniatowskiego, kt贸ry przygotowywa艂 si臋 dopiero do roli kr贸la. To miejsce znajduj膮ce si臋 poza miastem by艂o idealne na jego letni膮 rezydencj臋. Rozpocz臋to przebudow臋 i modernizacj臋 tego obszaru. Pierwszym budynkiem, jaki zosta艂 zbudowany przez kr贸la Stanis艂awa, by艂 Bia艂y Domek.

Atrakcje w 艁azienkach Kr贸lewskich

Powsta艂y r贸wnie偶 inne liczne budowle, rze藕by, stawy, ogrody oraz parki. Wszystkie obiekty, kt贸re zosta艂y wzniesione za czas贸w kr贸la Augusta Poniatowskiego by艂y w stylu klasycyzmu. Jako 偶e 艁azienki Kr贸lewskie by艂y letni膮 rezydencj膮 kr贸la, to przebywa艂 on w nich od ko艅ca maja do wrze艣nia. W tym okresie przyjmowa艂 on tam przedstawicieli innych pa艅stw, znanych literat贸w oraz uczonych. W 1767 roku Belweder zosta艂 oficjalnie przy艂膮czony do 艁azienek.

W okresie II Rzeczypospolitej 艁azienki sta艂y si臋 w艂asno艣ci膮 Skarbu Pa艅stwa. Podczas II wojny 艣wiatowej 艁azienki zosta艂y zamkni臋te przez w艂adze niemiecki dla Polak贸w. Wiele budynk贸w, pomnik贸w oraz dzie艂 zosta艂o zniszczonych. Doszcz臋tnie zrujnowano m.in. pomnik Fryderyka Chopina, kt贸ry po wojnie zosta艂 odbudowany. Wi臋cej historii 艁azienek Kr贸lewskich w Warszawie znajdziesz na Wikipedii lub na oficjalnej stronie internetowej muzeum: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl.

Doj艣cie do Pa艂acu My艣lewickiego
Kartusz z herbem Stanis艂awa Augusta
przewodnik

Co warto zobaczy膰 w 艁azienkach Kr贸lewskich w Warszawie? – Atrakcje kr贸lewskiego parku

艁azienki Kr贸lewskie znajduj膮 si臋 na obszarze 76 hektar贸w, w tym powierzchnia w贸d to a偶 4,9 hektara. Na ca艂ym ich obszarze znajduje si臋 a偶 40 rodzaj贸w r贸偶nych budynk贸w, rze藕by wolnostoj膮ce, ogrody, parki i ogromna liczba cennych zabytk贸w nie tylko historycznych, ale tak偶e kulturalnych. Oto kilka miejsc, kt贸re powinny znale藕膰 si臋 na naszej li艣cie podczas zwiedzania Muzeum 艁azienki Kr贸lewskie.

Pomnik Jana III Sobieskiego

Pa艂ac na Wyspie – Pa艂ac na Wodzie

Pierwotnie by艂 to barokowy pawilon 艁a藕ni, kt贸ry dopiero w latach 1772- 1793 zosta艂 przebudowany dla kr贸la Stanis艂awa Augusta Poniatowskiego. Ogromny zesp贸艂 pa艂acowy le偶y na sztucznej wyspie, kt贸ra jest otoczona przez stawy z wod膮. Z l膮dem po艂膮czony jest dwoma mostami, na kt贸rych ko艅cach znajduj膮 si臋 poka藕ne kolumny.

Pa艂ac od 1775 roku pe艂ni艂 funkcj臋 letniej rezydencji kr贸la Stanis艂awa. Po 艣mierci kr贸la by艂 w艂asno艣ci膮 jego brata ksi臋cia J贸zefa Poniatowskiego oraz jego siostry ksi臋偶nej Marii Teresy Poniatowskiej. Nast臋pnie trafi艂 w r臋ce cara Aleksandra I. W okresie II wojny 艣wiatowej Pa艂ac bardzo ucierpia艂 i zosta艂 zniszczony. Po wojnie rozpocz臋艂a si臋 jego odbudowa, kt贸ra trwa艂a do 1965 roku.

Wn臋trza zosta艂y zrekonstruowane, a prace nadzorowane by艂y przez architekta Jana D膮browskiego. W sk艂ad pomieszcze艅, kt贸re znajduj膮 si臋 w Pa艂acu, wchodz膮: kaplica, galeria obraz贸w, gabinet portretowy, pok贸j k膮pielowy, pok贸j Bachusa, przedsionek, przedpok贸j, sala Salomona, sala balowa, sala jadalna, Rotunda.

Zobacz wirtualny przewodnik po Pa艂acu na Wyspie.

Pa艂ac na Wodzie w 艁azienkach Kr贸lewskich
Pa艂ac na Wodzie w 艁azienkach Kr贸lewskich

Pomnik Chopina i koncerty Chopinowskie

Pomnik ten powsta艂 w roku 1926 (kilka lat po odzyskaniu przez Polsk臋 Niepodleg艂o艣ci). Jego autorem by艂 wybitny rze藕biarz Wac艂aw Szymanowski. Pomnik ten przedstawia kompozytora, kt贸ry siedzi pod wierzb膮 p艂acz膮c膮, kt贸rej ga艂臋zie nad g艂ow膮 Chopina uk艂adaj膮 si臋 w kszta艂t d艂oni. Ca艂o艣膰 wykonana jest z br膮zu. W 1940 roku pomnik ten zosta艂 ca艂kowicie zniszczony przez niemieckich nazist贸w. Po wojnie zrekonstruowano go, a ods艂oni臋cie mia艂o miejsce w 1958 roku. Zaraz po odbudowie pomnika w okresie letnim co roku od maja do wrze艣nia co niedziel臋 odbywaj膮 si臋 pod nim koncerty Chopinowskie. S膮 one organizowane przez Towarzystwo imieniem Fryderyka Chopina i Sto艂eczn膮 Estrad臋.

Pomnik Chopina w 艁azienkach Kr贸lewskich

Amfiteatr w 艁azienkach Kr贸lewskich

Mie艣ci si臋 nad Stawem Po艂udniowym. Przeznaczony by艂 na naprawd臋 wielkie widowiska, bo m贸g艂 pomie艣ci膰 oko艂o 1000 os贸b. Jego otwarcie przypada艂o dok艂adnie w rocznic臋 elekcji kr贸la Stanis艂awa Augusta Poniatowskiego, czyli 7 wrze艣nia 1791 roku. Ca艂y amfiteatr to kamienna budowla w kszta艂cie p贸艂kola, kt贸ra po艂膮czona jest ze scen膮 kana艂em wodnym.

Amfiteatr w 艁azienkach Kr贸lewskich

Pa艂ac My艣lewicki w Parku 艁azienkowskim

Zaprojektowany przez Dominika Merliniego na polecenie Stanis艂awa Augusta Poniatowskiego Pa艂ac My艣lewicki, jest jednym z najbardziej rozpoznawanych obiekt贸w na terenie Parku 艁azienkowskiego. Pierwotnie by艂 mieszkaniem dla dworzan, a p贸藕niej zosta艂 przej臋ty przez J贸zefa Poniatowskiego. Przetrwa艂 II wojn臋 艣wiatow膮 i pozosta艂 budynkiem rz膮dowym.

Ogrody: Kr贸lewski, Romantyczny, Modernistyczny i Chi艅ski

Na terenie 艁azienek znajduj膮 si臋 cztery okaza艂e ogrody: Kr贸lewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chi艅ski. Ka偶dy z nich ma sw贸j niepowtarzalny styl oraz urok. Zwiedzaj膮cy mog膮 ca艂kowicie zrelaksowa膰 si臋 w tych miejscach, popodziwia膰 pi臋kne oraz czasem rzadko spotykane okazy ro艣lin lub zwierz膮t. Jest to tak偶e idealne miejsce na spacer i wypoczynek dla mieszka艅c贸w Warszawy, aby odpocz膮膰 na 艂onie przyrody.

Ogr贸d Chi艅ski 艁azienki Kr贸lewskie

Pozosta艂e atrakcje i zabytki, kt贸re warto zwiedzi膰 w 艁azienkach Kr贸lewskich – lista

  1. Rze藕ba Jutrzenka,
  2. Zegar S艂oneczny Adama Myjaka,
  3. 艢wi膮tynia Egipska, Figarnia,
  4. Popiersie Maurycego Mochnackiego,
  5. Staw Belwederski,
  6. Pa艂ac Belwederski,
  7. 艢wi膮tynia Sybilli,
  8. Popiersie Stanis艂awa Wyspia艅skiego,
  9. Nowa Palmiarnia,
  10. Dom Narutowicza,
  11. Stajnia Kubickiego,
  12. Rze藕by Satyr贸w,
  13. Pomnik Cypriana Kamila Norwida,
  14. Pomnik Henryka Sienkiewicza w Warszawie,
  15. Wodozbi贸r,
  16. Bia艂y Domek,
  17. Pomnik Jana Hipolita Kozietulskiego,
  18. Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego,
  19. Wielka Oficyna – Podchor膮偶贸wka,
  20. Popiersie Piotra Wysockiego,
  21. Stara Kordegarda,
  22. Ober偶a,
  23. Kartusz z herbem Stanis艂awa Augusta,
  24. Stara Pomara艅czarnia w 艁azienkach Kr贸lewskich,
  25. Kamie艅 W臋gielny 艢wi膮tyni Opatrzno艣ci,
  26. Pomnik Wojciecha Korfantego,

Kilka wa偶nych informacji na koniec: cennik i godziny otwarcia

  1. Ogrody w 艁azienkach Kr贸lewskich w Warszawie otwarte s膮 od godziny 6:00 do 20:00. Wej艣cie na ich teren jest bezp艂atne,
  2. Pa艂ac na Wyspie, Stara Oran偶eria, Muzeum 艁owiectwa i Je藕dziectwa, na kt贸re obowi膮zuje wsp贸lny bilet. Koszt wst臋pu to 30 z艂otych za bilet normalny (z audioprzewodnikiem 33), a ulgowy 15 z艂otych (18 z艂otych z audioprzewodnikiem),
  3. Szczeg贸艂owy cennik i aktualne godziny otwarcia dost臋pne s膮 na oficjalnej stronie internetowej 艁azienek Kr贸lewskich,
  4. Na terenie Parku 艁azienkowskiego znajduje si臋 plac zabaw,
  5. Na teren 艁azienek nie mo偶na wchodzi膰 z psem.
Je艣li ten wpis da艂 Ci warto艣膰, znalaz艂e艣 u nas potrzebn膮 wiedz臋, inspiracje do podr贸偶y, to b臋dziemy wdzi臋czni, jak postawisz nam kaw臋. Tworzymy bloga z ogromn膮 przyjemno艣ci膮 i pasj膮 od ponad 12 lat. Kawa nam si臋 przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dzi臋kujemy! To pozwoli nam si臋 dalej rozwija膰.

Postaw mi kaw臋 na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz si臋 do sta艂ego grona czytelnik贸w MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysy艂amy tylko konkretne wiadomo艣ci.